• 6701
  bu gün genellikle gurur duydum. çünkü gördük ki akp'lisi de, chp'lisi de, mhp'lisi de ve adını saymadığım diğer partilileri de gezi parkı'nda yaşananları "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" insanlar gibi kınamış, j'accuse... diyebilmiştir. çünkü yaşananların siyasetle alakası yoktur. yaşananlar şiddettir. şiddete siyasi düşüncelerle yaklaşamazsın. kim yapıyorsa yapsın kınarsın. yandaşı olduğun insan yapıyorsa ona mani olur, büyük bir hatadan döndürürsün. rakibinse karşısına dikilirsin. bizler nasıl bu sözlükte tribünden muz sallayan fenerbahçeli taraftara izin veren renktaşlarını kınadık. nasıl ırkçılığın takımı olmaz dedik, şiddetin de siyaseti olmaz.

  ama nasıl sağ duyu fenerbahçe'yi, galatasaray'ı, beşiktaş'ı, göztepe'yi, karşıyaka'yı birleştirdiyse; siyasi ayrım gözetmeden çokca insanı da birleştirdi.
  münferit bir kaç arkadaşı ayırarak tekrar söylüyorum ki bu gün seninle gurur duydum sözlük.
 • 6706
  çok değil, 40-50 yıl öncesinin avrupasına faşist diktatörler hakimdi. hitler, mussollini, franco, salazar vs. bu dörtlüden hitler haricindeki üçü futbolu siyasetin bir uzvu yaptı, kullandı. her defasında daha fazla kullandı hem de.

  salazar daha da ileri gitti, "3f olmazsa ben bu ülkeyi yönetemem" dedi. 3f'den kastı ise futbol, fiesta* ve festivallerdi.

  bu entryi çok daha önce yazacaktım. reyhanlı'da patlama olur, 1 mayıs'ta öyle veya böyle faşizm uygulanır, halka sınırlar koyulur, halk koyun yerine konur ama biz hala chedjou, burak, sneijder, drogba :((( deriz. bu ortam tayyip'in türkiyesi değil salazar'ın portekizidir diyecektim. kısmet bu güneymiş.

  ülke kötüye gidiyor arkadaşlar. maalesef böyle. 1 yıldır değil, 2 yıldır değil, 5 yıldır değil, 10 yıldır ülke kötüye gidiyor. biz hala futbolun, ergin ataman'ın, arda'nın derdindeyiz. köklü bir afyon misyonu üstlenmiş futbol, sürekli uyutuyor.

  istanbul'da olanlar kafalarını pencereye yöneltsinler, aşağıya baksınlar. ne görecekler ? polisler, tanklar, bol miktarda gaz bombası, biber gazı. polis, ülkenin kolluk kuvveti olan polis, halkına fiziksel olarak saldırıyor. üzerine kimyasal olarak saldırıyor ve biz burda 4-2-3-1 mi diyeceğiz ? banvit'i mi konuşacağız, nani gelsin mi diye mi tartışacağız ?

  bazı arkadaşların ya internet bağlantılarında sıkıntıları var ya da istanbul'da olanları ntv'den, habertürk'ten, cnntürk'ten takip ediyorlar. bilmiyorum. ama ortam iyi değil. ve bu ortamda bile biz hala futbolun büyüsüne kapılıp burada spor konuşacaksak bizim sözlüğün de bizlerin de işlevi yok artık bu noktada. olmasın yani.

  uyanın artık, uyanın ve meydanlara dökülün. kimse size haklarınızı zorla vermez. meydanlara inin ve hakkınızı, sizin olanı, sizlerin haklarınızı gasp edenlerden geri alın. şimdi futbol zamanı değil. biz belki bir sene belki iki sene sonra yine kupalar kazanacağız ama şimdi sırası değil. o günleri görmek için rota sokak olmalı.

  sokaklar bizimdir, bizden almak cürrettinde bulunanlara inat.
 • 6707
  --reyhanli'da onlarca insan oldu...

  ++burasi gs sozluk sadece spor konusalim.

