• 15427
  lgbt konusunda fikrimi tüm açıklığıyla belirtip sol frame'ini sportif gündemimiz dışında konularla meşgul ettiğim için üzgün olduğum sözlük.

  gerçi düzgün bir tartışma kültürü olsa, benden farklı düşünenler dm'den yazıp iletişime geçse, saygı çerçevesinde tartışsak belki bana belki karşıdakine bir şeyler katacağız ve üzülmeyeceğim fakat o da yok, tek karşılaşılan şey son yıllarda moda olduğu gibi linç kültürü.

  her neyse, sadece sportif tarafla ilgilenip buralarda vakit geçiren herkesin en değerli şeyini, zamanını çaldıysam affola.
 • 15428
  kafes dövüşü ortamına dönmüş sözlüğümüz. burası galatasaray sözlük, ona göre mi davransak biraz? herkes kendi derdini fikrini sıkıntısını birçok farklı sosyal medya platformunda dile getirebilir, gerçek hayatta da aynı şekilde geçerli bir durum bu. ancak bu tarz konuların tartışılacağı yer burası değil. umarım yazarlarımız buranın galatasaray sözlük olduğunu hatırlarlar en kısa zamanda. siyaset, politika ve bütün popülist düşünce ürünü başlıklar sözlüğe ve sözlüğün amacına katkı sağlamaz.
 • 15429
  esas problemi hedef gösteren ve nefret dili kullanan yazarlara karşı bir yaptırım uygulamaması olan sözlük. yoksa sporda homofobi konusu pekala burada yer bulabilir diye düşünüyorum. trenin rayından çıkmasına yol açan ise hedef gösteren, uçurma çığırtkanlığı yapan sözde hassas yazarlar. yazmaya ve okumaya değer fikirleri olsa zaten ilgili başlık altında usulünce fikirlerini ifade ederler, ama bu kişiler alenen "bunu beğenmedim, kovun" diye çocukluk yapıyorlar ve sözlüğü amacından saptıran toksik tartışmalar başlatıyorlar.

  buna müsamaha gösterilmezse sözlüğün kalitesi korunur.
 • 15431
  içerik sınırlaması uygulamasının dönem dönem faşizanlıkla falan bağdaştırıldığı sözlük. yarım günde bile sözlüğün ne hale geldiği ayrı, sözlüğe bir günde girilen entry sayısının %65-70'inin tek başlıkta toplanması ayrı birer vaka. seksen yılda bir entry girip okuyucu modunda takılanların bile harala gürele entry girmesine girmedim bile.

  sadece galatasaray konuşmaktan bu kadar sıkılıyorsak ya adres yanlış, ya da sözlüğün kendi kendine bir karar vermesi lazım.

  14 yıllık sürede sözlük bir tek kere, o da gezi parkı zamanında içerik sınırlaması olayını uygulayamaz hale geldi. o haliyle de 2 hafta dayanabildi ve kapanmak zorunda kaldı. aslında iki hafta da dayanmazdı ama basketbolda 20 küsür sene sonra gelen şampiyonluğun gelmesi beklendiği için o kadar uzun sürdü.

  bu sözlük kapandığı zaman ya da olduğu halinden çıkıp ne idüğü belirsiz bir hale geldiğinde "ağlayacak" olan, bir zahmet ateşi körüklemeye devam etmesin.

  bu işlere inatla devam edecek olanlar da yolun sonunun bu olduğunu bilsin. ömrümün kendimi bildiğim kısmının yarıdan çoğu bu sözlüğe bakarak geçti. bunca zaman da mümkün mertebe korumaya çalıştık. bu saatten sonra kapanması gerekiyorsa da kapanır, değişmesi gerekiyorsa da böyle kaçak köçek değil net bir şekilde değişmeli.

  neticede ömürler geçiyor. insanın en sevdikleri bile ölüyor. milletin servet karşılığı salla pati yaptığı sözlük yönetme işini beş para kazanmadan 15 yıldır yapan birkaç insanın emeği hariç bir şeye de üzülmem...
 • 15432
  homofobinin hunharca eleştirildiği, ama başka fobilerin hunharca konuşulup desteklendiği, hatta ilericilik ve vatanseverlikle övünüp alkış tutanları içinde barındıran sözlük. birtakım renktaşlarımızın böyle düşünceler içinde bulunması beni bir hayli üzmüştür.

  her türlü fobiye karşı olma duruşunu sergileyen birtakım liberal insanların metoduna saygı duyuyorum, çünkü hiç değilse tutarlı bir metotları var. ama özgürlükçülük diyerek bazı uygulamalara pek muhteşem saygı duyulup iş daha muhafazakar düşüncelere gelince ileri geri konuşup bunu hürriyetçilik diye kakalamaya çalışmak çok büyük bir ikiyüzlülükten ibarettir. ilerlemek ve medeni olma kavramlarını 200 yıldan beri hala öğrenememiş olmamız gerçekten fazlasıyla üzücü.

