• 27871
  öncelikle bu takımın sorunu kesinlikle kadro kalitesi değil bununla başlamak istiyorum. ben futboldan çok anlayan biri değilim. bir futbolsever galatasaraylı olarak arkadaşlarımla konuştuğum, gözlemlediğim şeyler. belki diğer yazar arkadaşlar yazmıştır, daha önce bunları görmüşler de vardır. size göre yanlış saptamalar da olabilir. saygı duyarım herkese.

  bizim mevcut düzenimiz baştan aşağı problemli. sahada kalite eksikliğini hissedebilirsin ama bizde direkt oyun eksikliği var. bazılarınız şunu diyor olabilir 2021-2022 kadrosunda as oynayacak 4-5 oyuncu vardı psv maçında diye, kesinlikle haklısınız ama ben bunlardan bağımsız başka şeylerden bahsetmek istiyorum.

  öncelikle başkanımız burak elmas ve fatih terim yapılanmadan bahsetti. bu sadece lafla mı kalacak, sadece kadro doldurma ile mi olacak bunu göreceğiz ama galatasaray'da yapısal birçok problem var.

  fatih hoca ile başlamak istiyorum. sevgili hocamın gençlere şans veren biri olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. bugün* hepimiz turun gittiğini bilerek izledik bu maçı. galatasaray'a gönül vermiş insan haricinde kimsenin merak etmediği bir maç. ben ekran başına geçiyorsam sebebi genç oyuncularımızı izlemek, yeni transferimizi görmekti. bunlar için heyecan duyuyorum. ilk devreyi 0-1 geride bıraktık. arkadaşıma dönüp dedim ki doğru düzgün pozisyona giremedik, fatih hoca kesin değişiklik yapar. mohamed, kerem, barış bu oyunculardan biri , ikisi belki hepsi oyundan çıkar. keza beklediğim gibi de oldu. mohamed ve barış oyundan çıktı. şimdi mohamed ve barış'ın kondisyonu yok ondan çıkardı fatih hoca diyenler olacaktır evet haklı olabilirsiniz ama kondisyonları olsa da bence değişen bir şey olmayacak yine çıkacaklardı.

  1-2 sene önce alt liglerde oynayan barış, kerem ve jese bugün sahadaydı. kerem bir senedir bu takımda. az çok oynadı ve hepimizi heyecanlandırdı. bir tek ben mi öyle düşünüyorum bilmiyorum ama kerem'e ne oyun bilgisi ne pozisyon alma ne doğru pres hiçbirini öğretememiş sanki. evet yeteneği var ama oyunun temel bilgi kısmında birçok eksiği var. nerede duracağını bile bilmiyorum gibi çocuk. şimdi bu kerem'in suçu mu? bence değil. bunu altyapılarda öğretmeleri gerekiyordu ona. hadi öğrenemedi diyelim gitti 3. ligde oynadı ve bize geldi. bu çocuğu scoutlar izledi diye umut ediyorum boşuna almadık. e sevgili arkadaşlar bu oyuncunun eksiklerini göremediler mi? hadi onlarda göremedi 1 senedir takımın içerisinde fatih hoca ve yardımcıları da mı göremiyor? kerem için herkes 11de olmalı derken fatih hoca zamanı gelecek diyordu. acaba lige adapte ediyorlar belirli eksikleri gideriliyor mu diye düşünüyordum ben niye oynamıyor diye de kızarken. bilmiyorum belki de eksiği yok kerem'in ben yanlış görüyorum, yanılıyorum. yanılıyorsun diyen varsa anlatabilir bana zevkle dinlerim.