  --18 yasinda kizin kafasina gaz bombasi kapsulu carpti, oldu...

  ++burasi gs sozluk sadece spor konusalim.

  --gak diyene biber gazi, guk diyene iskence...

  ++burasi gs sozluk sadece spor konusalim.

  --hapishaneler ordu mensuplari, gazeteci, yazar, milletvekili doldu...

  ++burasi gs sozluk sadece spor konusalim.

  --e tamam, sike yapildi, hukumet ustunu orttu, sikecileri aklamak icin binbir takla atti...

  ++burasi gs sozluk sadece spor konusalim.

  fatal error...
 • 6708
  bir kısım yazar tarafından galatasaray merkezli bir spor sözlüğü olduğu için taksim gezi parkı olayları konusunda sessiz kalması buyrulan sözlük. bizden melo vs gökhan inler, muslera vs onur kıvrak, antu.com, fenerbahçe kafası gibi başlıklara entryler girmemizi, kendi dalgamıza bakmamızı istiyorlar.

  bak şimdi iyi dinle! eline televizyon kumandasını al ve tüm kanalları tek tek gezin bir kardeş. senin ülkenin merkezi olan şehrin merkezinde cumhuriyet tarihine geçecek olaylar yaşanıyor ve kanalların kıytırık dizilerle dolu. haber kanallarında yemek programları, thy ve kırmızı ruj tartışmaları gibi sikko mevzular var. senin ülkenin merkezinin merkezinde yaşanan tarihi olayları, norveçliler sayesinde canlı olarak takip edebiliyorum. allah razı olsun onlardan! bak linki de şu;

  http://www.vgtv.no/...opptøyer-i-istanbul

  yani anla şunu kardeşim. bu olaylar senin medyanda gündem oluşturmuyorsa, canlı olarak aktarılmıyorsa bu senin kısıtlanmış bir adam olduğunu gösterir. eğer sen normal bir ülkede yaşıyor olsaydın, yaşanan her şeyi çıplak gözlerinle izler, kimin haklı kimin haksız olduğuna rahatlıkla karar verirdin.

  ve kardeşim, bu sayede kimse bu konularla ilgili galatasaray sözlük'e gerek duymazdı, çünkü sen normal bir ülkenin vatandaşı olarak, tepkini medya yoluyla gösterebilirdin, yaşananları tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirdin.

  şimdi sen, burada üç maymunu oynayan sen, bizden de aynını yapmamızı bekleyen sen, git beynini faşistçe düşünceleriyle dolduran badem bıyıklı arkadaşlarınla abdullah avcı'yı tartış kardeşim, biz burada iyiyiz.
 • 6710
  birileri bir fikri savunsa da hemen karşit görüşümü paylaşayim, milleti göt edeyim diye saatlerdir online olarak beklediğim sözlüğümüz. nasil bir apolitiksem sabahtan beri kimseye ne bir laf sokabildim ne de nickaltina bir şeyler karalayabildim. sanirim burasi bana göre değil. lütfen birileri bana siyasi görüşünü ya da ne bileyim ideasini falan özel mesajla bildirsin. söz veriyorum nickaltina cevap yazacağim. çok pis göt edeceğim. lütfen :'''(
 • 6711
  toplumsal olaylara duyarlılık konusunda her görüşten yazarın fikir birliğine vararak tepkisini haklı olarak koyduğu mecradır.
  doğuştan muhalif olarak ben de taksim gezi park'ta yapılan eyleme sonuna kadar destek veriyorum ve yarın kıyametin kopacağını bilseniz dahi, bugün elinizdeki fidanı dikin buyuran hz. muhammed'i anımsatma gereği duyuyorum vicdan sahiplerine.
 • 6714
  insanları sokaklara, meydanlara davet etmek gayet doğal bir haktır. insanlar uyandı artık, işinize gelse de, gelmese de. biz de en azından yaptığımız genel duyuru ile katkıda bulunduk. olaylar kısmında gereken çağrı yapılmıştır, helal olsun. yarın da 17'00'da bursa'da bulunan arkadaşlarımızı kültürpark'a bekleriz. buradan da duyurusunu yapalım. gocunmayın kardeşim. şu anda bir vahşete tanıklk ediyoruz, buna kayıtsız kalamayız. gökhan inler transferini konuşuruz daha sonra, acelesi yok.
 • 6715
  türkiye'de güzel ülkemde yüzlerce insan yaralıyken ve direniş içindeyken futboldan bahsetmek, yavşak türk medyasının şu anda yaptığı gibi gerçekleri sansürlemek ve göstermemek kadar şuursuzluktur. "türk genci, devrimlerin ve rejimin sahibi ve bekçisidir. bunların gerekliliğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. bunları güçsüz düşürecek en küçük veya en büyük bir kıpırtı duydu mu, bu memleketin polisi vardır, adliyesi vardır demeyecektir.
  hemen müdahale edecektir. elle, taşla, sopa ve silahla, nesi varsa onunla. yine düşünecek, demek adliyeyi de düzeltmek gerekir,diyecektir. onu hapse atacaklar. yasal yoldan itirazlarını yapmakla birlikte; bana, ismet paşa’ya, meclise telgraflar yağdırıp, haklı ve suçsuz olduğu için serbest bırakılmasını,korunmasını istemeyecek, diyecek ki: ben kanaatimin gereğini yaptım. müdahale ve eylemimde haklıyım. eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı oluşturan nedenleri düzeltmek de benim görevimdir. işte,benim anladığım türk genci ve türk gençliği...” demiş senin atan bursa nutkunda. sen hala yok bunu transfer edelim yok şunu yapalımın derdindeysen yazıklar olsun....
 • 6716
  sen galatasaraylısın. kuzeye geç.

