• 28935
  yazılacak çok şey var, üşenmesem eski yazdıklarımı buraya bırakırdım. yanılmadığımı görmek hem üzüyor hem de sevindiriyor. demek ki aklımın, gözümün gördüğünü doğru yorumlayabiliyorum. fakat yönetimler ve teknik ekip yıllardır bunu göremiyor mu? sanmıyorum, komik olurdu.

  tekrar üzerinden özet olarak geçecek olursam;

  - gençlik aşısı yüksek doz yapıldı, bir çok deneyimi ilk kez yaşayacak oyuncularla doldu.
  - tecrübe ve kaliteli isim eksikliği göz ardı edildi. futbolu hobi olarak oynayan ciddiyetsiz iki isim arda ve babel'e güvenildi sanırım. bir de feghouli var, etkisiz eleman zaten.
  - 6 numara gibi omurganın önemli noktalarından birine gelişime açık bir oyuncu tercih edildi. fakat bu pozisyonda sabır edilecek değil tam anlamıyla oturacak isim lazımdı. kötü bir strateji hatasıydı.
  - her genç gelecek vaadedip sana muhteşem para kazandıracak değil. tutmazsa para kaybetmezsin ama maç ve zaman kaybedersin.
  - pva konusunda ben de yanıldım. gerçekten verimsiz.
  - onyekuru gitti yerine kimse gelmedi. barış ve babel'e güvenildi. yine stratejik bir hata.
  - tam bir forvetimiz olmalı. fenerbahçe' nin yaptığı forvet hatalarının aynısını yapıyoruz. başarılı olduğumuz yıllarda tam bir forvet ile oynadık hep. bu kadar basit bir analiz, basit bir sonuç. diagne mi? mostafa mı? halil mi? hangisi tam net bir forvet? ki halil' i diğer ikisinden ayrı değerlendirmek lazım.
  - duran top gibi bir silahı kullanamıyoruz ve duran top savunmasında da bir o kadar kötüyüz. yıllardır bunu çözemiyoruz.
  - herhangi bir seti, geçişi yıllardır oturtamadık. oyun planımız bu diyebileceğimiz, standart bir performans verdiğimiz taktik anlayışımız yok, olmadı.
  - bu sezon 10. hafta itibariyle 15 gol atıp 14 gol yedik. puan cetvelinde 18 ve 19. sıradaki takımların yediği gol sayısı ile aynı.
  - bu takımın bu sene kalesi (-de artık) sorunlu, defansı sorunlu, orta alanı sorunlu, hücumu sorunlu. parça parça bile oturmuş bir noktası yok.
 • 28936
  özellikle bu sezon özelinde sonuna kadar arkasında olduğum takım. takımın iskeleti değişti ve oldukça genç ve tecrübesiz bir takımız. bunla beraber son derece kaliteli oyunculara önemli yatırımlar yaptık. günbegün bu yatırımların karşılığını fazlasıyla alacağımızı düşünüyorum. bu sebeple hem sosyal medya da hem de tribünlerde desteğe devam.
 • 28937
  cicaldau, morutan, berkan, nelsson, assunçao gibi akça pakça, tertemiz yüzlü, gürbüz çocukların oynadığı takımım. bu çocukların hepsinde öğle arasında cumaya giden lise son sınıf öğrencisi tipi var, dolayısıyla hakemler üzerinde baskı kuramıyoruz. bize çok acil okulun duvarını delip delikten kaçan, arka sokakta cigara içen, taklacı güvercinlerle ilgilenen, sokak köpeklerini dövüştüren, okulun bahçesine torpil atan tipi bozuk bir lise son lazım.
 • 28938
  hoca* 25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçındaki penaltı meselesini açıklamış. (bkz: ne dediler/#3269385). karışmaması eleştirilebilir ancak hocanın tavrı her zaman "ben atarım" diyen oyuncudan yana olmuştur. hoca enstantaneleri sever. bence selçuk inan, bu takımın tarihine geçmiş bir penaltıcı olarak, hocadan yetki alıp takımdaki penaltıcı sorununu çözmelidir. selçuk inan, penaltıcıyı belirlemekten özel olarak çalıştırmaya kadar tam yetkili olmalıdır. bütün sorunların çözümünü hocadan beklemek yanlış.
 • 28939
  orta saha ve hücum hattında kalitesini yükseltmesi gereken takım. çalım atabilen oyuncusu* topla gidemiyor, topla gidebilen oyuncusu* çalım atamıyor. çok kolay top kaybediyor, top kazanmakta ise çok zorlanıyor. açıkçası şampiyonluk için ümit vermiyor. kendimi rakiplerin yerine koyduğumda bu sezon mevcut haliyle galatasaray'ı tehdit olarak görmezdim herhalde.

