• 24172
  fatih hoca 3 sezondur inatla oynattığı 4-3-3 (veya 4-1-4-1 diyebileceğimiz) sisteminden vazgeçip süper lig 2019-2020 sezonu ilk yarısının son maçında doğru dizilişi ve doğru 11'e kolayca evrilebilecek bir takım iskeleti bulunca, üstündeki ölü toprağını atıp doğru işler yapmaya başlamış takımdır.

  fatih hoca takıma döndüğünden bu yana 3 sezondur kadro yapısı pek uygun olmadığı halde tek ön liberolu, çift 8 numaralı, forvet arası 10 numara oyuncusu bulunmayan ve tek santrforlu sistemde aşırı inat etti. 1-2 hazırlık maçı hariç hiç bir maçta sistemini değiştirmedi.
  halbuki 1.2. ve 3. fatih terim dönemlerinden ve milli takımdan bizler iyi biliriz ki fatih hoca 10 numara oyuncuları sever, onlara serbestlik verir. hoca forvet oyuncularına ayrı bir önem verir, elinde en kaliteli santrforları bulundurur ve çift santrfor çıkarır. hatta oyunun gidişine göre 3. bile oyuna alır.

  fatih hocanın asla sevmediği şey ise çift ön liberodur. yani çapa diye tabir edeceğimiz iki oyuncu. hoca ya 2 merkez orta saha oyuncusu oynatır ya da tek ön liberoda ısrar eder, onu iki bekin önüne yollar ve bekleri hücuma çıkarır.

  süper lig 2019-2020 sezonu ilk yarısında takımın reaksiyon vermemesinde tabi başka etkenlerinde payı vardır ama hocanın inadının da payı yok demek yanlış olmaz. maç sonrası basın toplantılarında işaret ettiği halde gerekli hamleyi hep geciktirdi fatih hoca. keşke daha önce bu kararı alabilmiş olsaydı diyoruz elbette.

  bugüne geldiğimizde hoca nihayet 2 ezberini birden bozup sistemini değiştirdi. çift ön liberolu (zamanla 2 merkez orta sahaya dönüşeceğini düşünüyorum) gerçek bir 10 numaralı, 2 tane 8 numara yerine kanat oyuncularının içeri girdikleri (yani sağ iç sol iç gibi) hücumcu bekler ve tabii yalnız kalmayan bir santrfor.

  birde not düşmek lazım; burada sistemin doğru işlemesinde bir kişinin hakkını da vermek lazım. kim o?

  tabiki de emre akbaba. uzun uzun yazıyoruz zaten müthiş başladı. goller atıyor, attırıyor, hep poziyonların içinde. forvet arkası bölgede oynuyor ama top kanatlardan gelirken doğru koşularla forveti ikiliyor. işte ligin ilk yarısında bana göre en büyük handikaplardan biri buydu. aferin emre.

  fatih hocaya dönersek; ısrarından vazgeçti. doğru sistemi sonunda buldu buna 4-4-2 de diyebiliriz 4-2-3-1 de diyebiliriz. 4-2-2-1-1 de diyebiliriz net olarak şu demek zor çünkü maç içinde oyuncular yer değiştirerek oynuyor. ama doğru olan, takım yapısına uygun olan bir diziliş olduğunu söylemek lazım.
  buna kadro istikrarı da zamanla eklenince taşlar yerine oturmuş olacak.

  ve son olarak mentorlük konusuna da değinmek lazım. bilenler vardır fatih hocanın felsefik düşüncelerinden biri de "oyuncuların oynadıkları oyundan zevk almalarıdır" bunu sağladıkça oyundaki performansları da gözle görülür şekilde yükseliyor.
 • 24173
  önünde 3 hayati maç bulunan takımım.
  (bkz: 2 şubat 2020 galatasaray kayserispor maçı)
  (bkz: 9 şubat 2020 kasımpaşa galatasaray maçı)*
  (bkz: 16 şubat 2020 galatasaray yeni malatyaspor maçı)*

  bu 3 maçtan 9 puan ile çıkabilirsek fenerbahçe deplasmanına şampiyonluk için çıkacağız. o maçı kaybetsek bile fenerbahçe'nin ve sivasspor'un kaybedeceği puanları göz önünde bulundurarak liderden maksimum 3-5 puan bandında geride olacağımızı düşünüyorum. bu 5 puan da kalan maçlarda kapatamayacağımız bir fark değil.

  şu 3 maçı kazanırsak gerisi gelecek yani inşallah. bu 3 maçtan alınacak galibiyetler takımı da forma sokacaktır. sakatların iyileşmesi, sakatlıktan dönenlerin ve uzun süredir futbol oynayamayan futbolcularımızın da form tutması için bu 3 maç gerçekten çok kritik.

  sözün özü ya hep ya hiç maçlarına çıkıyoruz ve bu maçlarda stadyumu tıklım tıklım doldurmalıyız. allah yardımcımız olsun.
 • 24174
  kayseri, kasımpaşa (d) ve yeni malatyaspor maçlarından toplanacak 9 puan ile potaya girecek futbol takımıdır.

  potaya girip şampiyonluğu koparmak adına ise tek ihtiyacımız formunda ve kenetlenmiş bir fatih terim.
  tekrar ediyorum; şampiyonluğun x-faktörü galatasaray'ın saha içi performansına kenetlenmiş bir fatih terim'dir.
  pist onun - saha dışı bütün etkenlere kulağını kapayıp, odak noktası 'futbol' olacak, 'zorlu' değil.

  çünkü biliyorum ki taraftar üstüne düşen görevi yerine getirecek.
  futbolcular ise kenetlenmiş bir hoca, doğru bir taktik anlayış ve arkalarındaki itici taraftar gücü ile arzuladığımız verimi vereceklerdir.

  yönetim, futbolcu, teknik heyet, taraftar; #kenetlenin!
  şampiyonluk şarkısı düşmesin dillerden!