• 30924
  bariz şekilde göze çarpan eksikliklerine rağmen 7 ağustos 2022 antalyaspor galatasaray maçı’nda sezonun ilk maçında, çok kötü bir havada ve zeminde oynanan bir deplasman maçı olmasına rağmen geçtiğimiz sezonda oynanan maçların neredeyse tamamından daha iyi futbol oynamış takımdır. birileri kabullenmese de, kimseye toz kondurmamaya çalışsa da geçen yıl o kadar kötüydü işte.
 • 30925
  set oyunu oynamayı beceremediği için oyunu çok geniş anlamda oynamak zorunda kalan ve boş yere yorulan futbol takımı.

  iyi set oynarsan, daha az koşmak zorunda kalırsın, daha az koşunca final işlerini çok daha vurucu yaparsın.

  7 ağustos 2022 antalyaspor galatasaray maçında görüldüğü gibi galatasaray'ın eldeki personelinin çoğu set oynamak için müsait değil.

  sacha boey ile set oyunu oynayamazsın. berkan kutlu'yla set oyununu ve daha pek çok oyunu oynayamazsın. üzgünüm ama söylemek zorundayım, iyi futbolcu olsa dahi kerem aktürkoğlu ile sağlıklı bir set oyunu oynamak zor. özellikle kerem'i çizgiye bastırıyorsan ve kanatta kullanıyorsan, set oyununa darbe vurursun. kerem'in second striker oynaması lazım ki set oyununda son noktada pozisyonları finalize etsin.

  galatasaray'da possession'a yatkın oyuncular belli; oliveira, nelsson, seferovic, yunus akgün ilk aklıma gelenler. abdülkerim bile ayak uydurabilir açık alanda yakalanmayacağı için. orada yakalanırsa defoları çıkıyor tabii. mertens set oyununun kralını oynar. torreira set oyununda tertemiz ribaundlar alır, başlamadan rakip atakları söndürür. leo dubois da sete alışkın, zeki futbolcu. pva'nın da sırıtacağını sanmıyorum. sette çok temiz goller attı geçen sezon.
 • 30927
  ne yazık ki, hücum gücü hala zayıf olan futbol takımımızdır.

  7 ağustos 2022 antalyaspor galatasaray maçında bunu bir kez daha gördük. geçen sezonki zayıflık hala devam etmektedir.

  takım pozisyon yaratamıyor, pozisyona giremiyor, gol atma opsiyonlarımız çok zayıf.
  kerem, yunus, seferovic banko üçlü gibi lanse ediliyor ancak bu 3 oyuncudan tüm sezonda her birinin kaç gol atmasını bekliyoruz? bunu sorgulamak ve şampiyon olmamız için kaç gole ihtiyacımız olduğunu iyi irdelemek gerekir.

  takımın gol yükü sorumluluğunun verildiği kerem, yunus, seferovic üçlüsünün, en iyi ihtimalle tüm sezon boyunca ligde atacağı maksimum gol 35-40 arası olacaktır. daha fazlasını beklemek hayalden öteye gitmez. oysa ki, geçen yıl şampiyon olan trabzonspor 69 gol attı, geçen sezon ligi ikinci bitiren fenerbahçe 73 gol attı.

  şampiyon olunması için en az bu miktarlarda gol atmamız gerekmektedir.

  bu hesaba göre baktığımızda, kerem, yunus ve seferovic'i hariç tuttuğumuzda, diğer oyuncuların yaklaşık 34-40 civarında gol atması beklenmektedir.

  takımdaki oyunculara baktığımızda gol yüküne destek olacak pek de fazla oyuncumuz yok.

  yeni tranfer mertens bu konuda katkı sağlayabilir gibi duruyor ancak diğer oyuncular ihtiyaç duyulan miktarda gol yüküne katkı sunamayacağı aşikar.

  hal böyleyken şampiyon olabilmemiz için, hücumda takımın gol yüküne katkı sunabilecek, hücum gücünü arttırabilecek oyuncular transfer etmemiş şarttır.

  bu bağlamda, en makul ücretle geçen sezonun gol kralı umut bozok'u transfer etmeliyiz. bunun haricinde de, kerem ve yunus ile rotasyona girebilecek, çift haneli gol sayılarına ulaşabilecek bir kanat forvet transfer etmemiz gerekmektedir.
 • 30928
  2022-23 futbol sezonu hakkında konuşacaksak geçen seneden başlamalıyız. çünkü elde ne olduğunu bilmeden konuşmaya başlamanın bir anlamı yok. geçtiğimiz sene görevine son verilen ekibin ve yılmaz destekçilerinin kurulan takım için sürekli "ama bu takım avrupa liginden çıktı" savunmasına farklı şekillerde yanıt verdim tekrar edeyim; topa bomba muamelesi yaparak çıktık o gruptan. yani oynamak isteyeni oynatmayarak çıktık ama türkiye ligine dönüldüğünde seni oynatmamak üzerine kurulu bir düzen olduğu için ve sen de kelimenin tam anlamıyla sorun çözemediğin için ligi 13. sırada tamamladın.

