• 25416
  2020-21 sezonunda ligte ve avrupa liginde bu şekilde ilerlerse kadrosunda taylan(+20milyon euro), emre kılınç(20 milyon euro), marcao(+20 milyon euro), luyindama(15 milyon euro) gibi avrupaya çok yüksek rakamlara pazarlayabileceği futbolculara sahip takımımızdır. ek olarak çok acil taylan, marcao gibi oyuncular transfer ederek ikamelerini şimdiden oluşturması gereken kulüptür.
  edit: yukarıda saydığım futbolcular galatasarayın kurtuluş reçetesidir. hayal kurmak için çok erken olabilir ama plan kurmak için değil. oyuncuların pr çalışmaları, doğru pazarlama teknikleri vs.ne gerekiyorsa artık. seneye bu futbolcuların yanında diagne gibi bir iki futbolcunun daha pazarlanmasıyla 80-90 milyon euroluk bir bütçe oluşturulabilir. bunun 3te 1lik kısmı ile de yıllık maaşı düşük genç, potansiyelli, zıpkın gibi bir kadro kurulabilir.
 • 25417
  2020- 2021 sezonunu çok erken şampiyon bitirememesi için hiçbir sebep olmayan takımımız.

  belliki sezona en iyi hazırlanan ekibiyiz. kadro bakımından geçen yıla kıyasla omar, emre kılınç ve arda turan ilk 11' e monte edildi ve direk oynuyorlar. bu isimlerden sadece arda'nın biraz zorlama ile 11'e yazıldığını düşünüyorum. hem ritmini bulsun diye hem de bazı nedenlerle... ancak ne olursa olsun arda kendi potansiyelinin yarısına bile ulaşırsa takımı tek başına çok iyi seviyelere getirecek kadar önemli biri. orta sahaya gerekli transferler ile lige başlamış olsaydık daha uzun vadeli konuşabilirdik. taylan ve belhanda çok iyi olsalar da bu işlerin kart cezası, formsuzluk ve allah muhafaza sakatlık gibi riskleri çok fazla. bir takımın hazırlık kampını tam kadro ve iyi geçirmesinin ne denli önemli bir şey olduğunu form durumumuza bakarak anlayabiliriz. fatih hoca da basın toplantılarında bu durumdan bahsetti ve diagne, babel gibi isimlerin geçen yıl aylarca oynamamış olmalarından dolayı hazır olmadıklarını ekledi. kısacası hazır halde kim varsa oynatıyor ve ikinci yarıların belli bir kısmında diğer önemli isimlere yer verip form tutmalarını sağlıyor.

  artık transfer sezonu kapanmak üzereyken ben gelecek orta saha transferi kadar gidecek isimlere de önem veriyorum. inşaallah kasaya para girecek diye marcao gibi bel kemiği futbolcular satılmaz. ordan gelecek 15 20 milyon avro'yu şampiyon olarak zaten kazanırız. seneye ffp denen zincir de bitiyor bunu da unutmamak lazım. bu saatten sonra takıma yapılacak takviyeler bile riskliyken eksilmeler bizi geri götürür. en fazla 1 veya 2 tane transfer ile ocak ayına kadar gitmemiz lazım.

  biz iyiyken rakiplere bakmaya pek gerek yok ama yine de değinirsek; fenerbahçe stres bombası. acil olarak kim varsa aldılar, gelenler ile beraber keşke bizde olsa dediğim tek isimleri gustavo. kadroları ve mühendislikleri iyi değil, hataya yer yok mottosuyla spor yapılmaz ve bu nedenle tek sıkımlık canları var. beşiktaş'ın kadrosu da geçen yıla göre bile çok kötü. iyi futbol da oynamıyorlar ve yaşlılar. trabzon'a değinmeye gerek olmayacak kadar kötüler. başakşehir desek yine en ciddi rakip onlar olacak gibi.

  her şey bize bağlı. hiçbir rakibimiz ne kadro olarak ne futbol olarak ve en önemlisi ne de hoca olarak bize yaklaşamıyor bile.
 • 25421
  geçtiğimiz sezon ilk 2 haftada aldığımız 1 puanın tam 5 puan önündeyiz.
  geçtiğimiz sezon berabere kaldığımız bşk deplasmanından galibiyetle döndük
  geçen sezon kendi evimizde berabere kaldığımız gaziantep'i yendik...

  bunlar matematiksel gerçekler. oynadığımız oyun kalitesinin kat ve kat üstün olduğunu ve bu oyun tarzına birebir uyan oyunculara sahip olduğumuzu düşündüğümde umutlanmamak için hiç bir sebep yok. şampiyon değiliz ancak geçen sezon ilk yarıda kaybetiğimiz şampiyonluğu bu sezon ilk yarıda kazanabiliriz.

