• 27788
  21 temmuz 2021 günü oynanan şampiyonlar ligi maçları'nda ikiden fazla gol yiyen* tek takım. rakip de city, psg falan değil. 2 tane en önemli oyuncusu oynamayan psv. siz dalga mı geçiyorsunuz demek istiyorum artık. bu kadar acizlik olamaz. son 30 bilmem kaç maçta düzinelerce gol yemiş ve bir iki tane galibiyeti olan bir takımız. artık avrupa'ya falan gitmeyelim gerçekten utanç verici.
 • 27789
  4-5 senedir ara ara maç başlıklarına, muhtelif başlıklara vs. yazmışımdır.

  sistemsizliği direkt geçiyorum. ama yardımlaşma, çoğalma, dinamizm yok bu takımda. bunu görmek bu kadar zor olmamalı. rakip hücum ettiğinde beklerin 2-3-4'e 1-2 kalıyor. sen tek adamla hücum ederken yine ileride azsın. topun olduğu yer bizim için pozisyon değilmiş ona artık kani oldum ben. oyun nerede oynanıyorsa orada sayımız az. ha sayımız çok mu oldu, rakip ne yapıp edip yine yolunu bulup gol atabiliyor.

  x, y, z herhangi bir maç için geçerli bu. kör göze parmak sokar gibi, düzelt beni diyor takım ama bazılarının kafası 20 sene öncesinde kalmış olacak ki, şuna bir türlü el atılmadı.

  21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçı en sıcak örnek. diyelim beklere takviyeni yaptın. orta sahaya gedson ile berkan kutlu'yu koydun. hatta hadi sağ kanada ghezzal'i de aldın. yine biri ustalık yapsın, orta atsın şut çeksin gol olsun gibi tamamen şansa işleyen, bilinçsiz bir anlayış var. önce yardımlaşmayı oturtmak, sonra dinamizmi sağlamak ve alternatif planlı bir şablon ortaya koymak lazım.

  ama bu takımı alanlar sanki illa psg bütçesi lazımmış gibi düşünüyor. slavia prag geçen sene derli topluydu. bütçesi bizim çok altımızda olup bizi hallaç pamuğu gibi atacak bir dolu orta sınıf avrupa takımı var şu anda.

  bu takım transferle onla bunla şampiyon olsun, seneye avrupa yine hüsran olur. aynı şeyleri deneyip farklı sonuç bekleme aptallığından vazgeçilmiyor çünkü.
 • 27790
  21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçı‘ndaki kötü oyundan daha kötüsü, galatasaray’ın avrupada kalan azıcık imajının da yerle bir olması. bu maçı izleyen avrupalı bir taraftar, taç kullanamayan, kalesine gelen topu içeri tokatlayan, iki tane üstüste pas yapamayan, rakip oyuncuların etrafında şuursuzca dolanan bir takım gördü. herkes şu takımın cl’de ne işi var diye düşünmüştür.
 • 27797
  bugün maç'a tam 7 ilk 11 oyuncusundan eksik çıkmış takımdır. acil 1 stoper, 1 sağ bek, 1 sol bek, 3 orta saha, 1 kanat oyuncusu lazım. en az 3 tane de ilk 11 kalitesinde yedek oyuncu lazım.

  bunlara ek olarak tempolu oyun lazım o yüzden bek oyuncularının maksimum 25-27 yaş aralığında olması lazım. alacağın kanat oyuncusu istersen 33 yaşında olsun ama lütfen şu bekleri 30'luk adamlardan kurmayın lütfen!

  (bkz: 2021-2022 sezonu yaz transfer dönemi)
  (bkz: 21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçı)
 • 27798
  yeniden yapılanmaya gitmesi zaruri olan takımdır.

  başarıya ulaşmak için iki yöntem var:

  1) yüksek meblağlar harcayarak iyi futbolculardan müstakil bir kadro ve kariyerli bir antrenör. bu harcamaları yapmak için büyük finansman ve sponsor antlaşmaları yapılmalı, kulübün geleceğe yönelik yatırımları ipotek altına alınmalı. zira yüksek yıllık ücretler bu işin vazgeçilmez külfeti. başka türlü bu paraları verme durumunuz söz konusu olamaz. bu yapılanmada hata payı yoktur ve başarı mutlak şarttır.

