• 13375
  şahsıma göre twitter'dan farkı kalmamış sözlük. burada okuduğum her şeyi zaten twitter'da da okuyorum. 1.5 senede seviyenin bu kadar düşeceğini tahmin etmemiştim. önceden keyifle okurdum fakat şimdi girdiğimde nefretten, stresten başka bir şey görmüyorum burada.

  bana bilet devreden, öğrenci olduğum için yardım eden, hastalığımda yardımcı olan doktor abilerimde teşekkür ediyorum. burası bana sıkıntıdan başka bir şey katmamaya başladı. çok verimli bir yazar değildim zaten kendimce doğru bildiğim galatasaraylı imajım ile burada yer almaya çalıştım. fakat bugün daha fazla devam edemeyeceğini anladım. benden bu kadar. sağlıcakla ve galatasarayla kalın.
 • 13377
  içinde bir grup taraftar var ki galatasaray kötü iken hiçbir kutsal taraftarlık değeri yokmuş gibi her başlıkta nefret kusuyor.

  fatih terim kötü evet ama hakaret etmek kimsenin haddine değil. eleştiri sınırı yok bu insanların.

  bir başka grup daha var, onlar da en az ilki kadar tehlikeli.
  kim onlar?
  körü körüne hocayı ve kötü futbolcuları savunan tipler. tipler.

  haftanın istatistiklerine bakıyorum mesela, haklı ve düzgün bir üslupla yazılmış fatih terim eleştirisi hemen en kötü entryler listesine girmiş.

  işte o ikinci grup bu kişiler; kendi fikrini yazamayacak kadar korkak ama seri eksi verecek kadar da yeniliğe kapalı ve romantik kafa tipler.

  iki gruptan da nefret ediyorum.
 • 13378
  içinde bulunmaktan mutluluk duyduğum sözlüğümüz.

  rakip takımlardan birinin başkanının sosyal medyada parayla bir sürü trol denen karaktersiz tuttuğunu ve özellikle galatasaray ve fatih terim üzerine çeşitli algılarla baskı oluşturacağını okumuştum. korkarım o karaktersizlerden içimizde de bolca var. bir şekilde sızmışlar. görevli arkadaşlar dikkatli olsun lütfen.

  ekleme: fatih terim de 22 ekim 2019 galatasaray real madrid maçından sonraki basın toplantısında bu trol konusuna değindi.
 • 13379
  kimse eleştirilmez olmadığı için sözlükteki değerli yazarların da hocayı eleştirebilmesinin kurallarına ve yapısına uygun olduğu sözlük. insanlar hocayı eleştirebilir ki eleştirilecek işler yapıyor uzun süredir. ben bu entrylerin de hocayı uyandırmaya çalışan galatasaray taraftarının gönlünden kopan çığlıklar olduğunu düşünüyorum ama hocanın kulağı taraftara tıkalı. umarım düzelir.
 • 13380
  ciddi anlamda sıkılmaya başladığım sözlük. maç öncesi sonrası güzel yorumlar, analizler okumak için giriyorum ama varsa yoksa nefret kusmak. her insan eleştirilir, iş yapan birisi yaptığı işle ilgili övgüde alır yergide. terim bu seneye iyi başlamadı, hatta sacmalıyor bazen, kötü de oynuyoruz. birileri stad için para verirken bende tv için ödüyorum, verdiğimizin karşılığını almak hepimizin hakkı. fakat sürekli buraya gelip nefret kusmak, eleştiri adı altında sevgisizliğini bize sunmak zorunda değilsin. 37 yasındayım en büyük basarıları terim zamanında gördüm. benim için vazgeçilmezdir, bu benim fedai olduğumu göstermez. senin sevmemen de düşman olduğunu göstermez. terim baslığına girdiğim de her gün aynı yazıları okumak zorunda değiliz. bana göre mükemmel bir hoca sana göre değil, maç sonu chat yapar gibi sürekli yazmak nedir. konu sadece terim de değil, bütün futbolcular için,geçerli. biri sövüyor öbürü koruyor, sayfalarca yazı var ama sadece kavga okuyoruz. belhandayı sevmiyorum, babeli seviyorum diye futboldan anlamıyor mu olmak zorundayım. hepimiz muhteşem kalemi olan yazarlar değiliz ama hepimiz birbirimize saygılı olabilir, öfke nöbetlerimizi sözlüğe aktarmadan yazabiliriz.
 • 13381
  bu bir moderasyon eleştirisi entry'si değil, naçizane durum saptaması.

