• 325
  ever banega transferi gerçekleşirse, banega, belhanda, fernando orta saha üçlüsü ile sertlik anlamında 2018-2019 sezonunun gerisine düşeriz. banega pasör, oyun görüşü yüksek, top sürme anlamında ortalamanın üstünde, tek pas ile atak ve oyunu yönlendirme de üst sınıf bir oyuncu fakat geçen sezon banega rolünde kullandığımız ndiaye ve donk hem atletizm hem de sertlik bakımından banega’nın 1, hatta 2 tık önündelerdi. az önce bahsettiğim üçlüden fernando yerine adam yiyen ve aynı zamanda topu da iyi kullanabilen bir orta saha bulamazsak taraftar kesinlikle tatmin olmayacaktır. şahsi düşüncem fatih terim’in ilk tercihinin hem atletik, hem pres anlamında güçlü, hem de top dağıtmayı, oyunu okumayı-açmayı ve oluşan boşlukları görebilecek bir oyuncu profili arayışında olduğu...
 • 326
  banega gelecekse belhanda'nın gitmesi gerekir. bu çok net bana göre. belhanda - banega ikilisi fizik mücadele olarak yetersiz kalır. ikisinde de biraz mücadele olsa da tek ön libero ile o mücadele yetmez.

  diğer taraftan ndiaye de yetersiz kalabilir ama belhanda'dan daha iyi bir tercih olacaktır. ben ndiaye ile devam edileceğini, belhanda'nın satılacağını düşünüyorum. şartlara göre fernando da değiştirilebilir.

  olmasa ile terim yine ndiaye gibi bir oyuncu isteyecektir mutlaka. çünkühem ligimizde hem de şampiyonlar liginde orta sahanın mücadelesi çok önemli. terim de önde baskıyı seven bir isim. bennacer ismi üzerinde bu yüzden bu kadar duruyor belki de. ama bence orta sahalardan en az 1 tanesi güçlü kuvvetli bir oyuncu olmalı.

  ben de ndiaye yerine kesinlikle daha iyi pas yapan, topla daha yetenekli bir oyuncu isterim. ancak mali şartlar buna ne kadar izin verir, onu bilemiyorum.
 • 327
  plan belhanda-banega ise çok açık verecek ortasahadır.

  esas plan banega alınıp belhanda yerine tempolu, geçiş oyununa etki edecek, pas kabiliyeti yüksek bir adam almakta.

  bu adam mutlaka iyi mesafe katedip, iyi alan kapatabilmeli.

  örneğin: hamed jr veya seri gibi.

  orta ikiliyi bu şekilde oluşturduktan sonra ligde babel-onyekuru ikilisinden biri sol kanat diğeri 9,5 ile 4-4-2'nin varyasyonunu oynayabiliriz.

  cl'de ise arkasını fernando, donk ile doldurup savunma güçlendirilebilir
 • 329
  fatih hocayi fatih hoca yapan 4-4-2 sistemi ile yakaladigi muhtesem uyum. ama hocanin da kafasinin kaldigi bir eski aski var, zaten hangimizin yok ki? o da 4-3-3. o yuzden yapilacak hamleler buna gore degerlendirilmeli diye dusunuyorum.

  hocanin iki sistemini de dusundugumuzde, son 4-4-2'yi selcuk-melo olarak ele alalim. sayet banega gelirse burada selcuk gorevini ustune koyarak ustlenir. yanina da insan eti yiyen melo tarzi ama ayagi da fena olmayan diagonal paslarla oyunun yonunu degistirebilecek bir orta saha isteyecektir. eger bu sistemi oynayacak olsaydi.

  ama hoca 4-3-3'e goz kirpiyor. sol ic banega, sag ic belhanda arkalarina yine melo tarzi insan eti yiyen ama ayagi da fena olmayan bir orta saha gerekecek. bunun yedegi donk su anda bizde, ama fernando degil. ndiaye de o bolgeyi oynayamaz. o yuzden cok net bir scout transferi bekliyorum buraya marcao tarzi.

  eger hoca bu orta sahayi kurabilirse, ki ocak ve temmuz transferinde iki tur atacagiz demistim ilki bitti digeri temmuzda demisti, bence orta sahayi isaret etti. bu sene tamamen hocanin takimini izleyebilecegiz. alternatiflerle bezenirse ve 1-2 genc oyuncu entegre edilebilirse bu oyuna harika otesi bir sezon izleyebiliriz diye dusunuyorum. arena bu sezon belli donemler ruhsuzdu eski haline donecek insallah.