• 27687
  futbolcularına para saçmaya devam eden futbol takımı.
  ömer bayram'ı en çok savunanlardan biri olabilirim.
  f/p olarak en iyi futbolcularımızdan biri. feghouli mesela f/p anlamında ömer kadar katkı verse şampiyon olacaktık muhtemelen.
  ancak ömer kazandığı parayı hak eden bir oyuncu diye de maaşına zam yapmazsın.
  bir futbolcu çok büyük gelişim gösterir, rotasyon oyuncusuyken as oyuncuya dönüşür, maaşına zam yaparsın anlarım.
  ancak bir rotasyon oyuncusu, işini yapıyorken ve rotasyon oyuncusu olarak devam edecekken zam yapılmasını anlayamam.
  emre taşdemir'e de zam yapılmış mesela. emre sakatlık problemi yaşamasa belki de as sol bekimiz olurdu.
  ancak 5 maç üst üste forma giymesi şüpheli bir oyuncuya zam yapmak büyük lükstür.
  biz ömer bayram gibi aldığı parayı hak eden oyunculara zam yapmak yerine, hak etmeyen oyuncuların kontratından çıkmalıyız.
  her kuruşun değerli olduğu bir dönemde yapılan bu sözleşmeler, geleceğe umutla bakmama engel oluyor.
  aynı hata linnes'de yapıldı mesela. 800 bin euro kazanırken ve karşılığını verirken, maaşı 1.4 milyon euroya çıkarılmıştı.
  kontrat yenileme dönemlerinde sıraya girsek, bize de havadan 100-200 bir şeyler verirler herhalde.
 • 27691
  yeni yabancı kuralı ile birlikte gelecek sezon planlama işi daha da zorlaşan takım. hücum üçlüsünde kerem/oğulcan veya arda mutlaka oynayacak yeni kural ile birlikte muhtemelen. taylan'ın artık yeri garanti denilebilir. taylan'ın net bir yerli alternatifi olması elimizi çok rahatlatır. belhanda ve gedson'un boşluğu için de ilk 11 ya da rotasyon için salih uçan çok iyi olurdu ama olmayacak deniyor, bol bol emre akbaba izleyeceğiz sanırım önümüzdeki sezon da. kaan ayhan transferi mümkün olursa çok faydalı olur şu durumda. şu an bariz eksiklerimiz olan sağ bek veya sol bek için iyi yerli bulabilsek çok iyi olurdu. sağ bek için mert müldür transferi zaten zor ama oyuncuyu da tanımıyorum, gelse iyi olur kötü olur gibi bir yorum dahi yapamıyorum.

  bu hesapları yapmanın ne kadar korkunç olduğunu hatırladık tekrar.
 • 27692
  yabancı kuralı garabeti nedeniyle ilk 11 için acilen en az bir türk oyuncuyu da alması gereken takımım.

  11'de üç yerli oyuncunun oynaması zorunlu tutulmuş durumda, bu da taylan dışında net bir 11 oyuncusu olmayan galatasaray için facia.
  kaleci-sağ bek-stoper(?)-stoper- sol bek(?)- taylan- orta saha-orta saha-oğulcan-ofansif orta saha-ofansif kanat(?)-forvet

  dizilimini ve yerli havuzunu düşündüğümüzde düşündüğümüzde maalesef elimiz kolumuz bağlanmış durumda. ömer bayram, emre taşdemir, emre akbaba ve hatta oğulcan maalesef bizim takımda rotasyon oyuncusu olmak zorunda olan oyuncular. bu oyunculara ek alınan aytaç ve alparslan da iyi bir rotasyon oyuncusu olacak kalibrede oyuncular bu nedenle birden fazla pozisyonu oynayabilecek olan kaan ayhan'ın transferi bizim için maalesef bir mecburiyet haline geliyor. ki kaan alınsa bile, yine +1'lik birisini koymamız gerekiyor, o da opsiyonlu kiralayamadığımız halil'in olmasını isterdim. halil'i alamayacağımıza göre kerem aktürkoğlu'nun ve/veya emre kılınç'ın da artık 11'e yerleşmesi gerekiyor.

  burada bizim harcama limitleri vs. gibi konularla birlikte yerli piyasasından çok bir şey yapamayacağımız aşikar, bence bu nedenle de kiraya verdiğimiz, ya da önceki dönemde kupada vs oynattığımız oyuncuların daha çok rotasyona girecekleri anlamına geliyor. nasıl ki, beşiktaş gencecik ersin ile vasıfsız rıdvanı oynatıp şampiyon olduysa, bizim usta teknik direktörümüz fatih hocanın da- eğer kalması halinde tabii- bu süreci yürütebileceğini düşünüyorum.

  bu kurala da en iyi uyum sağlayabilecek takım tabii ki fenerbahçe, maalesef. iki dönemdir mhy ve irfan transferleri üzerinden hem bizde direkt 11 oynayacak, yani kuralı rahatlıkla halledebileceğimiz transferlerimizi engelleyerek hem de özellikle irfanda da olacağı gibi direkt 11 oyuncusu alarak karlı duruma geçtler. bununla birlikte serdar aziz, nazım, irfan, mesut, ozan, altay gbi direkt 11 oyuncuları; bu oyuncularla da rotasyona grebilecek oyuncuları da mevcut.
 • 27693
  yeni yönetimin ilk işi, diğer kulüplerin yönetimleri ile organize şekilde açıklanan yabancı kuralına tepki koymak olmalıdır. gerekirse 2-3 maça çıkılmasın. belaysa bela. her zamanki gibi kafalarının dikine giderlerse ;

  kaleci olarak 2024 yılına kadar sırtımız sağlamda. muslera var. okan kocuk'un sözleşmesi 2023 yılına kadar devam ediyor. gerekirse sözleşmesini uzatalım, 2-3 senelik kiralık verecek takım bulalım.geri satın alma opsiyonlu satış da düşünülebilir. yan toplar dışında gayet kaliteli kaleci. geri döndüğünde 28 yaşında olur. kaleci için muhteşem bir yaş. fatih ikinci kaleci olarak idare eder.

