• 29830
  planlanırken maalesef tecrübeli forvet olarak diagne'nin konumlandırılmasıyla en büyük hatanın yapıldığı takım. her fırsatta yazdim gedson'dan bile önemli bir eksik var forvet diye.

  takımda hic sakatlık olmadığını ve en ideal kadronun sahada olduğunu düşünün. sahada ve yedekte yer alan oyuncuların form durumu da %100 olsun. sonra o takımın o sezonu kac golle tamamladığını düşünün. su an takımdaki tüm oyunculara prime donemini yaşatsak muslera' ya 1 gol yazsak bile ben kadronun 50 gol atacağına inanmıyorum. bizim ilerde is bitirici olmamamız da hakemin, kurulların ve federasyonun işine geliyor. çünkü hakemi de yenebilmek için gol atmak şart.
 • 29832
  beni üniversite yıllarıma döndürmüş takımımız.

  böyle bazı sınavlar olurdu, anasının nikahı kadar bilmediğim konu olur ve her konudan da 10'ar 15'er puanlık sorular geleceğini bilir ancak çalışmaya nereden nasıl başlayacağımı bilemeden öyle saatlerce kitaplara ve laptop'taki ders notlarının yalnızca kendilerine bakar ve youtube'da ya da roberto baggio'nun magical kick'i gibi anlamsız oyunlarda tüm vaktimi harcayarak sabahı ederdim.

  mevcut durumu da tam olarak bu, saatlerden beridir defalarca sözlüğe girdim bu başlığa geldim ama nereden nasıl başlasam bilemeden sabahı ettim.
 • 29835
  büyük takım reflekslerini tamamıyla kaybetmiş vaziyettedir. 20 ocak 2022 galatasaray kasımpaşa maçında durum 1-1 e geldikten sonra eminim hiçbir taraftar takımın bu maçtan 3 puan çıkarmasını beklememiştir. lider oyuncu eksikliği mi, kalite eksikliği mi, teknik ve idari yönetim zaafiyeti mi onu bile anlayamıyorsun, neresinden tutsan elinde kalıyor.
  ali koç’un ilk sezonunda da fenerbahçe puan tablosunda hemen hemen bizim şuanki seviyelerimizdeydi fakat onlar ligin bu döneminde momentumu yakalamışlardı biz ise son 11 maçta 1 galibiyet almışız, allah sonumuzu hayretsin.
 • 29836
  fatih terim varken sırf 2021 yazında 24.8 milyon euro parayı yeteneksizler ordusuna harcamadığı ümit edilmiştir. bu kadar parayı fatih terim gibi bir hoca yeteneksizler ordusuna vermez herhalde diye umulmuştur. türkiye şartlarında çok yüksek bir meblağı çöpe atmamıştır diye inanılmıştır. sonuçta aslolan galatasaray olduğuna göre biraz ölçüp biçip transfer yapmıştır diye düşünülmüştür. çünkü tam tersini düşünmek istememiştir taraftar. galatasaray'ın yaklaşık 25 milyon euro parasının bu takımı kurmak için sokağa atıldığını düşünmek istememiştir hiç kimse. ancak gelinen noktada hocanın geriye bu yeteneksizlik abidesi bir takımı bıraktığı, enkaza benzeyen bu kadronun kolay kolay toparlanamayacağı görülmüştür.
 • 29837
  2020/2021 sezonu kadro mühendisliği açısından eksiklikleri olmakla birlikte, kadrosu kötü olmayan takımımız.

  diyeceksiniz ki ‘e abi biz giresun’a, kasımpaşa’ya diş geçiremiyoruz! hangi kadroymuş o!’… haksız değilsiniz de… fakat aynı kadro ile namağlup bir avrupa ligi grup aşaması geçtik. ligde de benzeri bir izlenim sunmamız pekala mümkündü fakat, kimimizin hafife aldığı, kimimizinse ‘bu iyi oynamadığımız gerçeğini değiştirmez!’ diyerek ötelediği bir gerçek gün gibi ortada duruyor. galatasaray oyuncu grubu oyunu domine etmesini mümkün kılabilecek özgüvenini, büyük takım olma psikolojisini kaybetti. bunu da pekala hakemler eliyle yaptılar… dün oynanan maçta bile göz göre göre penaltını vermiyorlarken, hocanı ilk fırsatta 5 maç, 8 maç sahadan men ederlerken, oyuncularına rahatlıkla kırmızı sarı demeden kartları yağdırırlarken gösteremediğin yönetimsel refleks sonunda takımı da darmadağın etti! daha kötüsü bu olanlar sadece futbol şubesine has değil! daniel tozser‘i okuyun, bakın basketbol şubesi için söylediklerine, voleybol şubesini okan böke ‘den dinleyin, farklı değil…