  sözlük yönetiminin bu ikiyüzlülüğe karşı önlem alması en büyük temennimiz. galatasaray ile ilgili entry'lerin haricindeki tüm başlıklarda sıkı bir denetim kurmalarını elzem görüyorum. burası ekşi sözlük veya herhangi bir forum sayfası değil.

  burada aslolan galatasaray'dır. başka türlü tartışmaların yapılacağı yer olmamalıdır.
 • 15433
  ülkemiz gibi iki kutuplu hale gelmeye başlayan sözlük.

  futbol, siyaset, din, kürt meselesi ve şimdi de cinsel yönelim, tercih, hastalık falan filan adını her nasıl telafuz ediyorsanız.

  bu beş konuda kimse kimseyi ikna edemez bu ülkede. *

  dolayısıyla tartışmaları uzatmak, dallandırıp budaklandırmak tartışanı haklı çıkarmaz, hatta tartışılan konunun özü unutulup tartışılan argümanlar tartışılır hale gelir. her iki taraf da haklılığına o derece inanmıştır ki, saçmalamalar bile savunulur bir süre sonra. sen şuysan faşistsin, değilsen faşistsin, demezsen faşistsin tavırları da faşizan tavırlardır, sen hastasın, sen lanetlenmiş bir kavimsin tavrı da faşizan bir tavırdır. o sebeple karşı taraf olarak görülen insanları yargılamak yerine kendimizi sorgulayıp ne kadar demokratız ona bakmalıyız.

  çözüm kutuplaşmada değil, demokraside.
 • 15435
  abi yeter değil mi artık ama cidden ya? dalga geçtiğimiz, b*k çukuru dediğimiz yeşilli sözlüğe benzemeye başlıyor sözlüğümüz -hepimiz sağ olalım sayemizde- git gide. biri bir başlığa bir şey yazıyor, diğeri gidiyor karşıtı olan başlığa tam tersi bir şey yazıyor. hobaa tartışma başlıyor, cadı avına dönüşüyor hemen. arada nick altlarında ilgili yazarın yazdığı entrye benzer görüşte olanlar yedirmeyüüüz tarzı destek mesajları giriyor. en son moderasyona sitem ve kapanış.

  abicim, ablacım, kardeşim, sayın romalılar; affedin ama rahat mı batıyor size? gündem yokken dur bugün de gündem oluşturalım da kaostan eksik kalmayalım mı diyorsunuz? sen şucusun sen bucusun yaklaşımı bıktırmadı mı herkesi artık? birebir gerçek hayatta zaten yaşıyoruz bu durumu, bari burada biraz daha sağduyulu olalım.

  not: görmek istemiyorsan sözlüğe bakmayabilirsin diyecekler olacaktır ancak ben buraya bir şeyler okumak için girmesem bile alışkanlıktan bile giriyorum. sürekli yenileme yapıyorum canım sıkılınca bile. değersizleştirmeyin şurayı da. ülke standartlarının üstünde bir elin parmağını geçmeyecek şey kalmış onları da mahvetmeyelim.

  (bkz: kapalı tribün sakin olalım)
 • 15436
  birleşmemiz gereken yerde ayrı düştüğümüz sözlüğümüz. tabii ki herkes aynı fikirde olmak zorunda değil fakat zaten bir çok konuda ayrıştırılıp veya ayrışıp gücümüzü kaybediyoruz. yıllardır kendi içinde anlaşmazlık yaşayan ve karasızlaştırılarak birbirine düşman edilmiş halkların halini hep birlikte görüyoruz. arkadaşlar biz bu ülkenin çocuklarıyız, dünyanın her ülkesinde savaşlar çıkar insanlar bir yerden bir yere göç eder orada kabul görür veya buna katlanır fakat biz bunu beceremeyiz ve bizi de onlar kadar kolay kabul etmezler o sebeple hem birbirimizin hem sözlüğün hem de bu ülkenin kıymetini bilmeliyiz sağlıcakla…
 • 15441
  kendisi gibi düşünmeyen insanların birbirini eleştirdiği, karşıt görüşe tahammül edemediği sözlük.

  hazırlık maçı kazanılsa ''hazırlık maçı olsa bile takım iyi oynadı,şimdiden ümit veriyor. futbolcular uçuyor, hoca kaçıyor'' - kaybedilse ''adı üzerinde hazırlık maçı...'' aynen.