  2) büyük harcamalar yapmak yerine takımda bir iki general-veteran oyuncu haricinde belli bir profile yatırım yapmak. nedir bu yatırım? potansiyel olarak gelecekte büyük sıçramalar yapabilecek oyunculardan kurulu bir kadro. bu kadroyu idare edecek gözü pek, genç, modern futbolu takip eden ve en önemlisi belli bir futbol sistemi olan iyi bir antrenör şart. bu formülde oyunculara yüksek bonservis bedelleri ödemek asli unsur, ancak alacakları yıllık ücretler oldukça makul seviyelerde bırakılabilir. formatın devamlılığı için değerini bulan oyuncu hemen elden çıkartılmalı ve yerine aynı potansiyelde başka bir yetenek getirilmeli. bu sayede finansman konusunda yönetimin eli oldukça rahat olur. şayet bu oyuncular değil sistemin devamlılığı esas olmalı. bu formatta başarı için gerekirse bir kaç yıl beklenmeli ve yeterli sabır gösterilmeli.

  hangi format olursa olsun, mevcut futbol gözlemci grubumuz lav edilerek profesyonel ve sistemli çalışan yeni bir grup oluşturulmalı. teknik kadroya gelince, bütün yardımcılar mutlak daha donanımlı kimselerden oluşturulmalı ve ikinci seçeneğe gidilecekse fatih hocamız yerine bir başkasına şans verilmeli...

  amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. bu iki metot haricinde tercih edilecek her yöntem geçici bir çözüm olmaktan öteye gitmeyecektir.
 • 27801
  ciddiyet ve azimden uzak, başı kesik tavuk gibi oradan oraya mantıksız koşular yapan, rakibin, önünden topla birlikte akmasını seyreden futbolcu gurubundan oluşan takım. hakikaten saç baş yoldurmayı geçti, yaşlandırıyor artık…

  öyle ya da böyle, bu takıma bir sistem gerekiyor. evet, futbolcuların bir çoğu geçtim galatasaray kalitesini futbolun estetikliğini kaldıracak kalibrede değil ama senin belli bir sistemin olursa o sisteme uygun bir kaç oyuncu belirler ve alırsan en azından sahada ne oynadığımız belli olur. tamam psv iyi takım ama biz de bu rakibe karşı “onlar oynasın, biz onlara göre karşılık verelim.” tarzında oynayacaksak hocanın dediği 3 yıl hiç avrupa’ya gitmeyelim, oturalım oturduğumuz yerde. neredeyse 4 yıldır takımın başında olup üstüne bir de 3 yıl istemek… olmuyor hocam, olmuyor.
 • 27803
  sorunu için uzun uzun yazmaya gerek olmayan takım.
  sorun basit bu takım ça-lış-mı-yor.

  bu takım antrenman yapmıyor.

  bu takımda fizik kondisyon çalışılmıyor. taktik teknik çalışılmıyor. bu takımda oyun planı çalışılmıyor. pozisyon pas çalışılmıyor.

  özetle bu takım çalışmıyor/çalıştırılmıyor.

  bayern’li futbolcular bir röportajlarında antrenmanlarda ve özellikle sezon öncesi kamplarda pestillerinin çıktığını, çok ama çok çalıştıklarını ifade etmişlerdi.

  bizde ayak tenisi, açma germe hadi paydos.
  sonra eli belinde ayağına pas bekleyen şuursuz sürüsü sahada ve onları kenarda izleyip sanki çalıştırmış gibi el kol hareketi şovu yapan bir hoca ile yancı futbolcu eskisi yardımcıları…
 • 27808
  sistem lafi belki cok pelesenk oldu ama bir makaranin bile calisma prensibi vardir. yaklasik uc yildir takim ileri cikarken er ya da gec oyun ataga cikan vasat beke yikiliyor.

  gercekten basur falan cikariyorum top son careymis gibi omer bayrama verilirken. arkadaslar futbolu tek ayak oynayan bir bek ile sistemin carki donmez, hele cark bu adama yikiliyorsa.

  bu bir ornek, bu les bir ornek. les takimin les izleyicileri olarak yorumumuz da les oluyor. artik moderasyon da kusura bakmasin.

  (bkz: 21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçı)
 • 27809
  21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçına çıktığı 11'inin yaş ortalaması 28.5'dir. rakibi psv'nin ise 25.3'dür. rakip psv'nin +30 yaşında tek bir oyuncusu var: eran zahavi. kalan oyunculardan yaşı 30'a dayanmış sadece 2 futbolcuları var. bir tanesi defans kurgusunda görev yapan ramalho silva, diğeri de süperstarları mario götze. 29 yaşındalar. bulundukları pozisyon hesaba katıldığında tecrübelerinin ne kadar önemli olduğu daha net anlaşılıyor. zahavi 33 yaşında ama kendisine top servis edecek kanat oyuncularının yaş ortalaması 19.5. bir tanesi 19, diğer 20 yaşında.

  maçtaki değişikliklere bakacak olursak; psv'nin aldığı 4 oyuncunun yaş ortalaması 25, galatasaray'ın aldığı 5 oyuncunun yaş ortalaması 27. psv'de oyuna sonradan giren +30 yaş oyuncu yok. galatasaray'da ise feghouli ve falcao olmak üzere 2 tane mevcut. zaten değişikliklerden sonra takımlar arasındaki farkın daha çok açıldığını görebiliyoruz. maç sonunda yani bütün oyuncu değişiklikleri bittikten sonra psv'nin yaş ortalaması 25.3'ten 24.9'a düşerken galatasaray'da 28.5'tan 27.7'ye düşüşü söz konusu.