  bu durum sadece bu sezona has bir durum da değil aslında. son 4 sezondur böyle ve biz bunun 2’sinde şampiyon olabildik. rahmetli mustafa cengiz ve yönetim kurulunu da eleştirmemin en büyük sebebi dışarıyı bırakıp içeriyle kavga etmeye başlaması olmuştu. “bunlar öyle yapmaz!” dediğimiz sevgili damat ve arkadaşları daha da kötü çıktı…

  arkadaşlar, muhakkak fatih terim hocamız da hatalar yaptı!.. fakat hoca 8 maç ceza yemek pahasına da olsa bir tepki koyma cesaretini gösterebiliyor, bari ben sessiz kalmamış olayım diyebiliyordu.

  bugün bu kulüp açık olarak sahipsiz bırakılmıştır. adeta kaptansız bir gemi misali deniz ortasında başıboş savrulmaktayız.

  güvenecebileğimiz tek şey yine genel kurul, elimizden başka da bir şey gelmiyor!..
 • 29838
  2020-2021 sezonu
  kaleciler: okan/fatih - sakat muslera (sezonun 2. kısmı)
  sağ bek: omar(başlangıç 3-5 hafta)/linnes/yedlin(sezonun 2. kısmı)/şener
  stoper: marcao - luyindama(başlangıç 3-5 hafta)/donk(sezonun kalan kısmı)
  sol bek: saracchi (bir var bir yok)/ emre taşdemir(saracchi yokken bir var bir yok)/ ömer(kimse yoksa)
  ön libero: taylan/ etebo(taylan yoksa)
  merkez orta saha: belhanda(feshedilene kadar)/akbaba, emre kılınç(sezon ilk kısmı),gedson(sezonun 2. kısmı)
  kanat: babel/feghouli/arda/kerem(sezonun ilk yarısı kısa kısa, sonrasında devamlı)/oğulcan(ara ara)/ onyekuru(sezonun 2. kısmı ara ara)
  forvet: falcao(bir var bir yok)/diagne(falcao yoksa var)/oğulcan(kimse yoksa)/ mohammed, halil(sezonun 2. kısmı)

  2021-2022 sezonu ile kıyaslaması:
  kaleci: okan'ı kiralık verdik.
  sağbek: linnes out, boey in
  stoper: nelsson,alpaslan in, luyi,donk out
  sol bek: saracchi out, pva in, emre kiralık verdik.
  ön libero: assuncao in, etebo out
  merkez: belhanda out, cica in,
  merkez: akbaba out, berkan in
  kanat: onyekuru out/morutan in oğulcanın rotasyondaki yerini bay almış.
  santrafor: falcao out, momo-halil-diagneli sezon başı.

  şimdi toplamda bakalım. geçen sezona kıyasla, yedek kaleci problemimiz var. bir tane de gedsonumuz eksik.
  boey linnesten daha iyi futbolcu.
  nelsson donk'tan, alpaslan da ne yazıkki sakatlıklar sonrası luyi'den iyi topçu.
  saracchi'yi çok severim ama 2 haftanın birinde sakattı, totalde pva tercih ederim.
  assuncao etebo birbirine eşit. ikisinin de varlığı da yokluğu da aynı.
  cicaldau belhandadan iyi topçu.
  berkan akbaba tam kıyas edilemez ama, hadi eşit diyelim.
  onyekuru morutandan bence iyi.
  kerem'in gelişimi öyle ki, onyekurunun skorerlik eksikliğini hissettirmiyor.
  şimdi geçen yıl tek averajla şampiyonluk kaybeden kadroya kıyasla, ligden düşecek kadro bu mu?
  edit: @4staredgala uyardı, sağ beklere şeneri de ekledim.
 • 29839
  belhanda ve etebo'su olsa bu sezon 10 puan yukarıda olacak takım. beğenilmeyen etebo sahada varlığını hissettiren, önünde akbaba oynarken bile eksik oynatmayan bir futbolcuyken belhanda sorumluluk almaktan çekinmeyen, presi de önde başlatan karakterli bir futbolcuydu.

