• 31610
  yerli oyuncu konusunda ne kadar kafa patladıldığını herkes görüyor işte. bu garabet kuraldan kaçış maalesef yok ve bir dişli mutlaka aksamak zorunda. okan kocuk işi yaş. nelsson yerine kimseyi yazmayız herhalde. sol beke emre falan yazarsak bir hafta sonra emre sakatlanacağı için yeni plan yaparız. orta sahaya berkan koyarsak midtsjö- mata ve sergio mutlaka mecbur kesik yiyecekler bir veya iki tanesi. kerem oynarsa rashica ve yusuf mutlaka kesik yiyecekler. çıkmaz sokak arkadaşlar. ya kerem kendine gelecek. ya da berkan be barış alper seviye atlayacak. şu an için başka seçenek yok.
 • 31611
  (bkz: 2 ekim 2022 beşiktaş fenerbahçe maçı)

  direk rakiplerinin de ne oynadığı net şekilde görülen takım. bomboş top oynuyor kuş serisi, jk’nin hocası birkaç haftaya gönderilir skorlar ters olursa, fener desen top şişirmekten başka birşey yapmadı.

  hep söylediğim iddiamın arkasındayım bizim fikstürümüzle başlasalardı lige fener veya bjk, 10 puan bile toplayamazlardı.

  giresun kazası olmasa 20 puandık şuan ve neredeyse sıfırdan kurulan ve hala aslında oynaması istenen oyunu tam olarak sahaya yansıtamayan halimiz bu daha.
 • 31613
  orta sahada midtsjö - torreira ve x ile birlikte oynamasi gereken takim.

  x = sergio
  x = mata

  kerem yerine mertens o bölgeyi almali, arkasini da turk sol bek oynayabilecek ya kazimcan ya abdulkerim ya da olursa berkan ile doldurmali. enerjisiyle mertens orayi en azindan 60-65 dakika boyunca isler ve sol bekin sadece destekci olarak oynamasi yeterli. yoruldugu zaman kerem veya baris girer, arkasina da savunma dinamizmi iyi olan pva konulabilir. 8+3 sacmaliginin ve uretkenlik sikintisinin önune ancak böyle gecebiliriz.
 • 31618
  kadro, teknik, taktik konularda çok şey yazdık söyledik. biraz da mental durumu hakkında birşeyler karalamak istediğim takimim.
  öncelikle takımda gamsız, isteksiz oyuncu yok. sahadaki oyuncuların hareket ve davranışlarına, yedek kulübesindekilerin atılan veya kaçırılan golden sonraki tepkilerine bakınca çok rahat görebiliyoruz bunu. adana demirspor maçında kaçırdığı golden sonra kenara geldi mertens. aradan 2-3 dakika geçtiğinde kameralar mertens' i gösteriyordu ve adam hâlâ kaçırdığı gole yanıp kafa sallıyordu.
  geçen sezonki pisirik, sinmiş oyuncu grubu yerine; sahada hakkını savunan, kabullenmeyen bir oyuncu grubu var. geçen sezon net penaltısı verilmediginde bile itiraz edemeyen bir takimdik. ama bu sezon meydan boş değil. mesela geçen sezon ali sami yen'de takıma racon kesen zorbay küçük; bu sene de yapabilir mi aynı hareketleri? oliviera, torreira,mertens,nellson s.ker bu defa kendisini.(bu arada bu sezon en çok merak ettiğim ve istediğim şeylerden biri de zorbay' in macimiza atanması)
  takımdaki iyi şeylerden biri de kaptan ve lider karakterli oyuncu sayısının artması. muslera dışında kaptanlık pazubandini koluna takabilecek oyuncular; mertens, nellson, oliviera, gomis, mata ve icardi. icardi deyip geçmeyin; genç yaşında inter'de kaptan olmuş, yeri gelmiş curva nord ile kapismis adam.*
  gelelim beni rahatsız eden tek konuya. bunu özellikle kerem ve yunus' un basliklarinda yazmadım. 'yahu kardeşim siz de nereden elestireceginizi sasirdiniz' denmesin diye. ama ben bu iki arkadaşın sahada hata yaptığında veya yanlış tercihlerde bulunduğunda bile bi el kaldırıp özür dilememesinden, bi mahcubiyet bellirtecek ufak bi jest bile yapmamasindan, arkadaşı hata yaptığında gidip ona moral ve destek vermemesinden aşırı rahatsızım. ekip işlerinde çalışan arkadaşlar ne demek istediğimi anlamışlardır. bazen karşıdakinin samimi bir özürü, mahcubiyeti sizin bütün öfkenizi ve hararetinizi alır.(ki geçen sezonki marcao-kerem olayının tam da bu yüzden çıktığını düşünüyorum)
  neyse çok uzatmayayım; iyi yoldayız vesselam.
 • 31619
  yerli kontenjanında yer açmadığı müddetçe şampiyonluk yolunda çok zorlanacak olan takım.