  psv maçından devam etmek istiyorum. çok övdüğümüz, beğendiğimiz bize sahayı dar eden psv mükemmel, kusursuz bir takım değildi. savunmasında ciddi problemler olan bir takım. kalecisi de çok iyi bir kaleci değil. savunmasındaki 2 oyuncu yeni transfer. stoperleri bayağı problemli, keza sol bek max'in savunması da problemli. şu takıma biz hiçbir problem yaratamadık. psv'nin orta saha ve hücum gücüne diyecek bir şey yok gayet iyilerdi. fatih hocanın psv'ye hiçbir şekilde çalıştığını, izlediğini düşünmüyorum. bunu fatih hoca yapmayacak zaten ekibindeki maç analistleri yapacak zaten. işinin ehli isimleri ekibine katsa hoca bizim aklımızdaki soru işaretlerinin çoğu gidecek fatih hoca'da rahatlayacak aslında. gidin bakın lütfen maç analisti kim. ne kadar liyakatli bir seçim o başka konu. elalemin hocasının 10 kişilik ekibi var burada biz konuşuyoruz fatih hocanın ekibinin zayıf olduğunu. fatih hocanın maç sonu demecine göre pek ihtiyaç yok gibi böyle devam edecek. sanmıyorum ama iyi düşünelim belki 40-45 yaşındaki hocalar kariyerinin başlangıcında olmanın hevesi ve enerjisiyle her şeye yetişebilir ama 70 yaşındaki canım fatih hocam bunlara yetişebilecek mi? fatih hocanın kariyerinin başladığı nokta ile şu anki futbol arasındaki fark herkesin malumu, yav hocam çok mu zor şu ekibe işinin ehli 4-5 tane genç, hevesli birilerini getirmek? ne geldiyse başına evlatçılıktan geldi zaten, en büyük zaafında bu belki de.

  bir de altyapı kısmına değinmek istiyorum. bunları söylerken mevcut durumun değişeceğine dair inancım da yok açıkçası. benimki galatasaray sevgisinden konuşmak sadece. atalay babacan, ışık kaan arslan, abdussamed karnuçu isimler potansiyeline ulaşamamışsa ilk sorumlu altyapı ve a takım hocalarıdır. oyuncu isimlerini daha da arttırabiliriz tabi. koskoca galatasaray spor kulübü altyapıdaki oyuncularla ilgilenip eksiklerini belirleyecek a takıma hazırlayacak antrenörleri bulamıyor mu? yapılanma yapılanma diyorsak altyapıdan başlar bu iş. sadece 20-25 yaş arası oyuncu transfer etmekle de olmaz.

  fatih hoca yapılanma deyince ilk başta çok sevinmiştim, vay be gerçekten oluyor mu bu? genç oyuncularla belki 2000 ruhunu hazırlayacak temeli atıyoruz diye heyecanlanmıştım ama biraz düşününce bunun bahane olduğunu hissettim. yanılmayı çok isterim ama hocanın maç sonu açıklamaları yanlış noktalara kanalize olması, pozisyon vermeden gol yedik, taçtan gol yedik gibi söylemleri oldukça çağ dışı ve çok net bahane olarak anlaşılıyor. her şeye bir bahanemiz oluyor. yarın hakem olur, yarın eksik oluruz vesaire. her şeye rağmen umarım ben yanılırım da fatih hoca takır takır top oynayan, sahada basmadık yer bırakmayan bir takım yaratır. ben de büyük mutlulukla gelir burayı editlerim yanılmışım diye.
 • 27872
  28 temmuz 2021 galatasaray psv eindhoven maçının ilk 30 dakikasında ömer bayram, sekidika, aytaç, barış alper'li kadroyla kurduğu presi kaliteli transferler ile kurduğu her 30 dakikalık bölümde muhakkak birden fazla 100%'lük gol pozisyonu bulacak olan takımdır.

  bu tempoyu sezon genelinde 70 dakikalara yayabilmesi durumunda karşısında hiçbir süper lig ekibi çok bir varlık gösteremeyecektir.
 • 27874
  avrupa'da senelerdir hiçbir şey oynamayan takımımız. prandelli, hamza hoca ve mustafa denizli'nin avrupa'da çıkardığı olağanüstü saçma kadrolara tudor'la yaşadığımız hezimet eklenmişti. tam terim'le düzelir diyordum ki, malesef hocanın hayalleriyle alakası olmayacak şekilde berbat bir halde devam ediyoruz. üstelik, 2021-22 sezonu için önümüzdeki rakip olarak bekleyen saint johnstone fc da ters gelecek ve zorlayacak gibi duruyor.
 • 27877
  şu takıma katılan futbolcunun geriye gitmesi hikayesi nerden çıktı bilmediğim takım. delinin biri kuyuya bi taş atmış kırk akıllı çıkaramamış.

  sorsan diyecekler ki mohammed. evet geldiğinde her maç gol atıyordu. bunun sürekli gerçekleşeceğini zanneden ve mohammed’i süper kahraman olarak gören taraftarlarımız falan var sanırım.