  merkez orta saha eksiği varken ikisi de 10 numara özellikli cicaldau ve morutan'a 11 milyon bağlamış (morutan kanat olmuyor, cicaldau merkez orta saha olmuyor)
  stoperinde luyindama varken bir de nelsson'a 7 milyon sayarak neredeyse hiçbir eksiği çözmeden 20 milyonu çöpe atmış takımdır. bu oyuncuların hepsi beğendiğim oyuncular olsa da daha temel eksiklerimiz vardı.

  kerem-halil-oğulcan-kılınç rotasyonu hücumda bizi taşıyabilirdi. savunmada luyindama ligimiz için yeterliydi. orta sahaya net ve lider özellikle birini almalı, cicaldau ve morutan'dan da tek bir tanesini tercih etmeliydik. kadro mühendisliğimiz sıkıntılı malesef.

  bu ligde wellinton ve hüseyin türkmen stoperleriyle şampiyon olunabiliyor.
 • 29840
  87 veya 88 senesiydi sanırım... maç öncesi ısınmalardan birinde prekazi öyle bir vurmuştu ki, simoviç'in eli sakatlandı. simoviç biraz kıvrandıktan ve yüreklerimizi ağzımıza getirdikten sonra sağ elini kaldırıp ''tamam bir şey yok'' demişti. millet prekazi'ye homurdanmıştı ''ne yapıyorsun, yavaş'' tadında. o dönemlerden beri maç öncesi ısınmaları çok dikkatli takip eden, florya'da da mesai yapmış bir taraftarım. futbolcularımızın antremanlarda yaptıkları ile neredeyse hep gurur duymuşumdur; biz galatasarayız; üst düzey topçulara sahip olmamızdan daha doğal bir durum olmamalı.

  20 ocak 2022 galatasaray kasımpaşa maçı ile uzun yıllar sonra ilk defa tribündeydim. maç öncesi takımın ısınmasını ağzım açık izledim; takım ortada sıçan çalışırken arkamda oturan genç arkadaşlara dönüp ''görüyorsunuz değil mi?'' dedim; gülümseyerek kafalarını salladılar.
  daha sonra şut ve orta gol çalışmasına geçildi. futbolcularımız sırayla ceza yayındaki yardımcı hocayla paslaşıp kaleye şutu gönderiyor ve hemen ceza alanı içine girip sağ ve sol kanattan kesilen ortaları gol yapmaya çalışıyordu. gerek şutlar, gerek ortalar gerekse bitiricilik adına korkunç görüntüler ortaya çıktı. böylesini ömrümde hiç görmemiştim. amatör kümede top oynadım gençliğimde; futbolcularımızın becerisinin bizim gençliğimizdeki seviyeye yakın olduğunu gördüm; birkaçı hariç; isim verip kimseyi gücendirmek istemiyorum*.
  güven kaybından çok daha ciddi sıkıntıları olduğuna kanaat getirmeye başladığım takımdır, 2022 ocak ayı itibariyle.
 • 29841
  artık oyuncularının ligdeki her maça son maçlarıymış gibi çıkmaları gereken takım. büyük takımlar bir kere acziyet gösterdi mi işler rayından çıkar. artık ligdeki bütün teknik direktörler ellerini ovuşturarak galatasaray maçını bekliyor. bizi yenmek için değil küme düşürmek için oynayacaklar buna emin olabilirsiniz. moralmen çökmüş futbolcular, kaos içindeki bir camia, pısırık bir yönetim. her daim düşman bir tff. futbolcular uyanıp, akıllarını başlarına devşirip savaşarak takımı bulunduğu konumdan çıkarmalıdır. yoksa tarihi tersten yazan kadroya adlarını yazdırmaları içten bile değil.
 • 29843
  ilk yarıdaki avrupa maçları paralelinde ligde de pragmatik oyunlarla 1-0 'lık galibiyetlerle genç oyuncularına özgüven ve galibiyet alışkanlığı kazandırması gerekirken fenerbahçe maçı ile başlayan süreçte hakemlerin ve federasyonun tuzağına düşmüş takım.

