• 518
  ne yaptıklarıyla alakalı en ufak fikirleri olmayan, saçma sapan bir “liseli” kompleksiyle karar alan, galatasaray spor kulübünün geleceğiyle oynayan lise.

  hadi galatasaray’a ne olduğunu önemsemiyorlar onu anladık, aldıkları karar kendileri açısından da saçma. ibra edilmeyince mustafa cengiz gidecek ve bir daha da hiç geri dönmeyecek sanıyorlar sanırım.

  fakat liseden bir başkan çıktığında en ufak hatasında taraftar ve camia tarafından en sert şekilde eleştirecek. şu an taraftarın çok da haz etmediği mustafa cengiz, “efsane başkan” sıfatıyla humeyni gibi geri dönecek.

  kafalarının spora, maliyeye falan basmadığını çok kez görmüştük de şimdi siyasete de hiç basmadığını gördük.
 • 520
  galatasaray için çok büyük anlam taşıyan lise. şunu tekrar söyleyelim; sorun liselilik değil lisecilik. sorun, buradan çıkan mezunların "referans" adı altında belli yerlere gelebilmek için büyüklerini tabiri caizse "yalaması".

  artık galatasaray'da yepyeni tüzük, yeni bir sistem gerekliliği gün gibi ortadadır. bizi diğer kulüplerden farklı kılan galatasaray lisesi'dir. önemli olan, onu koruyup birkaç yalakaya bırakmamakta.
 • 521
  bir zamanlar aydın yetiştiren ancak son zamanlarda sadece ve sadece yetiştirdiği lümpen müptezeller ile gündeme gelen fonksiyonunu yitirmiş adeta mason locasına dönmüş network elde etme mekanı. imam hatip fikrine katılmakla beraber huzur evi yapılmasına da olumlu yaklaşacağımı belirtmek isterim.
 • 523
  küçükken imrendiğim geçmişiyle gurur duyduğum bir eğitim yuvası iken, şu an ne idüğü belirsiz, haysiyetsiz kişileri barındıran utanç kaynağıdır. galatasaray lisesinin yeni mezunları o ihtiyar adilerin izinden giden bir grup şımarık veletten fazlası değillermiş anlaşılan. buraları okuyor olduklarından da şüphem yok. unutmayın, bu taraftar bu armanın gerçek sahibinin kim olduğunu sizlere gösterecek.
 • 525
  iyice yeniçeri ocağı ile 2. mahmud arasındaki ilişkiye benzemeye başladı bizim de bu yapılanmayla aramızdaki durum. vakayı hayriye lazım bize.

  bu okuldan mezun iki arkadaşım var. biri fenerbahçeli, diğeri beşiktaşlı. üyelik şartı nedir, sistemi nasıl işler bilmem. ancak bu okuldan mezun olmak, galatasaray üyeliği için tek gerekli şartsa genel kurulda oy verenlerin belki de yarısından fazlası galatasaray düşmanı olabilir.

  saygın bir eğitim kurumu olması, verdiği eğitimin kalitesi, bu okulda eğitim alan üstün zekalı bireylerin kurduğu network önemli. ancak bunun, bir spor kulübünün yönetilmesiyle ne gibi bir ilgisi var? bu renklere gönül vermemiş insanların bu kulübün kaderiyle oynamasına izin vermek nasıl izah edilebilir?

  liseyle olsaydı istanbulspor da bakın karşınızda ibretlik örnek. istanbul erkek lisesi mezunları da en az galatasaray lisesi mezunları kadar zeki insanlar. ama temsil ettikleri camianın durumu ortada.

  kimsenin bizi yok saymasına izin vermeyelim. hele hele galatasaray'a küsmek, başka bir kulüp arayışına girmek, ateş güneş hadisesini tekrar etmek gibi düşünceler bizlere yakışmaz. gidecek olan varsa bunlar liseliler olacak. bu renkler de, bu amblem de, bu şanlı tarih de bize aittir. atalarımızdan, babalarımızdan, büyüklerimizden bizlere miras kalan bir sevgi bu. kimsenin elimizden almasına izin vermeyiz.

  zamanında sadece lise mezunu çocukların takımda oynamasını isteyen bu örümcek kafalı zihniyetin, küçük olsun bizim olsun zihniyetiyle önünü kestikleri bu kulübün şu ana kadar başardıkları bile potansiyelini ortaya koyuyor.

  ülkesindeki yönetimi, basını, medyası bir yandan; içindeki hainleri öte yandan saldırıyor. gerçekten var olma mücadelesine birebir tanık oluyoruz. dilerim ki, eskisinden de güçlü çıkacağız bu kurtuluş savaşından.
 • 526
  bir taraftar olarak eğitim kalitesizliği nedeni ile 24 mart 2019 tarihinden itibaren utanmaya başladığım mekteb-i sultanimiz.

  evet, bugün itibarı ile utanıyorum ve nedenlerim son derece açık.

