• 28876
  2021-2022 sezonu ilk 9 haftası itibariyle orta saha üstünlüğünü alamadığı için sorunlar yaşayan takımımız. orta sahada rakiplere üstünlük* sağlayamadığımız için maçları istediğimiz gibi götüremiyoruz. öne geçiyor koruyamıyoruz ya da ilk golü bulmakta çok zorlanıp gol yiyoruz. orta sahada defans - ofans dengesini bulabilmemiz için daha fazla macera aramadan taylan-berkan-cicaldau orta sahasıyla devam etmemiz gerekiyor. alternatif olarak assunçao ve emre kılınç oynayabilir. feghouli, morutan gibi oyuncuları orta sahada değerlendirdiğimizde oyun olarak üstünlüğü kuramıyoruz. transfer döneminde ise orta sahaya rakibi ısırıp top kapabilecek pası da fena olmayan bir isim daha eklememiz gerekiyor.
 • 28878
  yeni kurulan ve geleceğe yatırım olarak düşünülen bir takım için puan olarak lig ve avrupa'da iyi bir düzeyde olan takımımız. daha iyi olacağına inanmakla birlikte kendimce bazı eksik gördüğüm noktaları paylaşmak isterim.

  1. kerem, morutan, halil mümkünse sürekli çalıştırılmalı ve karar verme yetileri geliştirilmeli. şut atacak yerde pas, pas verecek yerde şut atıyorlar. ayrıca çok top kaybı yapıp atak yememize sebep oluyorlar.

  2. orta saha oyuncularımız yugoslav faülünü öğrenmeli ve uygulamalı. kartsız faül nasıl yapılır bilmeliler. sonlandıramadığımız her atağımız kalemizde tehlike oluyor. yedlin ve van anholt sahadayken geriye çok geç döndükleri için savunma oyuncularımız da zor durumda kalıyor. mutlaka çözüm bulunmalı buna.

  3. bence cicaldau forvet arkası oynamalı. takımda asist, şut vb. skor değiştirebilecek tek orta sahamız. ancak sanki biraz fazla defansif görev veriyoruz ona. bunun için de tek forvet oynamak gerekecek tabi. ya da halil kanata yakın oynayacak ama o da çok zor. üretkenliği bir şekilde artırmalıyız. skor gücü yüksek iki forvetimiz var ama henüz bundan yeterince yararlanamadık.

  3. pres gücümüz çok zayıf. bilinçli pres yapıp top kapamıyoruz. ikili mücadelelerde çok zayıfız. sahipsiz top kapma olayı neredeyse yok. berkan yoksa daha bariz bu durum. orta sahamız agresif olmalı.

  4. pas oyunu, set oyunu vs. çok takılmadan maç içi çözümler üretebilmeliyiz. (bkz: 17 ekim 2021 galatasaray konyaspor maçı)nda özellikle ikinci yarı rezaletti. böyle bir durumda mesela ileri uzun vur, muhammed ya da diagne indirsin, indiremezse baskı yap top kap vs. ama biz bunu hiç denemedik.

  5. saha içi yerleşim sorunu had safhada. ön bölgede kerem, halil, morutan ve mustafa 'ya görev tanımları iyi verilmeli ve öğretilmeli. genç olduklarından daha fazlasını vereyim diye asıl görevlerini ve yerlerini kaybediyorlar. bu da dediğim gibi kalemizde pozisyon olurken, olası gol pozisyonlarımızı da çöpe atıyor.

  bunlar benim görebildiklerim. dahası da var ama genç ve yeni bir takımız. oynadıkça ve çalışarak aşılabilecek sorunlar. biz taraftar olarak sabretmeye, futbolcularımız da mücadeleye devam etsinler. inşallah güzel günler yakın. gelecek bizim.
 • 28879
  sorunu teknik direktör olan takımdır. bir takım senelerdir sahaya bir istikrar koyamıyorsa, her sezona kötü başlayıp ocak ayını işaret ediyorsa, sahada organize şekilde duramıyorsa, duran top golü atamıyorsa, ısrarla pas oyunu diye topu muslera'ya dönüp defalarca kez aynı golü yiyorsa, önde olduğu maçları tutamıyorsa, sahada büyük bir takım gibi maçı domine edemiyorsa, maç seçiyorsa, sezon içinde çok ani inişler çıkışlar yaşıyorsa ve bunlara rağmen sorunu sadece "oyuna uygun oyuncu" diye devamlı transfer yaparak çözmeye çalışıyorsa sorun hocadadır.

  tamamen doğaçlama ilerleyen bir planı olmayan takımız. geçen sezon yaşadığımız iniş çıkışlar, sivas maçında oyunu 442'ye döndükten sonra vermemize rağmen sanki o sistem işe yaramış gibi kayseri maçıyla 442'ye dönüp kötü oyunla kazanıp sonra art arda mağlubiyetler yaşamış yine sistem değiştirmiştik. bu sezon yine farklı kadrolarlar farklı sistemlerle deneme yapıyoruz. oynadığımız oyun oyunculara uygun değil.

  geçen sezon devre arası mostafa istendi, alındı. diagne kiraya verildi. halil geldi. mostafa harika başladı ve sonra düşüşe geçti. halil forma giymeye başladı ve iyi oynadı. diagne kiradan döndü, gönderilecek denen adam eleme maçlarında kurtarıcı oldu. mostafa gönderilmek istendi, halil beklendiği gibi kiralandı. mostafa son anda kaldı. bu sefer kurtarıcı diagne bir anda 3. tercih oldu. mostafa ön plana çıktı. yani transfer planlaması konusunda da doğaçlamayız.

  akılalmaz şekilde 2 sezondur göz göre göre 6 numarasız oynuyoruz. şu an takımda mevkisi 6 numara olan oyuncu yine yok. assuncao bu takımda alternatif dahi olamaz.

  avrupa maçlarında kompakt, oyunun her bölgesini doğru oynuyorken ligde bunu göremiyoruz. üzgünüm ama bu takımın hocası çok net maç seçiyor. konsantre olduğunu sanmıyorum.

