• 764
  galatasarayın kurtuluş reçetesi aktyapıdır. buraya yapılacak harcamaların artırılması, antrenör ekibinin geliştirilmesi gerekiyor. altyapıdan çıkan oyuncuların hepsi fiziksel olaral yetersizse, bunun önleminin alınması gerekiyor. galatasaray onyıllardır kaleci çıkaramıyorsa, kaleci antrenörlerinden, altyapıya kaleci seçenlere kadar değişmesi gerekiyor.

  en alt yaş grubundan, üat yaş gruplarına kadar her gruba özel mental gelişimi de doğru sağlayabilecek profesyonellere yer vermeliyiz. entelektüel açıdan da gelişmeli bu çocuklar. sinemaysa sinema, tiyatroysa tiyatro, kitapsa kitap. düzenli olarak seminerler verilmeli, bunu ücretsiz yapacak galatasaraylı isimler var, behzat uygur mesela. bu çocuklar mikrofona konuştuğu zaman ibret almalı dinleyenler. kendini ifade edebilen bireyler yetiştirmeliyiz.

  drogba, hagi, sneijder, falcao, arda, muslera ve daha bir çok simge olmuş isimler, prime dönemlerine nasıl ulaştıklarını, o mevkideki oyuncunun sahada neye önem vermesi gerektiğini, ne düşündüğünü seminerlerle anlatmalı bu çocuklara. sadece kendi içimizden değil, fernando torres'i, cannavaro'yu, casillas'ı ve benzer isimleri istanbulda ağırlayarak, altyapıdaki çocuklarla tanıştırmalıyız, onların tecrübelerinden yararlanmasını sağlamalıyız. ders vermeli bu isimler çocuklara. 2 saatlik bir seminer çok şey katacaktır altyapıdaki çocuklara. bunu her mevki için ayda bir belki haftada 2 defa tekrarlamalıyız. galatasarayın bunu yapacak networkü, tanınmışlığı ve vizyonu var.

  üstyapımız, a takımda gençler fazlasıyla şans bulabiliyor. bu gençlerin hepsinin profesyonel maç tecrübesi olan isimler. kimi altliglerde kerem gibi, kimi avrupada nelsson, morutan gibi düzenli oynamış isimler. altyapıdan çıkan çocuklar bunlarla mücadele edemez, rekabete giremezler, tecrübe olaral ezilirler. u19daki hamza, boey'e tecrübe olarak eziliyor. çünkü bizim mantığımızda 20 21 yaşına kadar altyapı takımlarında oynatmak var oyuncuyu. altyapıdaki çocukları kaybediyoruz bu şekilde maalesef.

  altyapı turnuvalarındaki hiç bir başarı önemli değil, 17sine gelen oyuncuyu düzenli oynayacağı bir takıma kiralamamız gerekiyor. oynasın, pişsin, profesyonel maç tecrübesini yaşasın. kaybetsin, kaybetmeyi öğrensin kazansın, galibiyetin değerini öğrensin. sahada dayak yiye yiye ayakta kalmayı öğrensin, eksiğini kapatsın. bu kiralamalar belirli sistemde, düzende ve kontrolde yapılmalı. bunun için bir birim kurulup, giden oyuncuların takibini yapmalı, düzenli raporlamalı. galatasaray altyapısında 17 yaşına gelmiş bir oyuncu mental ve fiziksel olarak profesyonel maçlara çıkacak olgunluğa gelmeli.

  işte bunu yaptığımız zaman kendi eksiklerimizi altyapıdan doldurabilecek, yurtiçi, yurtdışı oyuncu satabilecek, kendi yıldızlarımızı doldurabilecek yapıya kavuşuruz. altyapı için harcanan her kuruşun karşılığını alıp, mali olarak kar elde eden bir yapı haline getiririz. insan kaynağının bu kadar büyük olduğu bir ülkede, doğru yapılanma ile büyük işler yapabiliriz altyapıda.
 • 765
  sözleşmesini uzatmayan futbolculara kızardım artık hak veriyorum, yaşları gelmiş 20'ye oynamayacaklarsa, tabiki geleceklerini düşünecekler. dmc ihtiyacımız ortada, sol bek ihtiyacımız ortada, taylan'dan defansif orta saha, ömer bayram'dan sol bek yaratmaya çalışacağımıza , ne oynadığı belirsiz aanholt'u oynatacağımıza orjinal mevkisinden 1 tane bile futbolcu çıkarmıyorsa şu takım , üstüne üstlük gençleşme operasyonu yaptigimiz bu sezonda, kimse tercih edilmiyorsa ya da tercih edilebilecek seviyede değilse, kapatmak en mantıklısı. hem masrafa gerek yok hem de biz taraftarın umutlanmasına altyapıyla ilgili. oynatılıyor, oynatılmıyor mevzusu bir yana , galatasaray altyapısı yok hükmündedir. sabri dışında istikrarli oynayan galatasaray altyapısı çıkışlı futbolcumuz yok 20 senedir, arda ve ozan transfer oldu. diğerleri söndü gitti. altyapımız şu kadar yetenekli, böyle iyi konuşup, ziraat kupasinda 1.lig, 2.lig seviyesi takımlara 1-2 maç 15 dakika çocuklara şans verip karar verebiliyosak olur olmaz diye, hergün idmanda görülüyordur olup olmayacakları. kaleci arıyoruz, sol bek arıyoruz, 6 numara arıyoruz.. 1 tane bile yoksa altyapıda şu mevkilerde oynayacak adam kapansın altyapı. sacha boey de dani alves değil daha, gustavo assunçao da melo olmayacak. hiçbir taraftarda altyapı futbolcularımızdan ilk 2-3 maçlarında 20 milyon dolarlık futbolcu performansi beklemiyor. takımın aksayan yerlerinde sadece orjinal mevkilerinde oynayan altyapı futbolcuları izlemek istiyorum. doğru düzgün ne taktiğimiz var ne bir oyun planımız zaten. babel top ezeceğine atalay ezsin. taylan top kaptıracağına evlat kaptırsın. aanholt'un yerine oynayacak kişinin daha kötü olma ihtimali sıfır zaten. barcelona şimdi ne oynuyor bir bakın, 2 sene sonra o bebelerle ne oynayacak tekrar bakarız. kapatalım, yok deriz altyapımız hiç değilse, beşiktaşlı rıdvan yılmaz kadar güvenemiyorsak ya da o kadar performans alamayacaksak, yok deriz altyapımız daha kolay. hem kulüp uğramamış olur yetiştircez diye hem de altyapımızdaki çocuklar hayal kurmaz. bu entry ironi içermiyor oynatmıyorsak, as takım seviyemizde(!) yoksa kimse kapansın.