  o nedenle biz iyi takımdık hikayesini anlatmaya devam edebilirsiniz ama iyi değil iyi olma potansiyeli yüksek takım olduğumuz ortadaydı. aldığımız oyuncuları hepsi de bıçak sırtı oyunculardı yani tutarsa efsane olacak ama tutmazsa tepeteklak gidecektik .iyi olmak için zaman lazımdı ve biz de o sabır yoktu. hiç olmadı.

  kurulan kadro tek yönlüydü ve rakiplerimiz oynadığımız oyuna çözüm bulmakta hiç zorlanmadı. şimdi çıkıp marsilya neden bulamadı diyecek olursanız tekrara düşeriz ama biliyorum bir grup diyecek "topa bomba muamelesi yapıp iyi mücadele ettik ve gruptan çıktık yani anadolu takımlarının haddini bilerek oynama dedikleri mantıkla çıktık o gruptan ve o oyunun türkiye liginde başarılı olma ihtimali yoktu... neyse tekrarımızı da ettiğimize göre bu seneye dönelim.

  geçtiğimiz yıldan kalan takıma 4 takivye yapıp yola çıksaydık ben ses etmezdim ama geçen sene ligin başında belirlediğim "bu takım şampiyon olamaz ilk 5 büyük başarı olur" beklentimi "bu takım şampiyon olamaz ilk 3 güzel olur" olarak günceller izlemeye devam ederdim ve dursun özbek seçilene kadar her şeye rağmen bu yoldan gidilmesi taraftarıydım çünkü kurtuluş yolunun bu olduğunu düşünüyordum.... neyse gerçeklerimize geri dönelim.

  gören gözlerin net olarak gördüğü şey şampiyon olmak istiyorsanız bu kadrorun büyük değişim geçirmesi ve en az 10 oyuncunun şart olduğuydu. saç saç yaparak bile olsa tecrübeli, kaliteli, ne vereceğini bileceğiniz, sorun çözecek oyunculara yönelmeyi seçtik. çünkü avrupa yok ve sadece türkiye ligi var yani topa bomba muamelesi yaparak ve sadece"mücadele" ederek bu ligde şampiyon olamazsınız.

  kaleci işine hiç girmiyorum muslera'yı yazar geçerim.
  defans konusunda sıkıntımız var ve bundan sonra alınacak oyuncuların oraya olacağını düşünüyorum zira nelsson'un gideceğini sağır sulatn bile duymuş durumda gitmese bile bir hamle şart.
  6 numara işini torreria ile çözdük ama sergio ile uyumunu görmeden içim tam rahat diyemiyorum orada sağlanacak uyum şampiyonluğun belirleyicisi olacak.
  hucüm hattımız bence yeterli ama çilek tadında birileri gelecek deniyor gelirse hayır demem.

  özetle ligin 1. haftası itibariyle mertens ve torreria haricinde bu takıma en az 4 transfer daha gerekiyor onların da yapılacağını düşünüyorum çok tutmadığım kaan ayhan bunlardan biri olabilir ama mert müldür hamlesinin eylül ayına doğru gelmesini bekliyorum bu gerçekleşirse çok daha rahat ederiz.

  en nihayetinde saç saç yapıyoruz hiç muhasebeci taraftar moduna giremeyeceğim zira dursun özbek'i seçmiş bir genel kurulu ve üyeleri benim için artık yok hükmünde. gerekiyorsa 3 milyon daha verip bir 33 yaşında yıldız daha getirsinler o da en az 4-5 maç çevirsin keyfime bakayım modundayım nasıl olsa 3 hadi bilemedin 4 sene sonra aynı döngüye gireceğiz...
 • 30931
  2022-2023 sezonu için yapılacak transferlerin içinde mutlaka kerem'i yedekleyecek değil yerine oynayabilecek ayarda bir kanat transferi etmesi gerekiyor. bu hem takım hem de kerem adına yapılacak bir iyiliktir. keremin geçen sezon pozisyonunda öyle veya böyle alternatif isimler vardı. bu sezon ise kerem kendi mevkisinde alternatifsiz. performans düşüklüğünde bu durumun etkisinin olma ihtimali az değil. bu pozisyona gelecek bir transfer hem kerem'i hırslandırıp gelişimi ve performansının yukarı yönde hareketine sonuç doğuracak hem de takımın bu mevkiden alacağı verimin devamlılığını, kalitesini artırmış olacak.