  mevcut kerem aktürkoğlu ve yunus akgün kanatları ile şampiyon belki olunabilir ancak çok zorlanılır. yunus gerek oyuncu profili gerekse arkasında oynayan bek sayesinde oyuna katılırken; kerem tam kopuk uçurtma. üstelik bu uçurtma iyi anlamda da değil. bu sene kerem'in sahada olduğu maçlarda ne yaptı desek, top kayıplarından başka bir şey gelmiyor gözümün önüne. üstelik 'kerem bu, tabi ki top kaybedecek, zor işleri deneyenlerin kaderidir.' diye düşünmeme rağmen benim bile gözüme batar oldu. çünkü geçtiğimiz sene o zor işleri yapabilirken bu sene belki geçen senenin yorgunluğu belki psikolojik olarak baskı altında olması sebebiyle bizleri alıştırdığı zor işleri yapamaz oldu. topsuz oyunu en azından topla az oynadığı oyunu öğrenmesi gerek.

  adana maçında gomis zaten takımı yeterince eksik oynatırken kerem ve yunus'tan da beklediğimiz katkı gelmediğinde ileri uçta mertens, boey ve oynadığında oliviera'nın ayaklarına bakar duruma geliyoruz. gomis kesinlikle bu takımda ilk 11 başlayacak oyuncu değil, icardi henüz hazır değildi, ağrıları vardı bu maçta oynayamadı ancak 2 hafta sonraki kayseri maçında artık formayı giymeli ve bir daha bırakmamalı. zira kayseri maçı ile ligdeki 9.maçımıza çıkacağız ve ligin %25'ine gelmiş olacağız. sakatlandı, cezalı duruma düştü bu tip durumlarda da bafetimbi gomisyerine kesinlikle haris seferoviç girmeli, skorun gelmediği ve oyunu ceza sahasına yığabildiğimiz maçlarda gomis'den beklenen katkıyı alabiliriz.

  gelelim yerli meselesine, kalede ve defansta rotasyon olmaz, eldeki en iyi futbolcular oynar görüşünden hareketle geri üçlümüz muslera-nelsson-bardakçı şeklinde olmalıdır. değişmesi bana göre teklif dahi edilemez. emin bayram denemeleri şu an için erken. eğer denenecekse boey'in hücuma çıkışlarının zaaf oluşturmaması adına emin bayram sol bekte belki denenebilir o durumda da rakip, defans planını bizim sağ kanadı kapatmak üzerine yaptığında hücumda etkisiz bir galatasaray izlememiz çok olası. bu sefer öndeki kanat ikilisi dokunulmaz oluyor işte.

  berkan kutlu'nun bireysel performansı ve orta sahalarımızın mevcut performansı göz önüne alındığında berkan'ın şu an takımın orta sahasında yer bulması çok zor. torreira, midtsjo, oliviera, mata, mertens gibi üç kontenjana talip 5 tane iyi futbolcu var. berkan'ı denkleme yazınca 2 bölgeye 5 topçu düşüyor ki bu rotasyonu sağlıklı bir şekilde yapmak sakat ve cezalının olmadığı, haftada tek maç oynaman sebebiyle oyuncu dinlendirmediğin ortamda çok zor. o yüzden maalesef berkan'ın sol beke devşirilmesi dışında bir çözüm bulamıyorum.
 • 31621
  her maça torreira, midtsjö ve mata üçlüsü ile başlaması gereken takımdır. kerem'i de bir müddet dinlendirmesi, muslera'dan da vazgeçmemesi gereken takımdır.