  örnek 1: fb'yi yenersek 3. haftada geçen sezonun 6. haftasındaki puana ulaşmış oluyoruz.
  örnek 2: geçen sezon ilk yarı 27 puan toplamışız. 9'da 9 yapsak 8 hafta öne geçiyoruz. (ilk yarıda ulaşabileceğimiz maksimum kazanç olarak söylüyorum. yoksa tabii ki çok zor.)
 • 25422
  yine biri asla ölçü olmayacak 3 maçın ardından başlanmış şampiyonluk şenliklerine. geçen sene de falcao gelince nisanda kupa kaldırıyordu bazıları.

  iyi sinyaller veren ancak henüz hiçbir şeyin belli olmadığı bir takım. henmüz kimse taylan'a baskı yapmadı, ciddiye almıyorlardı çünkü taylan'ı, artık alacaklar. luyindama'nın sakatlık sonrası hazır olmadığı net şekilde ortada, üzerine oynanacak. sadece bir maçta savunmayı öne çıkarmak zorunda kaldık ki o maçta bile rakibe karşı karşıya pozisyon verdik, ileriki maçlarda bu sorun belli ki yine yaşanacak...

  çok erkek konuşmak için, çok çok erken.
 • 25423
  orta saha transferini 3 galibiyetle unutmuş takım.

  işler kötü giderken değil, tam da bu zamanda eksikleri kapatıp daha da iyi olmamız lazım ki tökezlemeyelim. hızlı bir kanat ve taylan ile dönüşümlü oynayacak kaliteli bir çift yönlü orta saha, üstüne zor ama belhanda gidecekse yaratıcı bir oyun kurucu alınmalı mutlaka.

  sütten ağzımız yandı diye kiralık pek oyuncu bakmıyoruz fakat eksiklerimizi kapatmak için bu şartlarda olmazsa olmaz bir formül.
 • 25424
  belhanda ile satacak olsa dahi sözleşme yenilemesi gereken takımdır eğer 2 milyon euroyu kabul ettiği doğruysa. hem düşük maaş hem de uzun sözleşme satarken elini güçlendirir. bununla birlikte belhanda'nın satılacaksa bile başakşehir ve fenerbahçe maçları varken satılmaması gerektiğini söylemiştim. çünkü etobo da hazır değil, ne vereceği belli değil. avrupa ligi ön eleme maçları da var. şu ortamda belhanda'yı satmak ihanet gibi. zaten 20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı performansı ile de dediklerimi doğruladı. satacaksak bile fenerbahçe'yi de yenip gruplara kaldıktan sonra satmalıyız ki etobo da o zamana hazır olur.

  orta sahaya şimdilik 1 oyuncu yeter gibi gözüküyor. aslında dorukhan toköz bizim takıma cuk oturur. ancak ahmet nur çebi üstüne para vererek fenere verir yine bize vermez. ben idrissa doumbia yada ona benzer bir oyuncu ile orta saha transferini kapatacağımızı düşünüyorum. ama duyum muyum değil, tecrübe ve hissiyat.

  bunun yanı sıra umut meraş'ı da katabilirsek çok iyi olur. çünkü saracchi çok eforlu bir oyuncu ara sıra mutlaka sakatlıkları olacaktır. martin linnes'e açıkçası ben fazla güvenmiyorum. neden güvenmiyorsun derseniz. mecbur kalıp oyuna girerse iyi oynuyor. ancak tercih olarak sahaya sürüldüğünde çok bocalıyor. bazı oyuncular böyledir. mecburiyetten oynatıldıklarında iyi oynarken tercih olarak oynatıldıklarında sıvarlar.