  (bkz: süper lig 2021-2022 sezonu)
 • 28941
  24 yaş ortalamalı yeni kurulan bir kadroyla, fark atacak denen trabzon'dan, avrupa cehennemi denen velodrome'dan ve ardından da moskova'dan alnının akıyla dönmüş takımdır. buraya kadar savunmasındaki 2 as oyuncusundan eksik olarak başarmıştır.

  beşiktaş deplasmanında da başa baş bir oyunla, şanssızlığın da etkisiyle mağlup olarak dönmüştür. abartmaya gerek yok.

  canınız sağolsun aslanlar. sonu güzel olsun.
 • 28943
  olur böyle şeyler, takımımız hayırlısıyla bir otursun. ne olursa olsun en yüksek puanla kendimizi ocağa atmalı ve güçlü bir kamp dönemi geçirmeliyiz. bu takımın ilk derbi deneyimi. avrupa karnesi bizleri ister istemez heyecanlandırdı ve yükseltti. bu akşam acemilikler, sakarlıklar ve ekstra bir hakem performansıyla canımız sıkıldı fakat bırakın diğerleri 30luklarla bugünü kurtarsınlar, yarınlar bizimdir. hepimiz müsterih olalım.

  (bkz: 25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçı)
 • 28944
  kadrolar değişiyor, taç atışlarını beceremeyişimiz değişmiyor. bu takım neden taç atamıyor? taçlarımızın yarısı rakipte kalıyor. özellikle rakip sahada kazanmışsak durum daha da vahim. sadece korner, penaltı ve frikiklerde değil taç atışlarında bile ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. bir takım her türlü duran top organizasyonunda sıkıntı yaşayamaz. bu takım avrupa'da oynuyor, ligde şampiyonluk yarışı veriyor. çok ilginç bir vaka gerçekten, bu kadar tepeye oynayıp da bu kadar basit organizasyonlardan yararlanamamamız tez konusu olmalı.
 • 28945
  korner atamadığı gibi taç da atamayan canım takımımız, ama bugünlerden yükselerek çıkacaklarına dair inancım tam. gördüğüm kadarıyla 2 eksik var takımda. gedson fernandes ve hızlı bir kanat oyuncusu. hızlı derken aynı zamanda yetenekli ve gole yakın. onyekuru'nun ilk geldiği sezon gibi mesela. zamanla takımdaki taşlar yerine oturacaktır. kötü futbola rağmen bugün yenebilirdik.
 • 28946
  kadro istikrarı sağlaması gereken takımdır.

  mesela forvete bir bakıyorsun diagne en formda dönemlerdeyken yedeğe çekiliyor ve yerine halil oynuyor. sonra mostafa golleri sıralıyor, kendine geliyor ama bir bakıyorsun yerine diagne oynamış veya halil yavaş yavaş kendine gelirken bir bakıyorsun ertesi maçta yedek oturtulmuş. tamam, her oyuncudan verim almak gerekiyor ama takımın ve oyuncuların ayarlarıyla da bu kadar oynanması gerekmiyor.

  birde şöyle bir şey var; kadro ve mevki istikrarı olmadığı için, oyuncular en üst düzeyde verim ortaya koyamıyor. örnek vermek gerekirse, berkan'ın partneri bazen taylan antalyalı olurken, bazen de berkan önlibero oluyor ve yanında defansif yönü kuvvetli bir oyuncu olmuyor. ne demek istediğimi son 5 maçtaki kadroya bakarak anlayabiliriz:

