• 26879
  https://twitter.com/...472257976954882?s=19
  *

  böyle şeylere ayar oluyorum arkadaş ya, sanki deplasmanda liverpool'u yendik anasını satayım, götü boklu alanyaspor maçımız için sayfa sayfa analiz kasmışlar twitter'da.

  ben bu sözlükte fatih terim'i çok fazla eleştirdim ve eleştirdiğim için de çok fazla mesaj aldım ama bugün ligde lideriz ve ben iyi günümüzde olmamıza rağmen eleştirmeye devam edeceğim ki kötü gün taraftarından bir farkım olsun.

  galatasaray'ın şu anda ligde lider olması hiçbir şeyi değiştirmez, üstüne basa basa söylüyorum bu futbolun avrupa'da karşılığı yok, biz bu oyunla avrupa kupaları'nda başarılı o-la-ma-yız.

  alanyaspor ile oynadığımız maç, inşallah olur da katılırsak önümüzdeki sezon avrupa maçlarımızda yaşayacağımız çaresizliğin bir simülasyonu oldu.

  geçtiğimiz 3 yılda, şampiyonlar ligi maçlarında defalarca izledik, galatasaray futbol takımı önde baskı yapıp alan daraltan takımlara karşı hiçbir çözüm üretemiyor.

  bizim ne yazık ki tek bir hücum planımız var, bekleri de oyuna dahil ederek paslarla rakip yarı sahaya yerleşmek ve topu ayağımızda tutmaya devam ederek çeşitli pas üçgenleri ile gol organizasyonu yaratmak.

  ama rakipler agresif pres yaptığında bu plan çöpe gidiyor, orta sahadaki oyuncularımızın hiçbiri baskı anında topu ayağımda tutayım demiyor, istisnasız hızlıca yana ve geriye pas atıyorlar.
  dolayısıyla rakip eksilmesi de söz konusu olmadığı için hücumda pozisyona giremiyoruz, rakip sahaya kalabalık yerleşemiyoruz.

  belki yirmi kez yazmışımdır, yine yazacağım.
  baskıya uğrayan defansif orta saha oyuncumuz ya da ön liberolarımız şunlardan birisini yapmadığı sürece o baskı kırılmaz, kırılmaz, kırılmaz.

  duvar pası - https://youtu.be/WsCAkUsfQPY
  vücut çalımı - https://youtu.be/DdGru52xKyQ
  patlayıcı koşu - https://youtu.be/aviv10XtmsI

  avrupa'daki her takım da tıpkı alanyaspor gibi önde baskı yapıyor.
  ben tek bir takım izlemedim ki fenerbahçe'nin bize yaptığı gibi topu rakibe bıraksın da kapacağı toplarla hızlı hücuma çıkıp gol atsın.
  vardır yapan ama bunu da manchester city'e karşı yaparlar, tutup da galatasaray maçına bu şekilde çıkmazlar, kimse boşuna beklemesin.

  peki ben fatih terim hocanın buna herhangi bir çözüm üretemeyeceğini nereden biliyorum?
  biliyorum, çünkü 3 yıldır izlediğim galatasaray'da bu konuda herhangi bir değişiklik olmadı.
  hatta çözüm üretmeyi geçtim fatih terim hocamız bunu bir sorun olarak dahi görmüyor ki maçtan sonra hep istatistik paylaşarak kötü oynamadığımızı iddia ediyor.

  fatih terim için iyi futbol oynamanın yegane kriteri topa sahip olma oranı ve pas futbolu.

  yani takım olarak çok pas yapıyorsak ve topa çok fazla sahip oluyorsak iyi oynadığımız anlamına geliyor.
  kanıt isteyenler hocanın maç sonu demeçlerine bakabilir.

  bir tane örnek vereyim mesela.
  (bkz: 22 ekim 2019 galatasaray real madrid maçı)

  bu maçta bizim topa sahip olma oranımız %56, madrid'in %44.
  ama maçı 0-1 kaybettik.
  ve maçın yıldızı kim?
  tabi ki yaptığı net kurtarışlar sayesinde tartışmasız fernando muslera.
  peki hoca maç sonunda yaptığı açıklamada ne demiş?
  "bizim güçlü bir oyun planımız var."

  şu maçı izleyip de galatasaray'ın güçlü bir oyun planı olduğuna hocadan başka inanan birisi var mı acaba?

  yanılmıyorsam jose mourinho kupa kazandığı bir maçtan sonra rakibin topa daha fazla sahip olması eleştirisine şöyle cevap vermişti.
  "biz kupayı alıp evimize gidiyoruz, rakip de istiyorsa topu alıp evine gidebilir"

  bak vakit ayırıp uğraşsam bu galatasaray real madrid maçı gibi 20-30 tane daha örnek gösterebilirim de, olayın prototipi bu real madrid maçı işte.

  geçtiğimiz sezon mario lemina takımımıza katıldığında ümitlenmiştim, çünkü o duvar pası yapan, patlayıcı koşu ile baskıdan kurtulan, vücut çalımı ile bariyeri delip geçen bir oyuncu idi maalesef sakatlandığı için beklentilerin altında kaldı.

  bu sezon ise gedson var. tek bu adam yüzünden az çok umudum var bizim orta sahadan, diğer türlü geçtiğimiz yıllardaki maçlardan bir farkı olmaz önümüzdeki sezon maçları da.

  fatih hocamı çok seviyorum, kendisini başarılı da buluyorum, zira ligde bizden daha fazla bütçesi olan fenerbahçe ve başakşehir kulüpleri başarılı olamıyorsa bu apaçık hocamızın yeteneği, bilgisi ve tecrübesi sayesindedir.
  ancak aynı etkiyi avrupa maçlarında da göstermeli artık bize hoca.

  izleyip görelim, bakalım ne olacak.
 • 26880
  hani ligde son haftalara girerken hep deriz ya; artık önemli olan 3 puan, iyi oyun kötü oyun farketmez diye. daha bu haftalardan nerdeyse her takım için söylenmeye başladı. aslında bu söylemin elbette bir temeli var. uzun maraton sonucu hem fiziksel olarak hem mental olarak zayıflar takımlar. bu da doğaldır aslında.

  fakat bizde durum farklı bence. yaptığımız transferler özellikle bu durumu ortadan kaldırabilir.

  futbola ve kazanmaya açım diyen yedlin,

  futbol oynamayı çok özlemiştim diyen gedson,

  büyük hayalleri olan ve bu uğurda durmadan çalıştığını gördüğümüz gencecik mostafa mohammed,

  kendini tekrar evinde hisseden ve futbola aç onyekuru,

  uzun süre kenarda oturduktan sonra tekrar takımın bir parçası olduğunu hisseden etebo ve luyindama,

  yani ilk 11'den 6-7 isim için lig yeni başlıyor aslında. evet uzun zamandır oynamama dezavantajları var ama zaten artıları da bu oynamamazlıktan geliyor. lig biterken çoğu takım tükenmeye yaklaşacakken bizim 3-4 futbolcu dışında son derece dinamik ve formunun zirvesinde bir oyuncu grubuna sahip olacağımızı düşünüyorum.

  daha 3 aylara girmiş feghouli'den, ceza almış oğulcan öfkesinden, unutulmuş gitmiş emre akbaba ve falcao hırsından bahsetmedim bile. inanıyorum, tamamının bir şekilde katkısı olacak bu takıma.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!