• 578
  türkiye'nin ve galatasaray'ın gururudur.
  mustafa cengiz yönetiminin idari yönden ibra edilmeme konusu büyük bir rezilliktir bu hususta sonuna kadar mustafa cengiz'in yanındayım. liseciliğe karşıyım ama lise'ye kesinlikle karşı olamam. bu talihsiz olayı bahane edip galatasay lisesi'ne ağır laflar etmek doğru değil. galatasay'ı kuran lisedir, galatasaray kültürünü buradan almıştır ve galatasaray'ı diğer kulüplerden farklı kılan da bu kültürdür. yani galatasay lisesi ve galatasay spor kulübü bir bütündür. bu bütünlük bozulursa biz övündüğümüz galatasaray kültürünü yitiririz. o yüzden yazdıklarınıza dikkat edin lütfen.
 • 581
  galatasaray'in her zaman kabusu olmustur. lise galatasaray'in degil; galatasaray lisenin gururu olmustur.

  sozlugun zarar gormemesi icin millet kendini tutmaktan helak oldu hala yazdiklariniza dikkat edein diyenler var.

  lise once icindeki fenerlileri besiktaslilari temizlesin ayiklasin, ondan sonra buraya gelip yazdiklariniza dikkat edin dersiniz.

  ha siz de liseli veya liseciyseniz orasi ayri....
 • 583
  yıllardır savunulan, hak verdiğimiz bir husus vardı. dinazorlar böyle böyle; ama genç nesil aslan gibi geliyor. peki sonuç ne?

  bakın bir sınavda yüksek sayıda net yapan öğrenci olduğunuzu düşünün. kabataş, pertevniyal, galatasaray, cağaloğlu, istanbul erkek, beşiktaş veya bir başka anadolu lisesine kayıt yaptırırken kıstasınız nedir? saygın bir eğitim kurumu olması, yabancı dil eğitiminin kalitesi, üst düzey bir öğrenci grubuna dahil olmak vs.

  ya bir sınavda başarılı olup bu lisede okumaya hak kazanmış çocuğun galatasaraylı olma şartı mı var? yok.
  lisede okuduğu süreç sonunda kendilerinden olmayanı cahil, cühela olarak görecek şekilde beyinleri yıkanıyor mu? evet.
  fanatik beşiktaşlı, fenerbahçeli olsa dahi mezuniyetin ardından genel kurul üyeliği kazanıp ömür boyu galatasaray'ı dibe çekmek için çaba gösterecek mi? evet.
  geçmişte bu fırsatı yakalayıp bunu uygulayanlara şahit oluyor muyuz? evet.
  mektebi sultani döneminde ayrı bir yeri olmasını kabul ederim. ancak şu anda diğer üst düzey anadolu veya fen liselerinden bir farkı var mı? yok.
  30 milyonun üzerinde seveni olan bir kulübün taraftar profilini ve kültürünü, yalnızca lise mezunları şekillendirebilir mi? hayır.
  pilav yiyip üç kuruşluk menfaat kovalayan çoğunluğun haddine midir bizim fark yaratan faktörümüz olmaları? hayır.

  zeki dediğimiz bu insan evlatlarının dursun özbek'i ibra etmeleri, desteklemelerini nasıl açıklıyorsunuz? inan kıraç'ın eline iplerini teslim etmiş bir çoğunluğun bu ülkede hangi açıdan yüz akı olduklarını anlamakta zorlanıyorum.

  artık sınırları çizme zamanı. artık birleştirici, sevecen ifadelerin zamanı bitti. bu kulübü bugünlere getiren taraftarıdır. sana, bana böcek muamelesi yapan insanların yuvalandığı yerdir an itibariyle. hayatına sadece bir eğitim kurumu olarak devam edecekse sözüm yok; ama artık kulübün üzerinden ellerini çekme zamanı geldi de geçiyor.
 • 587
  galatasaray'ı farklı kılan değerlerden biri olduğunun farkındayım.