  1905'te bu okulun bir öğrencisi öylesine bir vizyon almıştı ki bu okuldan bir türk futbol takımı kurdu.
  düşünün. sene 1905. ülkede futbol yok. baskı zamanı. futbol oynamak, antreman yapmak için bir araya gelmek yasak ülkede ama bir öğrenci çıktı, bu okuldan aldığı vizyonla hedefi "türk olmayan takımları yenmek" olan bir takım kurdu.

  2019'da ne oldu peki? göstereyim.
  https://pbs.twimg.com/media/D2X84T9WwAA8mEq.jpg

  bugün bir galatasaray spor kulübü yönetimi ibra edilmedi, evet.
  bugün bir başkan, zor dönemde elini taşın altına koymaktan çekinmemiş ve bu süreçte hataları da olmuş ama doğruyu yapmaya çalıştığından şüphe duymadığımız bir başkan görevinden genel kurul iradesi ile uzaklaştırılmaya çalışıldı. ve başarılı olundu.
  takdir genel kurulundur, olabilir.
  evet, genel kurul yanlış yapmıştır. bunu kabul ediyorum. çünkü dursun aydın özbek yönetimi gibi bir yapıyı (yeğeninin otel faturalarını bile göre göre) 3 dönem üst üste ibra etmiş bir genel kurulun mustafa cengiz yönetimini ibrasız bırakması yanlıştır. mustafa cengiz yönetimine hataları söylenir, gerekirse tenkitler yapılır ama görevinde devam etmesi sağlanırdı. bu genel kurulun elinde, dursun aydın özbek'e bile 3 dönem üst üste tahammül etmiş bir yapıdan bahsediyoruz arkadaşlar.
  dursun aydın özbek döneminde tepe noktasına ulaşan liseli - taraftar ayrımı mustafa cengiz döneminde en azından taraftar gözünde ortadan kalkmıştı, bu bile başlı başına bir idari başarıdır benim gözümde ki daha uefa ceza konularına falan girersek biz bu işin içinden de çıkamayız, entry de bitmez.

  bugün bir yönetim ibra edilmedi.
  bugün zor dönemde gelmiş bir başkan koltuğundan edildi.
  hepsini kabul edebilirim. dediğim gibi genel kurul bu şekilde irade göstermiştir. saygı duymamız gerekir.

  ama yukarıdaki o ekran görüntüsü benim için asla ama asla bir taraftar olarak kabul edilebilir bir şey değildir.

  tamam, mustafa cengiz yönetiminin ibra edilmemesine sevinmiş olabilirsin.
  tamam, bunu paylaşmak da isteyebilirsin.

  ama şu nedir ya birisi bana bunu açıklayabilir mi?
  https://pbs.twimg.com/media/D2YB0OVW0AAJO3F.jpg

  bu mu bizim övündüğümüz mekteb-i sultani'nin bugünlerde verdiği eğitimin karşılığı?
  bu mu bizim "başımızın tacı" diye herkeslere karşı sahiplendiğimiz kurumun verdiği tavır?
  bu mu 1915'te çanakkale'de marşlar söyleyerek gidip şehit olan gencecik öğrencileri bulunan, o sene mezun vermeyen o dağ gibi lisenin geldiği nokta?

  yazıklar olsun ya!
  yazıklar olsun!

  ben başka birisinin karaktersizliğinden, eğitim eksikliğinden, kendini bilmezliğinden bu kadar hiç utanmadım! asla ve asla bundan daha fazla da utanamam!

  ne diye savunacağım ben şimdi bu kurumu?
  ne diye başımızın tacı diyeceğim?
  ne diye gözbebeğimiz diyeceğim?
  ne diye "batıya açılan pencere" diyeceğim?
  ne diye "vizyonu veren yer" diyeceğim?
  ne diye ya ne diye diyebileceğim ben bunları?

  işin geldiği noktaya bak!
  kime peki bu hareket?

  genel kurulda mustafa cengiz'e ibra oyu verenlere mi "kazandık" diye?
  seçimde mustafa cengiz'i seçenlere mi "bakın sonunda yönettirmedik adamınıza" diye?
  mustafa cengiz'in ve yönetiminin kendisine mi?
  ona destek veren taraftara mı?
  kime ya kime?
  neden?
  hangi hakla?
  hangi keyif verici maddenin etkisi ile?

  napıyoruz biz ya birisi bana anlatacak mı bu nedir bu nasıl yapılır?!

  yerin dibine batsın liseciliği de lisesi de artık ya!
  utanıyorum!
  yazıklar olsun bu kadar yobazlaştıysa bu lisecilik!
  yazıklar olsun bu kadar kutuplaştıysa bu camia!
  yazıklar olsun bunda en ufak emeği geçen kim varsa!

