• 24135
  2019-2020 sezonunu şampiyon tamamlamasak bile 2020-2021 sezonu için şimdiden ümitli olduğum takım.

  bu ümidim sebebi, medyada yer alan sene sonu için bittiği iddia edilen ve 2019-2020 sezonu kış transfer dönemi ndeki yaptığımız transferlerin bir plan doğrultusunda yapılması.

  dediğim gibi eğer, mert hakan yandaş ile emre kılınç sezon sonu gelirse 2020-2021 sezonunda elimizde mert hakan yandaş, emre kılınç, emre akbaba, taylan antalyalı,ömer bayram ve adem büyük gibi 6 tane rotasyonda ve ilk 11'de kullanabileceğimiz oyuncular olacak. bunların yanı sıra 2020-2021 sezonunda emin bayram ve ışık kaan arslan'ın a takımda düzenli rotasyona gireceğini düşünüyorum. yani elimizde kullanabileceğimiz 8 tane yerli oyuncumuz olacak. bunların 5 tanesi milli takımın da bir parçası olması çok büyük olasılık. yani bu oyuncular geçen yıllarda olduğu gibi sadece yerli oldukları için yedek kulübesinde yer alacak oyuncular olmayacak. ayrıca taylan'ın da acemeliğini bu sene atlatacağını düşünürsek seneye bir sakatlık durumu olmadığı durumda ilk 11 oyuncusu olması bile olasılık dahilinde.

  defans bloğumuzda luyindama-marcao-saracchi kesin. bunlar da güvenebileceğimiz oyuncular. hatta marcao giderse de yerini doldurmak zor olmaz. ben buraya fatih hoca'nın bir sağ bek alacağını düşünüyorum.

  orta sahada bence bütün yaz lemina transferi için uğraşacağız. eğer belhanda, diagne ve sofian'ı iyi paralara satabilirsek direkt bonservisini bile alabiliriz lemina'nın. lemina-taylan-mert hakan-emre akbaba- ömer bayram-jesse -emre kılınç 7 lisine mehmet özcan'ı da eklersek, yapacağımız her transfer ekstra güç katar. tabii sağa-sola ve orta sahanın ortasına toplam 3 tane daha transfer gerekir fakat hiçbiri olmadığı takdirde bile, karalar bağlamamıza gerek kalmaz.

  ileri uçta bu seneye nazaran daha çok dinlenen ve yaz kampına katılmış bir falcao ve avrupa şampiyonasından gelmiş babel olacak. gönül ister ki babel'i de satalım fakat satamazsak bile adem-falcao-babel üçlüsüne genç ve target man oynayabilecek bir oyuncu alırsak 4 kişiyle rahatlıkla götürebiliriz. bu genç target man'inimiz de falcao ve babel'in yanında hem güzelce gelişir hem de kötü durumda direkt tepkilerin odağında olmaz.

  yani özetle 2020-2021 sezonunda küçük rötuşlar yaparak şuan oynadığımız 4-4-2 dizilimini geliştirebilir ve çok iyi seviyelere gelebiliriz. umarım hoca tekrar pas temelli 4-1-4-1 e dönmek istemez. :)
 • 24139
  kaleci
  muslera, okan

  stoper
  donk, marcao, ahmet, emin, luyindama(sezonu kapattı)

  sol bek
  saracchi, nagatomo

  sağ bek
  linnes, mariano, şener

  ortasaha
  lemina, seri, taylan, emre, selçuk, belhanda, nzonzi(kadro dışı)

  kanat
  feghouli, jesse, onyekuru, ömer, jimmy, emre mor, yunus

  forvet
  falcao, adem, andone(belirsiz)

  an itibariyle 17 yabancımız var. emre gittikten sonra nagatomo mariano ikilisinden birinin kalacağı kesin gibi bence. luyindama ve nzonzi'yi kaydetmezsek 14 yabancı oluyor. bence bir kişilik kontenjan açıp stoper yapmamız lazım. hem bek hem stoper oynayacak bir oyuncu bulup mariano ve nagatomo'nun ikisini birden yollasak çok iyi olur.
 • 24143
  klişe olacak belki; ama ekmek su gibi on numara ihtiyacı olan takımdır. eğer alamıyorsak lemina'yı o pozisyona çekip ön libero'ya donk'u koymalıyız. aksi halde orta sahadan çıkan her top sekip geri gelmeye devam edecek ve biz de niye pozisyon bulamıyoruz ve sürekli geri pas yapıp duruyoruz diye yakınıp duracağız.
 • 24146
  geriden hızlı oyun kurmak vs. tempo yapmak.

  bu ikisi arasında bocalıyoruz bu sezon, türlü taktikler deniyoruz ama gerek oyuncu performansları, gerekse yaş faktörü sebebiyle bir türlü istediğimizi gerçekleştiremedik.

  hatırlarsınız, sezon başında fatih hoca seri'yi defansa yakın oynatıyordu da burada herkes seri'yi ilerde kullanamıyoruz, yanlış bölge falan diye eleştiriyordu. şimdi o eleştiriler lemina'ya döndü, bu kez de lemina çok defansif kalıyor. nzonzi zaten o adam değil, yani oyun kurucu, süpürücü değil. o işin şahı fernando'ydu işte, niye gönderdiysek...

  aslında bizde bir de mariano faktörü var ama keşke eyt olmasaydı kendisi. mariano'nun bek performansı bu denli düşmese geriden oyun kurma konusunda doktora tezi yazacak kadar iyi çünkü. bazen düşünüyorum, ulan şu adamı acaba ön liberoda bir denesek nolur diye. biraz bassa, koşsa falan olur da, oyun kuracak ama bu kez dönenleri toplayamayacak. selçuk gibi oynayacak yani. çok kontraatak golü yeriz...

  geriden oyun kurma görevini seri ya da lemina gibi ilerde tempo yapabilecek adamlara verince ve ilerdeki adamlar babel, belhanda, soso gibi "yürüyenler" olunca, haliyle bu kez de tempo yapamıyoruz ve sürekli topu geveliyoruz.

  emre akbaba, taylan ve bi nebze ömer bu tempo sorununu çözebilir gibi görünüyor şu an için. geriden oyun kurabilmek çok önemli, zira çıkarken topu yanlış yere atarsanız hazırlıksız yakalanıp direkt gol yiyorsunuz zaten. bu yüzden hocanın şu an lemina'yı orada kullanmaktan başka alternatifi yok gibi.