  sen fenerbahçelisin, güneye geç.

  sen beşiktaşlısın, doğuya geç.

  sen türksün, batıya geç.

  sen kürtsün, kuzeybatıya geç.

  sen lazsın, kuzeydoğuya geç.

  sen solcusun, güneydoğuya geç.

  sen sağcısın, güneybatıya geç.

  ne oldu ? insanlar parça parça oldu değil mi ? bütün olamayan, tek el olduğu için ses çıkaramayan topluluklar haline geldiler.

  sen galatasaraylısın, gel kardeşim.

  sen fenerbahçelisin, gel kardeşim.

  sen beşiktaşlısın, gel kardeşim.

  sen türksün, gel kardeşim.

  sen kürtsün, gel kardeşim.

  sen lazsın, gel kardeşim.

  sen sağcısın, gel kardeşim.

  sen solcusun, gel kardeşim.

  ne oldu ? herkes rengine, cinsine, ırkına bakılmadan birlik oldu. bir oldu. bir elinin bir şeyinin olmadığı ortamda iki elin sesi oldu. gür bir ses oldu, birlik oldu.

  bunu anlayamayan insanların sözlükte olması komik mi, trajikomik mi anlamıyorum, anlayamıyorum. bu ülkede zulüm var, dikta var, faşizm var arkadaşlar. ölen insanlar var. devletin insanlar için olduğu ortamda devlet insanları öldürüyor. şiddet uyguluyor. buna karşı beşiktaşlısıyla fenerbahçelisiyle kucaklaşanlara bu tepki neden ?

  bu gün, daha doğrusu dün belki de türkiye cumhuriyeti tarihinde bir ilk oldu. halkın bam teline basıldı, halk ayaklandı ve ve çığ gibi büyüdü bu ayaklanma. biz zulmedenlerin karşısında beşiktaşlıyla el ele verip onlara alkış çırpıyorsak ne kaybederiz ? ne bu düşmanlık tohumu ? kim bizi bu kadar düşman yaptı yahu ?

  onlar da insan, bu ülkenin vatandaşı. tıpkı bizler gibi. aynı dertten müzdaripler. aslında onlar, onlar değiller, bizler. biziz yahu. sen ben o ney ?

