• 17
  galatasaray'ın 8+6 yabancı kuralına göre dizayn etme girişimlerini sürdürdüğü kadro.

  öncelikle 2019-2020 sezonunda kimler vardı, nasıl bir kadro planlaması yapılmıştı hatırlayalım. sezona başlarken oluşan kadro durumu;

  kaleci: muslera, okan

  sağ bek: mariano, şener

  stoper: luyindama, marcao, donk, ahmet

  sol bek: nagatomo, e.taşdemir, ömer

  orta saha: nzonzi, lemina, seri, taylan, selçuk

  sağ kanat: feghouli, jimmy, yunus

  10 numara: belhanda, e.akbaba

  sol kanat: babel, e.mor

  forvet: falcao, andone, adem

  şeklindeydi. burada giden gelen dengesi şu şekilde gerçekleştirilmişti;

  giden-----gelen

  ismail-----okan

  linnes-----şener

  semih-----donk

  fernando-----nzonzi

  ndiaye-----seri

  donk-----lemina

  selçuk-----taylan

  sinan-----jimmy

  garry-----e.mor

  onyekuru-----babel

  diagne-----falcao

  mitroglou-----andone

  eren-----adem

  terim 2019 yaz dönemini rotasyonda kullanmayı düşündüğü yedek bir stoper transferi haricinde eksiksiz tamamladıklarını belirtirken o açığı da donk ile kapatma yoluna gitti. donk'un stopere geçmesiyle orta sahada meydana gelen boşluğu yeni transferler lemina, seri, nzonzi ve taylan ile kapatabileceğini düşündü.

  fakat sezonun ilk yarısında takımın bütün ofans yollarının felç olması, statik ve bitkinlik veren bir futbolun oynanması ve özellikle bek ve kanatların oyunu tıkayan, yavaşlatan performansları dolayısıyla terim devre arasında sorun yaşadığı ya da performansından memnun olmadığı babel, nagatomo, e. mor, e.taşdemir ve nzonzi'yi gönderip yerlerine linnes, sarrachi, sekidika ve onyekuru'yu dahil etti.

  bu durumda kadro şu şeklini aldı;

  kaleci: muslera, okan

  sağ bek: mariano, şener

  stoper: luyindama, marcao, donk, ahmet

  sol bek: sarrachi, linnes

  orta saha: lemina, seri, taylan, selçuk

  sağ kanat: feghouli, sekidika, yunus

  10 numara: belhanda, e.akbaba

  sol kanat: onyekuru, ömer, jimmy

  forvet: falcao, andone, adem

  giden-gelen dengesine baktığımızda;

  giden-----gelen

  nzonzi----- kimse gelmedi

  e.mor-----sekidika

  babel-----onyekuru

  nagatomo-----sarrachi

  e.taşdemir------linnes

  burada terim'in sezon içinde andone, muslera ve luyindama'yı kaybedeşi, sarrachi, marcao ve onyekuru'nun vakitsiz sakatlıkları, falcao ve lemina'nın durmadan sakatlanması, babel ve nzonzi'nin elde patlaması gibi olaylar beklenmeyen durumlara yol açtı.

  sezon sonu geldiğinde yolların ayrıldığı veya muslera gibi ağır sakatlık geçiren futbolcuların ardından kadro şu duruma düştü;

  kaleci: okan

  sağ bek: linnes, şener

  stoper: luyindama, marcao, donk, ahmet

  sol bek: sarrachi

  orta saha: taylan

  sağ kanat: feghouli, sekidika, yunus

  10 numara: belhanda, e.akbaba

  sol kanat: ömer, jimmy

  forvet: falcao

  forveti, kalesi, kanatları ve orta sahası bütünüyle alternatifsiz kalmış, çökmüş bir takım...

  yapılan transferlerle kadro güncel verileriyle birlikte şu şeklini aldı;

  kaleci: fatih, okan

  sağ bek: elabdellaoui, linnes, şener

  stoper: luyindama, marcao, donk, ahmet

  sol bek: sarrachi, e.taşdemir, ömer

  orta saha: etebo, taylan

  sağ kanat: feghouli, sekidika

  10 numara: belhanda, e.akbaba, arda

  sol kanat: e.kılınç, babel, jimmy

  forvet: falcao, diagne, oğulcan, ali yavuz

  giden gelen dengesi;

  giden-----gelen

  nzonzi-----yok

  lemina-----yok

  seri-----etebo

  selçuk-----yok

  onyekuru-----e.kılınç

  andone-----diagne

  mariano-----elabdellaoui

  muslera-----fatih

  adem-----oğulcan

  bence takımda şu an pozisyonları incelediğimizde;

  kaleci olarak fatih ve okan'ın eline bakmaya mahkumuz. onlar bizi idare edecektir. muslera elbet bir gün dönecek nasılsa. sıkıntı yok.

