• 1
  oktay aras’ın dört ciltten oluşan, galatasaray liseli yazarlar ve kitaplar’ı hepimizin yararlanabileceği önemli bir başvuru kitabı.

  oktay aras, 1937’de istanbul’da doğdu. 1943 yılında girdiği galatasaray lisesi’nden 1955 yılında mezun oldu.

  kitabın ilk sayfasında jorge luis borges’in bir cümlesini okuyoruz: “cennetin ancak büyük bir kitaplık olabileceğini hep hayal ettim.”

  kitabın başındaki düşüncelerde buluşmak’ı galatasaray lisesi müdürlüğü’nü, galatasaray üniversitesi rektörlüğü’nü, yüksek öğretim kurulu başkanlığı yapan erdoğan teziç yazmış. bu kitabı bir buluşma olarak adlandırmış teziç.

  “galatasaray lisesi’nde eğitim-öğretim görmüş olanlar, bu kez çok farklı bir buluşmaya tanık oluyorlar. ancak, davete dayalı bir buluşma ya da tanışma değil bu. sınırlı sayıdaki liselerin, düşünce dünyasındaki buluşmaları, yazarlık ve araştırmacılık niteliklerinden kaynaklanıyor. değerli dönem arkadaşım oktay aras’ın, galatasaray liseli yazarlar ve kitaplar başlığını taşıyan derlemesi, bu alanda bir ilk. öte yandan, bu çalışmanın başkaca vasıflara sahip olanları da kucaklayacak ve bizlere tanıştıracak yeni derlemelere de ilham kaynağı oluşturabilecek bir özelliğinden de söz edilebilir.”

  teziç’in yazısını orhan karaveli’nin galatasaray tarihine hizmet ve oktay aras’ın giriş yazısı izliyor.

  aras, giriş’te kitabın nasıl hazırlandığını, hangi anlayışa,i lkelere göre bu kitabı yaptığını açıklıyor: “elinizdeki bu çalışma 900’ün üstünde galatasaraylı yazarın ve kitaplarının tanıtıldığı bir derlemedir. bu çalışmada galatasaray lisesi’nden mezun olmuş, okumuş veya herhangi bir sebeple mezun olmadan ayrılmış, müdürlük, öğretmenlik ve idarecilik yapmış, telif eseri olan veya hakkında yazılmış kitap olan galatasaraylılar yer aldı. (...) aslında bu çalışmanın amacı kimlerin galatasaray liseli sayılması veya kimin daha fazla galatasaraylı olduğu değildi. burada sadece yukarıda bahsedilen yapıya uygun yazarların kitaplarını ve galatasaraylılar hakkında yazılmış kitapları ele alarak bir çalışma yapmaktı.

  telif eseri olmayıp sadece çevirileri olan yazarları ise bu antolojiye dahil etmedim. onların ayrı bir çalışma içinde ele alınması gerektiğine inanıyorum. kitaplar bölümünde ise, yazarların telif eserlerine ve yazarlar hakkında yazılmış kitaplara birlikte yer verdim.

  bu çalışmada yer alan 911 galatasaraylının 680’i mezun, 123’si mezun olmadan ayrılmış, 14’ü müdür (dokuz tanesi galatasaray lisesi mezunu), 131’i öğretmen (30 tanesi galatasaray lisesi mezunu), üçü idarecidir.”

  kitabın hazırlanış düzeni ise şöyle: alfabetik olarak düzenlenmiş kitapta, sırayla yazarların biyografileri ve bir de fotoğrafları yer alıyor. kısaca hangi yıllarda galatasaray’da bulunduğu ve bu döneme dair bazı detayları aktarıyor. daha sonra ise kitaplar hakkında bilgiler yer alıyor.

  aras’ın galatasaray’da hocalık yapanların da adını anması, benim hoşuma giden bir tavır. diğer taraftan bugün birçoğunun mevcudunun bile zor bulunacağı kitaplar hakkında detaylı bilgiler vermesi açısından da önemli bir kaynak kitap. kuru bir bibliyografya veya indeks çalışmasından uzak, sadece bir kurumun tarihi olmanın dışında türkiye panoramasını da ortaya koyan bir kitap. başta uzmanlar ve meraklıları için kütüphanelerde muhakkak yer alması gereken bir kitap.