  muslera
  boey, nelsson, abdülkerim, kazımcan
  torreira, midtsjö, mata
  yunus, icardi, mertens

  zaman zaman forvette barış alper, ortasahada berkan kullanılarak rasitca ve yusuf demir'den de faydalanabiliriz.
 • 31622
  8+3 garabetini delmek istiyorsa sol beki kazımcan-emre taşdemir'le götürebildiği yere kadar götürecek takım. yani ne yapsak istediğimiz gibi olmuyor, bu yorgan üstümüzü ve ayakları aynı anda örtmüyor. bir kar-zarar hesabıyla sol beki yerlileştirmenin riskini öne atılacak rashica veya yusuf'un getirisine bakarak almak zorundayız.

  gol yeme sorunumuz yok, defansif açıdan belli eşikleri aştık ama gol atamıyoruz. xg'ler havada uçuyor, top son 30 metreye yağ gibi gidiyor ama orada ne yapacağını bilmeyen kerem ve yunus isimli arkadaşlar yüzünden bitiyoruz. o zaman başka seçenek kalmıyor.

  berkan'dan sol bek olmaz; torreira, midtsjö, sergio, mata varken orta sahaya giremez.
  muslera bu kadar gol özürlü bir takımı kurtarışlarla maçta tutan adam. kesilip yerine okan geçemez.

  formül belli, lig ve iklim sertleşmeden bu denemeyi yapmak zorundayız. yoksa bitirim ikili* bütün senemizi bitirecek.
 • 31623
  şampiyon olmak için berkan'dan sol bek, okan'dan kaleci yaratmak yerine federasyona yabancı sınırının kaldırılması talep etmekle daha gerçekçi iş yapmış oluruz.
  işin özü yabancı sınırının kalkacağına inanmak daha gerçekçi bence.

  öncelikle kanatlarda sorunumuz olduğu herkesin malumu. kerem ve yunus'tan istediklerimizi alamıyoruz.
  kerem'de ben vazgeçilmezim, bu takımın yıldızıyım havası var, öncelikle biraz yedek kalması kendine çeki düzen vermesi gerektiğini düşünüyorum. bu konuda belki barış alper'i kanada alıp kendisine bir kaç maç oturup düşünmesi için "fırsat" verilmeli.

  yunus konusunda ise; geçen sene izlediğimiz yunus'un yanına bile yaklaşamıyor şuan.
  ben top tekniğini, paslaşmasını seviyorum. geçen seneki şutlarını göremiyoruz. ya çok zayıf şut çekiyor, ya da kaleyi tutturamıyor. antremanda daha fazla şut çalışması gerektiğini düşünüyorum.
  yunus'ta ben yıldızım vazgeçilmezim havası yok. hatta sezon başında bariz kerem daha kötü olmasına rağmen kerem küsmesin diye oyundan alınan isim oldu.

  bunun dışında
  muslera/boey-nelsson-abdülkerim-pva(dubois)/ torrera-midtsjö/ yunus-oliveira (mata)-barış alper/ gomis (icardi)

  her ne kadar ofsayt yağmuruna tutuluyo da olsam abdülkerim mertens ve seferovic'in performanslarını beğenmiyorum.
  ıcardi konusu ise içime sıkıntılar sokuyor.
  abdülkerimden yabancı sınırı nedeniyle vazgeçemiyoruz, ancak her an bi hata yaptırıp puan kaybettirecek potansiyeli var. 2 maçta da gördük aslında. şu an için alternatifi yok.

  merten ise geldiğinden beri skora hiç katkı yapamadı, geriye çok geliyo, forvette oynaması lazım denilse de ads maçında forvette etkili olamadı. bunun dışında net şutları olmasına rağmen bir türlü tabela yapamadı.

  seferovic'in ise gerçekten hiç bir etkisi olmadı. yaprak bile kımıldatmadı.

  icardinin sansasyonel hayatı ve fiziken hazır olmaması beni düşündürüyor.

  herkes gomis neden oynuyor kafasında, ama takımın en iyisi 15 dk'lık pil ömrü olan gomis, düşünün artık.

  ne demişti fatih terim " taraftar ocağa kadar sabredecek". ocak ayında eksiklerimizi gidermek için nokta atışı yapmalıyız.
 • 31624
  dünya kupası arasına kadar bu oyun anlayışı ve formatı ile devam etmesi gereken takımımız.

  araya kadar ki 5 maçımızın içinde kayseri-başakşehir deplasmanları ve içeride bjk derbisi var.
  bizim zorlu fikstürümüzün tam tersine fener'in de çok kolay bir fikstürü var.

  ts-ads maçlarında olduğu gibi 0-0 cepte ve oyun kontrolü bizde olacak şekilde oynamaya devam etmeliyiz.