  şimdi ben iki takımın enerji durumuna ve fizik durumuna baktığımda psv'nin zaten çok önde olduğunu rahatlıkla görebiliyorum. peki psv'nin yaş ortalaması avrupa için düşük mü, yani genç bir takım mı?
  -hayır.
  avrupa'daki belli başlı takımları saymazsak zaten bu ortalama'nın oldukça normal olduğunu görebiliriz. bizim takımımızın yaş ortalaması ise avrupa'nın üstünde. bunun yanında takıma katmak istediğimiz oyuncular da gedson hariç 30'una merdiven dayamış oyuncular. hani bazı arkadaşlar sizde genç oyuncu fetişi var, takıma tecrübeli oyuncu da lazım diyorlar ya, işte o konuda çok yanılıyorlar. galatasaray'da tecrübeli oyuncu eksik değil, genç oyuncu eksikliği var. o yüzden yönetimin ve fatih terim'in akıllarını başlarına alıp şu 30'luk abileri bir kenara itmeleri gerekiyor. rotayı genç scout transferlerine kırmalılar. bunun yapılması başarılı olacağımızı göstermiyor ama başka çıkış yolumuz da yok.

  son olarak kadroyu değiştirirken mümkünse bu oyuncuları çalıştıracak ekip de kurulsun. bu takım analizi, kondisyoneri, beslenme uzmanları, özel hocası, akıl hocası, antrenman hocası gibi mevkilerde kaliteli isimlere ihtiyacımız var. o işler hocadan geçmiş çok belli. hoca florya'ya kimseyi sokmak istemez ama sokmak zorunda. yönetim bu konuda da değişikliğe gitmeli. bana kalırsa hocayla yazın yollar ayrılmalıydı ama devam edilecekse de hocanın yetkileri kısıtlanmalı. bu yaştan ve değişen futboldan sonra her işi kendisine ve sözünden çıkmayacak tam yetkili olduğu yardımcılarına bırakmak akıllı işi değil.
 • 27810
  an itibariyle kadrosunda bulunan a takım oyuncularından feghouli hariç tüm oyuncular*takıma 2018 sezonu fatih terim döneminin başlangıcı sonrasında katılmıştır. yani elde bulunan 30 küsür futbolcu takıma uzaylılar tarafından transfer edilmedi, hepsi o veya bu şekilde fatih terim onayı alınarak takıma katıldı. şimdi bu durumda çıkıp yeni bir sisten inşası için tekrar 3 yıl istenmesi ne kadar doğru? ne kadar etik? zaten bu 3.5 yılda inşa edilen sistem fatih terim tarafından inşa edilmiş sistem değil mi?
 • 27812
  21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçının geniş kadrosunda orta saha orjinli yalnızca iki futbolcusu bulunan takım. o iki oyuncu da, bizim ligimizde bile tepeyi hedefleyen hiç bir takımın ilk on birinde yer alması mümkün olmayan aytaç kara ve atalay babacan. günümüz futbolunda böyle bir kadro yapısıyla sahaya düzgün işleyen bir sistem koymanız mümkün değil.
  zaten bütün maç boyu izlediğimiz aslında buydu. mesela yediğimiz ikinci gole tekrar bakılırsa emre kılınçın göbekte pas atacak kimseyi bulamadığı için nasıl çaresiz kaldığı, onun öncesinde ardanın topu o bölgede bilinçsizce ezmesi filan hep ders niteliğinde. çünkü bu adamlar orta saha oyuncusu değil.
  hal böyle olunca bu takıma dünyanın en iyi hocasını da getirseniz, gerçek anlamda bir başarı yakalaması bu kadro yapısıyla mümkün değil.
  böyle bozuk bir kadro planlamasının kimler tarafından ne şekilde yapıldığını tartışmak şu aşamada anlamsız. elbette fatih hocanın da yanlışları olmuştur konuyla ilgili. ancak yöneticilerin ve teknik ekibin bundan sonra yapacağı en önemli şey bu takıma ilk on bir seviyesinde en az iki adet orta saha oyuncusu bulmaktır. hiç sağ bekle sol bekle sağ kanatla boşa enerji tüketmesinler. önce orta saha problemi çözülmeli sonra diğer mevkilere bakılmalı. yoksa bırakbelhandaeteboyu bile ararız bu takımda.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!