• 26568
  şu çok net ki bu takımın transfere ihtiyacı var. ama sadece transfere deşil baştan aşağı yenilenmeye de ihtiyacı var. futbolcu kadrosundan, yönetim kuruluna, ondan taraftar grubuna kadar pek çok yenilik hareketi yapılmalı.

  son ikisi için zaman gerekiyor. ne yönetim yarın gider ne de ultraslan’ın siyaset kokan tribün sarmalından hemen kurtulabiliriz. ama transfer için asıl yapılanma sezon sonuna kalacak olsa da şimdiden bir şeyler yapmak elzem.

  hocanın beklentisi çok açık ve çoğumuzla da örtüşen istekler.

  1. orta sahada derin boşluğu dolduracak selçuk, hamit gibi kariyerleri isimler ile benzer özgül ağırlığa sahip bir futbolcu lazım. bu isim de irfan can kahveci.

  2. kanatlarda oynayacak topla hızlı ve gol şansı yüksek birileri gerekiyor. o isim de belli, onyekuru:

  3. forvet hattına genç, dinamik, topsuz oyunu iyi oynayan, senelik kontrat yükü çok olmayacak, ileride satabileceğimiz bir profilde oyuncu gerek. belli ki o isim scout ve hoca tarafından belirlenmiş. o da mohamed.

  4. bunların yanında mümkünse beke de takviye lazım. orta sahaya belki bonservis vermemek ya da çok cuzi vermek şartı ile bir alternatif daha.

  bütün bunları parasız yapamayız. o yüzden de luyindama ve diagne satılmalı. iki isim iyi pazarlanırsa en az 20 milyon eder. ama bu konuda bizim yönetim menajer parası yedirmem diye bence saçma şekilde kendi yürütmeye çalışıyor. ortaya da komik şeyler çıkıyor hali ile. sadece davila’da durum farklı. ona nedense koşulsuz güven var ya da başka hesaplar. o da ayrı bir tartışma konusu tabi ki.
 • 26569
  önündeki 7 maç aşırı zor bir fikstürden oluşuyor. burada muhtemelen ipleri koparıp şampiyonluğa veda moduna girecek herkes. oysaki sonraki 15 maç ise nispeten kolay maçlardan oluşmakta ve geçen seneki bjk gibi bir anda tekrar potaya girilebilmekte...

  kısacası bir onyekuru, bir golcü, bir orta saha ile önündeki 7 maçı iyi kötü atlatıp kalan maçlara konsantre olsun rahat şampiyon olabilir.
 • 26572
  mevcut yönetimi taraftarıyla alenen dalga geçmektedir.

  neredeler, şu an ne yapıyorlar mesela? transfer meselesine milyonlarca taraftarı gibi kafa yoruyorlar mı çok merak ediyorum. ffp nin bitmesine 6 ay kalmışken transfer yapmamak için bu kadar direnmeleri tarif edilemez.

  ne yazık ki şu an varlığı ve yokluğu bir olan bir yönetimin eline kalmış türkiye'nin en büyük camiasının futbol takımı.
 • 26573
  fizik olarak iyi durumda olmayan takım. beşiktaş'a fizik olarak ezildik resmen. artık sebep hastalık mı, sakatlık mı, çalışmamak mı, yoksa kendilerine bakmamak mı, bilemiyorum. kendileri daha iyi biliyorlar. fakat hantal, güçsüz, halsiz bir takım gördüm sahada*. 3 eylül 2020 galatasaray hatayspor maçı tadı aldım, dejavusu yaşadım. sanki veteran takımımız sahadaydı.

  not: arkadaşlar ekledi, yaşlılık da varmış. haklılar herkes zlatan ibrahimovic olamaz.
 • 26574
  anadolu takımı gibi oynaması gereken takımımız. bazı yazarlar ve taraftarlar takımı beşiktaşa karşı anadolu takımı gibi oynamakla eleştirdi. (bkz: 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı )

  ben bu düşüncenin aksine kadronun birkaç oyuncu hariç anadolu takımı seviyesinde olduğunu ve bizim de öyle oynamamız gerektiğini düşünüyorum. ayrıca bahsettiğim beşiktaş maçında da beşiktaşın kadrosunu kabullenerek oynadığına ve kazandığına inanıyorum.

  pas futbolu başlığında hem bu maçtan hem de takımın oynamaya çalıştığı oyundan, biraz guardioladan biraz fatih hocadan biraz da kendimden bahsettim. (bkz: pas futbolu/#3068244)

  transfer yapamıyor, yeni kadro kuramıyorsak gençlerin oynamasına dayalı daha direkt bir oyuna geçmemiz gerektiği kanaatindeyim.