  sağ bek ve sol beke baktığımızda elabdellaoui ve sarrachi gayet iyi. linnes geçmişte hem mariano'yu hem de nagatomo'yu yedeklediği gibi yine ikisini de yedekleyeceği için sıkıntı yok. emre taşdemir de idare edecektir gerektiğinde. bu dörtlü işimizi görür. şener'in ve ömer'in ise bu takımda yeri olmadığını düşünüyorum.

  stoper bölgesinde luyindama-marcao ikilisini ilerleyen yaşına rağmen donk'un güzel şekilde yedeklemeye devam edeceğini düşünüyorum. fakat dördüncü stoper deyip geçmemek lazım, geçen sene başakşehir, gaziantep gibi maçlarda ahmet çalık'tan başka stoperimiz kalmadığını hatırlatırım. ahmet çalık'ın bu takımda yeri olmadığını düşünüyorum ve buraya rotasyon amaçlı gelecek vaad eden bir yerli transferi bekliyorum. ravil tagir olabilir mesela. ahmet çalık lütfen gitsin.

  orta saha zaten çökmüş durumda. galatasaray, ocak ayından beri bu mevkide taylan dışındaki bütün oyuncularını kaybetti. nzonzi, lemina, seri ve selçuk takımdan ayrıldı, donk stopere geçti. bu mevkiye şimdilik sadece etebo alındığına göre biri yerli biri yabancı olmak üzere iki transfer gerektiğini düşünüyorum. yerli oyuncunun rotasyonda kullanılmak üzere dorukhan toköz olması güzel olur. diğer yabancı transferinde ise teknik heyet ve yönetimin oyunu iki yönlü oynayan lemina, melo, fernando tarzında bir oyuncu bulmaları gerektiğini düşünüyorum. bu olursa, yabancı transfer-taylan-dorukhan-etebo dörtlüsü bu sezon iyi iş çıkarabilir.

  kanatlara baktığımızda sol kanatta onyekuru gitti. sağ kanattaki oyuncu olan feghouli'yi gönderemediğimize göre ve sol kanada arda ile emre kılınç'ı transfer ettiğimize göre çok eksik sayılmayız. babel ve sekidaka'nın gönderilmesi taraftarıyım. anlaşılan fatih terim jimmy durmaz'ı da kadroda pek düşümüyor, eğer o da giderse buraya bir alternatif düşünmek gerekebilir. fakat feghouli-jimmy-arda-emre dörtlüsü sonuna kadar iş görür mü bilemiyorum. kanatlara bulunuyorsa bir fırsat transferi denenebilir.

  on numara ya da oyun kurucu bölgesinde belhanda'dan kurtulamadık. bu sene de bizimle sanırım. oynuyorsa oynasın. ama onu sevmiyorum bu kadar netim. arda turan da burada görev alıyor gerektiğinde emre kılınç da. emre akbaba zaten buranın has adamı. gerçi bana kalsa buraya belhanda'yı gönderip sneijder ya da hagi etkisi yapacak birini alırdım ama abartmaya gerek yok. malum yabancı sınırları, settlement agreement durumları falan filan :)

  forvete gelince falcao'yu tartışmam bile. o varsa 2-0 öndeyiz her zaman. burada asıl sorun andone ve adem'in gitmiş olması gibi geldi. diagne'yi zerre kadar sevmiyorum. ama oynayacaksa buyursun oynasın. oğulcan ve ali yavuz ise adem büyük kadar katkı verirlerse yeter. buraya diagne giderse yerine bir hamle gerekecek. gitmezse dua edelim sapıtmasın. şimdilik iyi gibi forvet bölgesinin durumu.

  mevcut durumda orta sahada taylan ve etebo'dan başka kimsenin olmadığı, zerre kadar sevmediğim belhanda, diagne, arda turan ve babel'i içinde bulundurduğu halde sezona iyi bir bir giriş yapan kadro.

  bana göre 5 ekim'e kadar;

  1 tane genç yerli yedek stoper
  1 tane yabancı orta saha (adı seri olmayan)
  1 tane yedek yerli orta saha (dorukhan toköz)
  1 tane yerli yedek sağ kanat (sekidika ve jimmy gidecekse feghouli'yi yedekleyebilecek biri)
  1 tane forvet (diagne kalacaksa gerek yok)

  alınabilir.