• 31635
  aslında güçlü forvet ve güçlü forvet arkası tabi gönülden geçen (burada güçlüden kastım kalite anlamında), ancak geldiğimiz noktada, +3 yerli kuralı nedeniyle belki de bir tercih yapmamız gerekiyor.
  çok geriye gitmeden son 5 sezonu ele alalım; şöyle gümbür gümbür oyunu domine ettiğimiz, 4-5 gollü galibiyet sayımız iki elin parmakları kadar ya da bir tık fazlasıdır, ama eminim ötesi değil.
  hal böyleyken aynı süreçteki forvet oyuncularımızı da bir hatırlayalım;
  gomis (ilk gelişi), eren, diagne, mitroglou, falcao, andone, mustafa ve bugüne gelirsek yine gomis, seferoviç ve son olarak icardi...
  aslında kağıt üzerinde gayet de dolu dolu, kariyerli bir topluluk göze çarpıyor. ama aldığımız performanslar malesef hiç de tatmin edici olmadı (bu sezon özelinde başlangıç olarak diyelim)
  (bkz: süper lig 2022-2023 sezonu)
  ben o zamanlarda da benzeri düşünceleri taşıyordum, şimdi de aynı; bizim ana sorunumuz golcüden, forvetten, santrafordan ziyade topu o bölgeye taşıyacak sistemi bir türlü hayata geçiremememiz oldu.
  şimdi bu sezona gelirsek, yine önde yaşını, form durumunu geçtim, avrupa futbolu'nda isimleri bilinir 3 forvetimiz var ve ligin ilk 8 haftasında rakip filelere attığımız gol sayısı 9, bunun da ikisi rakiplerin kedi kalelerine gol atması.
  tam olarak çözülmüş diyemesem de topu biraz biraz rakip kaleye getirmeye başladık gibi, ama şimdi de bitiricilik problemimiz baş gösteriyor, öyle ki, kaliteli ayak dediğimiz, jeneriklik gollerini izleyerek takıma geldiklerinde hayaller kurduğumuz isimler altı pastan topu kaleye dürtememekte.
  bitiricilik elbette çalışma ve tekrar isteyen bir konu, bu zaten olmalı, ama yapılabilecek diğer hamle ise ileride 3'ünden birini koymak durumunda kaldığımız icardi, gomis, seferoviç yerine, formsuz olan kerem ve yunus'u da dinlendirme adına, acaba en uca barış ile başlayıp, arkasını torreira - midtsjö - mata - mertens - rashica beşlisiyle mi donatsak.
  yapabilirse barış'ın ön tarafta yapacağı baskı, oraları karıştırması, topun kıymetini ve pozisyon almayı biraz daha bilebilmesi, torreira ve midtsjö'nün serseri topları toplaması ve mata-mertens-rashica'nın (ya da yusuf da olabilir) kreatifliği sayesinde biraz daha pozisyon zenginliğine, ve dolayısıyla gol sayımızda artışa ulaşır mıyız diye kafamda acabalar belirmiyor değil zaman zaman.
  tabi bu isimlerin oynayabilmesi adına geride de, zaman zaman başka girdilerde de denk geldiğim şekilde, belki stoper olarak emin, sol bek olarak abdülkerim opsiyonunu düşünmek gerekecek.
  unutmadan, burada önemli noktaların başında elbette bu oyuncuların top rakipteyken kompakt durabilmesini sağlamak geliyor. bu ne derece başarılabilir emin değilim, zira 34-35 yaşlarında mata-mertens ikilisinin varlığı söz konusu.
  gerçi bir yandan da 22-23'lük yunus ve kerem varken işin savunma yönünde kuş mu konduruyorlar sorusu da akla gelmiyor değil.
  sonuç olarak, bu opsiyon daha çok pozisyon bulmamızı sağlar gibi geliyor bana. kenarda da taze kuvvet yunus, kerem (hem biraz toparlanmış olurlar), berkan, dubois, oliveira, 3 forvetimiz hazır kıta olarak beklerler.
  özetle;
  ...................muslera....................
  boey - nelson - emin - abdülkerim
  ............ torreira - midtsjö .........
  ........rashica - mata - mertens (yusuf)
  .................... barış ......................

