• 12819
  günlük girilen entry sayısı oldukça düşük olan sözlük. bununla beraber sadece sözlük formatına uygun entry niteliği arandığı için tartışma ortamının olmadığı sözlük. bakınız ekşiye niteliğini kazandıran kişilerin özgürce konuşabilmesi, yorum yapabilmesi. yorum olmayacaksa ansiklopedik tıp terimleri sözlüğü, büyük türkçe sözlük, divan şiiri sözlüğü vb kitaplardan bir farkı kalmaz ortamın.
  sosyal medyanın temel niteliği insanların online şekilde sosyalleşmesi ve paylaşım yapması değil mi, insanlara fikirlerini söyleme, tartışma, geliştirme imkanı verilmeyezse sosyal medyanın ölü doğumuna neden olunur.
  galatasaray ile ilgili bir kitap okumaktan farkı olmazsa, tek kişinin yazdığı tek kitaptan fazla değeri de olmaz mecranın.
 • 12820
  internetteki herhangi bir kontrolsüz mecrada seviyeli ve eleştirel düşünme bazlı tartışma veya diyalogların gerçekleşme olasılığı, milan baros'un direkten dönen topunun kaleye girme olasılığı kadar düşük olduğu için, kontrollü ortamı elde bırakmaması gereken sözlük. içinde bulduğu yol doğru yol. tartışma isteyen demarke'nin tweetleri altında bol tinerli eğlenebilir.

  bu kontrole rağmen kalitesizlik yine hakim olabiliyor gününe göre. bunu da kaybedersek kendimi pilot yapar giderim zaten. yeterince müptezel var internette.
 • 12821
  günlük ortalama 600 entry girilmektedir. tematik sınırlamamız haricinde ilgi alanımıza giren her konuda her çeşit görüşü okumak mümkündür.

  fatih terim'i sevip eleştiren veya toz kondurmayan da vardır, tam tersi fatih terim'i sevmeyip teknik direktörlüğünü beğenen veya gözünün üstünde kaşı var diyip eleştiren de vardır.

  format dahilinde savunulamayacak görüş yoktur. mesela sözlükte ali koç'a övgü görebilirsiniz. rakip takım başkanının övülebileceği bir başka taraftar platformu var mı bilmiyorum.

  ama bir formatımız var. buna uymak mecburi. hit uğruna ilkelerimizden taviz vermiyoruz. bence herkes bu duruştan ötürü hagi ve gs'ye bir teşekkür etmeli. bir taraftar platformu olarak da galatasaray'ın farkını yansıtıyoruz. yada en azından hedefimiz o.

  kalitesizliğin, vasatlığın, avamlığın moda hatta tercih sebebi olduğu ülkemizde hedefimiz bana göre daha da iyisini yapmak olmalı. bu dejenerasyona özenirsek hızla irtifa kaybederiz. günlük 600 entry ortalamasını 1000'e çıkarmaksa hedef bununla beraber kaliteyi de yükseltmek olmalı. bir yazar olarak bu şekilde bakıyorum mevzuya.
 • 12823
  yazarları pisa testi ile alması gereken sözlük yoksa çok saçma bir yere gidecek bu iş.

  okuduğunu anlama kapasitesi olmayan bir çok insana ev sahipliği yapması çok büyük bir handikap..
  sen diyorsun antarktika o diyor gel bana ot tıka. bazen yazıların yarısına kadar okunduğunu filan düşünüyorum. adam oturup eleştirdiği şey bir kaç satır sonra zaten yazılmış oluyor ama işte saçma insan her yerde saçma insan. dini, ırkı, cinsiyeti yok!!

  son zamanlarda iyice arttı bu.
  görüyorum, okuyorum, üzülüyorum.. bazen kafamı duvarlara vurasım geliyor. ayrıca pilot olanlar var onlara ne olduğunu bile bilmiyorum ama bilmek istiyorum. ne yaptı bu adam? neden asıldı? (hagi bu konuda bizzat yazarlara bilgilendirme verildiğini bizim ise bilmemizin bir anlamı olmadığını iletti önümü ilikliyorum karşısında)

  yazılar okunursa sağlıklı bir biçimde daha doğru tartışmalar yaşanır, daha zihin açıcı sohbetler görürüz diye düşünmekteyim. yoksa bu haliyle kötü yola düşecek gibi ki bu çok üzücü olur...

