• 596
  an itibarıyla yumuşak oyunculardan kurulu olan orta saha. eğer gedson fernandes transferi gerçekleşmeyecekse mutlaka onun top rakipteyken yaptığı katkıyı yapabilecek bir oyuncunun dahil olması gerekiyor takımımıza. aksi halde çok sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyorum.

  gedson'un bizde oynadığı ilk maçlardaki kötü görüntüsünden ötürü kendisine kötü futbolcu demiştim ama ritme girmesiyle birlikte hem sahadaki performansı hem de yakaladığı istatistikler ile çok değerli bir oyuncu olduğunu kanıtladı.

  gedson fernandes maç başına 3.1 top çalma ortalaması ile oynamış. bu alanda takımımızdaki açık ara en iyi oyuncu. orta sahada kullandığımız diğer oyunculardan taylan antalyalı 1.5, emre kılınç 0.9, younes belhanda ise 1 ortalama ile oynamış.
  https://gss.gs/r75.jpg

  ligde de bu alanda 3. sırada bulunuyor ki listedeki diğer oyuncular ön libero ve defans oyuncularından oluşuyor genel olarak.
  https://gss.gs/1i0.jpg (yalnızca bir kaç maç oynayan faruk, ali kaan gibi isimleri dahil etmezsek 3.1 ortalama ile 3. sırayı paylaştığı anlaşılıyor.)

  işin hücum boyutuna bakarsak yine gedson'un lider olduğu takım istatistikleri görüyoruz. en zayıf yönlerimizden olan adam eksiltme istatistiğinde takım içinde gedson lider durumda.
  https://gss.gs/6WN.jpg

  ligde de bu alanda dikkat çekici bir durumu var. bütün oyuncuların kanat ya da ofansif orta saha olduğu listeye irfan can kahveci ile merkezde görev alan tek oyuncu kendisi ki irfan zaman zaman kanatta da görev alıyor.
  https://gss.gs/V8I.jpg

  bunların haricinde maç başına 1.3 kilit pas ile bu alanda takımın lideri
  stoper marcao ve genelde yana, geriye oynayan etebo'nun ardından takımda en yüksek isabetle pas yapan isim
  ikinci yarıda dahil olmasına rağmen takım en çok asist yapan 4. oyuncu durumunda kendisi.

  her ne kadar hücum istatistiklerinde de takım içinde değerli bir noktada olsa da asıl etkiyi savunma istatistikleriyle yaptığını düşünüyorum gedson'un. eğer transferi gerçekleşmeyecekse yumuşak orta sahamıza agresiflik katabilecek, pres gücü yüksek, enerjik ve çabuk bir oyuncu bulmamızın elzem olduğunu düşünüyorum.

  istatistikler için (bkz: whoscored.com)