• 13567
  büyük bir bilgi kaynağıdır da aynı zamanda.

  mesela bu mecrada bedevi kelimesinin bir ırkçılık ve nefret söylemi olduğunu öğrenmiş bulundum.

  buna bağlı olarak mocuishle’ın da bahsettiği gibi yörük kelimesi, ya da daha enternasyonel olarak bask, aborijin, bavyeralı, laz gibi kökenlerin de nefret söylemi olarak kullanılabileceği konusunda aydınlanmış oldum.

  türkçeyi yalamış yutmuş arkadaşların bu hassasiyetlerini tebrik eder, hassas terazi ölçüsünde idame ettikleri bu hayatlarını, toros yörüğü kökeninden gelen bir renktaşları olarak, güzellikle geçirmelerini dilerim. bundan sonra bedevi kökeninden gelen insanlara da bedevi değil mesela john doe diyeceğim. irkçı bir insan olmak istemem.
 • 13568
  zenci sözü siyah tenli insanı ifade eder. ama sen bir siyahiyi aşağılamak amacıyla zenci lafını kullanırsan o zaman nefret söyleminde bulunmuş olursun.

  tartışmaları bitirsin diye yazıyorum, konuya moderasyonun nasıl baktığı bellidir; belhanda nezdinde bedevi lafını adamı tahkir etmek için kullandığınızda biz entryi nefret söylemi olarak değerlendiriyoruz.

  aynı şekilde yörük kelimesini bir yörüğü aşağılamak amacıyla kullanırsanız bu nefret söylemidir.
  bir çingeneyi veya bir cinsiyeti veya bir şekilde insanın tasarrufunda olmayan bir özelliğini, o insanı aşağlamak için kullanırsanız konuyu nefret söylemi olarak değerlendirme ihtimalimiz son derece yüksek.