  şu mutlu anımda, şu mutlu günümde beni herşeyden soğuttunuz be!
  içim acıyor arkadaş o fotoğrafları gördükçe içim!

  sizi yetiştiren o lisede "eğitimciyim" diye gezen kim varsa hepsine yazıklar olsun!
  böyle eğitimci de olmaz olsun!
  böyle eğitim düzeni de olmaz olsun!
  size karşınızdaki kişiye saygıyı veremeyen başta anneniz babanız kim varsa hepinize binlerce kez yazıklar olsun!

  o hocalarınızın, o ağabeylerinizin, o ailelerinizin yerine ben utandım genç arkadaşlar bu gece o fotoğrafınızı görünce ben!

  ha ben de o hareketi çektiğiniz taraftardan bir parçayım.

  galatasaray'lılığım da hepinize haram olsun!
 • 532
  artık galatasaray spor kulübünün üstünden elini çekmesi gereken okuldur. mekteb-i sultani değildir artık. sırf o okuldan mezun diye hangi takımı tuttuğu bilinmeyen tipler kulübün üstünde söz sahibiyken tribünde götü donan, sırılsıklam olan ama yine de vazgeçmeyen ise taraftardır.

  ülkenin üçte birinin desteklediği koskoca kulüp bu okula ait değildir.

  eğer çok istiyorlarsa gitsinler liselerarası spor turnuvalarına katılsınlar. ya da bölgesel amatör ligde oynasınlar. pilav günü falan olsun işte öyle takılsınlar.
 • 533
  ülkenin en köklü eğitim kurumlarının başında gelir. yetiştirdiği birçok isim bu ülkede sporun, edebiyatın ve bilimin öncüleri olmuşlardır. ancak bunlar geçmişte kaldı. bugün itibariyle bu lise ve bu lisenin mezunları küçük hesapların insanlarıdır. unutulmamalıdır ki galatasaray spor kulübü bu lisenin değildir. sadece bu lisenin öğrencisi olan ali sami yen ve arkadaşları tarafından kurulmuş, daha sonradan lise ile ilişkisi sağlanmıştır. ancak şu an köstektir.

  galatasaray üniversitesi yandığında üzülmüştüm. ancak bu lise bu gece yansa, yok olsa zerre üzülmem.
 • 536
  çok yanlışları vardır, son olayın da tutulur bir tarafı yok. ama bu olay mekteb-i sultani'yi itibarsızlaştırmaya sebep olmamalı. galatasaray sadece 1905te kurulmuş, senin benim gibi atkı sallayıp futbolcu ıslıklayanların sahip olduğu basit bir futbol kulübü değildir. galatasaray bu ülkenin en köklü, en sağlam kurumudur. evet ben de kulübe üye olamıyorum, evet oradan yeni mezun olmuş bi çocuk benden daha çok söz sahibi. evet biz tribünde gırtlağımızı yırtıyoruz, koreografi yapıyoruz, takım yenilince ağlıyoruz ama ben bu yapının değerli olduğunu düşünüyorum.
 • 537
  ali koç’a yılın en başarılı ticaret adamı ödülü veren liseden ne bekliyorsunuz ki? her şey sınav puanı değilmiş ben bunu bu sene öğrendim.

  çok başarılı dereceler alıpta bomboş kafayla gezen o kadar öğrenci var ki şuan size anlatamam. bırakın ülkeye artı katmalarını, kendilerine bile artı katmaları zoruna gidiyor. hala üniversite okumakta okuyan bir kardeşiniz olarak söyleyebilirim ki; üniversitede alınan puan sadece çalışma ürünüdür; insanının zekası, davranışlarında, kendine kattıklarında ve hayata bakışındadır.

  umarım bir an önce kurtuluruz liselilerden...
 • 540
  galatasaray spor kulübü'nü galatasaray lisesi mezunları derneği gibi kullandığı sürece sürekli karşısında birileri duracak.

  liseden nefret etmem mümkün değil ama galatasaray spor kulübü de liseyi aşmıştır.

  yapılması gereken belli. galatasaray kulübü lise hakimiyetinden alınacak lisenin de birçok avrupa ülkesindeki kraliyet aileleri gibi sembolik bir yeri olacak. hatta lise kendi içinde yapacağı bir seçimle galatasaray yönetimlerine çok tartışılan iş bankası yönetim kurulundaki chp üyeleri gibi üye de verebilir.
 • 542
  çoğu galatasaraylı bile değil. ama galatasaray lisesi mezunu. mesela fenerbahçe taraftarı ve galatasaray lise mezunu mehmet demirkol isterse kulübe çok kolay üye olabilirdi. fakat fedakar ve cömert herhangi bir galatasaray taraftarı kolay kolay kulübe üye olamaz. trajikomik ve sabır taşıran durum.