  sözlüğün bahsedildiği kadar bitik bir vaziyet içerisinde olduğunu düşünmüyorum fakat birtakım hoşnutsuzlukların olduğu bariz. bilhassa üslup konusu zaman zaman can sıkıcı olmaya devam ediyor. bu noktada, daha doğrusu soruna (herhangi bir sorun) reaksiyon konusunda galatasaray sözlük moderasyonunun geç kaldığına inanıyorum.

  uzun zamandır ihbarda bulunmuyorum çünkü ihbarlara geri dönüş çok geç oluyor, bu durum özellikle entry'si hakkında işlem yapılan yazar için rahatsız edici bir durum bana kalırsa (1 ay önce yazılan entry'nin 1 ay sonra silinmesi ister istemez rahatsız eder kişiyi). özellikle maç günlerinde (bilhassa sıkıntılı maç günlerinde) moderatörler ve editörler olmak üzere tüm moderasyon ekibi aktif olarak sözlükte olmalı. hepsi olamasa da en azından 5'i bir şekilde ihbarlara seri geri dönüş yapabilmeli veya söz konusu arkadaşlar kendi inisiyatifleriyle entry'lere müdahale etmeli. sıkıntılı bir entry'e o an müdahale edilmediği zaman iş işten geçiyor çünkü. siz istediğiniz kadar o problemli entry'i x saat sonra silin, bir anlamı olmuyor, ortam çoktan gerilmiş, yazarlar çoktan birbirine girmiş oluyor. sıkıntıyı bertaraf etmek sadece moderasyonun işi olmamalı aslında, 18'ini aşmış insanlar kendilerini frenleyebilmeli esasen lakin belli ki bu, hiçbir zaman sözlükte olamayacak. kısacası iş yine moderasyona düşüyor, düşecek.

  modlog civarında görebildiğim kadarıyla entry aksiyonlarının yarısından çoğunu hagi gerçekleştiriyor. hktwoo'nun nadiren, salyangoz'un zaman zaman müdahale ettiği görülüyor. editör arkadaşlara bir şey demiyorum zira onların işi daha çok "edit" gibi. bununla birlikte gs'yle neverfall'un sözlükle haşır neşir olmadığı fark ediliyor.

  özellikle maç günleri yüzlerce yazarın aktif olduğu, onlarca yazarın entry girdiği, entry girmeyenlerin de özel mesaj yoluyla suser'lerle iletişim kurduğu bir galatasaray sözlük için 1 tam ve 2 kısmen aktif moderatör ile 2 editör nicelik olarak yetersiz.

  saygı ft. sevgi
 • 13382
  baya zamandır yoğunluğumdan dolayı yazmıyordum ama sözlüğün şu an ki halini görünce gerçekten yazma ihtiyacı duydum.
  şu an ki kaos gerçekten çok tehlikeli. çünkü bu kaos artık bizim en kötü oynadığımız senelerde bile olan bizi şampiyon yapan birlik beraberliğimizi bozmaya başladı.
  bu sene bu kadar yatırımla kurulan pahalı malzemelerle pişirilen yemeğinin rezalet olduğunun hepimiz farkındayız. fatih terim'in 4.döneminde gerçekten iyi oynadığımız maç sayısı 5 tane falandır. ve bunların da gayet eleştirilmesi lazımdır. ama bazı şeyleri göz ardı ediyorsunuz arkadaşlar.
  biz maçı izlerken sadece yemeği görüyoruz ama yemek pişirilirken aşçının uğraştığı dertler konusunda hiçbirimizin yeterli bilgisi maalesef yok. ama tahmin edebileceğimiz bir durumlar var. eğer farklı bir ülkede yaşamıyorsanız şu an galatasaray'a karşı yapılanların, fatih terim'e yapılan topyekun saldırıyı görüyorsunuzdur diye düşünüyorum.
  fatih terim'in gitmesi için uğraşanlar algı yapanlar kimler
  ali koç
  medyadaki malum kalemler
  rakip taraftarlar özellikle fenerbahçe taraftarı