  mohammed gayet formda geldi, her maç gol atıyordu evet. takım da formdaydı o sıralarda. sonra saçma sapan bi kırmızı kart gördü, 2 maç ceza aldı. sonra covid oldu. sonra sakatlandı. vesaire.

  gedson bu takımda oynamadı değil mi? uber süper yetenekli olduğu için her an oynayabilir değil mi? ama aslında geldiğinde, tottenham antrenmanlarından geldiğinde takıma hiçbir şey vermediğini hepimiz bilmiyor muyuz? hatta o zaman da “aman fatih terim bitmiş oyuncu getirdi” diye eleştiren de aynı kişilerdi. birkaç hafta sonra ise fatih terim antrenmanı yiyen ve fatih terim’in yine galatasaray taraftarlarınca büyük aşkı olarak nitelenen belhanda’yı, arda’yı falan keserek kötü oyununa rağmen ısrarla oynattığı gedson sahada gözlerimizin pasını sildi.

  kerem, taylan, marcao? bunların performansı geriye mi gidiyor? kimin geriye gitti mesela? luyindama. hani 1 sene futbol oynayamamış olan adam.

  cidden o kadar çabuk gaza geliyoruz ki, hiç düşünmeden her söylenene hop atlıyoruz.
 • 27878
  2021 yazında şampiyonlar ligi ön elemesini türkiye kupası çeyrek finaline çıksa eleneceği bir kadro ile oynamış takım. mesela rakip geride boş alan vermiyorsa sağ içe zidane'ı da koysan sekidika-yedlin ikilisinin oynadığı kanattan pozisyon bulmakta zorlanırsın. ikisi de geniş alan bulunca yardıran karşılarında rakip gördü mü afallayan tipler. ama ciddi ciddi çok antreman yaparlarsa oyun görüşlerinin update olacağı düşünülüyor.
 • 27879
  (bkz: #3211308)

  yukarıdaki entry'de de belirttim. bu takım ön elemelere 7-8 as oyucusundan mahrum çıktı. başlık altındaki ve genel sözlükteki entry'lerin %90'ına katılmıyorum. bu takım şu an ligdeki en potansiyelli ve en geniş kadroya sahip takım (berkan da eklenince özellikle). bu takımın gerçekten ihtiyacı olan şey iyi bir antrenman görmek ve çalışmak. eğer daha fazla sakatlık yaşamayıp, bunu becerebilirsek 5. - 6. haftadan sonra sonuçlarını göreceğimizi düşünüyorum. taylan, berkan,van aanholt, boey gibi oyuncular takıma katıldıkça ışık kaan, atalay, yunus, erkan gibi gençler de süre aldıka oldukça parlak bir gelecek gördüğümü söyleyebilirim.