  11'i en azından bir hazırlık maçında denenmeye değer bence...
 • 31636
  ruhu 4-3-3 oynamalı diye bağırıyor artık bu sene için dediğim çocukluk aşkımdır.
  torreira-midtjo-oliveria orta sahası seyrettirmeli bize artık. kalede muslera önünde nelsson boey ok ise geriye kalan yerli sorunu değil yabancı sorunudur. mertens ıcardi mata gomis seferovic o kalan iki pozisyona diğer yerli durumu ise yunus ve abdulkerimden sonra yazılan üçüncü ve son pozisyona adaydır. matematik ne güzel bir bilim değil mi?9
 • 31637
  2022-23 sezonunun ilk 8 haftasına iyi başlayan takım. giresunspor mağlubiyeti yaşanmasaydı harika başladık derdim.

  son dakikalarda bulduğumuz goller vardı ama o maçlarda da rakibi iyi yıprattık. çokça eksik, yetersiz nokta var ama berabere kaldığımız trabzonspor ve adana demirspor maçlarında tek farklı galibiyet alabilirdik, alsaydık bu oyuna bu galibiyet şans demezdik.

  teknik detaya girmeyeceğim bu entry'de, tekniğe girersem dediğim gibi onlarca eksik nokta yazarım. kabaca değerlendirirsem giresunspor maçı harici 35 dk 10 kişi oynayan adana demirspor maçınıda bir şekilde kazanmamız gerekirdi. giresunspor maçında transfer sezonu devam ettiği için okan hocanın* düşük konsantre ile maçı takip ettiğini düşünüyorum. daha sonraki haftalar hocanın da saha içi odağı arttı.

  geleceğe yönelik bu takım 4-5 hafta galibiyet serisi yaparsa şampiyonluk yakın söylemleri başlar medyada, buda erkenden rehavete sokabilir takımı. dikkatli olmak lazım, iyi oyun olduğu sürece zaman zaman sürpriz kayıplara çok negatif bakmamak lazım.
 • 31638
  2022- 2023 sezonunun geride kalan maçlarında güzel sinyaller veren ama tam olarak da oturmamış takımımız.

  yabancı sınırı olmasa aslında sorunumuz olmayacaktı. kulübede çok yetenekli adamlar var ama maalesef istediğimiz randımanı alamadık. kerem ve yunus'un göze batma sebeplerinden biri de bu. mpabbe ve neymar olsunlar diyen yok ama dürüst olmak gerekirse ben maç boyu bu ikiliye odaklanıyorum. verimleri iyi değilse takım da üretken olamıyor. ikameleri yabancı futbolcu olunca sınır yüzünden bunlara muhtacız hissine kapılıyorum ve her olumsuz hareketleri iyice geriyor. ķötü oynasınlar da laf edeyim gibi bencilce bir beklentim asla yok. aksine, keşke ortalama üstü oynasınlar bu da yeter diyorum.

  bana kalırsa sistem, koşma, mücadele gibi önemli hususlarımızda büyük sorunlarımız yok, hatta iyiyiz. ama oliviera'nın temposuzluğu, kerem ve yunus'un hızlı düşünüp oynamamaları, genelde topu ezmeleri, takım oyununa olan katkılarının istenilen seviyede olmaması ve pas hataları takımın ritmini bozuyor. oliviera'nın çözümü mata ile halledilir ama aynı şeyler kanatlar için söz konusu olmuyor. yusuf ve rachita direkt oynasa çok daha müthiş bir ekip olurduk diyebilirim. abdülkerim banko ama geriye kalan 2 türk kim olacak? hadi sol beke de idare edecek seviyede birini koyduk diyelim öteki isim kim olacak? torreira ve mitçö ikilisi artık bozulmamalı. bu ikili ile orta sahada özellikle defansif anlamda çok güçlü olduk.

  yapacak bir şey yok... futbol öğrenme ve gelişme işi. kerem'in aldığı mesafe ortada, gelişiyor ve çalışıyor. yunus geçen sene adana'da bayağı iyi gelişti. ikisi de geçen senenin en iyilerindendi. sorunlarının olduğu fikrine katılmıyorum; özellikle de maaş konusu. bu çocuklar geçen sene parlarken geçiş oyunu oynayan takımlarda oynadılar. bu seneki galatasaray set hücumu yapan bir ekip ve belli ki bu oyunu pek bilmiyorlar. bu sistemi öğrenmeleri gerekiyor ve yanlarında mata gibi futbol dahisi birisi var. yerlerinde olsam yemem içmem mata'yı takip ederim, bana bu işi öğret derim. eğer galatasaray'da oynuyorsanız her sisteme adapte olmalısınız.
App Store'dan indirin Google Play'den alın