• 25381
  önümüzdeki sene en rahat olacağımız mevkiler sakatlık olmazsa bekler ve forvet mevkileri gibi görünen takımım. saracchi ve omar hepimizin istediği tarzda git geli seven, akıllı ve savunma zaafı olmayan oyuncular. linnes de hem sağ hem sol beki yedekleyecek, bizi üzmeyecektir.

  stoperlerimiz heralde izlediğimiz en iyi ikililerden, popescu-bülent ve song-thomas ikilileri gibi akıllarda yer etti bile. marcao’nun topu oyuna sokuşunu izlerken keyiflenmemek elde değil ya da lyuindama rakibi boğarken. burada donk iyi bir yedek ancak oraya en az donk kadar güveneceğimiz bir isim daha lazım sanki, ki bu cümleler marcao için uçuk bir teklif gelmemesi ve satılmaması kaydıyla yazılmıştır. marcao giderse son dakika istediğimiz stoperi bulabilir miyiz? ayrıca marcao’yu sattığımız parayı o stopere yatırırsak hiç bir şeye de yaramaz, tadımızın kaçtığıyla kalırız. önümüzde mervkiler farklı olsa da koskoca bir gomis ve şuan umut verse de son dakika 13 milyon euro bayıldığımız diagne gerçeği var.

  gelelim orta sahaya, orta saha dedim çünkü kanatlar ve orta ikili ya da üçlü, emre kılınç transferi sonrası birbiriyle çok ilişkili. hepimiz emre’yi sağ ya da sol kanat olarak düşünürken, o gösterdi ki serbest rolde daha başarılı ve özlediğimiz tarzda çok dinamik bir oyuncu. o nedenle serbest rolde oynasa daha verimli olacak, çok gol atıp attıracak gibi görünüyor ve kanada hapsetmek sanki büyük bir yanlış olacak gibi.

  geçen sene hepimizin çok istediği birşey vardı, bu da taylan’ın daha fazla forma şansı bulmasıydı. ilk yarı sonu aldığımız seri galibiyetler dönemi taylan güzel oyunuyla hepimizi haklı çıkarmış ve umut vaadetmişti ancak sonrasında terim yine onu düşünmemeye başladı ve unutuldu gitti. bu seneki çıkışı birçoğumuz için sürpriz değil aslında. aslanım benim temposuyla, her iki ayağıyla verdiği gerek kısa seri paslar, gerek ters kanada attığı paslarla gözümüzün pasını siliyor ve formayı kimseye bırakmayacağını göstermiş durumda. muhtemelen hoca ondan bu kadar etkili oyun beklemiyordu ve bence taylan hocanın da aklını karıştırdı.

  ve geliyoruz zurnanın zart dediği yere, geçen sene sözlükten biri yazmıştı, gs tarihinde belhanda kadar ne olduğu anlaşılamayan, iyi mi kötü mü fikir birliği sağlanamayan bir adam yoktur heralde diye, yeminle öyle. aslında hata en başında belhandaya 10 numarayı ve o hayvani kontratı vermekle yapmıştık, neyse o kadar eskiye gitmeyelim. belhanda gaziantep maçında beklenenin aksine güzel oyunuyla yine hepimizin kafasını karıştırdı, kalsa mı lan acaba diye düşünmeye başlayanların sayısı da az değildir. belhanda gitse yerine birini alabilecek miyiz yine büyük bir soru işareti.

