• 13035
  (bkz: #2694726)

  geçenlerde malum bir kulübün başkan yardımcısı hakkında o an cuk oturacak bir lakap bulmuştum, muhtemelen o anda da beğenilecek bir paylaşımdı ancak kendi kendime ilerde başımız ağrır filan diyerek düzelttim. direk başkan yardımcısı yazıp geçtim. demem o ki, hem sözlüğün yararı hem de gelecekte huzurumuzun kaçmaması açısından, özellikle şahıslar ve kulüplerle ilgili yazdıklarımızı farklı bakış açılarıyla düşünüp değerlendirip paylaşmakta fayda var.
 • 13041
  (bkz: #2694726)

  sinirlenip bir şey yazarız da mapuslarda sürünürüz, çoluk çocuk rezil olmasın bari futbola sarıyım diyerek ekşi sözlüğü bırakıp takılmaya başladığım platform.

  ama anladığım kadarıyla bu korku düzeninden fazla uzaklaşamamışım. bugüne kadar bu sözlükte siyasilere karşı ne bir küfür ne hakaret okudum. şu ana kadar ki tecrübeme göre gördüğüm kadarıyla buna izin de verilmiyor. peki eleştiri yapılıyor mu? yeri geldiğinde tabi ki yapılıyor. herkesin hazır ol vaziyette emir beklediği ülkede cumhurbaşkanı haftalar öncesinden çıkıp bir takım için "ben kurdum, görüyorsunuz şampiyon oluyor." diyecek ve eleştirilmeyecek. o da mı olmasın, hiç mi görmeyelim bu beyanı, yokmuş gibi mi davranalım? ooooy ooyyy ne yapayım nereye gideyim bilemedim ki kızlarsoruyor.com'da falan takılalım bari...
 • 13043
  (bkz: #2694726)

  ilgili entry'de bahsedilen mevzu önemli bir şey. 49 kişiyle ilgili adli bir süreç başlayacaksa şayet bu konuda yazarlara bilgilendirme yapılması gerekmektedir. özel olarak davaya konu olan şahıslara bilgilendirme yapılmasının yanı sıra bu liste ve ilgili entryler de paylaşılmalı ve birbirimize destek olmalıyız.

  acaba ben de bu listede var mıyım diye düşünecek herkes yoksa. hakikaten ben de var mıyım?
 • 13044
  adamların ünlüleri çıkar televizyonda başkanlarına küfür eder. hiçbir şey olmaz bizde ise herhangi bir hakkında ağzını açsan davalıksın. açıkçası bir insanı bariz şekilde yaralayacak, etkileyecek bir şey yazılmadığı sürece insan istediğini yazabilmeli. tabii ki de yaşadığımız ülkeyi düşününce bu çok kolay değil. sırf sözlüğün selameti uğruna her yazar yazdıklarına dikkat etsin arkadaşlar. hesabını veremeyeceğiniz hiçbir şey yazmayın lütfen. hesabını vereceğiniz şeyler yazsanız da kimin adaletine güveneceksini ki o da ayrı konuya neyse.
 • 13045
  malum 49 yazarın kim olduğunu açıklaması yahut onlarla iletişime geçilip geçilmediğini derhal belirtmesi gerekendir. burada binlerce insanı "acaba?" diye düşündürmenin bir mantığı yok. madem böyle bir durum var ve madem böyle bir açıklama yapıyorsunuz, bunu da en kısa süre içerisinde yapın lütfen. yukarıda da bir çok arkadaş yazmış. herkesin beklentisi aynı. daha fazla vakit kaybetmenin bir manası yok.

  not: geçmişte yazdığım herhangi bir siyasi entryim yok ama bu tarz yarım yamalak bir açıklamayla buradaki binlerce kişi zan altında kalmış oluyor.
 • 13047
  (bkz: olaylar/#2694726)

  dava açılan yazarları bilgilendirmesi ve davaya sebep olan yazılarının ilgili kelimesi ve/veya cümlesini örnek olarak bir başlıkta paylaşması gereken sözlük.

  isimlerin ulu orta açıklanması ifşaya döner ama örneğin bir yazarımız küfür ve hakaret hariç bir sebepten dava edildiyse o sebep paylaşılmalıdır.