  yunus-kerem'den hiçbirimiz memnun değiliz ama şu 5 maçta ( diğer maçlar karagümrük deplasman-alanya içeride) 3 g 2 b bile liderden max 3-4 puan geride tutar bizi ve henüz hazır olmayan yıldızlarımızın form tutması, fikstürün bizim lehimize dönmesi, camianın havaya girmesi gibi etkenlerle de 2023 ile birlikte vites artırarak gitmeye başlarız diye düşünüyorum.

  antalya-ümraniye maçlarında gomis şapkadan tavşanı çıkarmıştı ama ts-ads maçlarında bunu yapamadı hücumcularımız.

  okan hoca'ya da birşey diyemiyorum, adam savunma ve orta sahayı oturttu, hücum için de geçen senenin yıldızları kerem-yunus'a, mertens-icardi-mata-seferovic gibi isimleri bu ligin çok üzerinde olan yıldızlara güvendi haklı olarak.

  bu kadar yıldız hücumcudan ( 9 golün 3'ünü gomis, ikisini de rakipler kendi kalesine attı) bu kadar az gol çıkıyorsa sorunun büyük kısmı hocadan ziyade oyunculardadır.
 • 31625
  bu saatten sonra gol atamadığımız her maç oyuncu grubuna yazar. adına ister yetenek denilsin, ister beceri, ister pozisyon bilgisi. topu altı pasa kadar getirip içeri atamamak teknik direktörün suçu değildir. 1 ekim 2022 adana demirspor galatasaray maçında da görüldüğü üzere takım iyi çalışıyor. her türlü varyasyonu geliştiriyor. havadan şişirme pozisyona girmiyoruz. mertens, gomis, kerem, yunus, boey sürekli tehlikeli bölgede topla buluştu. atamadık orası ayrı ancak bu takımın kötü oynadığını göstermez. son dakika hatta seferoviç düzgün tıklayabilse maçı alıp gitmiştik. ya da kerem yine son dakikalarda penaltı noktasının oradan bir plase çıkarabilse bomboş pozisyonda yine almıştık 3 puanı.
  şimdi kerem ve yunus zayıf halka gibi görünüyor. evet ben de farkındayım. hatta bu takımda yunus'un en zayıf halka olduğunu düşünüyorum. kerem çok top ezmesine rağmen sürekli tehlikeli bölge koşusu yapıyor. oralarda da buluşuyor. takım kerem'i tolere edebilir ancak hem kerem hem yunus olunca bir anda hücum varyasyonlarından ziyade bitiricilikte sınıfta kalıyoruz. ne yapmak lazım? bana göre en kötü 1 2 maç daha aynı sabır ile devam etmek lazım. şu an ligi kaybetmiş değiliz. 2 maçla da kaybedecek değiliz. belki bir an bekliyordur bu 2 oyuncu. böyle momentumu bir yakaladı mı durdurulamaz bir takım da olabiliriz. tam tersi 2 3 maç daha böyle devam ederse de çok kolay önlem alınan ve üstüne formsuz bir hücum gücüyle de baş başa kalabiliriz. ancak bu bile olsa karalar bağlanacak bir durum yok takıma karşı. bence şu an bu ligin favorisi galatasaray ve başakşehir. başakşehir'in kadro kalitesi ile bir yerden sonra öksürüp yere düşeceğini düşünüyorum. zaten tek kulvarda da değiller. ama biz hem tek kulvardayız hem de son 3 yılın en kuvvetli oyununu oynuyoruz. oyuncu tercihleri değişkenlik gösterse de oyun gerçekten bir standardı yakalıyor.
 • 31627
  oldukca genis ve yetenekli oyunculardan kurulu takimimiz.
  belki, genis kadrodaki oyunculari daha efektif kullanabilmenin bir yolu da mac basinda tasarlanan belli senaryolara bagli kalmaktir.
  soyle ki,
  "macin basinda torreira ile basla, ikinci yari onu cikartip berkan ve rashica yap yunus ya da kerem'i cikart."
  "bir hafta ilk 11 e mertens ile, bir hafta mata ile basla, ikinci yarilarda yusufu oyuna al." gibi senaryolar takimi optimum seviyede kullanmayi saglayabilir. belki de hafta icleri oynamaya basladigimiz donemde bu durum kacinilmaz olacaktir.
App Store'dan indirin Google Play'den alın