  öte yandan morutan ve ghezzal isimlerini çok beğenmeme karşın elde bir para varsa keşke iyi bir sağ stopere yatırılabilse. takımın en zayıf noktası sol bek tarafı ve sağ stoperi, oyunun direkt başlangıcını etkileyen önemli zaafiyetler bunlar. sol beke van aanholt'u alarak oradaki eksiği giderdik büyük ihtimalle ancak sağ stoper ciddi problem. daha önceki entry'lerimde de belirttim, luyindama görünüş olarak iyi bir stoper izlenimi verse de maalesef futbolculuk melekeleri oldukça zayıf ve artık fiziken de bitik. sezon ilerledikçe de daha iyiye gitme ihtimali görmüyorum. onun üzerinden oyun kuramadığımızı gören her rakip de bu zayıfımızı çok rahat işliyor. alpaslan öztürk'ü de fazla beğenen biri değilim ama bence galatasaray'ın oyun mantalitesine daha uygun. bir stoper alamıyorsak ya kendisini takıma 11 yapmaya çalışırım veya şaka gibi gelecek ama donk ile yeniden sözleşme imzalarım.
 • 27880
  son 3 senedir galatasaray taraftarının sorduğu soru nedir?
  gerçekten bir takımın hiç bir planı olmaz mı?
  defans desen taçtan gol yiyorsun. hem de rakip fark etmeksizin büyük takım taçtan 2 topta gol yememeli. demek ki savunma yapamıyoruz.
  belli bir hücum varyasyonumuz var mı?
  var adı da terimball. şu şekilde; -al oğlum muslera ver bakayım marcao ya oradan salla taylan, taylan sen tekrar bu topu muslera ya oyna, o sırada rakip üstümüze gelecek ya heh işte o zaman "emre" aşağı inip topu alıp hızlı değil ama bak yavaş şekilde sol beke vereceksin. oradan sonra allah ne verdiyse.
  böyle bir konuşma geçiyor herhalde teknik ekipte hücum varyasyonu adına.
  duran top diyoruz her maç en az 10 duran top kullansak verim olarak yarım gol çıkarsan 10 maç 5 gol eder. biz de hiç bir şekilde verimli duran top yok. hadi serbest vuruş direk kaleye vurmak yetenek ister biz de o yetenekte adam yoktur tamam ancak korner, en direk vuruş falan amatör de gol yapılan organizasyonlarla dolu. tamam kabul korner atmakta zor da kardeşim bir zahmet milyon lira dökülen adamlar da duran topa vurabilsin. eğer 25 kişi içinden 2 kişi bunu yapamıyorsa sorun yine teknik ekibe yazar. demek ki güçlendirme idmanları yetersiz.
  son şampiyon olduğumuz sene çok net şekilde bir oyun planımız vardı bana göre. hızlı hücum ve rakibi yarı saha da karşılama. gerçekten onyekuru ile müthiş bir hız yakalamıştık ve tak tak 3 topta gole gidiyorduk özellikle içerideki maçlarda taraftar gücüyle bunu çokça yapabildik.
  ancak ne olduysa bu pas futbolu garabeti sonrası oldu. üstüne bu kadar kötü oyunlara rağmen bizim güçlü bir pas oyunumuz var beyanatlarıyla karşılaştık. nerde bizim güçlü pas futbolu? 5 e 2 de.
  ister adına regsita denilsin ister anchor denilsin ister trequartista ister mezzela denilsin sen bu adamlara oyun mantalitesi yüklemedikten sonra hiç bir anlamı kalmayan sözcük öbekleri olarak kalır. seri gelir adam kadife bilek yanına lemina mücadele gücü yüksek adam alınır onların arkasına nzonzi gibi bir çapa gelir sonuç aynı. sorun hep futbolcuda. ertesi sene orta sahasız bir lige başlanır şapkadan taylan çıkar e oyun yine aynı. demek sorun senin oynatamadığın oyunda.
  oyuncuların yüzüne bakıyorum bu oyundan gram zevk alıyorlarsa ben de bu futbolu bilmiyorum bu kadar net. adamlar da şaşkın ki aytaç tamam her zaman dedim seviyemizde değil ancak adam dana kuyruğu gibi sağa sola sallanıyor ne oldu ya diyor nereye geldik diyor. belli yüzünden belli. babel heh babel allah aşkına bu adamın bu kadar bencil oynamasına bir tık diyecek yok mu teknik ekipte ya ümmeti muhammed. bencil olunur da verimsiz bencil de hiç çekilmiyor ya. abdulkader keita diye bir adam vardı bizde. adam alırdı evelerdi gevelerdi ancak bir çalım yapıştırır bir pas atardı ulan derdin zaman harcadı ama sonunu iyi bitirdi. çünkü adam kreatif bir oyun sergilerdi. babel alışılagelmiş bir şekilde çek sağa olmadı bir de sola çek baktın adam yemedi göt daya hop rakip yerleşti. bu mu oyun anlayışı? bu mu sistem üzerine kurulan adam? gerçekten bunaldım. tv karşısına heyecandan ayaklarımız titreyerek geçerdik bugün galatasaray izleyeceğiz diye şimdi acaba rakip bize ne yapar diye maç olsun istemiyoruz. yakın zamanda düzeliriz inşallah benim de yüzüm kızarır terim' in bir bildiği varmış der özür dilerim. ancak bu sefer öyle 40 maçta 10 maç iyi oynayınca gaza gelmeyeceğim.

  sahi biz ne oynuyoruz?
 • 27881
  3-4 yıldır ara dönemler dahil her transfer döneminde sil baştan takım kurulmaya çalışılan futbol kulübü.