  22 eylül 2021 kayserispor galatasaray maçı 11'i: muslera, yedlin, nelsson, alpaslan, pva, feghouli, taylan, gustavo, emre, mohammed, oğulcan

  26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçı 11'i: muslera, yedlin, nelsson, luyindama, pva, berkan, morutan, cicaldau, feghouli, kerem, halil

  3 ekim 2021 çaykur rizespor galatasaray maçı 11'i: muslera, yedlin, alpaslan, pva, taylan, cica, berkan, babel, feghouli, mostafa

  17 ekim 2021 galatasaray konyaspor maçı 11'i: muslera, yedlin, alpaslan, nelsson, pva, morutan, taylan, cica, kerem,
  mostafa, halil

  25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçı 11'i: muslera, yedlin, marcao, nelsson, pva, berkan, taylan, morutan, cica, kerem, diagne

  mesela göztepe maçında halil ve morutan gol atıp moralli olmalarına rağmen, bir sonraki hafta yedeğe çekiliyorlar. rize ve konya maçlarında attığımız 4 golün 3'ü mostafa'dan gelmesine rağmen beşiktaş maçında yedekte başlıyor. feghouli gibi kağnı futbolcular birkaç maçta ilk 11 başlıyorlar ama sonra bir bakıyorsun ortalıkta yoklar. ya da emre kılınç 2 gol attığı trabzonspor maçından* sonraki hafta oynanan maçta* yedek başlıyor. kerem bazen var, bazen yok veya babel hep var vs...

  yahu tamam avrupa'da mücadele ediyoruz, rotasyon falan da olacak ama mantıklı rotasyonlar yapmak gerekiyor. formda oyuncuları kesip de, yerlerine henüz istenilen düzeye gelememiş oyuncuları alarak rotasyon yapmazsın, sadece maç kaybedersin. kaldı ki ligde oynadığımız son 7 maçta, 3 galibiyet ve 3 mağlubiyet almışız. oyuncular içinde zor bir durum. kerem bir maçta yakın arkadaşı halil'le güzel verkaçlar yaparken, bir sonraki hafta diagne'ye top taşımak zorunda kalıyor. taylan ve berkan sahadayken, cicaldau ofansif oynarken, taylan veya berkandan biri olmadığı zaman biraz daha defansif oynamak zorunda kalıyor ve etkinliği azalıyor. böyle böyle saçma tercihler yüzünden oyuncularda takım arkadaşlarıyla uyum içinde olamıyor ve takımdaşlık duygusu ortaya çıkmıyor. halbuki sabit bir 11'imiz olsaydı, oyuncular birbiriyle oynaya oynaya alışır ve daha güzel maçlar ortaya çıkardı.
 • 28947
  takımda çok fazla sorun var. kadro planlaması, takım içi dengeler kötü, duran toplarda etkili değiliz, set hücumumuz çok kötü, kontra atak yapamıyoruz ama iyi kapanabiliyoruz(son bjk maçında kötü olsak da...)

  hocanın takım üstünde çok bir etkisi yok galiba. bu sezon gördüğüm üzere, kerem ve halil daha uygun arkadaşları olmasına rağmen birbirlerine veriyorlar. oğulcan ve taylan bir benzerini yaptı bu sezon. dün babel sol açıkta aldığı topu sağ beke kadar getirip van aanholt'a verdi... penaltı tartışmaları ve malum kavga ayrı bir olay. yani arkadaşlar futbol takımı mı sirk mi belli değil. bir teknik direktör yokmuş gibi hareket ediliyor. çok ilginç.