  o dönem özellikle arka arkadaya 4-5 maç ince ince hakemler tarafından doğrandık, fatih hoca'nın cezalı duruma düşmesi ve yokluğundaki yardımcıların basiretsiz tavır ve açıklamaları duruma tuz biber ekti. oyuncular "ne yapsak olmuyor" fikrine kendilerini o kadar kaptırdı ki geri dönüşü olmadı. geldiğimiz noktada özgüvenlerini arttırmamız gereken genç oyuncuların psikolojilerini yerle bir ettik. teknik, taktik, fiziğin çok ötesinde mental olarak çok zayıf ve yıpranmış durumda takım.

  bir iki transfer elbette oyunu biraz değiştirir ama daha da önemlisi lucescu-mancini karışımı bir pragmatizimle arka arkadaya 2 maç kazanıp nefes almaya çok ihtiyaç var.
 • 29844
  transfer yapmak için her geçen saniye alehimize işliyor, transfer için daha ne bekleniyor, hemen bugün en az 3-4 futbolcu getirilmeli, bakın bu takım ligin en zayıf kadrolarından biri ve küme düşecek, küme düşecek abi, daha kötü ne olabilir, şimdi para harcanmayacaksa ne zaman harcanacak, kulübün akil insanları, eski başkanlar, eski yöneticiler, lütfen florya'ya gidiniz ve bu takıma transfer yapılması için baskı yapınız, bakın 100 yılın felaketi çok ama çok yakın.
 • 29846
  20 ocak 2022 galatasaray kasımpaşa maçında kaleye çektiğimiz cılız şutları bizim ismail çipe bile kurtarırdı. yani takımın öz güveni o kadar yok olmuş ki adamlar nasıl olsa sonuç alamayacağız diye topa abanmıyorlar artık.

  ben hâlâ sorunun fatih terim'de değil sezon başından beri her türlü hakkı yenerek oyuncuların öz güvenlerini yok eden kurumlarda ve hakemlerde olduğunu düşünüyorum. bakın şu an berbat kadro dediğimiz bu kadro ligde ilk 4 içinde kesinlikle yer alırdı. avrupa'da nispeten daha rahat ortam ve kendilerini iyi pazarlama imkânı ile güzel maçlar çıkardık. ama ligde %100 penaltın verilmezse, rakip seni tekme tokat döverse, senin kazandığın her ikili mücadeleye istisnasız faul çalınırsa, milletin oyuncularına sarı kart göstermemek için 4-5 uyarı yapılırken sana ilk faulde sarı yapıştırılırsa, hocanın her lafının altında bir anlam arayıp allah ne verdiyse 3-5 maç ceza verilirse tabii iş tutar gelir en sonunda şut bile çekememeye, konsantrasyon kaybına, öz güven eksikliğine vs. vs. dayanır. günlerdir o sövüp saydığımız takımdaki oyuncular kesinlikle kötü değil. onlara öz güven kazanacakları, kendilerini ispatlayacakları zamanlar hiç verilmedi. çünkü takımın doğru dürüst maç kazanmasına izin verilmedi. saha içi dışında her şeyle uğraştı bu takım.

  en basit örnek, ben birkaç yazımda oyunculara toplu hâlde hakeme itiraz etmiyorlar diye kızdım. millet bu şekilde zorla var'ı devreye sokup lehlerine sonuç çıkarıyorlar diye. en üstte verdiğim ilgili maçta bunu yaptık. eee sonuç? biz yapsak koşa koşa penaltı çalacak adamlar oralı bile olmadı. daha ne diyeyim ben fatih hoca'ya, marcao'ya, cica'ya, moru'ya, taylan'a, nel'e, emre'ye, arda'ya, diagne'ye, mohammed'e, halil'e hatta ismail'e?