  farkındaysanız sene başından itibaren fenerbahçeliler ersun geldi fatih terim ne zaman kaçacak algısı yapıyor. ekşi sözlükte galatasaraylıyım diyerek fatih terim'e kırgınlıklarını(!) belirten fenerbahçe taraftarından geçilmiyor. ben bakıyorum bu tiplere yüzde 60'ı fenerli. bunların hepsi organize arkadaşlar.
  fatih terim'e karşı dünyanın en nötr insanıyım. ne çok severim ne de nefret ederim. sadece başarılarına saygı duyan bir insanım. ama şunu biliyorum ki bu konjonktürde şu an galatasaray'ın başına jurgen klopp, pep guardiola'da gelse galatasaray'ın başına fatih terim dışında bir kimse şampiyon olamaz. bu kadar zor olmamalı görmek bunları. türk futbolu maalesef böyle ben nefret ediyorum şu an ki oyunumuzdan ama senede 15 tane maçta keyif alacağım diye şampiyonluğu riske atmak istemiyorum. slaven bilic'i getirelim isterseniz güzel güzel maç izler sonra 3. oluruz. buysa isteğiniz hodri meydan. 2 senedir şampiyon oluyoruz ve bu en kritik sene. bu seneyi alırsak bundan sonrası hegemonya olduğunu sağır sultan bile bilmektedir.
  rakipler işte bunu sağlamaya çalışıyor. her kötü şarta rağmen fatih terim'in bir şekilde şampiyonluğu göğüsleyeceğini biliyorlar. onların başarılarını engelleyebilecek tek öğenin fatih terim olduğunun farkındalar. fatih terim giderse iyi oyun izleyip şampiyon olacağımızı düşünen insanlara ben en kibar şekilde naif derim. olmayacak çünkü. türkiye'de şampiyonluk sadece sahadaki performansla ölçülen bir şey değil maalesef.

  galatasaray sözlük başlığına yazmamın sebebi de bu işte bu oyunlara gelmeyin özellikle böyle bir platformun bu oyunlara gelmemesi gerekli. pragmatist bakın biraz. durumun farkında olun aksi takdirde olacak olan şeyi söyleyeyim ben size. manchester united'dan hallice bir duruma düşeceğiz. bu oyunlar başladığından beri ilk kez taraftar da bu kadar bölünmüş oldu. ali koç'un şu an emin olun avuçlarını kaşıyıp viskisini yudumluyor. çünkü her şey tam planladığı gibi gidiyor.
  fenerbahçe ilahi(!) güçler tarafından korunarak puanlar kazanıp devam ediyor yoluna. fatih terim giderse hiç bir şey daha iyi olmayacak.

  galatasaray'ı kimse yıkamaz, galatasaraylılar haricinde. (güneşspor olaylarını hatırlayabilirsiniz.) sözlüğü sakin olmaya davet ediyorum. çok kritik bir dönemden geçiyoruz lütfen herkes biraz gözü açık olsun. çünkü düşmanın istediği şeyi kendimiz yapıyoruz.
 • 13383
  fatih terim'i elestirenlerle hakaret edenleri ayirt edemeynleri barindiran ortam. elestirdik, kirildik diye ne parali askerligimiz kaldi, ne ergen trollugumuz ne bir sey. allah'tan engelle butonu var.
  yazarlarin biraz daha evrensel ahlak ve saygi degerleriyle hareket etmesi gereken ortam. size yapilan elestiriyi kaldiramiyorsunuz anladik da baskasina yazilan elestiriyi gorunce neden tükürükler sacarak saldiriya gecizorsunuz onu anlamadim.
 • 13384
  ölçü kaçmadığı ve hakaret boyutuna varmadığı sürece çok sesliliğini beğendiğim,aynı düşüncenin farklı ifadesi entry'lerle tek-tipleşmek yerine, farklı bakış açıları geliştirmeyi sağlayan sözlüğümüz. bir de yazarın argümanını temellendirip, dayanaklarını açıkladığı bir görüş ise bu daha da nitelikli oluyor entry. fikr-i, vicdanı hür; saygıda-sevgide kusur edilmemesi gereken sözlük. derdi birbirleri değil, galatasaray olan hepimizin biricik sözlüğü.
 • 13386
  özellikle son zamanlarda olumsuz sonuçların ardından yazmamakta direndiğim sözlük. anlamsız inatların, evlatçılıkta yerliler bitti derken mariano, belhanda'yla ithal evlat politikasına gidilmesinin ceremesini ben pilot olarak çekeceğim yoksa.