  tabi kerem'in potansiyel satışı üzerinden gelecek para için oynatılması gerektiğini de düşünebiliriz. ama önceliğimiz galatasaray olmalı, isimler değil. elbet kerem küstürülmemeli ama küseceksede de burasının galatasaray olduğu unutulmamalı. ona göre aksiyon alınmalı.
 • 30933
  sezonun ilk maçı itibariyle net bir stoper olmazsa olmaz görünüyor. abdülkerim bardakcı ile olacak iş değil, kendisini tanımlayabilmek için "partnerine bela stoper" denilse yeridir.

  sol bekte pva kötü maçlarından birini oynasa da sezonu idare edebilecek fiziki güce sahip, fakat ilerisi için sol bek de sıkıntıda diyebiliriz.

  en ama en kötüsü ise berkan kutlu. geçen seneden resitaller sunmakla birlikte, sadece koşarak futbolcu olunmadığını, oyun aklının önemini bir ders niteliğinde kamuoyuna sundu. umalım ki en kısa zamanda yollar ayrılsın, maalesef ki beklentiye rağmen asla yüksek bir potansiyele ulaşamayacak, kendisini rotasyonda kullanmamız henüz parlayan bir altı numara adayı olmasa da altyapıdaki gençlere büyük haksızlık. neyse ki yeni transferlerle birlikte orta sahada alıştığımız kaliteye muhtemelen geri döneceğiz.

  bugün bu takım karambole bir galibiyet alsa da, sorunlarını nokta atışı ile çözmüştür, bu da geleceğe dair umutlu olmamızı gerektiriyor. genel olarak hücum hattı, viking stoperimiz, özelinde sağ kanadın sefiri ve özlediğimiz dokuz numaramız gayet hazır.

  unutmadan söylemek gerekir, dünyanın aktif oynayan, en iyi, en tatlı kaptanına sahip takımıdır bu takım.
 • 30935
  yunus akgün, kerem aktürkoğlu, abdülkerim bardakcı, ve biraz okan kocuk dışında 11'ine yazabileceği kaliteli yerli oyuncusu olmayan takım. taylan, akbaba, kılınç gibi isimleri paket yapıp üçü yerine 1 tane kaliteli bir yerli almayı tercih ederim. mert müldür ya da kaan ayhan gibi isimler elimizi rahatlatır. net şekilde yerli transferi gerekiyor bu takıma.
 • 30936
  muslera'nın kurtardığı penaltıya en çok sevinen ve kaptanı ilk kutlayan abdülkerim bardakcı, penaltı kurtarışı sonrası evinde böğüren lucas torreira, bafe'nin golünde yine en çok sevinen fredrik midtsjö. sezon içinde yeni transferlerin hatalarını, performanslarını, inişlerini ve çıkışlarını elbet konuşacağız ama şundan emin olacağız ki takım için hep en iyisini yapmaya çalışacaklar.
 • 30937
  7 ağustos 2022 antalyaspor galatasaray maçı gösterdi ki geride bıraktığımız rezalet ve tarihimizde kara leke olarak yerini almış olan 2021-2022 sezonunun tek sebebi lige orta sahasız olarak başlanmış olmasıdır. sergio oliveira ve fredrik midtsjö'nün şu 1 maçta yaptıklarını, geçtiğimiz sezonki orta saha oyuncularımız sezon genelinde yapamadı. aklıma bir tek beşiktaş deplasmanında cicaldau'nun skor katkısı geliyor, o kadar. taylan ve berkan'la başladığımız sezonu küme düşme hattının yakınında geçirmiş olmamıza şaşmamalı.

  2022-2023 sezonu için konuşmak gerekirse de ben artık sahada ne yaptığının bilincinde olan bir takım gördüm ilk 90 dakika itibariyle. başı kesik tavuk gibi dolaşan, hazırlık paslarını tahammül edilemez derecede uzatan oyuncu topluluğu gitmiş, yerini sahada ne yaptığını bilen, hücum planı olan bir takım gelmiş. bunun yanında topu ayağımızdan çıkarma hızımız ve pasların şiddeti de artmış. bunlar uzun vadede faydasını göreceğimiz şeyler.

  okan hocama sonsuz güveniyorum, gelecekten de hiç olmadığı kadar umutluyum.
 • 30938
  ben bu yeni takımı çok sevdim. gayet sempatik ve pozitif bir enerji veriyor. tüm gün maç yapsalar oturur izler insan. hele birde yeni transferlerin oynamaya başladığını düşündükçe daha da heyecan basıyor insana. her hafta bir sonraki maç ne zaman gelecek diye sabırsızlıkla bekleyeceğiz. güzel takımım. sen hep var ol.
  (bkz: 7 ağustos 2022 antalyaspor galatasaray maçı)
App Store'dan indirin Google Play'den alın