• 25899
  bir regista bir onyekuru gelince uçak olacağını düşünülen takım.

  işin en çaresiz en kötü tarafı da bu. galatasaray futbol takımı bu sezon iki kilit oyuncu takviyesi ile düzelecek bir takım değil. bu takıma en az beş tane kafa oyuncu almak gerekiyor. ne bir oyun kurucun var ne iki kanadın ne de forvetin. hadi kale ve defans bir şekilde ligin üstünde. ama önüne koydugun altı adamın da yenilenmesi gerekiyor.

  bunları yaptiktan sonra modern futbola ayak uydurabilecek bir teknik adam zekası ve taktiğe ihtiyacın var. tamam terim kırmızı çizgimiz efsanemiz ama hala 1996 kafasıyla futbol oynatmaya çalışıyor. gaz ile takım oynatır diyoruz ama takım öle isteksiz ki aküyu sarj etmiyor verdiği gaz.

  bu sezon işi çok zor bu takımın. ligin en balık takımı bu kadar eksikken zar zor üç puan alabiliyorsan biz boşuna havanda su dövüyoruz demektir.

  (bkz: 31 ekim 2020 galatasaray ankaragücü maçı)
 • 25900
  iyi futbol iyi oyuncularla oynanır. orta sahada bam üçlüsüne selam çakan etebo, taylan ve ömer'le, kanatlarda vasat emre ve babel'le, ileride dünyanın en pahalı tenekesi olan diagne'yle iyi futbol oynayamazsınız.

  bu aciz takımın yapabileceği tek şey eğer sağlıklı ve formda kalabilirse falcao'nun girdiği pozisyonları gole çevirmesi ve oyunu tutup puan almasını beklemek olur en fazla.

  neyse şapkadan çıkacak tavşan da kalmadı ama biz yine ocak ayını bekleyelim en iyisi.
 • 25902
  süper lig için yeterli bir kadrosu vardır. oynadığımız şu "futbola benzemeyen" şeyin sebebini oyuncu kadrosu kötü diyerek geçiştiremezsiniz. yani gerçekten buna inanıyorsanız da daha fazla okumanıza gerek yok. ofsaytı basıp geçin daha kolay olur.

  elimizdeki kadro ankaragücü'ne, erzurumspor'a, kasımpasa'ya falan da mı yetemeyecek kadar kötü? yapmayın etmeyin. çok daha kötü oyuncularla anadolu takımları kök söktürüyor bize. sorun oyuncu kalitesinde değil. zira onyekuru falan gelince de hiçbir şey düzelmeyecek. 19/20 sezonunda o da yokları oynadı zaten bizde. kimi getirirsen getir bir şey değişmez. sadece bireysel yeteneklere bağlı bir oyun oynarsan böyle tek bir adamı bile ararsın, o olmayınca tökezlersin. günümüz futbolunda böyle bir şeyin olması sistemin iyi işlemediğinin göstergesidir. gerçi bizde bir sistem var mı, o da ayrı bir soru.