  hayalperest değil gerçekçi olmanın, duygusal değil mantıkla yaklaşmanın neden insanları bu kadar rahatsız ettiğini anlamak zor. örneklerdeki taraflar yer değiştirebilir bu da sorun değil. tahammülsüzlük cidden kötü. ülkenin insanları belli bir süreden beri bu şekilde, şu sözlüğe bile yansıyor.

  kimse pozitif ya da negatif olmak zorunda değil. senin olumlu baktığına olumlu bakmak zorunda değil, herkesin değerlendirme süreci ve yargısı farklı. burada yazılan olumlu ya da olumsuz yorumlar kimseyi gerçek taraftar yapmıyor, taraftar bonusunu arttırmıyor. buradaki kimse diğerinden daha fazla galatasaraylı değil. farklı bakış açılarından, karanlıktan-aydınlıktan nereden bakarsa bakanların tek derdi galatasaray'ın başarısı.

  sağduyu.
 • 15442
  galatasaraylılar için bir bilgi kaynağıdır, arşivdir, ansiklopedidir. her zaman karşıt görüşler olmuştur ve olacaktır. olmazsa bilgi kaynağı olmaktan çıkar zaten. eleştiri de olacak övgü de. ama becerilemeyen şey şu bence. kişisel sevgi, nefret ve/veya takıntılar eleştirileri de övgüleri de çok etkiliyor. birisini sevdiğimiz için sürekli övmek zorunda değiliz ya da tam tersi sevmediğimizi de sürekli gömmek zorunda değiliz.

  daha uzun yazıcam ama alınanlar, kırılanlar olabilir diye uzatmıyorum. kimsenin hevesini kırmamak gerek.
 • 15444
  efendim geçtiğimiz aylarda yazdığım entryler sürekli "diğer entrylere yanıt niteliğinde" nedeniyle silindiği için lan geldin kaç yaşına ne diye millete yanıt veriyorsun sakinleş artık diyerek kendime ceza verip bir ay tatile çıktım.

  o sırada kendi başlığıma her gün girip sözlüğün en değerli abilerindendi niye yaptı böyle bir şey üzüldüm yıkıldım gibi şeyler yazılmasını bekledim ama tık yok.
  sonra bu duruma içerleyip hanımı alıp size inat güney'e indim.
  temiz hava, bol güneş eşliğinde çam ağaçlarına bağlanmış hamakta sallanırken bunlar akıllanmışlardır diye giriverdim başlığıma ama yine yok...

  peki lan öyle olsun diyerek bu sefer hanıma dedim hadi istanbul'a dönelim. gitmediğim yerlere aklımda kalan aaa istanbul'da bu da mı varmış diyeceğim yerlere uğradım.
  o ara bir kaç tatsız şey oldu sonra istinye tarafından geçerken dedim durun bizim sözlükten (bkz: gurrpegi) kardeşimizin mekanına gidelim (gerçi zamanlamam kötüydü hastalık vs. işleri ile uğraşıyorduk neyse ki sonra iyi haberler aldık) oraya gittik herkes köftelere bayıldı tavsiye ederim bak.

  sonra geceleri çalışırken açıp baktım.
  beyler sakin olun. 10 yıl sonunda değişen çok bir şey yok fenerbahçe yine sezon öncesi şampiyon ilan ediliyor, bizim aldığımız adamlar "çok şey değil" moduna sokuluyor, hazırlık maçlarından adam kesip biçmeler tüm hızıyla devam ediyor.
  ha tabii ki fatih terim üzerinden yapılan atışmalar tüm hızıyla devam.

  anlayacağınız her şey yolunda.
  bu bir ay içerisinde giriş yapmadan okumanın tek eksisi engellediğim şahısların yazılarına maruz kalmak oldu.
  neyse ben geldim kutlamalara başlayabilirsiniz.
 • 15445
  bazen 10 dakika içinde transfer öznesi bir futbolcunun başlığına yükseldiğimizde beni gülümseten sözlük.
  başlık: lemina

  ilk entry: lemina fransa' da mutsuzmuş.
  2- yarın gelsin başlasın.
  3- gelemez karın kasları arızalı.
  4- gelir ama çok maliyetli.
  5- gelemez yaşlı.
  6- gelir gayet diri bir yaşlı.
  7- gelemez sakat.
  8- gelir de yönetim getirmez.
  9- gelemeez avrupa' da yokuz.
  10- gelir terminalde yatmıştı.
  11- gelemez fener alır bizden önce.
  12- cimbomun çocuğu lemina.
  13- bitti demediniz mi lan?

  sonra kısa bir sessizlik ardından başlık şu şekilde boşalır.