  ancak şu var; bu lisede her ne öğretiliyorsa artık mezunları camiayı kendilerine ayrıcalık görüyorlar. açıkcası imparatorlukları düşünün. onları farklı kılan, imparatorluk olmalarına sebep olan şey çoğu zaman yıkılmalarına da sebep olmuştur. çünkü bir noktada o farklılığın yarattığı fayda tükenir ve artık zarar verici bir özellik haline gelir.

  galatasaray lisesi yarattığı farklılığı tüketme noktasında. sınırlı sayıda ve kozmopolit bir taraftar çeşitliliğine sahip mezunları var. çoğunun iyi yerlere geldiği doğru ama görünen, bu çoğunluk galatasaray'ın çıkarlarına hizmet için çalışmıyor artık. galatasaray'ı kendi ortak mülkiyetlerindeki bir meyve ağacı olarak görmeye başlamışlar.

  galatasaray kimin, tapusu kimde, yetki tartışmalarını geçiyorum. bu camiada 30 milyon kişi hak iddia ediyorsa yapabileceğin hiç bir şey yok. o insanları ötekileştirirsen seni yok ederler. galatasaray şu anda bu süreci yaşıyor. bakın 30 milyon insanın böyle bir mevzudan rahatsızlığı ciddi sosyolojik vakıadır. galatasaray liseci üstün sosyologlardan sorup öğrensinler. bu tarz sosyolojik vakıalar da politika konusudur. 30 milyon insandan oy devşirmek isteyen bir siyasetçi galatasaray'ı ateşe atabilir. üstelik bunu liseyi düşman ilan edip galatasaray'ın tüm dinamiklerini bozacak şekilde yapabilir. halk desteğini kazandığı anda da yapar. oluşan tepki analiz edilsin. taaa dursun aydın özbek'ten beri çok ciddi bir nefret oluştu liseye karşı. bunun müsebbibi de liseliler değil, lisecilerdir. bir de tabi bu güruhun ipini elinde tutan yarı demans dedeler. şu unutulmasın. bu yarı demans dedelerin baktığı nokta da öyle 30 sene 40 sene sonrası değil. yaşam süreleri ile ilgili beklentileriyle sınırlı.

  işte o yüzden galatasaray'ın tüzük değişikliğine ihtiyacı var. camianın dinamiklerini koruması ama bir reform yapması gerektiğini düşünüyorum. içindeki asalaklardan, rakip taraftarlarından kurtulmalı. bu tarz çıkar odaklarının oluşmasına engel mekanizmalar yaratmalı.

  liseliler, lisesizler ayrımı yok. galatasaray'ı sevenler lisecilere karşı ortak çalışmalı. zira liseci dediğimiz aralarında bir küme oluşturabilecek ortak noktayı kullanan çıkarcılardır. bunlar lise vurgusuyla esasında biraraya gelip kendilerine rant sağlayan asalaklar olmaktan öte değiller. işte bunlardan kurtulduğu an galatasaray, lise ve üniversitesinin yaratttığı nitelikli insan gücünden de faydalanıp müthiş bir atılım yapacaktır. bu atılım hem galatasaray eğitim kurumlarını daha da yüceltecek, hem de lise önderliğinde galatasaray'ı sevenlerin el ele yürüdüğü bir camia yaratacaktır.

  ayrılığı çıkaran inan kıraç, faruk süren, dursun aydın özbek gibi bağlasan bir arada durmayacak tek ortak noktaları kendi çıkarları olan insanlardır. esasında ortak noktaları lise bile değildir. bunlar sadece lisecidir. lise lise diye gruplaşıp sonra da pastadan yiyecekleri payı konuşurlar.

  30 milyon bu sorunun çözümüne odaklandı. galatasaray'ı sevenler çıkarcılar kadar gruplaşırsa bu sorunu çözme şansları var. burada mustafa cengiz'in, taraftarı örgütleme araçlarına sahip ultraslan'ın ve camianın içinde durumdan rahatsız kanaat önderlerinin rolü çok büyük. ne olacağına onlar karar verecekler. onlar bu işi yönlendirecekler. ortada 30 milyon taraftarı biraraya getirmiş müthiş bir fırsat var. doğru yönetilip gereken yapılırsa hiç bir borç galatasaray'ı durduramaz. mustafa cengiz'in saat 14.30'da gerçekleştireceği 25 mart 2019 tarihli basın toplantısında fitili ateşlemesi dileğiyle.
 • 588
  istanbul, ankara, izmir fen liselerinin bakın çok net donunda sallayacağı, kabataş erkek lisesi, istanbul lisesi ve ankara atatürk anadolu lisesi gibi liselerin yanına dahi yaklaşamayacak, onun dışında ülkemin bir çok ilinde bulunan adana, çorum, afyon fen liseleri ve ankara gazi anadolu lisesi, rıdvan binnaz ege anadolu lisesi, izmir bornova anadolu lisesi ile kapışabilecek lise.

