• 28730
  geriden pasla oyun kurmaya çalışan futbol takımı. fatih terim’in ne yapmaya çalıştığını anlayabiliyorum, rakibi üzerine çekip ayağa paslarla çıkıp rakibi eksik yakalama niyetindeyiz ancak bu oyunu oynayabilecek oyuncu eksikliklerimiz var. van aanholt, ömer bayram, luyindama, sacha boey gibi oyuncularla geriden pasla çıkmak intihar gibi bir şey. ayrıca geriden oyun kurunca ister istemez oyun merkezimiz de geride konumlanıyor. defalarca şahit olduk halil ve muhammed’in orta sahanın ortasında topla buluşmalarına. bunun sebebi oyunu kendi yarı alanımızda oynama isteğimiz. böyle olunca takımın pozisyona girmeye mecali bile kalmıyor çünkü geride oynuyoruz futbolu. defans oyuncularımızın ekseriyeti kaleden uzak savunma yapmayı becerebilecek isimler. bizim defans çizgisini orta sahanın biraz gerisinde konumlandırmaktan başka çaremiz yok. yoksa anadolu rakiplerini kalesine itemezsin. üçüncü bölgede kompakt kalmak zorundayız. illa pas oyunu veya geçiş oyunu oynamak zorunda değiliz sadece bu iki oyun anlayışı yok futbolda. 2011-2012 ve 2012-2013 sezonlarında olduğu gibi sıkıştırma veya baskı futbolunu oynamamız gerektiğini düşünüyorum. biz geriden oyun kurmaya çalıştıkça rakipler iştahlanıyor.
 • 28731
  ciddi bir transfer harcaması yaparak* yatırım yapmasına rağmen kadrosundaki topla mesafe katedebilen, adam eksiltebilen, rakibe en fazla tedirginlik verecek oyuncusu muhammed kerem aktürkoğlu olan takımımız. kerem kötü bir oyuncu değil elbette. fakat en tehlikeli oyuncusu süper lig standardında ortalama bir oyuncu olan takım şampiyonluğu ancak rüyasında görür diye düşünüyorum.

  teknik ekibin yanlış oyun ve kadro tercihlerini çözebilsek bile* kerem'in 2002 ve 2006 şampiyonluklarındaki hasan şaş'a, olimpiu vasile morutan'ın ise yeni bir gheorghe hagi'ye dönüşmemesi halinde* kadronun tavanının çok yüksek olmadığı fikrindeyim.
 • 28734
  fatih terim gibi baskı mucidi birinin antrenörlüğünü yapıyor olmasına rağmen rakipten top kapma konusunda oldukça kötü durumda olan takım.

  sırf şu sebepten ötürü bile oyunumuz gelişmiyor ve hep kolay pes ediyoruz. pas yapalım sabaha kadar yapalım hatta ama bir takım sahanın hiçbir bölgesinde ne ikili mücadele ile ne de pas opsiyonlarını kapayarak top kazanamıyor ise çok ciddi çalışma sorunu var demektir. fatih terim bu konuyu neden hiç değiştirmek üzere adım atmaz anlamıyorum. maç boyunca sayın isterseniz ama bir elin parmağını geçmeyen bu olgu nedeniyle helva kıvamında geziniyoruz.

  kötü görünmemize sebep olan bu duruma da, sahaya yayılım konusunda beceriksiz olmamız neden oluyor. işin aslı yakın oynamakta.. ne kadar yakın olursak o kadar çabuk top kapar ve başarılı pas yapabiliriz.

  insanların fatih hocaya olan siniri de bundan kaynaklı. yok çağa ayak uyduramadı, yok geride kaldı gibi saçma kalıplara inanmıyorum. tek işi maç izlemek olan benim bile kendimce gördüğüm bu sorunları hoca görmüyor mu sanki.. neden peki hoca bir adım atmıyor neden iyi çalışmıyoruz onu hiç anlamıyorum. hikmet karaman'ın, ilhan palut'un vs. yaptığı neyi yapamayacak da zamana ayak uyduramayacak...
 • 28736
  sinan yılmaz'ın söylediğine göre şimdiye kadar* 48 tane korner kullanmış takım. ligde en çok korner kullanan takım. bunların 34 tanesi isabetsiz olmuş. onda da en tepede istatistik olarak. bunu başarmak için çalışmamak değil hiç çalışmamak lazım. kullananlar dağa taşa kesmiyorlar sonuçta ortaları. merkeze gitmesine rağmen sonuç bu.

  edit: şu videonun ilk 5-6 dakikasında söylüyor:

  https://www.youtube.com/watch?v=H53541Y3gZQ&t