  duran top konusu var. geçen sezon 1 golle şampiyonluk kaçırdık ve rakiplerimiz bizden 15-20'şer daha fazla duran top golü atmıştı. özellikle bu olayın üstüne çok mu zor şu takıma bir duran top antrenörü getirmek? aklı başında biri böyle yapar. biz duran top kazanınca rakiplere güven geliyor artık. taç antrenörü vb. yine aynı şekilde. chelsea ve liverpool gibi takımlar yapıyor biz de yapalım bir zahmet. bu kulübün ve hocanın hem bağlantıları hem de parası var. isterse en iyisini bulur, 10 tane farioli bulur getirir.

  hocaya o kadar istifa et dedik etmedi. görünüşe göre de gitmeyecek yapacak bir şey yok artık. en azından "gs defans yapmaz yaptırır" diye tutturmuyor. bu takıntıdan kurtulmuş. kontra atak sorununu çözebilirsek avrupa'da bu sayede ilerleyebiliriz. unutmayın sadece 2 gol atabildik ve 1 tanesi büyük şans eseriydi. hep böyle gitmez.
  kısacası çok sorun var. hoca istediği takımı kurdu ama bizden küçük takımlara karşı çok zorlanıyoruz ve henüz güzel futbol oynayabilmiş değiliz. bizden güçlü takımlara karşı ise doğru futbolu oynamaya "çalışıyoruz"
 • 28948
  25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçı bizim icin cok buyuk hayal kirikligi oldu. kadronun yetersizligi, rakibe kiyasla ortasaha ve hucumda cok daha siradan isimlerden olustugu gercegi sahada cok net karsimiza cikti. derbilerde anadolu takimlari gibi kalitesi yettigince mucadele edip tek farkli maglubiyetlerde en azindan fark yemedik diye teselli bulacak kadar kotuyuz.

  kadrodaki bazi oyuncular gelisebilir, takim daha iyi oynar hale gelebilir. ama 10. hafta itibariyle bulundugumuz 8. sira takimin ve hocanin kalitesini yansitiyor. ligi ucuncu bitirebilirsek basaridir, ama biz ligi ucuncu bitirmesi basari addedilecek bir takimi izlemeye aliskin degiliz.
 • 28949
  morutan'ı daha efektif kullanmanın yolunu bulması gereken takımdır.

  zira takımın en büyük eksiği orta sahanın bir beyni olmaması. morutan geldiğinden bu yana kısa sürede özellikte tek pas ve uzun paslarda muazzam bir ilerleme kaydetti. onun bu özelliğinden daha fazla faydalanabilmek için gerekirse sistem değişikliği yapıp morutan'dan hagi - sneijder gibi faydalanmayı düşünmek lazım.
 • 28950
  sertliğe cevap veremeyen bunun karşısında kolay sinen takımdır. 25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçında inönü meydan dayağı yedik ve buna isyan eden sadece victor nelsson vardı takımda. necip denilen kasap, teixeira denilen katil kılıklı herifin yaptıklarına göz yumdu topçularımız. hakemin niyeti zaten belliydi onu ayrı başlıkta yazarım fakat nasıl bu kadar aciz kaldık bu sertliğe aklım almıyor. hiçbir şey yapmasan şu sert müdahelerde 3-4 takla atın bağırın çağırın ya, hakemin etrafında toplanın, baskı altına alın hakkınızı arayın. bjk topçuları bizim cılız sertliklerimizde dahi bunu yaptı. bir melo bir sneijder olmalarını beklemiyorum da bu kadar sinmemeli galatasaray topçusu.
 • 28951
  25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçı ile birlikte gelecek adına umutlanan taraftarlarımızı ibretle izlediğim takımımız.

  bakın ligde tam 10 maç oldu ve bir takım gelecek adına ışık veriyorsa bunu en azından bir tanecik maçı rahatça kazanarak göstermeliydi. kazanamadığımız maçları zaten puan sıralamasındaki yerimizi gösteriyor o ayrı da, kazandığımız maçların da hepsi ıkınırak. bir maçı da 4 atıp geçmez mi ya bu “ışık veren” takım.

  avrupa’da da ıkınırak oynuyoruz ve ya o tarafa ya bu tarafa dönebilecek kısır maçlar oynadığımız için şimdilik şans yanımızdaydı. ama ligde böyle oynama lüksümüz yok. bakıyorsun beşiktaş stopere çekinmeden necip’i koyuyor, sırf önde kenan yerine larin’i oynatmak için, vida-wellington tandemini bozabiliyor. güçlü hücum oyunu bu ligde herşeydir, bizde bu yok, yani hiçbir şey yok.
 • 28952
  kornerden gol atmak : yok
  penaltıcı: yok

  ya amk her gol akan oyunda olmuyor ki? dünya futbolunda taç atışı için özel antrenör kullanıyor artık takımlar, biz hâlâ penaltıcı kim bilmiyoruz?

