• 348
  an itibarıyla donk dışında boştur.

  seri dedikoduları güçlü şekilde dönüyor. ama ben bu transferi kap'ta görmeden inanmam. oyuncunun türkiye'ye gelmesi için hiç bir sebep yok. yaşı, potansiyeli falan düşünüldüğünde dünyadaki her ligde kalburüstü bir oyuncu olarak yer alabilir. beni banega'dan falan çok daha fazla heyecanlandıran bir isim. mesela banega yaşı itibarıyla mümkün bir transferdi. seri ise imkansız aşk gibi benim gözümde.

  ama eğer geldiyse... artık 8 numara sorunumuz yok demektir. aslnda elimizde ideal bir orta saha hattı oluşuyor. donk, seri, belhanda. yönetimin bir orta saha oyuncusu daha alacağını düşünürsek, ben selçuk inan'ı hesaba katmıyorum, orta alandaki oyuncu sayımız 4'e çıkıyor. ancak forvet arkası mevkiinde jimmy durmaz, feghouli gibi alternatiflerin yanı sıra her zaman babel ile çift forvete dönme alternatifimiz de mevcut. mevcut ekonomik yapı içerisinde bu nedenle ikinci bir orta alan transferi gerçekleştirmek güç. ama eğer taylan antalyalı gibi süperlig'den umut vaadeden bir isim alabileceksek o başka. o zaman sorunsuz bir orta alanımız olur.

  peki galatasaray'ın orta saha yapısı nasıl olacak. seri veya bir başkası, bir 8 numara hedefimiz olduğu kesin gibi. burada elimizde yüzü kaleye dönük çok iyi oynayan belhanda ve feghouli var. yani topu o bölgeye çabuk ve rahat geçirirsek, alınacak 8 numara o bölgeye destek verebilirse fazlasıyla dominant bir yapımız olur oyun içinde. ancak bu denklemin en önemli parçalarından onyekuru takımdan eksildi. adam sürekli bir pas opsiyonuydu takımda. hatta pastan öte asist opsiyonuydu. yerine set oyununa daha yatkın bir babel takıma eklendi. yaşı tartışılır, süperlig seviyesinde kalitesi tartışılmaz. yarattığı farkı ilerleyen zamanlarda görürüz. ben bu değişimle bir miktar güç kaybettiğimiz kanısındayım. fakat mali şartlar düşünüldüğünde bundan iyisi şam'da kayısı diyebiliyorum.

  defans hattımızda muslera, nagatomo, marcao, luyindama, linnes var. o bölgede kafam rahat. bence ciddi anlamda şampiyonlar ligi seviyesindeyiz burada. sırf bu hat son haftalara kadar bizi şampiyonluk yarışında tutacaktır, fakat eksik parça ve oyun yapımızı belirleyecek şey orta sahaya alacağımız ikinci oyuncu. bu bölgede adı geçenler içinde beni en çok heyecanlandıran isim okay oldu. iyi top saklayan, dikine topla katedebilen, iyi top kapan, hücumu düşünen, fizikli, ayağı düzgün ve hava toplarında etkili bir futbolcu. bence diğer bir imkansız aşk. ama kayıp halka okay'dır bana göre.

  orta sahamızı bu şekilde tamamlarsak ligde sakatlıklar yaşanmadığı müddetçe artık iyice yapısı dönüşen mahmut uslu fenerasyon'una rağmen ligi götürürüz.

  tabi okay olmazsa diğer transfer hedeflerimiz cuellar, esiti, duardo cunha gibi isimler. aslında isimlere çok takılmıyorum. oyuncu tarzına takılıyorum. o yüzden içlerinde beni en çok heyecanlandıran isim okay ve o yüzden fernando'nun takımdan ayrılmasından mutluyum ve o yüzden bence donk gerçekten orta alanda güvenebileceğim bir isim. belki 50 maç değil ama en az 30 maç güvenirim donk'a.

  forvet transferine ise pek takılmıyorum. çünkü bu takımda oynayacak her forvetin işi kolay. iyi beslenecek, arkasında hareketli ve kaleyi düşünen oyunculardan oluşan bir orta alanla oynayacağı için destek görecek ve kolay marke edilmeyecek... oraya odun koysan performansı yükselir. yeter ki orta alan kurgumuzu düzgün kurabilelim. parasızlık malesef tam bir pranga.

  ha şampiyonlar ligi diyorsan bana göre sadece katılım yeterli. ölüm kalım mücadelesi veriyoruz. ilk hedefimiz lig olmalı. transferleri ligi düşünerek yapmalıyız. zira önümüzdeki bir kaç sezon şampiyonlar ligi katılımından gelecek para çok önemli. elbet gönül gerçek hedefimiz olan avrupa'ya yönelmeyi istiyor ama mustafa cengiz önderliğinde mali yapıyı toparlamak üzereyken pragmatist davranmakta fayda var. zira gerçekten avrupa arenasında yarışmacı bir takım olacaksak, devamlılık sergileyeceksek önce ekonomimizi toparlamalıyız. bunun yolu da ligde kupa kaldırmaktan geçiyor.

  velhasıl transfer operasyonumuz nasıl ilerleyecek bilmiyorum. diagne kalırsa bence lig için fazlasıyla iyi bir golcü. giderse zaten yönetimin eli rahatlayacaktır. artık bir forvet sorunu yaşayacağımızı sanmıyorum. bu bakımdan hayal kurmamakla birlikte eğer gerçekleşirse seri transferi bizim için olağandışı bir güç anlamına gelecek. gözüm orta sahamızda.