  diğer liselerden kendini farklı kılan bugün ki o eşsiz kültürüne ise işte 23 mart gecesi hepimiz nail olduk. kendi içinden çıkan bir adayı galatasaray'a faydası tartışılmaksızın baş tacı eden, diğer bir taraftan da kendi içinden çıkmayan birini, kim olduğu farketmeksizin, devirmek için türlü türlü lobiler yapıp, komplolar kuran bir yapı.

  şöyle bir başarı listesi de mevcut.
  https://www.haberturk.com/...ili-liseleri-1720590

  adamlar kendi sırf kendi liselerinde okuyan adamların elinden tutuyor, üst kademelere çıkarıyor diye yıllarca efsane oldu.

  diğer tüm liselerde olduğu gibi en az yarısı galatasaray taraftarı değildir. önemli bir kısmı da herhangi bir sporla ilgilenmemektedir. dolayısıyla galatasaray taraftarlığı ile ilgili de herhangi bir endüstri meslek lisesinden zerre kadar farkı yoktur.

  mezunlarının kıymetli olmalarının en önemli bir diğer sebebi de bu lise mezunlarının birbirlerini yüceltip, halktan, taraftardan kopartmış ve kendilerini size 50m den el sallayacak hale getirmiş olması. yoksa bizim gibi tribünde ensemize şaplak atabilseniz, taraftar otobüsünde bağıra çağıra gitseler kıymetli olmazlardı.

  bırakın artık şu adamların egolarını şişirmeyi. galatasarayın yüz akıymış vs. adamların yarısı galatasaraylı bile değil yahu, salın be kardeşim. yetti artık.

  not: odtüspor
 • 589
  öğrencisi ve mezunu olmanın aslında galatasaray’la ve galatasaraylılıkla uzaktan yakından hiçbir alakasının olmadığı, artık bizim için sadece folklorik ve tarihi açıdan önem taşıyan basit bir eğitim kurumu.

  bugünkü durum itibariyle galatasaray sk = galatasaray lisesi x sonsuz

  bu lise üzerinden güzelleme yapacak insanlar tamamen bu kurumun kendisini övmüş olacaklardır. o yüzden başlatmayın lisenize. koskoca bir camia sırf o okuldalar diye ne idüğü belirsiz sümüklü ergenlere emanet edilemez. bir insanın burada sümüklü ergen yıllarında alt tarafı üç beş yıl okuması da onu lordlar kamarasına ömür boyu yükseltmez. böyle bir kamara yok çünkü, olmamalı.

  ne aptal iş ya, şaka mıdır nedir. liseli olmak neyin güvencesidir? o zaman tüzük değişsin sadece liseliler başkan olsun. biz de kendi takımımızı kuralım.
 • 590
  her $ey çok güzel giderken, $ampiyonluk için kenetlenmi$ken, araya giren milli müsabakalar nedeni ile sakatlarimiz iyile$ecekken, kulübde yine bir kaos ortami olu$turmayi becerebilmi$ bir takim insanlarin mezun oldugu okul.

  bisikletle giderken sürekli kendi tekerine çomak sokan bir sadist ruhlu piskopat bir çocugu andiriyor bana son ya$ananlarla birlikte.