  küfür ve hakaret olunca elbet davadan kaçış olamayabiliyor hele ki dokunulmazlığı olan bir vekile vb. yapılırsa kurtuluş yok. ancak eğer ki bu dava açılan kişiler içerisinde küfür hakaret sebebi haricinde vakalar varsa tüm sözlük bilgilendirilmelidir.

  bu davalar içerisinde küfür ve hakaret haricinde biraz sert bir eleştiri yaptı diye dava açılan var mıdır mesela? böyle bir şey varsa biz dükkanı kapatıp gidelim. örneğin "başakşehir şampiyon olacak öyle görünüyor" diyen devlet büyüğünü futbolla ilgili olduğu için burada sert bir şekilde eleştiriyorsam ve bu sebeple bana dava açılırsa, başlarım böyle işe.

  bu ülkede önemli bir parti liderine yumruk atıldı, saldırıldı. sonucunda serbest bırakıldığı yetmezmiş gibi rakip partiden birine saldırdı diye ödül vermedikleri kaldı. biz burada eleştiriyoruz diye ceza yersek gerçekten çok yazık ve ayıp olur.

  sözlük içinse bir önerim olacak: rerererarara.net adresine bilgisayardan girdiğimizde karşımıza diğer yazarlarımızın rastgele entryleri çıkıyor. onun yerine kendi entrylerimiz rastgele karşımıza çıksa arada okuyup hatırlamadığımız küfür ve/veya hakaret varsa düzeltmek için fırsatımız olur. öteki türlü yüzlerce entrymiz var teker teker bakmak zor gelecektir.
 • 13048
  (bkz: olaylar/#2694726)

  konuyla alakalı yürümekte olan bir soruşturma var.

  alakalı yazarlara bilgi vermek mümkün olduğunda; hem konuyla alakalı hem de elimizden geldiğince hukuki destek mahiyetinde bilgi vereceğiz. ancak sözlük yazarlarının geneline bir açıklama yapılması ve detay verilmesi söz konusu değil. sadece ilgili kişilere özel mesaj yolu ile ulaşacağız. ancak bu noktada kanuni sınırların hepsine uymakla mükelleftir sözlük. sınırlar dahilinde maksimum yardımın yapıldığını ve yapılacağını bilmenizi isteriz.

  ancak umarım bundan sonra her yazar sözlük kurallarına biraz daha riayet etme gayretinde olur. neticede sınırlayıcı kuralların hepsinin bir sebebi var. ekşi sözlük'te küfrün gırla olması kimseyi kandırmasın. içlerinden bir çok kişi yazdıkları nedeniyle adliyeye gitmektedir. nasılsa bana bir şey olmaz mantığı malesef kötü sonuçlar doğurabiliyor.

  lütfen uyarılarımızı dikkate alın.
 • 13049
  (bkz: olaylar/#2694726)

  11 bin entry girmiş bir yazarım, ilk entry'yi ne zaman girdim hatırlamıyorum bile. 49 kişilik listede adım varsa şaşırmam bu yüzden. son dönemde sosyal medyada siyasi içerikli bir entry gireceksem çok dikkat ediyorum ama geçmişte böyle değildim sanırım, çünkü geçmişte türkiye bunu gerektirmiyordu.

  bence bu yazarlara özel mesaj yoluyla ulaşılmalı, gerekliyse şahsi olarak hukuk mücadelesini verir.
 • 13053
  medya okuryazarligi konusunu ciddiye alan ve yazarlarini bu konuda uyarmasini takdir ettigim olusum.