  tabi bunlar şimdiki senaryo. ancak yüksek bedelli bir satış gerçekleşirse farklı şeyler konuşabiliriz. bence jean michael seri'den uzak durmalıyız.
 • 25425
  daha şurada 18 gün önce oynanan 3 eylül 2020 galatasaray hatayspor maçındaki etkisiz futbol yüzünden ortalık yangın yerine dönmüştü.
  bugün fenerbahçe'yi* dağıtmaktan bahsediyoruz.
  ne o hatay maçında gömülecek kadar kötüydük, ne de bugün abartıldığı kadar uçuyoruz.
  evet güzel oynuyoruz, hepsi bu kadar... daha fazlası için çok çalışmak gerekiyor.
  2020 yaz transfer sezonu boyunca çok defa yazdım.
  1999 yazı hariç, hocanın elindeki en tam kadro 2020 hazırlık kampındaki kadroydu.
  basın sürekli 2 orta saha eksikliği yüzünden algı yapmaya, "hoca konuşmuyor sıkıntı var" demeye getirdi ama hoca 2 eksik hariç durumdan çok memnundu.
  geçen sezon genç takım ile kamp yaparken, bu sezon neredeyse tam kadroydu.
  en nihayetinde sezona beklentilerin üstünde başladık, ki aslında bence 8 mart 2020 gecesinin devamı gibiydi.
  hep unuttuğumuz ve anlamak istemediğimiz bir durum var.
  biz zaten güzel futbol oynuyorduk ve araya giren sebepler yüzünden dağıldık.
  tek tek sıralamaya gerek yok ama bunlar bir takımı derinden etkileyecek şeylerdi, nitekim etkilendik de... hakemler tarafından doğranmayı da unutmayalım.
  pandemi sonrası o kadar eksiğe ve doğranmaya rağmen yine de güzel oyunlar çıkarmıştık. ben hocayı transfer konusunda çokca eleştirsem de, oynatmak istediği oyuna güvendim. çünkü o oyunu oynatabilen hoca, daha iyisini yapabileceğini biliyordu.
  bence oyun olarak 8 mart 2020 gecesinin çok önünde değiliz. hala eksiklerimiz var ama yapılacak takviyeler ile oyunu daha ileri götürebiliriz.
  yani bu takımın şu an bu oyunu oynaması sürpriz değil, çünkü zaten bunu oynayabileceğini bize gösterdi.
  sadece kötü bir ara vermiştik ama şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz...
 • 25428
  fenerbahçe hastalığına yakalanmış gibiyiz. onlar için ilk haftalardaki galibiyetlerine sevinir, bunlar bu kafayla eksiklerini unutur ve sezon sonunu getiremez derdik. sağolsun onlarda bizi yanıltmazlardı. ayaklarımız yere basmalı. önümüzdeki 2 haftayı kayıpsız atlatmaya bakalım. sonrası daha geniş rotasyona uygun maçlar olacak. milli maç arası olacak. nefes almış olacağız. bu sene yedeklerimiz as kadro seviyesinde. bu büyük avantaj olacak bizim için.
 • 25429
  1 adet 6 ve 8 numarayı yedekleyebilecek tercihen as takım seviyesinde bir orta saha ve türk stoper yedeği (lütfen semih kaya demeyin) ihtiyacı olan takımdır. takımdaki hızlı kanat eksiğini kadromuzdaki sekidika ve kerem gibi futbolcuları kullanarak giderebileceğimizi düşünüyorum. atılacak bir kurşunumuz varsa bu orta saha transferi olmalı. taylan, emre ve belhanda üçlüsünün sakatlanma, formsuzluk ihtimalleri göz önünde bulundurulduğunda as takım seviyesi bir orta saha mutlaka gerekli duruyor.
 • 25430
  ligin ilk iki haftası çıkan ilk on bire bakıldığında en zayıf halka olarak ardanın göründüğü takımımızdır. o da fizik durumuyla ilgili bir zayıflık. ilk on bir, ideal olmasa da, ligi sonuna kadar idare edecek düzeyde. yani transfer için öncelik sol kanatta olmalı.
  tabi ki orta saha rotasyonu en az bir, ideali iki oyuncuyla genişletilmeli. ancak adam satmadan doğrudan ilk on bire yazılabilecek oyuncu almamız zor. son çare geçen seneki gibi kiralıklar ile bu seneyi geçirmek olabilir.
  bonservis kazanarak gönderebileceğimiz adamların hepsi kritik derecede takıma lazım.
  tabi fatih hoca faktörünü de hiç unutmamak gerekiyor. şundan iki hafta önce gerek sözlükten, gerekse basından hiç kimse emre kılınçın orta sahada değerlendirileceğini tahmin edemedi. ya da taylanın 6 numarada olağanüstü performansını bugün hiçbirimiz beklemiyorduk. belki de bugün eksik gördüğümüz mevkiler hakkında, hocanın sürpriz çözümlerini konuşacağız iki hafta sonra.
  bir de şu an için beni en çok umutlandıran şeylerden birisi takımdaki arkadaşlık havası. hem saha içinde hem de uygulamalardaki videolarda yüksek bir sinerji hissediliyor. geçmişte takımın kenetlendiği zamanlarda hep başarılı olduk. ne de olsa galatasaray bir his takımıdır. bu havayı kaybetmezsek sahada kim oynarsa oynasın kazanan biz oluruz.
 • 25431
  hocanın dediği gibi her mevkide 2 oyuncumuz olması lazım. ama bu imkansıza yakın. şu anda sadece 3-4 mevkide birbirine yakın kalitede oyuncularımız var. hocanın oynattığı 4-1-4-1 sistemine göre aslında gerçekten eksiklerimiz var ama şu anda kimse gitmeden 1-2 transfere bile kendisi razıdır.

  muslera
  elabdellaoui-luyindama-marcao-saracchi
  transfer
  feghouli-belhanda-transfer-kılınç
  falcao

  fatih
  linnes-donk-transfer-transfer
  taylan
  transfer-etebo-ömer-arda
  diagne

  görünürde gerçekten rotasyonlu kadro için 5 transfere ihtiyacımız var. ama gel gelelim 1 orta saha 1 kanata bile razıyız.