  psg'ye, manu'ya, real madrid'e hatta sevilla'ya, lille'e falan üstünlük kurmasını beklemiyoruz ama bi zahmet ankaragücü'ne karşı bari oynasın bu takım. yok transfer yapılmadı, yok orta saha yok, yok onyekuru'yu alamadık kanat yok... geçiniz abi, ankaragücü'ne karşı iyi oynamak için bunlara gerek falan yok. her şeyimiz bahane. hadi avrupa'da makas açıldı falan diyip kendimizi kandırıyoruz da süper ligde bari yapmayın!
 • 25903
  31 ekim 2020 galatasaray ankaragücü maçında bekleneni verememiş takımımız. verememiş diyorum çünkü ben sadece 2. yarıyı izleyebildim ve çok kötü bir futbol yoktu sahada ancak genel olarak takım beğenilmemiş. şunu eklemeliyim ki ankaragücünün eksiklerinden dolayı tabiki ben de daha iyi olmalıydık diye düşünüyorum. ama ben bu takımın bir onyekuru bir seri transferiyle bugünden çok öteye gideceğine inanıyorum. ama temel sorun bence oynamaya çalıştığımız oyuna bir b planı ürtememek ve a planına da yeteri kadar hazır olmamak. yani ben esas hatayı teknik ekip de görüyorum. bu da beni gelecek senelere dair umutsuzluğa itiyor.
 • 25904
  4-1-4-1 harici sözlükte iyi niyetle yapılan bütün taktikler boşadır. çünkü canımız hocamız bu taktikten vazgeçmeyecek. o zaman ben de biraz bu taktik üzerinden konuşayım. baştan söyleyeyim ocak gelse, takıma şu katılsa diye bahsetmeyeceğim çünkü transfer becerimiz ortada, döviz kuru ortada. kaleci okan konusunda artık hemfikir olunması gerekiyor. fatih'ten çok daha kaleye yakışan bir isim. ayakları kötü bir kaleci olduğunu düşünmüyorum ama unuttuğu bir şey var ayağı iyi kaleciler de topa uzun vurabilir. risk gördüğü anda topu uzun vursun kendisini hiç sıkıntıya sokmasın. defans 4'lümüz klasik marcelo-marcao-luyi-omar. önlerinde 6-8 rolünde hareketli bir taylan. sağ iç younes sol iç kılınç. sol kanat babel, uç noktada da falcao. geldik tek bir noktaya o da sağ kanat kısmı. bence takımımızda birçok şey bu bir pozisyon ile belirlenebilir. biz eğer bu pozisyona bir tane ortalama üstü adam monte edebilirsek hem emre kılınç'i sol içe atıp orada hareketli bir oyuncu kazanacağız, hem etebo'yu yedeğe atıp son 30dakikalardakı o düşüşü etebo'nun direnciyle kapatacağız hem de yeni bir oyuncu kazanacağız. sol tarafta babel kardeşimiz zaten hücumlarımızın ilk istasyonu, e bu arkadaş ikinci forvet rolünü de oynayabiliyor. sağ tarafa yetenekli bir oyuncudan çok sprint özelliği olan bir oyuncu cuk oturacaktır. zaten oyunu sol taraftan oynayan bir takımız. koyacağız sağ tarafa sprinter oyuncumuzu, göndereceğiz arkasından omar'ı. hemen gelsin akıllara falcao'nun erzurumspor macinda attığı gol. sol taraftan sağ tarafa atılan bir top ve gol. biz sol tarafta oyunu sıkıştırarak kendi ayağımıza sıkıyoruz. solda oyun sıkıştığı an diagonallerle döndüreceğiz oyunun yönünü sağa, hem omar hem önündeki oyuncu üretemeseler bile oyunu genişleteceklerdir. bu sayede hem oyunu sıkıştırmayacağız hem de bek-stoper arası boşluklarını değerlendireceğiz. diyeceksiniz ki iyi hoş da bu sağ kanat kim? kulübede bekliyor işte oğulcan çağlayan. bu çocuğun kanada kaydırılma sebebi o bölgede savunma arkası yaptığı koşulardı. aynı burak yılmaz gibi. hocam aynı şeyleri deneyip farklı sonuçlar alınmaz bunu en iyi sen bilirsin. biz yorulduk bu galatasaray'ı izlerken. dene, olmazsa canın sağ olsun bir şampiyonluk senden kıymetli değil. ama sen denemezsen biz hedeflerimize de sana da olan inancımızı yavaş yavaş kaybedeceğiz.
 • 25905
  sol açıkta babeli sağ açıktada emre kılıncı inatla oynatmaktan vazgeçmeliyiz. omarla emrenin uyumu pek olmamış, babelde sol açıktayken aynı hasan şaşın son zamanları gibi rakipler ne yapacağını ezberlediği için etkili olamıyor. emre kılınca yanında pas yapabilecek adamlar lazım, arda solda emre de sol içte oynarsa daha etkili olabilir. omar önünde feghouli oynadığında daha rahat çıkıyor. sağ açık için bir şeyler denemeliyiz, oğulcan var sekidika var feghouliyi sağ içte oynatarak daha katkı alabiliriz sağ kanattan. bizim kadro olarak yapabileceğimiz organizasyonların çoğunu kanatlardan yönlendirmemiz lazım. ortasahada teknik olarak çok zayıfız orada topu çok tutmak takımı ciddi anlamda yıpratıyor ve yavaşlatıyor.