  biz cok ciddiye almasakta sanal suclar ciddi bir durum. dunyada bu konuda en cahil millet olabiliriz. toplu olarak sanal zorbalik yaptigimiz vakalar var. yakin gecmiste, dunyada ilk kez bir sahsin sosyal medya hesabina ulke olarak erisim kisitlamasi geldi. (bkz: sibel kekilli)

  en son yasanan izlanda krizinde sosyal medyada resmen kiyim yapti cahil vatandaslarimiz. onune gelen herkese kufur edip ozel mesaj yoluyla rahatsiz ettiler. dun bir kadin hakem ozel mesaj yoluyla evlenme teklifi aldigini sosyal medyasindan paylasip "kocama sormam lazim" diye paylasti. ve bu terbiyesizligi yapan bir turk. medyada komedi unsuru olarak paylasip gurur duyanlar olabilir ama ben sahsen utaniyorum. sanal dunyayi nasil okumamiz gerektigi konusunda ciddi eksikliklerimiz var. sanal kimliklerin arkasina gizlenip istedigimizi yapma ozgurlugu ya da istedigimiz kisiye hakaret etme bagimsizligi yakaladik saniyoruz ama bunlar fikir ozgurlugu kisvesinde konusulacak durumlar degil. sanal zorbalik ve medya okuryazarligi onemli konular. sozluk yonetimi bahsi gecen davalarda elinden geleni yapiyordur ama cozum bilinclenmekten geciyor.

  gercek hayatta ne kadar dikkat ediyorsaniz konusmalariniza ve hareketlerinize sanal dunyada iki kati dikkat etmeniz gerekiyor. soz ucar yazi kalir arkadaslar hele hele sanal ortamda yazdiginiz bir cumle asla kaybolmuyor. bir sekilde karsiniza cikacaktir. sizleri sanal kimlikleriniz degil karakteriniz kurtarir. dikkat etmenizde fayda var.
 • 13054
  (bkz: #2694726)

  şaşırdık mı? hayır. merak ettiğim konu davacı olanlar kimler? siyasiler diyeceğim burası ekşi gibi siyasetin lağımı olmuş bir platformda değil. en fazla iktidar, başakşehir üzerinden sert eleştirilmiştir. bakın eleştirilmiştir diyorum çünkü burada küfre hele hele de siyasi kişilere asla izin verilmiyor. benim tahminim davacılar hem türk sporunun içinde olup hemde siyasi kıçı yalayan tiplerdir. onların kim olduğunu da cümle alem biliyor. tam bir şekilde kimler olduğu açıklansa daha bir netleşir her şey. insanların eleştirilerinden cımbızla laf alıp dava etmek? bilemiyorum akla ziyan işler. bazı entrylerin ise gerçekten suç unsuru taşıyabilir deniyor. bu tür suç unsuru taşıdığı düşünülen entryler zaten silinmiyor mu? silinmeden ekran görüntüsü alıp o şekilde mi işlem yapılıyor? gerçi o şekilde bir işlem olsa eddard stark diye bir fetöcü atatürk düşmanı vardı ekşide adamın yazdığı şeyler bir ömür yatmasına sebep olacak şeylerdi üstüne üstük fetöcü olduğu da ayan beyan ortaydı. herif üstüne üstük marmara üniversitesi'nde öğretim görevlisiydi bir cacık olmadı. yani burada çok fazla gri alan var gibi. sözlük yönetimi biraz daha aydınlatıcı olurlarsa çok seviniriz.
 • 13056
  ülke olarak artık birbirimizi eleştiremez ve kendi bildiğimiz doğruları söyleyemez hale geldik. sözlükte küfre zaten izin verilmiyor ve küfür ettiğimizde ceza alıyoruz. ( bugüne kadar böyle birşey başıma gelmedi çok şükür! )

  burada hepimiz sosyal medyada çıkan haberleri okuyoruz. diğer sözlükleri ve diğer takımların sitelerini takip ediyoruz. gelişen olaylar doğrultusunda kendimizce doğru olduğunu düşündüğümüz düşüncelerimizi paylaşıyoruz. 49 yazar arkadaşımıza dava açan kişiler; diğer kişilerin kendileri hakkında yaptığı eleştirilere bu şekilde cevap vermeleri onların acizliğini ve başkasının düşüncelerine saygı duymadıklarını gösterir. emin olun o davaları açan kişiler aynı eleştirileri başkaları için yapıyordur. ama mevzu bahis kendileri olunca kişilik haklarıma saldırıldı oluyor.

  umarım yazar kardeşlerim bu mevzuyu kazasız belasız atlatır. sözlük moderatörlerinin uyarıları doğrultusunda; birbirimizi kırmadan yazmaya devam!..

  ne de olsa; aslan yazdığı yerden belli olur!..