• 27841
  tudor takımın başına yeni geldiği zaman bir basın toplantısı yapmıştı ve transferler hakkında konuşmuştu. o konuşmada şuna yakın bir ifadesi vardı. (bunu sağ ve sol açık oyuncuları özelinden genele yayarak söylemişti.) "alacağımız oyuncular kesinlikle skorer olmalı. eğer bütün hücumcularınız sokara yüksek katkı veriyorsa problem yok.açık da oynayan oyuncu her sezon minimum 10-15 civarında gol atmalı... " bunu italyanlara özgü jest ve mimikleriyle de desteklemişti. kesinlikle hak veriyorum. orta saha, açık oyuncuları, bekler, hatta stoperler bile skor katkısı vermeli. tabi bu sadece bireysel bir durum değil. taktik, oyun anlayışı olarak da bütün oyuncuları hücuma dahil etmek gerekli. toplu hücüm, ceza sahasına topsuz koşular çok önemli. son bir kaç sezondur başarısız olduğumuz duran toplar da hayati önem taşıyor.
  şimdi son yıllarda başaralı olduğumuz dönemlere bakalım.
  selcuk-melo orta sahası! (kaç gole direkt katkı ya da asist katkısı verdiler bilmiyorum. bu dönemde sneijder ve hamit gibi şutör oyuncuların yanı sıra ebue-riera ikilisi ilerde gol arıyordu.)

  yasin öztekin-wesley sneijder-bruma

  garry rodriguez/onyekuru - soso(ilk iki yıl)

  yukarıdaki oyuncu ikilileri ya da üçlülerinin oynadıkları sezonlar şampiyon olduğumuz sezonlara tekabül ediyor. evet anti tez olarak iyi futbol oynandığı için bu futbolcular daha çok skor üretti denilebilir pek tabi ama oyuncu seçimi yapılırken skor açısından daha dişi, üretken oyuncular seçilmeli. özellikle ligimizde bize oynanan kapalı futbol dikkate alınırsa.

  geçen sezona yani 2020-2021 sezonuna baktığımızda taylan, gedson, belhanda,yedlin, arda, hatta stoperdeki oyuncularımızın gol asist durumuna göz atarsak neden şampiyon olamadığımız az çok ortaya çıkar.

  şimdi günümüze yani 2021 - 2022 transfer sezonuna gelecek olursak eğer, alternatifleri arasında en çok istediğim sol bek oyuncusu patrick van anholttu. neden mi? cvsinde 213 maçlık premier lig tecrübesi olması ve daha da önemlisi karıyerinde cıktıgı 381 profesyonel karşılaşmada 33 gol 32 asist yapmış olmasıydı. aynı şekilde alexandru da son birkaç sezondur romanya'da çok yüksek istatistiklere ulaşmış bir oyuncu. ki bunu klasik 10 numara pozisyonunda değil orta saha pozisyonunda yapmış olması ayrıca artı yazar. hiç kendimizi türkiye-romanya ligi kıyasına girerek kandırmayalım. ligin seviyesi ortada. bunlara ek olarak elimizde emre kılınç ve kerem gibi ceza sahasına koşu yapan, gol arayan türk oyuncularımız var. açıkçası ghezzalı yukarıda saydığım sebeplerden ötürü takımda görmeyi istemiştim. ama mevcut yabancı sınırını ve ekonomik koşulları düşününce o bölgeye hamle şansımız yok gibi. çünkü hala belirsizliğini koruyan ve hepimizin gelmesini çok istediği bir gedson transferi var. gedson işi yatar da orta saha berkanla takviye edilirse eğer ozaman sağ ya da sol kanada yaratıcı ve "skorer" bir yabancı oyuncu transferi düşünülebilir.hatta düşünülmeli.
 • 27842
  kaan ayhan - mert çetin - ozan kabak(kiralık olarak benim tercihim bu) üçlüsünden birini bu sezon bünyesine katmasını istediğim, beklediğim takımım. luyindama pek umut vaadetmiyor maalesef. ozornwafor yabancı kontenjanında fazlalık yapıyor ise sözleşmesi feshedilsin yok yapmıyorsa dursa da olur. takımda olması ya da olmamasının hiç önemi yok. alparslan’ın da en fazla ahmet çalık kalitesinde olduğu gerek hazırlık maçlarında gerek psv maçında görüldü. bu üç stoperden birini bu sezon kadromuza katabilirsek 3 yerlinin birini gözümüz kapalı doldurmuş oluruz. geriye taylan, kerem, emre kılınç, olursa berkan hatta zaman zaman barış alper yılmaz gibi kaliteli oyuncular kalıyor. kale ve santrfor mevkiinin yerli oyuncu olmayacağı da neredeyse kesin olduğu için kaliteli yerli stoper transferi bekliyorum.
 • 27843
  -------------------------muslera-----------------------

  sacha/yedlin---x/alparslan-----marcao/ ?-------pva/e.t./ö.b.
  --------------------------taylan/berkan-------------------------
  --------------berkan/aytaç/soso--------------çika/kılınç--------------
  x/oğulcan/soso---------------------------------------kerem/barış/arda
  ------------------------mostafa/falcao/babel----------------------

  berkan + 2 transferle buna yakın bir kadro çıkartıyoruz. marcao'ya alternatif olarak altyapıdan oyuncu yazanlar var ama oyuncuları bilmediğimden yorum yapamıyorum. eğer gedsonu bir şekilde kadroya katarsak sağ iç onun olur ve iki x'ten birinin türk olması gerekir. kaan ayhan/mert çetin + morutan olur mu ? hangi parayla ? belki gedson kiralık olursa olur. ne olursa olsun şu anki düzlemde hareket etmeye devam edersek ( yani geçmişe değil geleceğe yatırım ) ben memnun olurum. merak ve heyecanla bekliyoruz.