  şu geçen 9 haftada ben iyi olduğumuz ufak bazı dönemler gördüm ama oyuna gerçekten sahip olduğumuz bir an bile hatırlamıyorum. dengesiz bir oyuna sahibiz. ön alan dağınık. bu takımın oyuncu tarzı itibariyle yapabileceği en iyi şey hızlı atakken her çıkışta doğru organizasyon kurulamıyor. çünkü bunlara doğru planlı şekilde çalışılmıyor. hep bireysel hatadan gol yiyoruz diye şikayet ediyoruz da, göztepe maçı, lazio maçı, konyaspor maçını da biz öyle aldık. rizespor maçında boldrin dışarı atmasa o da gitmişti.

  benim ve eminim her galatasaraylı'nın istediği en azından rakipler gibi dengeli, oyuna ve sezona konsantre olmuş bir takım. hoca istesin, ben bu takımı bu sezon şampiyon yapacağım desin, yapar. kızdığım, aklımın almadığı bu vurdumduymazlık. yine sezonu ite kaka götürüp sezon sonunda gaza basıp averajla şampiyonluk kaçırıp yeni sezona yine umutlarla başlayacaksak hiç başlamayalım. benim arzu ettiğim galatasaray bu değil. çocukluğumda bana inadı, çalışmayı, başarıyı, istikrarı öğreten hoca bu hiç değil.
 • 28880
  kadromuz genç, maliyetlerimiz düşük artık feghouli, babel gibi elde kalan son maliyetli isimler ile vedalaştıktan sonra takıma net bir orta saha oyuncusu almalıyız ama bu oyuncu bence şimdiye kadar yapılan transferler gibi fm transferi olmamalı. takımda muslera ile beraber maliyeti yüksek, yaşı olgun 1 oyuncu daha olacaksa bu oyuncu o olmalı.

  benim önerilerim;
  (bkz: corentin tolisso)
  (bkz: geoffrey kondogbia)
  (bkz: marten de roon)
  (bkz: wilmar barrios)
  (bkz: mohamed elneny)
  (bkz: héctor herrera)
  (bkz: william carvalho)
  (bkz: luka milivojevic)
  (bkz: jonjo shelvey)
  (bkz: tiemoué bakayoko)
  (bkz: grzegorz krychowiak)
  (bkz: thiago mendes)

  gönlümün istediği ama çok para olanlar
  (bkz: mady camara)
  (bkz: gedson fernandes)
  (bkz: sérgio oliveira)

  umarım artık şu bölgeyi ham olmayan ve takım liderliğini alabilecek bir oyuncu ile doldurup geleceğe daha umutlu bakabiliriz.
 • 28881
  şuurlu olarak takip ettiğim son 25 yılının muhtemelen en zayıf kanat performansını gösteren takım.

  annholt - yedlin tam olarak yetersiz, kerem - morutan ise çok toy. özellikle kerem - morutan'ın aksiyon tamamlama ve atak sonlandırma oranları inanılmaz düşük. basit top kayıpları, tercih hataları, fiziksel zaafları derken kağıt üstünde insanı heyecanlandıran bu iki oyuncu kanattan hiçbir şey üretememize neden oldukları gibi kaptırdıkları toplarla da sürekli takımın merkezinin geriye çekilmesine neden oluyor, set oyununu imkansızlaştırıyor. yakın geçmişteki bruma - rodrigues - onyekuru ile kıyaslarsak topun kıymetini bilme konusunda çok gerideler ki bruma falan bile basit top kayıpları nedeni ile eleştirilirdi; ama kesinlikle çok daha büyük yüzdeyle atak sonlandırırdı.

  morutan'ın (hatta kerem'in de) içte oynayınca daha etkili olduğunu düşünüyorum ancak o zaman da ilk 11 yazmak oldukça zorlaşıyor. bana kalırsa şu an iki oyuncu da anlık parlamalar dışında rakip takımları korkutmak için veya arkadaşlarının güvenle kendilerine top atmaları için oldukça zayıf bir noktadalar. umarım hoca belli bir program çerçevesinde bu durumu geliştirmeye çalışıyordur.
 • 28882
  2021-2022 sezonuna dair eldeki isimlerle şu kadro ve dizilişi merak ederdim. belki biraz fantezi ama çok mantıksız durmuyor. football manager oynasam denerdim*

  https://i.galatasaray11.com/1y46w8pn.jpg

  - 2' li forvete yatkın
  - 2' li forvet arkası morutan'a yatkın
  - orta sahadaki yumuşaklık için temaslı ve fizikli üstelik oyun kurma kabiliyeti olan marcao şahsi fikrim mantıklı geliyor.