  stoper olarak marcao, luyindama, alpaslan, emin güzel rotasyon. eğer donk'un sözleşmesi uzatılarsa, emin oynayabileceği(altı çizili) bir takıma kiralık verilebilir. ozornwafor tam bir boşluk. stoper yokluğunda bile tercih edilmedi. yeni yabancı kuralında kenarda sevinsin diye tutamayız.

  beklerde çok büyük sıkıntıdayız. sağ bek olarak omar(döneceği muamma) , yedlin iyi ancak yabancı kuralı böyle kalırsa birini gönderip, yedeği türk yapmak daha mantıklı olur.ismail çokçalış, burak kapacak veya kaan ayhan olabilir. sol bekte emre taşdemir'in sözleşmesi uzatıldı. sakatlanmazsa iyi yedek.as oynayacak iyi bir yabancı sol bek lazım.

  şuana kadar ilk 11'de kaleci ve savunma oyuncuları ile birlikte zaten 5 yabancı oluyor. kaan olursa as oynatabiliriz. burak, ismail kazanım olur.

  geldik işin en cikcikli kısmına. ortasaha. elimizde taylan, aytaç, emre kılınç, ömer bayram var. burada aslında 3 tane kaliteli ortasahaya ihtiyacımız var ancak yerli olarak alabileceğimiz kaliteli oyuncu yok, sahada da maksimum 8 yabancı olacağı için biri defansif , biri ceza sahası içine koşu yapan türde iki yabancı oyuncu yeterli olur.tip olarak lucas biglia, atiba ve gedson fernandes, aaron ramsey. * ben ceza sahası için sadece forvet ve kanat oyuncusu ile gol aramaktan çok sıkıldım şahsen. taylan, emre, yabancı şeklinde dizilebiliriz.

  sahada 6 yabancı, kenarda 2 yabancı oluyor böyle.
  sol kanatta hocanın durumuna göre değişkenlik gösterecek olsa bile kerem, arda kesin gibi. gayet yeterli. sağ kanatta oğulcan, feghouli var. feghouli'den artık çıkmamız lazım. kabak tadı vermeye başladı. çizgiye basıp takımın enine genişlik kazanmasını sağlayan keita tarzı bir adam benim ilk tercihim olurdu şahsen. bir yabancı da buraya yazalım.

  7 sahada, 3 kenarda.

  forvette mostafa, falcao, babel, diagne ve emre akbaba var. falcao'nun sözleşmesinden çıkmak çok zor olsa da denemek lazım. gideceğini sanmıyorum. diagne zaten gidici. emre akbaba'nın da sözleşmesinin uzatılacağı belli. mostafa,falcao, babel, emre gayet iyi. yeri gelirse oğulcan da oynar. jesse'yi konuşmaya değer bulmuyorum. ali yavuz, yunus ve atalay yeniden kiraya verilmeli.

  muslera, yedlin(omar), luyindama, marcao, yabancı transfer , taylan, emre kılınç ,yabancı transfer, yabancı transfer,kerem, mohamed.

  fatih,omar, donk, alpaslan, emre taşdemir, ömer bayram, aytaç, yabancı ortasaha, oğulcan, arda, falcao, babel, emre akbaba.

  böylece sahada 8, kenarda 5 yabancı oluyor. tabi mükemmel senaryo bu.

  21.yy'da bana bu kadar 'yabancı' yazdıran tff'ye selamlar. ne desem boş.
 • 27694
  ömer bayram ve emre taşdemir gibi iki vasat altı futbolcuya yine paralar saçmış canım takımım. emre akbaba ve arda turanla da sözleşme uzatarak, yeni sezonda bu sözleşmelere olumlu bakan arkadaşlarla birlikte yine yeniden futbol anlamında güzel anılarımızın olacağı, izlerken bizleri mest edecek müthiş iç transferlere imza atan takımdır. aslında şenerle de sözleşme uzatmak lazımdı ki tam olsun böyle yarım kaldı. vaziyet alın belli ki gözlerimiz kanamaya devam edecek.
 • 27695
  yeni yabancı kuralıyla birlikte türk statüsündeki oyuncuların yedekleri yine türk, yabancı statüsündekilerin de yabancı olmalıdır çünkü yerlinin yedeğinin yabancı olduğu durumlarda oyuna müdahale için bir değil iki değişiklik gerekiyor. örneğin yedlin-omar hattı ve taylan-aytaç ikilisi birbirini dengeliyor. eğer taylan-yabancı omar-yerli gibi bir kadro olsaydı taylan'dan performans alınamadığında omar'ın da çıkması gerekirdi.
  bu şekilde düşünülürse şimdilik taylan-aytaç, kerem-oğulcan ve belki de alparslan-emin ikilileri kurulabiliyor ve aslında takım oyuncu değişikliklerinden en az hasarı alacak şekilde kurulmuş oluyor. tabi bunlar kağıt üzerinde, sonuçta yeri gelince ömer-taylan-yabancı orta sahası ya da kerem-oğulcan kanatlarıyla da takım kurulabilir. fakat son durumda yerli-yerli / yabancı-yabancı şeklinde kadroyu düşünmenin uzun vadede daha yararlı olduğunu düşünüyorum.

  edit: tylerın uyarısıyla "yabancının yedeğinin yerli olduğu durumlar" "yerlinin yedeğinin yabancı olduğu durumlar" olarak düzeltildi.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!