  edit : dil rahatsız edici bulunduğu için değişiklik yapıldı. sinirle yazıldığı için biraz argo fazla kaçmış olabilir bizzat özür dilerim rahatsızlık verdiklerimden... kusuruma bakmasınlar.
 • 12824
  kullanım koşullarını yazanların tanım kavramına pek hakim olmadığını düşündüğüm sözlük.
  kullanım koşulları okunduğunda aşağıdaki örneklere rastlamak mümkün:

  --- alıntı ---
  başlık: herhangi bir x özel kişisi
  entry: vefat etmiş. mekanı cennet olsun. (legal: ilk cümle tanım içerdiği için legal
  -- alıntı ---

  --- alıntı ---
  başlık: engin baytar
  entry: hep böyle oynasın canımızı yesin dedirten oyuncumuz. (illegal)
  entry: x maçında harika bir gol attı. y’nin sağdan gelen ortasını çok güzel tamamladı ve galatasaray’ın maçı kazanmasını sağladı. bazen hep böyle oynasın canımızı yesin dedirtiyor. (legal: dedirtiyor kalıbı dışında tanım içerdiği için legal)

  --- alıntı ---

  bu örneklerde tanım içerdiği iddia edilen cümlelerde tanım göremiyorum hem de 9 yıllık bir türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak göremiyorum. tanım cümlesinin basit bir açıklaması var. "x nedir" sorusuna cevap veren cümleler tanım cümlesidir. yukarıdaki örneklerde "vefat etmiş" veya "x maçta harika oynadı" gibi ifadeler tanım içermiyor.
  bu türden bir örnek üniversite sınavında sorulsa o soru iptal edilir.
 • 12826
  sözlük hakkında bu kadar eleştiri yapılırken yapılan savunmaların komikliği yapılan eleştirilerin haklılığını gösteriyor. şimdi bunu yazıyorum diye fazla zeki kişiler diyecek ki yazma o zaman sözlükte; ilk cümleyi tekrar oku zeki kardeşim.

  son zamanlarda hakikaten fikir ifade etmenin zorlaştığı demeyeyim de neticesinin ağır olduğu sözlük. yahu madem bu sözlük formatı uygulanacak her şeye uygulayın da isyan edene de diyecek bir lafınız olsun. modların hiçbiriyle bir problemim yok, çoğu ile de özel mesaj yolu ile az da olsa konuşmuşluğum var ve hepsi de gayet iyi insanlar benziyorlar anladığım kadarıyla; bu eleştirilerim insani yönleri ile alakalı değil kısaca.

  şimdi örneğin en basitinden anket başlık/entry kuralı. sözlükte yasak değil mi bu? kimi zaman görüyorum açılan bir başlık hakikaten galatasaray ile ilgili ve ama anket tarzında, yani silinecek. evet bu kesinlikle doğru bir tutum. ama bakıyorum sözlükte alakasız alakasız bir sürü anket başlığı var ve sayfalarca da yazılmış. ben de biliyorum yanlış yanlışla savunulmaz. zaten burada yanlışı savunmuyorum, göz göre göre kimi zaman işletilmeyen kuralların nedne işletilmediğini soruyorum.

  hele ayrıca şu kibirli tavırlar hiç hoşuma gitmiyor, buraya seçkin kişiler yazmak için gelmiyor, 20 tane entry yazman yeterli, başka bir şart yok. şu sürekli beğenmiyorsan yazma diyenler, pilot oldu diye sözlüğü karalıyor diyenler siz de ne olur yapmayın. çoğunuz 30 yaş üstü insanlarsınız ama küçük çocuklar gibi tavırlar sergilemeyin.

  güzelim sözlüğü de bu kadar sıkıcı eylemeyin artık. bazen dikkat ediyorum çok içe kapanık olmasını isteyenlerin sözlük için; tavsiyem bir whatsapp grubu açıp oradan 5-10 kişi çok daha geniş fikir teatileri yapabilirsiniz.

  ne olursa olsun yine de sözlüm-ü sultani.