  fatih hocanın hayal ettiği bu futbolu oynayacak oyuncuları alacak paramız, çıkartacak altyapımız yok.
  zaten süper ligde şampiyon olmak için böyle bir oyun oynamaya da gerek yok. avrupaya gidince de zaten gerçeklerle yüzleşiyoruz.

  tempolu, rakibe baskılı, gençleri kazanmaya çalışan bir anlayışa dönmediğimiz sürece fenerbahçenin son yıllarda yaşadığı sürece benzer bir süreç yaşayacağımızı düşünüyorum.

  geçen sezon beşiktaşın yaptığı hataya düşerek kadroyu yenileyip gençleştirmek varken daha büyük bütçeli bir kadro kurduk. bugün baktığımızda görüyoruz ki elimizde patladı.

  şimdi fenerbahce gibi transfere saldırırsak da belki bu sezon başarılı olabiliriz. fatih hoca transfer istemekte haklıdır çünkü takımın eksik olduğu çok net. ancak bu transfer dönemi transfer yapsak bile bu yazdan itibaren artık sözde değil özde geleceğin galatasarayı kurulmalıdır.

  eğer bunu yapmazsak büyük bütçeli ucu ucuna şampiyon olabilen, seyir zevki düşük takımlarla devam eder avrupaya gidince tokadı yer yerimize otururuz.
 • 26576
  futbola aç, hırslı futbolcularla oynaması gerekmektedir. beşiktaş şu an liderse futbolcularının hırsları sayesindedir. falcao, babel, diagne, feghouli, belhanda, linnes, donk gibi oyuncularımız artık hırslı değiller maalesef. zaten coğusu şampiyonluk veya şampiyonluklar gördü bu kulüpte. çok önceden yapmamız gereken bir değişimdi ama biz bunu göremedik ve yapamadık. bu oyuncular yerine şampiyonluklara aç, formanın değeri için savaşan oyuncular lazım bize. futboldaki istikrarsızlığın en büyük sebebi yeni başarılara aç olmayan hocalar ve oyuncular olur. bizdeki durumun sebebi de bu maalesef şu an.
 • 26577
  2020/21 sezonunun ilk yarısında ligde 5 yenilgisi var, bunların üçünde 10 kişi oynamış, kalan ikisi da yüz yılda bir gelecek kasımpaşa ve konyaspor maçları. üstelik 18 ocak 2021 haftasında oynanacak maçlara göre haftayı lider kapatma şansı bile var.

  yani meseleleri mesele etmezsek mesele kalmaz lafı etmek istemiyorum ama biraz fazla mı abartıyoruz durumu sanki? zira kendi oyununu oynayabildiği maçlarda ciddi bir dominasyon sağlayabilen bir takım var. o gitsin bu gelsin yerine iyi olan yönlerinin üstüne yoğunlaşsa, sabır ve ısrar gösterse başarılı olacak bir takım görüyorum ben.
 • 26578
  ligdeki puan tablosu anlamında şu an için karamsarlığa kapılmaması gereken takımımız. daha önümüzde bir çok maç var ve lider ile puan farkı sadece 5. ayrıca rakiplerimizin oynayacağı zorlu maçlarda bu puan farkının kapanmaması için de hiç bir neden yok. bence şampiyonluğun en önemli etkeni bizim transfer döneminde ne yapacağımız. eğer eksikleri giderebilirsek hiç korkumuz olmadan çatır çatır mücadelemizi veririz. ancak eksikler kapatılmazsa işte o zaman işimiz çok zor. umarım mustafa cengiz yönetimi bizleri şaşırtır ve devre arası transfer sezonunu* en iyi şekilde geçeriz.
 • 26581
  taraftarı kendi içinde çelişkiye sokan ekip.

  'rakiplerimizin şampiyon olması için her şey ayarlanıyor' diyorsunuz, sonra transfer istiyorsunuz. abi madem rakipler şampiyon 'yapılacak' neden transfer yapıp durduk yere masraf çıkarıyoruz ki?
  burada en büyük yanılgı, kötü oyunumuzu örtmek için hakem, tff vs bahanelere sığınmak.

  bu takım kötü oynuyor. fener iyi oynamıyor ama kadrosu sistem değiştirecek kadar geniş ve çok büyük bir avantaj bu. beşiktaş kötü ama her maç birisi bir şekilde parlıyor. fark yaratacak oyunculara sahip iki takım da. peki bizde ne var? düzensizlik. belirsizlik.

  biz maç kazanınca sağda ''terimball'' +20 görüyoruz. kaybedince; rakip şöyleydi, hakem böyleydi, zaten lig dizayn vs...

  çıkıp oynayıp kazanacaksa, bahanelere sığınmayacaksa transfer yapması gereken takımdır. kılıf hazırsa hiç masraf edilmesin.