  çok rahatsız edici bir durum, her transfer döneminde neredeyse yeni baştan bir ilk 11 kurma mücadelesine giriyoruz. evet bir finansal fair play sorunumuz vardı kiralık oyunculara yönelmek durumunda kaldık belki ama bu kadar da kötü etki edecek bir durum olmamalıydı. 6 ay önce bonservisiyle transfer ettiğimiz bir oyuncunun yerine daha senesi dolmadan yeni oyuncu transfer ediyoruz, burada büyük bir problem var bir şeyler yanlış yapılıyor demektir.
 • 27883
  kadro derdi kesinlikle var. buna kimsenin birşey diyeceğini sanmam ama derdi bu kadar basit değil.
  futboldan anlamayan ben bile sahaya baktığımda galatasaray'ın birşey yapmaya çalışmadığını, bir plan dahilinde hareket etmediğini görüyorum.
  misal plan yaparsın elinde futbolcular bunlardır, belli olur bir plan var ama kalite yetersiz. dersin ki birşey denedik ama oyuncular "yetersiz".
  yok, ben sahaya baktığımda bayadır bu takım ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum. ya hadi her şey planlı olmasın; yıllardır devam eden problemler sadece ama sadece transfer ile mi çözülür? harbiden bir futbol takımının kapalı takımları açamaması, bir hücum planı yok gibi gözükmesi, futbolcularının bitiriciliklerinin yerlerde olması, duran top/korner/taç üzerine hiçbir şey yapamaması, önde baskı yapan her takım tarafından dalga geçilmesi, forvetine top bile getirememesi, sürekli kaleciye atılan geri paslardan gol yemesi ve daha bir sürü şey. bunlar hep transfer mi? değilse bu kadar sene oldu neden çözülmedi?

  neyse, bu sene işte 20-30 milyon euro verelim. st. johnstone maçında fark atmazsak o zaman artık kimse demesin "oyuncu yok, bunlar yetersiz, futbolcular böyle". st. johnstone'a gol atmak için hala transfer gerekiyorsa bence bu şubeyi kapatıp başka branşlara aktaralım.
 • 27884
  ciddi şekilde topsuz oyun çalışması gereken takımdır. oyuncularımızın çoğu hem defansif yerleşimde hem de ofansif yerleşimde aldıkları pozisyonların hatalı olması sonucu topu anında kaybetmekteler. özellikle 28 temmuz 2021 galatasaray psv eindhoven maçını rakip takımın topsuz oyununa konsantre olarak izlerseniz ne demek istediğimi daha rahat anlayacaksınız.
 • 27886
  son yıllarda şampiyon olduğumuz yıllar da dahil olmak üzere oynadığı oyunla tatmin etmeyen takımımız.
  belirli seriler ki onlar da çok uzun değil biraz parıltı gördük ama hep sınırlı kaldık.
  ligi şampiyon bitirdiğimizde dahi sadece yarıştıklarımızdan iyi bitirdiğimiz için şampiyon olduk, domine edemedik.
  çok kötü yönetimlere denk geldik, ardından ffp denilen kelepçe derken, maalesef bunlara rağmen bile taktik ve teknik anlamda yapılabilecekleri bile yap(a)madığımız için avrupa'dan zaten iyice koptuk da ligde bile istediğimiz gibi olamadık.
  bütün bunlara rağmen yaşlı ve kiralık oyunculardan çıkıp, tekrar genç, dinamik ve istekli bir oyuncu grubuyla tekrar bir hamle yapacağımıza inanmak istiyorum.
  psv eindhoven eşleşmesi bu dönüşüm esnasında çok kötü denk geldi. tamam kaç yıldır aynı teknik ekip, hala ilerleme yok diye bir bıkkınlık oluşmuş olabilir ama kadro hep yamalarla çevrilmek zorunda kaldı.
  olay kadro değil, planda diyenleri de anlayabilirim ama yamalı kadroya kafandakini oynatmanın zorluğu planlamayı da etkileyebilir.
  psv eşleşmesi ile enseyi karartmadan; o kadar bekledik, biraz daha bekleriz diyip; sabırla ve umutla lige başlamayı bekliyorum. sonuçta yerel ligimizin kalitesi de belli, güçlü bir başlangıç ve getirdiği momentumla keyifli futbol izleyeceğimize inanıyorum.
  evet 28 temmuz 2021 galatasaray psv eindhoven maçıyla canımız sıkıldı ama sene başı umudumuzu kırmasına izin vermemek lazım.