  şimdi orta saha üzerine konuşulan transferlere bakacak olursak, ben okay’ın son dakikaya kadar kovalanacağını düşünüyorum. hocanın seri’yi de halen istediği gelen haberler arasında. bence hoca en başta okay, seri ve gitmezse belhanda, giderse de onun yerine gelecek bir oyuncuyla üçlü bir orta saha kurgusu düşünüyordu, yukarıda bahsettiğim gibi zorunlu nedenlerle bir tık geriye çekilen taylan, performansıyla kartların yeniden dağıtılmasını sağladı. şuan stoperlerin önündeki oyunuyla ki kendini o bölgeye hapsetmiyor, enerjisiyle çift yönlü orta saha nedir bize gösteriyor taylan. falcao arkasına da emre kılınç’ı serbest olarak koyduğumuzu düşünürsek, orta üçlüye bir oyuncu daha gerekiyor. bu sene terim, şartlar böyle geliştiği için(taylan ve emre) geçen senenin aksine durağan pas oyunu yerine, daha hızlı, dikine oyunu benimseyecek gibi görünüyor ve burada yine karşımıza belhanda konusu çıkıyor, belhanda bu futbola çok uygun bir isim, set oyunu yerine, direk geçiş oyunu. ve belhanda satılırsa ki belhanda 10 numara falan değil, tam bir 8 numara, öyle bir 8 numara bulabilir miyiz bilemiyorum. seri gelecek olursa olay tamamen değişir ki seri tam bir pas oyuncusu, bazı meziyetleri üst düzey ama bizim lige uygun bir futbolcu mu, bence hayır. bizim ligde orta saha dediğin yeri geldi mi krampona kafayı atacak, melo gibi olacak, atiba gibi olacak. orta sahada savunma yönünden pasif adamın bizim ligde yeri yok bence, ha bu seri’yi kötü oyuncu yapar mı yapmaz kesinlikle. belki pas meziyeti ile ispanyanın top takımlarına koy oynar, ama bizim ligde olmaz abi, hele temponun tavan yaptığı ingiltere’de hiç olmaz.

  geçelim kanatlara, birçoğumuzun transferine karşı çıktığı arda geldi, 66 numara. ki gelirse 10 yerine 66’yla gelebilir demiştik, hareketleri ve çalışkanlığıyla da 66 ile geldiğini bize göstermeye başladı ama 2-3 yıldır doğru dürüst top oynamayan arda’ya güvenip kanadın birini ona emanet etmek büyük yanlış olur. keza feghouli de ilk defa seneye kamp yediği için fit bir giriş yaptı ama ona da sağ kanadı bırakıp kafamız rahat diyemeyiz. iki kanatta da oynayabilecek, hatta arda’nın da önünde bir ilk 11 oyuncusuna ihtiyacımız var. babel olmadı, olmayacak. keşke kara tren bruma geri gelse bir yıllığına kiralık. zorda kaldığımızda da emre kılınç yine kanat rotasyonuna destek verecektir.

  ileri uçta sakatlık olmazsa, tek dileğim bu, falcao bu sene ligin tozunu attırır, king kong da forma bulduğu maçlarda yapar şovunu.

  son olarak, bizim orta saha kurgumuz bizim ve ligin kaderini belirleyecektir, umarım herşey istediğimiz gibi olur.
 • 25382
  genel olarak herkesin 6-7 civarı oynadığı, neredeyse her topun olumlu kullanıldığı takım.

  bu sezon nasıl böyle oldu valla ben de şaşkınım. güzel bir kimya tutmuş gibi görünüyor. bir de muslera da gelirse ve sakatlık belası bize çok uğramazsa, kazasız belasız güzel bir sezon geçireceğiz gibi görünüyor.

  (bkz: 20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı)
 • 25383
  taylan antalyalı'nın formundan sonra 2 orta saha transferi yerine 1 orta saha 1 tane de kanat transferi düşünmesi yeterli olabilecek gibi duran takımdır. etebo da var zaten. ama arda yerine daha dominant ve süratli bir kanat şart. zira feghouli fiziken daha iyi durumda olsa da hala daha yavaş kalıyor.

  ekleme:

  tabii emre kılınç'ı sola atıp ortaya daha ofansif bir oyuncu da düşünülebilir.
 • 25387
  orta saha orta saha diye ağlıyorduk fakat taylan'ın müthiş performansı, belhanda'nın geçen seneye nazaran çok daha iyi oynaması, etebo'nun da zamanla oynamaya başlayacağını düşününce bu takıma bir tane defansif genç bir orta saha yeterli gibi gözüküyor. orta sahadan ziyade takımda hazır 2 tane fişek gibi bekler varken önlerine de 2 ya da bir tane fişek gibi kanat oyuncusu almak daha mantıklı gibi duruyor.
 • 25388
  son 4-5 yıldır ilk defa bana bu kadar heyecan veren takım, 2018 ve 2019 şampiyonlukları dahil. daha tam kapasitemize ulaşmamış olmamıza rağmen takımdaki pozitif değişim, arkadaşlık, kondisyon, doğru oyun tarzı ve mücadele bize çok güzel günler vaat ediyor. bir sonraki maç günü hemen gelsin takımı tekrar izleyeyim diye sabırsızlıkla bekliyorum. inadından döndüğün için teşekkürler fatih hocam. iyi bir orta saha transferi daha yaparsak bu takım çok iyi yerlere gelecek.
 • 25392
  2020-2021 sezonunda 5 oyuncu değişikliği de sağ olsun maçlarda 15-16 kişiyle oynayıp herkesten az çok katkı alan bir takımdır. bu durum beni çok mutlu etmekte. mesela babel'i ilk 11 başlatsan sahada sürünür. ama koy son 15 dakika sahadaki ölmüş oyuncuların arasında taze gücüyle anca dengeliyor ve bir şeyler yapabiliyor. aynı şekilde diagne de hantal olmasına rağmen rakipleriyle daha rahat boğuşuyor. ömer bayram mesela zaten dinamo gibi. öndeyken koy son 20 dakika bunaltsın rakibi, koşsun dursun, bozsun...