  sokağa gelin, sokak güzel.
 • 6720
  eger tüm türkiye'nin fasizme karsi ayaklandigi bu gunde amacindan saptigi dusunuluyorsa amacina tukurdugum sozluk. bugun orada alevisi sunnisi hristiyani kürdü türkü lazi cerkezi tekmil birden millet bilinciyle ayaklandi. bugun orada kampuslerde fraksiyon farkindan oturu kavga eden trockistlerle ataturk devrimini temel alan sosyalistler birlesti. bugun orda sag sol birlesti. bugun orda renklerin kardeşliği saglandi. bugun orda halk uyandi. ve sen kalkmis buranin yeri degil sozlugun amaci bu degil diyorsun. senin isgal altinda oynanacak futbolun ancak sermaye sahiplerini eglendirmek icin olacak ama galatasaray lisesi canakkaleye genclerini gonderirken senin gibi vatansizligi dusunmedi. sen hala otur melo gelecek mi diye dusun tamam mi kardesim. sen hala carsiya tinerci de genc fenerbahcelilere kuftet tamam mi. ha bu kadar savunuyorsun nerdesin dersen bende su anda taksimdeyim. bursa nutku bir devrim rehberidir. biz bu ulkenin ordusu vardir polisi vardir demeyenlerdeniz. tasla sopayla neyimiz varsa onunla kendi yapitimizi koruyacagiz. ozetle soz konusu vatansa gerisi teferruattir. su noktada siz hala bu gece sozlugun futbol konuşması gerektigini dusunuyorsaniz sikeyim sizin sozlugunuzun amacini. alin topunuzu siktirin gidin. ben galatasarayimi bagimsiz bir ulkede sermayenin kolesi olmamış bir ligde , fasizme yalakalik edenlerin cebini doldurmadigi bir yayın akisinda turk olmayan takimlari yenerek futbolda devrimci oldugu icin izlemek istiyorum. ama sen fasizm altinda yeni ortaçağ yasayan bir ulkede ilerde turkish premier league adi altinda yada liginin basinda onun bunun sirketinin ismini gorerek arap seyhlerinin yaptigi transferlerle orgazm yasayarak kendini tatmin edersin. konu dagildi son cumlem : sikeyim sozlugun amacini ve zihniyetini heryer gibi burasida eylem alani olmali. tum yurtseverleri taksime yada bulunduğu yerdeki eylem alanina cagiriyorum. sozlukten atilirsamda buda hasan tahsin gibi ilk kursun olsun.
 • 6721
  eger tüm türkiye'nin fasizme karsi ayaklandigi bu gunde amacindan saptigi dusunuluyorsa amacina tukurdugum sozluk. bugun orada alevisi sunnisi hristiyani kürdü türkü lazi cerkezi tekmil birden millet bilinciyle ayaklandi. bugun orada kampuslerde fraksiyon farkindan oturu kavga eden trockistlerle ataturk devrimini temel alan sosyalistler birlesti. bugun orda sag sol birlesti. bugun orda renklerin kardeşliği saglandi. bugun orda halk uyandi. ve sen kalkmis buranin yeri degil sozlugun amaci bu degil diyorsun. senin isgal altinda oynanacak futbolun ancak sermaye sahiplerini eglendirmek icin olacak ama galatasaray lisesi canakkaleye genclerini gonderirken senin gibi vatansizligi dusunmedi. sen hala otur melo gelecek mi diye dusun tamam mi kardesim. sen hala carsiya tinerci de genc fenerbahcelilere kuftet tamam mi. ha bu kadar savunuyorsun nerdesin dersen bende su anda taksimdeyim. bursa nutku bir devrim rehberidir. biz bu ulkenin ordusu vardir polisi vardir demeyenlerdeniz. tasla sopayla neyimiz varsa onunla kendi yapitimizi koruyacagiz. ozetle soz konusu vatansa gerisi teferruattir. su noktada siz hala bu gece sozlugun futbol konuşması gerektigini dusunuyorsaniz sikeyim sizin sozlugunuzun amacini. alin topunuzu siktirin gidin. ben galatasarayimi bagimsiz bir ulkede sermayenin kolesi olmamış bir ligde , fasizme yalakalik edenlerin cebini doldurmadigi bir yayın akisinda turk olmayan takimlari yenerek futbolda devrimci oldugu icin izlemek istiyorum. ama sen fasizm altinda yeni ortaçağ yasayan bir ulkede ilerde turkish premier league adi altinda yada liginin basinda onun bunun sirketinin ismini gorerek arap seyhlerinin yaptigi transferlerle orgazm yasayarak kendini tatmin edersin. konu dagildi son cumlem : sikeyim sozlugun amacini ve zihniyetini heryer gibi burasida eylem alani olmali. tum yurtseverleri taksime yada bulunduğu yerdeki eylem alanina cagiriyorum. sozlukten atilirsamda buda hasan tahsin gibi ilk kursun olsun.
 • 6722
  linç kültürünün hakim olduğu sözlük.iki gündür siyaset dışında bir şey yok.