  siz de aşırı sinir hallerinde yazmayın, okuyun ama yazmayın rica ediyorum. bu sözlükte yazar olarak kalmak, belhanda'dan falan çok daha kıymetli.
 • 13388
  son zamanlarda çelişkileri artan yazarlar barındıran sözlük. adam geldi burayı bir güzel trolledi peşinden methiyeler dizdiler. sadece o da değil bir sürü saçmalık oluyor. bir grubun her maç için fikirleri var, ön yargıları var ve kendi söyledikleri çıksın da gerisi çok önemli değil gibi bir durum oluşuyor.

  real karşısında emre taşdemir on bir çıksın diyor adam mesela güler misin ağlar mısın.

  emre mor, feghouli, babel ve andone on bir başlasın istiyor real maçında, hazır olsa falcao'yu da yazacak. emre mor'dan ben de ümitliyim ama karşısında marcelo ile 90 dakika oynaması makul değil bence.

  feghouli'nin ve seri'nin, belhanda'dan iyi olduğunu yazıp duruyorlar genel olarak haklı da olabilirler ancak 2 maçtır izliyoruz seri sahanın en kötüsü maalesef. feghouli 45 dakikayı çıkaramıyor her maç aynı şey niye on bir değil diye feryat figan ediliyor.

  sivas maçında fatih hoca söyledi değişiklikleri zorunlu olarak yaptığını adamlar yanlış değişiklikler yüzünden maçı verecektik diye yazdılar. luyindama sakatlıktan çıkmıştı hazır değildi. yunus için gençlere şans verilmiyor diye her hafta yazılıyordu 2 farklı önde olduğumuz iç saha maçında süre vermeyecekti de ne zaman verecekti hoca? seri'yi aynı maçta* şampiyonlar ligi için saklamaya çalışmıştı. keşke saklamasa imiş o da ayrı.

  fatih terim'e sahip çıkması gereken sözlüktür ayrıca burası trollerin prim kasacağı yer olmamalı. 2003'te hoca ayrıldıktan sonra 2011'e kadar 7 koca sezonda hoca tekrar galatasaray'ın başına geçtiği döneme dek şampiyonlar ligine tek bir sezonda kalabildiğini ve ilk turda elendiğini unutmaması gerekir sevgili yazarların.

  forveti 2 orta sahası kiralık olan, bekleri veteran seviyesinde takılan, stoperi 9 ay önce portekiz liginde düşmeme mücadelesi veren, forvetinin ve kiralık orta sahasının takımı premier ligden düşen bir takımımız var evet bu takımla bazı şeyleri aşmak kolay değil. oyuncu yuhalamak ise çok gereksiz ve kimseye faydası olmayacak şeyler.
 • 13389
  her maçtan sonra gelip bir grup yazarin günah keçisi seçilen bok gibi top oynayan adami nasil doğrayacaklarını ve diğer bir grup yazarin da nasıl evladima dokunma tepkisi verecegini okuduğum nacizane sözlüğüm. ben ve benim gibilerin olduğu küçücük bir grup daha var. onlarda yazik işte okuyorlar hepsini.

  bir grup saldırıyor bir grup savunuyor. forvetler ve defanslar. sonuç olarak, bizim takımın oynayamadigi oyun zerre keyif vermiyor ama burda yazılanlar cok heyecanli. bir sonraki bölümün yayinlanmasini bekleyen izleyici oldum.

  oysa isliklayan da iyi oynasin istiyor, savunanda takim iyi oynasin, huzur bozulmasın istiyor. ne diye bu kadar silahlaniyorsunuz anlamiyorum. hele birbirimizin galatasaray sevgisini bunla ölçenler var ki onlari hiç
  aklim almiyor. hadi esen kalin.

  bu arada; sonraki bölümün yayin tarihi belli oldu.
  (bkz: 27 ekim 2019 beşiktaş galatasaray maçı)