  " koşun koşun amine harit bir şey demiş deyolar.

  başlık: amine harit

  ilk entry: fas asıllı futbolcu takım arkadaşına yapacağın işin amine harit demiş.
  2- gelsin wonderkid.
  3- gelmesin arızalı
  4- .....
  5- .....
  .....
 • 15446
  bilhassa fatih terim üzerinden bazı yazarların ısrarla, inatla yalan yanlış bilgiler yazmaya devam ettiği sözlük. bakın eleştiri, yorum vs. demiyorum. bu sözlükte yazılanları, şimdi veya ileride okuyacak vs. insanları aptal yerine koyup aklınca olayları saptırarak, manipüle ederek yazma motivasyonuna devam etmelerini aslı iyi niyetli görmüyorum. işin daha tuhaf tarafı, bu durumun doğrusunu mesaj yoluyla anlattığında ya da entry yazdığında sana çeşitli ithamlar yakıştırıp işine gelmeyince de engellemesi. bu kişiler sözlükte önüme çıkıyor, okumadan geçmeye çalışsam da ister istemez maruz kalıyorum. yazarların başlık altına yazmak da pek huyum değil. ama artık bilinçli art niyetli olduğu belli olan yalan yanlış girdilerin sorgulanması gerektiğini düşünüyorum, çünkü cidden mide bulandırmaya başladı.
 • 15447
  eskiden futbolcu başlığının yanında bol sayıda entry görünce transfer kesinleşti kap geldi diye sevinirdik lakin son 2 yönetim sağolsun heyecanla açtığımız başlıklardan hep hüsranla dönüyoruz.
  forum tarzda başlık yasak ama artık futbolcu başlıklarının yanında alınıp alınamayacağını belirtsek şahane olacak.
  örnek: grillitsch transferinin yatması / grillitsch’in yeni ortasahamız olması / jaoa pedronun elden kaçırılması
 • 15448
  benim gozumde biraz "celiski sozluk". elbette ki verecegim ornekler herkesi kapsamiyor ama cogu gormekten oldukca bunaldigim soylemler olmakta.

  - transfer donemlerinde yasi 30 ustu oyuncu adi gectiginde transferi elestiren, genc oyuncu talep eden,

  - (buna karsin) mevcut kadrosunda oynayan genc futbolculari yetersiz goren, galatasaray seviyesinde olmadigini dusunen, hic durmadan kotuleyen,

  - bir oyuncu begenilmediginde, bunun yerine alt yapidan x'e forma verilsin daha iyi diyen,

  - altyapidan yeni cikan bir oyuncu icin, daha ilk hazirlik macini oynadiginda ve hatta bu hazirlik macini cok iyi oynadiginda bile, izledigi toplam maksimum 60 dakikadan, mesnetsizce o oyuncuyla ilgili yetersiz olabileceginin tespitini yapabilen,

  - kendisi altyapi topcusunu boylece kotulerken, altyapi topcusu forma giyebilmek icin baska takimlara gittiginde onlari neredeyse hain ilan eden,

  - takminin, ulkenin finansal durumundan habersiz dybala'lar, ndombele'ler, hatta suarez'ler isteyen

  bir garip olusuma evrilmis sozluk.
 • 15449
  bir ya da bir kaç tane değil, binlerce yazarı vardır. bu sebeple birileri x derken diğerlerinin y demesi normaldir. eğer aynı yazar kısa süre içerisinde x derken y’ye dönerse ve bunu mantıklı şekilde açıklamazsa çelişkiden söz edilebilir. yazılanları tek bir kişi yazıyor gibi okumamak gerek. düşümce zenginliği de budur zaten. sana saçma gelenleri eleyip geçersin olur biter.
 • 15450
  güzel sözlüğüme uzunca bir süredir girmiyordum. geçen günlerde girip okuma fırsatım oldu lakin yazamamıştım.

  uzun süreden sonra okuduklarım beni şaşırtmadı değil. özellikle bu transfer döneminde oyuncu başlıklarında yazılanlar fazlaca şaşırmama sebebiyet verdi. biraz açmak gerekirse twitter’da ne olduğu kim olduğu bilinmeyen hesaplar verilerek, kaynak gösteriliyor. twitter denen mecrada herkes işkembeden sallıyor etkileşim için ve o hesaplar burada kaynak gösteriliyor. bazı yazar arkadaşlar kesin değil ama transfer büyük ihtimalle bitti yazıyor. yazılan sadece bu. şimdi bu bilgi mi? dayandırılan bir kaynak mı var?

  önceleri sözlükte bu tip paylaşımlar hemen silinirdi ve sözlük kurallarında açık seçik yazan maddelerle açıklama da yapılırdı entrysi silinen yazara. yani demem o ki sözlük biraz forum yapısına dönmüş ve bu beni üzdü açıkçası.
App Store'dan indirin Google Play'den alın