  18'de gomis yüzünden kalp hastası olduk, 19'da diagnr yüzünden verem olduk, 21'de emre akbaba yüzünden şampiyonluktan olduk, muhammed yüzünden derbiden* olduk...

  ya kardeşim halı saha mı burası? canı çeken penaltı atıyor?

  nasıl bir lakaytlık bu?

  sen galatasaray takımısın. 1. , 2. , 3. penaltıcın belli olmalı.

  hazırlık maçı mı bu ya?

  gitti işte en az 1 puan?

  (bkz: 25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçı)
 • 28954
  25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçında hakem diye sahada dolanan birinin müsade etmesiyle dayak yiyen takımdır. dirsekleri, ayak basmaları, topa müdahale altında verilmeyen faulleri sayamadım. buna karşılık kendilerini her fırsatta yere bırakan karaktersiz bir takımla mücadele ettiler. umut meraş’ın morutan’a yaptığı faulle karışık topa müdahalelerin hiç birine faul verilmedi. nelsson ceza sahasında batsuayi’den yumruk yedi var’dan müdahale gelmedi. üstüne marcao’nun yediği sarı ve gülümsemesi maçın özetiydi. larin karaktersizinin ceza alanında defalarca kendini atmasına, hakemi aldatmaya yönelik hareketten dolayı tek kart çıkmadı. necip’in futbolcularımızı dövdüğü pozisyonları söylemiyorum bile.

  avrupa’dan bir hakem olsaydı bjk dünkü maçı sabaha kadar kazanamazdı. her şeyin bir sonu vardır. bjk’nin sonunun çok kötü olacağını düşünüyorum.

  takım dün çok iyi mücadele etti. maç berabere de bitebilirdi, olmadı sağlık olsun. eksikler var. taylan bu formuyla ilk onbire giremez. devre arasında gedson transfer edilirse inanılmaz bir canavara dönüşebiliriz. sol beke yine boey tarzı bir transfer şart.

  dünkü mağlubiyete rağmen takım umut veriyor. dünyanın sonu değil. bu takımın tavanı çok yüksek o yüzden sene sonu hem ligde hem uefa’da çok değişik süprizler yapabilirler.
 • 28955
  doğru yolda olan takımdır. bu süre zarfında da herhangi bir şekilde ekstra sinirlenip, gerilmemek gerek diye düşünüyorum. herkesin söylediği gibi, çok genç bir takımız. ilk 11'deki oyuncularımızın yarısından fazlası tecrübesiz kategorisine de girmektedir.

  buna rağmen; henüz ligin başında liderle aramızdaki fark 7 puan, 2. ile aramızdaki fark 3 puan. gidişat kötü değil. bu halimizle, baskıyı kıramadığımız halimizle bile beşiktaş'tan puan alacak/beşiktaş'ı yenecek durumdaydık. 60 dakika boyunca deli gibi baskı uyguladılar, belki yapmak istediğimiz şey olan "baskıyı pasla kırmak" işini doğru düzgün yapamadık ama takım üstüne koydukça bunları da aşacağız. zira, lokomotiv, marsilya ve lazio maçlarında bu işi çok doğru yapmıştık.

  peki avrupa maçlarındaki maç ile dünkü maç arasındaki fark neydi? cevap: kasap oyunu.

