• 798
  "bu çocukta da bu var, stoper buluyor".

  eğer nelsson ve luyindama satılacaksa sahne tek güvendiğim işi yapmaları için onların. yıllardır hafiften alakasız kolombiyalı stoperlerin falan ismi çıkardı marcao'nun yerine alınır diye. nelsson transferinde ışıtan gün de baya dahil olsa da onların feedback'i vardı diye hatırlıyorum.

  gün sizin gününüzdür. dursun özbek ve okan buruk'un aldırdığı tüm stoperler felaket çıkmıştı, siz yumruğunuzu koymazsanız komik bir tandem ile sezona gireceğiz gibi duruyor.
 • 799
  yetenek teşhisi olarak başarılı sayılabilen ancak bence başarının yüzde 50'sini oluşturan mental scouting olarak fazlasıyla başarısız ekip.

  son 10 yılda transfer olan, doğrudan veya dolaylı olarak kendilerinin etkilerinin olduğu düşünülen 25 yaş altı oyuncular şunlar; nelsson, cicaldau, morutan, boey, mostafa, luyindama, marcao, carole, bruma. ozanwafor ve assuncao'yu saymıyorum.

  nelsson ve marcao dışında hepsinin ortak özelliği berbat mental özelliklere sahip olmaları. genç oyuncular hakkında bu konuda veri toplamak belki en zor kısım ancak kendilerini bu konuda geliştirmeleri gerekiyor.
 • 800
  totalde son derece başarısız ve tutarsız ekip. bu kadar tecrübeye aldığınız adamın belirli standardın altına düşmemesi gerekir. buldukları adamlar ya çok çok vasat yada arada bir baya iyi çıkıyor. zaten bu istikrarsızlık hem takımın performansına hem de finansal durumuna yansıyor. çok çok vasat bir ekip. kırk yılda 2 tane adam bulmaları onları başarılı yapmıyor. kaybedilen galatasaray' ın yılları oluyor. ha dediğimiz alınmıyor diyorlar ise de gururlu olup bassınlar istifayı.
 • 801
  neye göre başarısız addedildiğini anlayamadığım scout ekibi. hangi transfer listesini yönetime sunduklarını biliyormuyuz, hangi oyuncuları net onların getirdiğini biliyormuyuz. yönetimlerin beceriksizce ellerinden kaçırdığı oyuncuları biliyormuyuz. ama ben buldukları oyuncularda bir liste yapayım kararı siz verin başarılı mı başarısız mı?

  - marcao 12/15 e sevilla’ya gitti
  -nelsson 17/18 civarı sevilla’ya gidebilir.
  -kerem aktürkoğlu var ondan emin değilim fatih hoca mı scout mu?
  - denayer geldi adam kalmak için neler yaptı alamadık 25 m euroları gördü piyasası.
  -garry rodrigues var aldık sattık para kazandık
  - kim min jae almadık 18 m euro’ya napoliye gitti.
  - atilla szalai almadık çift haneli teklifler var.
  - delaney almadık piyasa değeri 27 m euro gördü gidip de jong’u aldık.
  -shaqiri var basel’den bunda kimsenin suçu yok kulübü durmadan fiyat yükseltti etik davranmadı almadık.
  -haaland var hepimiz biliyoruz akıbetini.
  -mousa dembele yönetim almadı onunda akıbetini biliyoruz celtic aldı değeri bir ara 40 m euro’lara çıktı.
  -wylan cyprien almadık veya alamadık bu da yine yönetim kaynaklı değeri 18 m euro’lara çıktı.
  -jakup moder piyasa değeri 12 m civarında hala 23 yaşında.
  -jens petter hauge biz alamadık milana gitti
  - bruma var potansiyeline ulaştırmadık yinede az bir miktar da olsa kar ettik.
  - alex telles var legolas uyardı.