  çok acayip insanlarla kar$i kar$iyayiz, çok.
 • 591
  öncelikle bir eğitim kurumudur ve içerisinde büyük bir tarih barındırır. şanlı galatasarayımızın da temellerinin atıldığı yerdir ayrıca. dolayısıyla liseyi ve kulübü birbirinden ayıramayız ki ayırmak da mantıklı değildir. burası bir eğitim kurumu olduğu için içerisinde onlarca farklı takıma gönül veren bireyler vardır ve bunu bir allah'ın kulu engelleyemez, engellenmesi dahi düşünülemez. kulüp ile bağını koparamayız tabi ki ancak liseden gelen üye adaylarının çok iyi süzgeçten geçirilmesi ve başka kulüpler ile ayan beyan ilişkisi olup olmadığı iyi araştırılmalı ve ardından bu kriterleri sağlıyorsa üye yapılmalı. ayrıca üye kaydından sonra da sürekli denetlenmeli ve kriterlerini kaybettiğinde üyeliğini de kaybetmeli. bunun dışında üyelik aidatları daha mantıklı seviyelere çekilmeli böylece her önüne gelen kulüp üyeliğini düşünmez.

  başkanımız mustafa cengiz'e yapılan bir kumpastır ve bu kumpasın ön ayağını oluşturanlar maalesef yine liseli diye tabir ettiklerimizdir ancak unutulmamalı ki kendisi başkan olduysa liseli üyelerin de yadsınamaz bir oyunu almıştır.
 • 592
  sevgili renktaşlarim sizlere bir sorum olacak. lutfen gerizekalı birine anlatir gibi acık bir cevap olsun.
  18 yasinda liseden mezun olan bir genç galatasaray spor kulübune maddi ve manevi ne tür bir katkida bulunabilir?
  not: ben 17 yaşinda universiteyi kazandigimda maddi olarak aileme bağımlı, ve büyüklerimin sözünden cıkmayan bir bireydim.ne fikirsel ne de maddi olarak iyi durumda olan 17 yaşinda bir genç te etrafimda yok. simdi aradan 20 sene geçtikten sonra şunu net bir sekilde soyleyebilirim ki. kulubume maddi ve manevi katkida bulunacak güç ve yeterlilikteyim. kulube 18 yasinda uye yapılanlar maddi ve manevi beklenti icinde olmak dişında biat etmekten baska bir misyon üslenemezler.
 • 595
  yatılı öğrencilere 23 mart 2019 galatasaray olağan mali genel kurulu sonrası hafta sonu tatilini iptal eden lise.

  panik havası yaygınmış.

  tabii ki bu çok çok kötü bir durum. genç kardeşlerimizin tatillerinin iptal edilmesi, üzerlerinde baskı oluşması kabul edilebilir bir durum değil.

  ancak;

  sanırım yarattıkları hava ve taraftarın tepkisinin de ne kadar güçlü olduğunun farkındalar. bundan sonra öyle bir tepki verilmeli, genel kurul kapısında binlerce taraftar öyle bir beklemeli ki sesten genel kurullar iptal edilmeli, kulüp halka açılmalıdır.

  yok öyle lise çıkışlıya 500 lira, liseden çıkmayana üyelik için yıllarca bekleyip onbinlerce liraya üye yapmalar.

  nerede demokrasi ?
 • 596
  hala insan gibi, aklıselim yorumlarla korunmaya çalışan yapı.

  ya iyi ki miğfer dibinde siz yoktunuz he. bunlar üzerine kelle atan orklara çiçek verecek tipler. bunlar az önce bilmem kaç kişinin validesini bellemiş darth vader'a çikolata ikram eder. ya siz akıllanmazsınız.

  bu lisede insan yok.
  bu lisede eğitimli insan yok.
  bu lisede insanlık yok.
  bu lisede liyakat bilinci yok.
  bu lisede güzellik yok.

  bu lisede çakal var.
  bu lisede çakallık var.
  bu lisede devrecilik var.
  bu lisede çirkinlik var.

  kimse kusura bakmasın, sırf arada ılgaz çınar gibi güzel insanlar çıkacak diye ben buranın sevdiğim kulübün ağzına etmesine izin vermiyorum.

  neymiş galatasaray'ı kurmuş. ya tamam anasını satayım o zaman kapatın iyi parti'yi, tkp'yi, mhp'yi, ak parti'yi. chp yönetecek. atatürk'ün partisi değil mi olm, ilk parti bunlar değil mi? yallah diğerleri. seçmenleriyle hem de. nasıl mantık? aptalca ve ahmakça değil mi?

