• 439
  ne iş yaptıkları konusunda sözlükte anlam karmaşası yaşandığını düşündüğüm başarılı ekibimiz.

  bu adamlar sadece 18 ve altı yaşlarda yetenekli oyuncu bulup kulübe ucuz fiyatlara kazandırmıyor. bu adam hocanın hangi pozisyonda nasıl bir futbolcu istediğini bildirmesi sonucunda, o yönde arama tarama yapıyor.

  mesela ndiaye stoke'a gitti. özellikleri neydi? ileri geri gidip gelen, mücadele eden, yorulmayan, hırslı, kolay adam geçen, dikine kat eden bir futbolcuydu. bu bir çeşit 8 numara klasifikasyonu.

  ndiaye'nin yerini doldurmak için hoca yeni bir 8 no talep etti ve dedi ki; çok hızlı, pır pır olmasına gerek yok. iyi pasör, iyi şutör olsun, defanstan top alsın, iyi top dağıtsın, yerinden kımıldamasa da bana uygundur. bu da başka bir çeşit 8 no klasifikasyonu. işte scout ekibinin belki en önemli görevi bu tarzda oyuncuları bulmak. hazır oyuncu değil, gerekirse yetiştirmek üzere (rodri gibi). muhtemelen muazzam bir data vardır ellerinde. hangi numara hangi tarz diye aratsalar bile bir sürü sonuç çekiyorlardır warehouse'larından. bundan sonrası alternatifleri tek sayılara düşürmek, gidip yerinde izlemek ve futbol şube sorumlusu+ teknik direktör ile birlikte karar almak.

  görüyorum bazı adı sanı duyulmamış futbolcu başlıklarında, scout ekibi neden bunları görmüyor falan yazıyorsunuz. belki o mevki için hoca başka tarz oyuncu istiyordur??? olamaz mı? bu entry'i girmemin sebebi de buydu. bu kadardı :(
 • 440
  bu sıralar 2018 yazında sağ-sol kanat ve orta sahada çift yönlü oynayabilecek 24-25 yaşından küçük avrupa pasaportlu oyuncular için harıl harıl çalışma yapmaları beklenen grup. malum, uefa tepemizde. transfer cezası ve avrupa kupalarından men yemezsek birçok isim gündeme geleceğini düşünüyorum. buna ihtiyacımız da var.

  nasıl garry, carole, jose rodriguez gibi pek bilinmedik adamlar buldular ve başarılı oldularsa, daha da iyi isimleri tespit etmelerini beklemek hakkımız.

  bu arada mustafa denizli ve hamza hamzaoğlu dönemlerinde şu sıralar fransa ve italya'da gündemde olan birçok oyuncuyu cüzi miktarlara önermişlerdir.***