  not: şu yabancı sınırı garabetinin başımıza musallat olmasında payı olan kim varsa , siz anladınız ...
 • 27844
  yardımcı antrenörlerini en az biri yabancı olmak koşuluyla artık açıklaması gereken futbol takımı.
  halihazırda cv'si tartışmalı 1 kişi dışında bildiğimiz analizcisi de yok.
  takım kondisyoneri aslında bireysel kondisyon uzmanı, diğer kondisyoner ne kadar kaliteli hala tartışılıyor.

  yani bunları düzeltince uçup kaçmayacağız ama en azından eksilerden sıfıra geliriz, bu da bir gelişimdir.
 • 27845
  mevcut yabancilarimiz:
  muslera, yedlin, omar, boey(yeni transfer), luyindama, marcao, ozornwafor, aanholt(yeni transfer), cicaldau, babel, feghouli, falcao, diagne, sekidika, mostafa
  ile birlikte 15 kişi yapıyor. amacımız sayıyı 12 ye düşürmek.

  bu isimlerden ozornwafor' un kiralanacagi veya gönderileceği kesin gibi. yine bu isimlerden falcao, babael, feghouli ve diagne'den çıkılmak isteniyor. tahminim sekidika, yedlin ve luyindama'ya teklif gelmesi halinde olur verecektir hoca. gerçi benim gönlüm luyindama' nin kalması ve sağlam bir antrenman yemesinden yana ama beni kim takar! omar ile ise yollar ayrılmalı. saydığım senaryoya göre takımda kalır diyebileceğimiz 6 kisi kaldı. luyindama kaldı diyelim (ben öyle istiyorum desek daha doğru olur.). hoca babel' den de vazgeçmem dedi. hadi feghouli' de parayı bırakmak istemedi. olur 9 yabancımiz. geriye 3 kontenjanımız kaldı. düşünülen isimler gedson ve morutan olsun. etti 11. hala 1 kişilik yerimiz kaldı. bu kontenjan ister onyekuru için, ister yabancı stoper için kullanılabilir.

  oyuncu almak kadar satmak da elzem görüldüğü üzere. umarım benim ütopik senaryom gerçekleşir ve feghouli, babel, falcao, diagne, ozornwafor, omar, yedlin, sekidika ile para kazanarak yolları ayiririz.luyindama' ya hala kıyamıyorum ama 10 milyon euro civarında teklif gelirse satılması taraftarı olurum. kendisi ile ilgili 15-20 civarı hayallerim vardı ama gerçekleşmeyecek gibi ne yazık ki. sekidika kamp ve oynayacağı oyuna göre takımda kalabilir. ama ben sekidika' da gitti diye hesapalarsam:

  falcao 5 milyon euro net maaş
  babel 2,5 milyon euro net maaş
  diagne 2,4 milyon euro net maaş
  feghouli 3,850 milyon euro net maaş
  ozornwafor 150 bin euro net maaş
  omar 1,350 milyon euro net maaş
  yedlin 1,150 milyon euro net maaş
  sekidika 250 bin euro net maaş

  görüleceği üzere bu 8 yabancımiz 16,650 bin euro net maaş alıyor. bunun içerisine bonuslar dahil değil. birde luyindama' da satıldı kabul edersek 1,050 milyon euro net maaş alacak. toplamda ise 17,700 bin euro maaş yükünden kurtulmak demek bu işlem.

  omar, falcao, feghouli fesih, diagne 6 milyon euro, luyindama 10 milyon euro, yedlin 3 milyon euro, sekidika+ozornwafor 500 bin euro bonservis getirisin dersek, toplam 19,500 bin euro bonservis girdisi olacak. mevcut paralar cicaldau' nun bonservisini 3 yil içinde ödeyeceğimizi düşünürsek morutan+gedson transferlerini kafa kafaya karşılayacak. berkan ve mohammed için kasaya girmekten zarar gelmez.

  üstelik
  muslera, okan(kiralık dönüşü) , berk
  boey, marcao, isik kaan, aanholt, emin bayram(kiralık dönüşü)
  ömer bayram, kerem, barış alper, emre k.,cicaldau, morutan, gedson, oğulcan, aytaç, yunus, mohammed, alpaslan, taylan ile çoğu oyuncu bonservisi oyuncumuz olmuş olacak.

  keşke arda, e. akbab, e. taşdemir ile sozlesme yenilemeseydik.