  ya demek kazara imam hatipten birileri kursa kongreleri camide yapacaktık, disiplin kurulumuz da şeriat kanunlarınca belirlenecekti. komik misiniz abicim?

  ya onlar defolup gidecek, ya biz.
  ya onlar galatasaray'dan uzak duracak, ya da biz.
  farkında mısınız bilmiyorum da ortada bir çatışma, bir savaş var.
  çatışmayı biz başlatmadık. biz başlatsak ünal aysal'ı kucaklamazdık. zamanında faruk süren'i falan efsane görmezdik. liseye dil uzatanları zamanında biz eleştirdik.
  bizi, daha doğrusuz sizleri de onlar bok yerine koydu.
  evet sizi bok yerine koydular.
  boksunuz, değersizsiniz, fansınız dediler. demediler mi? dediler.
  çatışmayı biz mi başlattık? siz mi başlattınız?
  onlar başlattı.

  yetti şu sizin saçma sapan kutuplaşmayalım söylemleriniz. sıktınız ama.
  bok yerine konulacağız, neymiş galatasaray'dan soğunmazmış. şurada güzel bir küfür ederdim de. neyse.
  yine bok yerine konulacağız, neymiş lise ile lisecileri ayırmak gerekmiş. a doğru, o ibra etmeyenler de pertevniyal ile ankara kılıçarslan lisesinden çıkan mürşikler. çok afedersiniz.

  yıkın. avm yapın.
  yıkın. sinangog yapın.
  yıkın. hırvatistan elçilik binası yapın.
  yıkın. hipodrom yapın.
  yıkın.

  yeter. çatışmayı biz başlatmadık.
  küfrü biz etmedik.
  bok yerine biz koymadık.

  kutuplaşalım diyenler onlar.
  hayhay, kutuplaşalım.
  şu sağduyu sınırlarının aşıldığı yerde sağduyulu olanlarla da kutuplaşalım.
  müzakere masası melkor ile manwe arasındaydı.
  sauron ile aragorn'un müzakere masası olmaz. savaş masası olur.
  çünkü orkları onlar gönderdi.
  cana onlar kastetti.
  katliamı onlar yaptı.

  benim bu tiplerle tartışacak, konuşacak lafım yok.
 • 597
  galatasaray spor kulubü ile bağlarının minimuma indirilmesi gereken lise. ülkenin en iyi eğitim kurumlarından biri olması onlara 30 milyonu aşkın bir camiayı kuklaları haline getirme imkanını veremez, vermemeli. bunun adı bencilliktir, bunun adı şımarıklıktır. ayrıca dursun özbek’e korumaları bile aldıkları tepkiyi sonuna kadar hakettiklerine işarettir.

  bu lise başarılı öğrencileri önemli yerlere getirmekle ve iyi insan yetiştirmek ile görevli. bir eğitim kurumunda yer almak kocaman bir camiayı yönetme yetkisi vermemeli insanlara. bu demokrasi de değildir ayrıca. atatürk’ün evlatları olarak biz demokrasiyi de bir zümrenin oyuncağı olarak görmedik.

  edit: düzeltme
 • 602
  galatasaray spor kulübünün değeri, geleneği falan değildir. en azından artık değildir. 114 sene önce kulübü kuran güzel insanlarla aynı lisede okumuş olmak dışında hiçbir kıymeti olmayan insanlara ve onların akrabalarına* kulübün kapılarını açarken, taraftarı dışladığı sistemin bahanesidir. üye alım kriterlerini okuyabilir merak eden arkadaşlar. 1933'te kavgası verilen mesele şuan tüzük adı altında resmiyete dökülmüş, hala saçma sapan değer kıymet safsatalarıyla savunanlar var.

  ayrıca ne kadar iyi bir eğitim kurumu olduğunun da galatasaray taraftarı açısından hiçbir önemi yoktur. iyi eğitim veriyorlarsa o işi yapsınlar, 30 milyon taraftarı olan bir spor kulübünü yönetmek(!) eğitimin bir parçası değil.