  ben hiçbir şekilde hakemi bahane etmeyi sevmem bana aşırı çaresizmiş gibi hissettiriyor ama dün oynanan oyun bambaşka bir şeydi. dün izlediğimiz müdaheleler, çalınan düdükler hiç ama hiç normal değildi. sokmuşum yugoslav faulüne falan, bu böyle bir şey değildi. aynılarını avrupa'da yapamadığı için, beşiktaş 0 puanla grubunda sonuncu sırada. bu müdahalelerin yarısı bizim avrupa maçlarımızda çalınsaydı kartlar havada uçuşur, rakip biraz daha tedirgin olur biz de pas oyunumuzu daha rahat yapardık. neden? çünkü oyun, kuralına göre oynardı.

  velhasıl, avrupa'da aldığımız 7 puan mesela bir şans faktörü değil. böyle diyen 3-5 kişi var sağda solda, hatta burada. avrupa'da aldığımız puanlar sizi kandırmasın diyorlar, artık neremle güleceğimi bile kestiremiyorum. o arkadaşlar, fikir özgürlüklerini kullansınlar ama siz de pek ciddiye almayın. burak elmas başkan ve teknik heyet, onları ciddiye almıyor. siz de almayın. onlar sinirlenmiyor, siz niye sinirleniyorsunuz? bu tür ifade kullananlar, rakip takım taraftarı gibi argüman kullandıkları fark edeceklerdir umarım.

  varsın takımımızdaki gençlik aşısı yüksek olsun, biz böyle böyle yeni bir dna kazanacağız. ben devre arası sonrası, oyun anlamında makine gibi bir hale geleceğimiz konusunda inanılmaz ümitliyim. galatasaray, geçtiğimiz senelerde avrupa'yı sikine takmaz, lige yönelirdi. bu sene tam tersi, ben avrupa ligi'nde son 16, çeyrek final görmek istiyorum. ligde bu sene şampiyon olamazsak -ki hedefimiz tabii ki şampiyonluk- ben çok üzülmem. zaten bu sene şampiyonluk yarışında olacağımızı hepimiz biliyoruz. eğer baskı faktörü olmazsa bu çocuklarda, ben şampiyonluk konusunda sürpriz işler yapabileceğimizi düşünüyorum.

  ayrıca burada çoğu kişinin dediği şeye de katılıyorum. temiz yüzlü çocuklarımız var. bize çirkef bir adam lazım. sadece bir adam yeterli. bunun dışında hücum varyasyonu, orta saha ile hücum arasında yaşadığımız geçiş sorunu falan bunların hepsi aşılır.

  hiçbir şekilde karamsarlığa kapılmaya gerek yok. isterseniz guardiola'yı getirin, bize lazım olan tek şey zaman. bu çocuklara desteğim benim sonsuz. olacak olacak.

  müsterih olun, panik olmayın.
 • 28956
  25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçında hakemin rezil performansından ve hakeme ve kötü oyunumuza rağmen neredeyse kazanabilecek olmamızdan bağımsız olarak söylüyorum;

  bu takım pas yapamıyor. takımda pas yapabilen 3 oyuncu var bunlar cicaldau, marcao ve nelsson'. takımın pas ortalaması gerçekten çok çok düşük. dün aanholt'dan taylan'a, taylan'dan berkan ve diagne'ye kadar 5 metre önündeki adama pas atamıyor bu oyuncular.

  özellikle taylan'da ki bu inanılmaz düşüşü hayretle izliyorum. bu adam geçen sene pas ve top kesme istatistiklerinde zirveye oynuyordu. bir oyuncu nasıl bu şekilde düşebilir anlam veremiyorum... taylan'a güvenip yola 6 numarasız çıkmamız bize çok pahalıya patladı. tabi bu tek 6 numara ile olacak iş de değil çünkü takımın genelinin pas kalitesi çok düşük.