  yukarıda ki oyuncuların piyasa değerlerine bir bakılırsa oyuncuların nerelere geldiği görülebilir hepsi için aşşağı yukarı 3/5/7 m euro transfer bedelleri vardı. ha tabi kariyerleri bizde devam etseydi 40 a ulaşmazdı da 25 e ulaşırdı, 18 olmazdı da 12 olurdu, yine harika rakamlar. mutlaka unuttuklarım da vardır hatırlatan olursa listeyi güncellerim. kısacası suçu sadece scout takımına atmamak gerekiyor yönetim ve ekonomik koşullarda çok önemli. tabii ki başarısız çıkan futbolcular da olmuştur fakat hiç birinden zararlı çıktığımızı hatırlamıyorum. ben güvenilirse çok daha iyi işler çıkartacağına eminim.
 • 802
  "biz bulduk ama almadılar/alamadılar" demeleri ve herkesin ismini duyduğu piyasa değeri 7-8 milyon euro olan isimleri scout diye yedirmeye çalışması ile ünlü ekiptir.

  nedense marcao ile scout olurlarken diğer transferlerde menajerler aracılığı olur.
  ffp döneminde kulübe ucuz ya da bonservisi elinde adam katamamak ile ünlüdürler. ha yok gene klasik "biz söyledik ama alınmadı" olayıysa lafları bu kadar dinlenmeyen, bu kadar iplemeyen insanlar nasıl işlerine devam ediyor bu kadar yetenekle şaşırırım. bir sürü talipleri olması lazım bu yetenekle...
 • 803
  bir scout ekibinin başarısını aldırdığı tüm transferlere bağlayacak kadar mantıksız olunabileceğini bizlere gösteren ekiptir. evet bu arkadaşların derdi aslında scout ekini değil, kimin transferlerine laf etmek istediklerini çok iyi biliyoruz zaten merak etmesinler.

  arkadaşlar bizim derdimiz temelde para. oyuncu bulamıyoruz falan değil. yan etkenler olarak ülkedeki adaletsiz futbol iklimini, taraftarın her oyuncusunu çabucak çöp ilan etmesini falan da söyleyebiliriz ama temel dert para.

  neden?

  scouting yapan kulüplerin aldığı her futbolcu inanılmaz paralara falan satılmıyor çünkü. bakalım mesela porto’ya. 19-20 sezonunda en yüksek transfer bedeli ödedikleri adam shoya nakajima. 12 milyon euro vermişler. hala porto oyuncusu, market değeri 3.5 milyon euro şu an. 2017’de 20 milyon euro ödeyip aldıkları oliver torres munoz’u 2 sene sonra 17 milyona satmışlar. daha yığınla örnek var ama en yüksek bedelli olanlardan birkaç tanesini yazdım sadece.

  scouting işinde araştırır bakarsın, olacağını düşündüysen satın alır, geliştirip satmaya çalışırsın. fakat buradaki asıl mevzu satın almak. porto dediğin kulüp her sene futbolcu transferlerine 20-60 milyon arasında değişen bir yatırım yapıyor. sen geçen sene 25 milyon yatırım yaptık diye (üstelik bomboş kadroya) ortalığı ayağa kaldırdın. e şimdi marcao + nelsson kapattı işte o satışı, kara bile geçtin. kerem’i satsan ikiye katlayacaksın o parayı.

  scouting demek her aldırdığın futbolcunun tutması demek değildir. bazen olur, futbolcu çalışmaz, şanssız olursun vesaire tutmaz. ama 10 tane futbolcu aldırıp 3’ünün satışıyla kara geçiyorsan olay bitmiştir zaten. ha aynı zamanda sportif başarı da getirirsin ballı börek.

  son dönem transferleri gayet başarılı ekiptir efendim.

  edit: tabi bi de kazandığın parayı nerde kullandığın sorunsalı da kritik nokta. ozan kabak’ı 11’e satıp aynı transfer döneminde gidip diagne’ye 13 gömersen olmaz o iş, paranı da tüm sistemi de hiç etmiş olursun. umarım diagne’yi de scout ekibinin bulduğunu iddia edecek arkadaşlarımız yoktur aramızda.
App Store'dan indirin Google Play'den alın