  fakat sanki bana hala olayın yüzde 50'si bile değilmiş gibi geliyor. ve biz bu dönemde ağır fikstürden baba maçlardan çıkmak üzereyiz. hajduk, fener ve rangers'ı da atlattım mı sezonu yarılamış oluyoruz asdfhgj
 • 25393
  bu seneki değişimin sahada en önemli iki figürü var; emre kılınç ve taylan antalyalı... ikisi de çok dinamik her yere koşuyorlar. top sürüyorlar, savunmaya yardıma geliyorlar, teknikleri çok iyi, oyuna önemli bir enerji katıyorlar. bu iki ismin yerine statik oynayan iki tane oyuncu koyarsanız yine eski galatasaray'ı izleriz. bunlara katkı olarak da omar ve sarrachi... ikisi de hucümcu bek ama savunma görevlerini ihmal etmiyorlar. onlar da takıma inanılmaz bir dinamizm katıyor. işte bu 4 oyuncu takımın kilit ismi. ben babel'in yerine sekidikaya forma verilmesi gerektiğini düşünüyorum. babel den kötü oynamayacağı neredeyse kesin gibi.

  ben bu galatasaray'ı çok beğendim.
 • 25394
  önceki sezonlara nazaran daha diri gördüğüm takım. 20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçındaki neredeyse tüm ikili mücadeleleri kazandılar. başakşehir'de etkili olabilen visca, crivelli gibi isimlere savunmacılarımız rahat adım attırmadı bile. yine aynı maçta belhanda'nın kayarak şut engellediği bir pozisyon var ki, belhanda'yı geldiğinden beri ilk kez böyle gördüm ben. geçmiş senelerde başakşehir forvetlerinin* defansımızı nasıl etkisiz hâllere soktuğunu da düşünürsek oyunumuzdaki olumlu gelişim daha net görülüyor.

  kısacası takım böyle oynasın, şampiyon olmasa da olur. fatih hocamın 3. dönemindeki gibi kaybederken de gurur duyulacak bir takım hepimizin isteği. bu sezon da buna yaklaşmış gibiyiz, inşallah böyle devam ederiz.
 • 25395
  2020-2021 sezonunun ilk 3 maçında 18 oyuncu oynatmışız bu 18 oyuncuya muslera, emre akbaba ve yeni orta saha transferi eklersek fena olmayan bir ana rotasyon oluşturmuş olacağız.

  fernando muslera
  fatih öztürk
  omar elabdellaoui
  martin linnes
  christian luyindama
  ryan donk
  marcao teixeira
  marcelo saracchi
  yeni transfer
  taylan antalyalı
  oghenekaro etebo
  younez belhanda
  ömer bayram
  emre akbaba
  jimmy durmaz
  emre kılınç
  arda turan
  sofiane feghouli
  ryan babel
  radamel falcao
  mbaye diagne
 • 25396
  fatih terim'in tekrardan döndüğü 2017 aralık tarihinden itibaren bence en iyi oyununu 20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı ile oynamış takımdır.

  başakcity, diğer takımlara göre daha oturmuş bir kadrosu ve geçen senenin şampiyonu olduğu için kendileri önemli bir kıstas bir kere. burada bahsettiğim, hızlı, tempolu, baskın bir oyun değil. takımda herkes yapması gerekeni biliyor gibi. duracağı alanı, koşacağı yeri, rakibin baskı yapacağı zamanı ve alanı. gözlerim pası silindi resmen.

  çok daha tempolu, baskın ya da daha fazla ürettiğimiz çok maçımız olmuştur ama 20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı benim için bir başkaydı.

  bu takıma katılıp yedekten oyuna katkı verecek olan 1 adet kanat ve 1 adet orta saha ile çok daha iyi olacaktır.