  en iyisi buraya yazmak. kendi nickaltıma cevap yazıp reklam yapma peşinde değilim. öncelikle taksim'de yaşananları desteklemiyorum. ne polisin gereksiz aşırı müdahalesini ne de çeşitli grupların polis ile çatışmasını.

  hadi oldu olaylar, bunun devam etmesi kime fayda getirir? herkesin dediği bu tepkinin siyasi bir gruba bağlanmaması ama gece polisile çatışanların hepsinin elinde sol örgüt bayrakları var(norveç kanalı). bence de belli bir siyasi gruba yüklenmemeli, içinde gerçekten halk tepkisi var ama maalesef belli bir kesim bunu siyasi bir imkan olarak kullanıyor. eğer böyle olursa karşılık bulmasına şaşırılmamalı. ben akpli veya rteci değilim, ki olabilirim de . twitter'da o kadar yalan dolan haber var ki. bir de bunları rt eden cahil insanlar var. abi sen belli bir kesime küfür edersen, olayı o şekilde yansıtırsan karşı tepki gelir. biri yazmış mesela, hükümet yanlısı bir grup da çıkmış sokağa.. ee ne olacak? bu gerilimin ülkeye getirisi ne amk, afedersiniz. yeterince insan yaralanmadı mı, yeterince polis yaralanmadı mı, günlerdir nöbet tutulmadı mı(her iki taraf) illa bir galip mi gerekiyor? amk bir tarafta bizim polisimiz, diger tarafta bizim insanımız. tarafını sikeyim.. polis bizim değil diyorsanız, marjinal örgütleri gösterip bu da halk değil diyen çıkar. bu kadar kavga herkese yeter. devamı ülkeye, bize zarardan başka bir şey değil. bunun devam etmesini isteyen, fırsat bilenlere de diyeceklerimi tahmin etmişsinizdir.

  biraz mantik. fazla heyecana gelmeyelim. bunları dile getirince kötü oluyoruz. tepkiyse tepki, mesajsa mesaj. devamı gerçekten tahmin edemeyeceğiniz kadar tehlikeli. bir benzerini ben iki yıl evvel londra'da yaşadım ve zararlı çıkan halk oldu. kazanan ise mağazaları yağmalayan o.ç. oldu. aynı olaylar değil belki ancak bilanço daha ağır olabilir.

  şimdi istediğinizi diyebilirsiniz arkamdan. telefondan yazdığım için eksik bir şey yazmış olabilirim.
 • 6723
  içinde hâlen taksim olayları hakkında "iki tarafın yaptığı da yanlış" diyenleri barındıran sözlük.
  bakın ben, kendisini her fırsatta liberal olarak tanımlayan bir şahıs, hayatımda bu kadar liboş bir duruş görmedim.

  millet 2 gün önce gayet sakin bir protesto girişiminde bulunmuş. gitmiş oturma eylemi yapmış. polis, allah ne verdiyse protestoculara girişmiş.
  polisin yıllardır takındığı bu boktan tavra tepki göstermek için neredeyse bütün istanbul sokağa dökülmüş.
  neymiş? iki taraf ta haksızmış.
  size 3 harf yolluyorum, hepsi sessiz * b s g