• 161
    yabancı oyuncuları gençlerden seçmenin artık kaçınılmaz bir hale geldiği politikadır.

    ülkede, dolayısıyla kulüpte para yok. olsa bile kur almış başını gitmiş, 2021'de euronun 10 lirayı göreceğini tahmin etmek pek zor değil. 26-27 yaş ve üzeri oyuncuları transfer etmenin maliyeti bonservis bedeli hariç yıllık maaş olarak 1.5 milyon eurodan başlayacak. 15 milyon liraya yakın bir bedel demek oluyor bu. bonservis bedelini saymadım bile, bedelsiz bir transfer olduğunu varsaydım. ayrıca bunun menajer ücreti, imza parası, maç başı bonusları gibi ekstraları da mevcut.

    genç oyuncuları alabilmek, oynatabilmek eskiden beri türk futbol seyircilerinin bir fantezisidir. her zaman genç yıldız adaylarını transfer edip, onları parlatıp iyi paralara satabilmek herkesin hayallerinde vardı. ancak bir türlü yapılmıyor veya yapılamıyordu. şimdi ise mecburiyetten ötürü yapılmak zorunda. şartlar başka türlüsüne el vermiyor.

    22-23 yaş ve altında, yıllık maliyeti 400-500 bin euro civarı olacak yabancı oyuncu transfer etmek hiç bu kadar mümkün olmamıştı. kaldı ki bu 400 bin euronun da tl karşılığı 4 milyon liraya yakın demek olacak. eskiden bu para 2 milyon euronun karşılığıydı.

    bütün bunları en başta döviz kuru ve ekonomik kriz sebebiyle yapmak zorundayız ancak uefa'nın finansal fair play yükümlülükleri de aslında bir nevi buna sevkediyor kulüpleri. fakat hiçbir türk kulübü aklını başına devşiremediği için olayı bir türlü algılayamadı. şimdi uefa sopası herkese ister istemez denk gelecek.