• 138
  mevcut kadromuzdaki en eski oyuncumuz olan muslera'dan başlayarak, tam 1 sene önce kadromuza kattığımız falcao'ya kadar belli başlı oyuncularımızın, kap bildirimindeki bonservis bedeli, yıllık ücret (bonuslar dahil olmadan) ve kap bildirim tarihlerini referans olarak kurdaki artışa göre bir tablo hazırladım.

  peşin not: özelden işkur linki atacakların en başından önünü alayım, işim var çok şükür, bu ara ortalık baya sakin.*

  tabloda sözleşmelerin imzalandığı tarih, o günkü euro kuru, bonservis ve yıllık ücretler, o günkü tl karşılıkları, o günkü tl karşılıklarının bugün euro karşılığı ve ilk günden bugüne kurdaki değişimi görebilirsiniz.

  https://gss.gs/no3.png

  bu hesabın bu kadar basit olmadığının tabi ki farkındayım. yani bugünden bakıp "vaay be muslera'yı bildiğin 1.8m euroya almışız" ya da tam tersi "ulan falcao ile 50m tl'ye sözleşme imzalanır mı" gibi bir çıkarım yapmak net bir yanlış olurdu. ama bu tablodan bir para biriminin 9 senede %278, sadece 1 senede %45 değer kaybetmesinin ne kadar sert etkileri olduğunu rahatlıkla görebiliriz. bundan 3 sene önce belhanda ile 3.35m eurodan 4 senelik sözleşme imzalanırken kurun %130 artacağını düşünerek hareket etmesini kimden isteyebilirsin? euro son 1 senede %45 değer kazanıyor, yayıncı kuruluş önce kuru sabitliyor, daha sonra ödeme bile yapmıyor, tff'den gelen primler zaten tl üzerinden. eee bu kayba dayanacak bir işletme var mı dünyada?

  bizim yaşadığımız sorunları acaba diğer ülkeler de yaşadı mı diyerek, avrupa'da euro kullanmayan ülkelerin para birimlerinin değişimi ile ilgili de ayrı bir tablo hazırladım.

  https://gss.gs/BBP.png

  sterlin'in son 9 senede %5 değer kaybettiği yerde biz %278 değer kaybetmişiz. romanya leyi son 1 senede %3 değer kaybederken biz %45 değer kaybetmişiz. avrupa'nın herhangi bir yerinde bizim gibi bir sorunla karşılan ülke yok. ingiltere'de, polonya'da, macaristan'da ne bir kulüp, ne de bir oyuncu yerel para biriminin değerinden bu kadar etkilenmedi.

  velhasıl adam aslında "dolarla mı maaş alıyorsunuz" diye çıkış yaparken bir bakıma haklı. sonuçta biz dolarla maaş almıyoruz da dolar ile maaş ödüyoruz. bırak falcao düşünsün kardeşim!
 • 139
  falcao 5m €
  belhanda 4m €
  feghouli 4.5m €
  babel 3m €

  takımımızda aldığı paranın hakkını veremeyen veya verme ihtimali olmayan arkadaşların yaklaşık bonuslarla kazandıkları para yukarıdadır. 4 kişi yaklaşık 16.5m € maaş alıyor. en kötümser satış fiyatları 5m € olacaktır ki 10 milyona kadar yükselebilir. maaşlarını da bonservis olarak göstersen 25m €'ya yakın bütçe açıyorsun. yerine ortalama 4-5m € bonservis 1m€ maaş ile 4 adam alıp geleceğe yönelik bir kadro kurmak galatasaray'ımızın geleceğini kurtarmak için mecburdur. ama bunun için belhanda'ya veya feghouli'ye 2 milyon, 3 milyon(artık neyse) teklif aldın mı "tamam" demen gerekiyor. ederleri bu değil ama bu arkadaşlara 16.5m € ödeme yükümlülüğün var ve bundan kurtulamadan yeni yapılanmaya gidemezsin. bu maaşlar senin varlığın değil, giderin. bu maaş taahhütünü alacağın genç adamların bonservisine vermelisin ki 16.5m € giderin değil, varlığın olsun.

  açıkçası çıkan haberlere göre bu 4 arkadaşın takıma kattıklarını verebilecek gençler de bulabiliyoruz. kendilerini çok aramayız diye düşünüyorum. en fazla bunlara ettiğimiz küfürleri yeni aldıklarımıza ederiz nolucak.*