  bizim bu aşamada topa sahip olmayan, topu rakibe bırakan ve hızlı hücumlarla gol bulmaya çalışan bir takıma dönüşmemiz tercih değil, mecburiyet. bu net şekilde belli oldu. fatih hoca gibi topa sahip olmaya takıntılı birini de eminim çok rahatsız ediyordur bu durum. umarım yapılacak takviyelerle bir şekilde çözeriz bu sorunu. gençlerimize güvenim tam, zamana ihtiyaçları var ve pek çoğu böyle bir atmosferde derbi mücadelesine ilk defa çıktı. ancak bu pas sorunu zamanla değil, takviyeyle düzelebilecek gibi duruyor maalesef.
 • 28957
  rakip yarı alanda yapılan pas hataları ile beni hayrete düşüren takım. inanılmaz basit top kayıpları yapıyoruz. bunda oyuncuların senkronizasyo hataları olduğu gibi, 5 metre önündeki adama pas atamama, baskı altındaki kişiye pas atma veya tercih hataları gibi hatalar dikkatimi çekiyor. umarım çalışmakla ve iyi bir plan ile azaltılır bu hatalar. bir de morutan ve halil dışında adam eksiltemiyoruz. özellikle orta sahada net bir adam geçen oyuncuya ihtiyacımız var. kanatlardan biri mutlaka halil olmalı. diğeri morutan. beklerimiz üzerinden de pas, oyunu geliştirme işini bırakmalıyız galiba çünkü ikisi de doğru düzgün pas atamıyor. hem pas tercihi hem de becerisizlikleri göz kamaştırıyor...
 • 28958
  ligin sonunda hem avrupa’da hem ligde başarılı olacağımıza inanıyorum. dün akşam takım olarak derbide deplasman takımı nasıl oynaması gerekiyorsa öyle oynadık. güzel savunduk golü bulduk. hakem sayesinde dayak yememize rağmen oyuna gelmeyip ortalığı germedik. muslera’nın beşiktaş deplasmanlarındaki şanssızlığı ile beşiktaş’ın erken gol bulup havaya girmesini sağladık. top biz de değil diye yüzde 35 topla oynadığımız için kötü oynadığımızı düşünüyorlar, fakat geçen hafta sporting nasıl oynadıysa bizde öyle oynadık, geride sağlam durduk özellikle nellson marcao ikilisi güven verdi, orta sahada gedson tarzı oyuncunun eksikliğini yaşadık, bunu bekliyordum çünkü bu anlarda sorumluluk alacak yıldız oyuncumuz maalesef yok. beşiktaş josef ve pjanic ile bunu iyi kotarıyor. bizim orta sahaya üstünlük kuracakları belliydi, sırf bu yüzden sergen stoper tandemine necip’i atıp risk aldı. duran topları beklendiği gibi verimli kullanamadık. verilmeyen faulün neticesinde kornerden saçma bir gol yedik. devamında aynı pozisyonda kerem çaprazdan kaçırdı altı pastan halil kaleciye nişanladı ve pozisyon penaltı verildi. bu seferde mohammed penaltıyı değerlendiremedi. burada dikkat çekilmesi gereken şey üç ileri oyuncumuzunda golü kaçırması, yazık oldu. tabi fatura en net pozisyon olan penaltıyı kaçıran mohammed’e kesildi fakat sezona kötü başladığı tam form tuttuğu dönemde ivmesini aşağı çekebileceği için çok üzüldüm. özellikle maç sonu fatih hocanın bence gereksizce akbaba medya ve yangıncı taraftarın üzerine mohammed’i atması amatörce bir hareketti. ayrıca morutan ve kerem ikilisinin aynı anda ilk 11’de olması maç başında fizik olarak ezilmelerini sağlıyor, yardım konusunda gerekli desteği sağlamadıkları için çok eziliyoruz. 60’dan sonra ikisi de diri şekilde olduklarında daha etkili oluyorlar. bu yüzden barış alper’in maç başı rakibi yıpratma açısından oynamasını bekliyordum. fakat son maçı kazandırdıkları için ileri üçlüyü ödüllendirdi takılmıyorum. doğru yoldayız, doğru bir kadromuz var lig uzun maraton, fatih hocanın dediği gibi “8 de kapanır 18’de yeter ki biz kazanalım.” böyle bir seriye ihtiyacımız var. ense karartmaya gerek yok.