• 23927
  2019/2020 sezonunun ilk yarısında bazı futbolcuların, takımı ve teknik ekibi sabote ettiğini düşündüğüm futbol takımı. bunu kanıtlayamam ama sahada oynanan oyuna baktığımız vakit mücadeleden ve amatör ruhtan yoksun; üstelik profesyonelliğin de uzağında bir futbol sergileyen birkaç futbolcu var. bizim ligimiz, bu sene takıma katılan yeni transferlerin geldiği liglerden daha alt seviye bir lig elbette fakat mücadele ve devamlılık isteyen bir yapısı da var. dolayısıyla bu noktada ultra yıldız bile olsa, mücadeleden kaçan, gamsız ve ruhsuz takılan futbolcuların çok tutunamaması normal. tutunamamaktan ziyade çok da sevmeyiz bu tarz futbolcuları. işte bu sene henüz ligin ilk yarısı bitmemişken ve şampiyonluk iddiası kaybedilmemişken tatlı bir cumartesi akşamında iç saha maçında tribünlerin boş olmasının sebebi, galatasaray futbol takımının bu mücadele gücünden ve hırslı futbolculardan yoksun olması. teknik ekibin de suçu yok mu, var tabii ki kaybedilen puanlarda. ama takımın hiçbir şeye reaksiyon göstermeyip 90 dakikayı kafası başka bir yerdeymişçesine oynamasını da komple teknik ekibe yazmak haksızlık olur. ömer bayram, muslera, lemina ve donk'u bu entrynin dışında tutuyorum. gerisi korkunç bir boşluk.
 • 23928
  takım olarak bir revizyona ihtiyacımız şart ve ocak ayında önümüzdeki dönemin de planlaması yapılarak hazirandan sonra kullanamayacagimiz her topcuyla yollarımızı ayirmamiz gerektiğini düşünüyorum. kadro istikrarının çok önemli olduğunu acı bir şekilde deneyimledik sanırım.

  ocak ayında para kazanabilecegimiz veya kesinlikle gitmesi gerektiğine inandığım futbolcular:

  nzonzi
  seri

  selcuk*
  belhanda
  yunus
  nagatomo
  mariano
  babel

  telles**
  diagne
  maicon

  olumlu durumlar oluşursa gonderebilecegimiz futbolcular :

  marcao
  feghouli

  selcuk ocak ayında lütfen emekli olsun, futbolcu olarak misyonunu 2014'te tamamlamışti gerçi! telles'i herkes unutuyor ama bu sefer ciddi bir biçimde adaya gidecek gibi gözüküyor, tahmini 3 milyon euro ordan gelecektir. ayrıca nasıl yapılır bilmiyorum ama diagne ve maicon mevzusunu bir şekilde çözmemiz ve ordan hatri sayılır bir girdi yapmamız şart.

  babel ile maalesef doku uyuşmazlığı yaşıyoruz, babel bana kalırsa en yetenekli futbolcumuz ama bir türlü olmuyor, bir şekilde satmamiz gerekiyor. yunus akgün içinde teklifler olduğu söyleniyordu, benzer teklifleri sanırım gene alabiliriz.

  marcao ve feghouli bence gitmese bile bize bir şeyler verebilirler ama mali açıdan doyurucu teklifler alırsak elbetteki gitmeyecek oyuncu yoktur.

  andone ve leminayla devam etmemizi istiyorum. bir target man ile falcao andone x üçlüsü oldukça doyurucu bir üçlü olacaktır ki andoneyi kanatta da kullanabiliriz.

  emre mor hakkında terim eğer ki kendine inanıyorsa devam edebilir ama emre'nin profesyonel olabileceğine inanmıyorum.

  umarim beşiktaşın yaşadıklarının benzerlerini yaşamayız,bu ocak ayı gerçekten kritik olacak.
 • 23929
  şu aralar dünyanın en kaymak mesleği galatasaray futbolcusu olmak.

  dakika 85 rakip 10 kişi 2-0 öndesin ve maçı bir anda 2-2'ye getiriyorsun.

  ama ne hikmetse maç sonu hocanın kellesi isteniyor. onu sokmuş şunu çıkartmış diye de kafa açılıyor.

  lan sen ben girsek o maç oradan verilir mi? bu sezon buna benzer kaç maç yaşadık?

  şampiyonlar ligi dahil son dakika gollerini çıkart tabloya bi de öyle bak.

  hoca antreman yaptırmıyormuş. lan hadi diyelim kendilerini inandırdıkları bu deli saçması doğru koşmayın mı diyor oğlum?

  ruhuyla bedeniyle kendini kulübe bağlı hissetmeyen adam antreman mı umursar lan?

  (bkz: 14 aralık 2019 galatasaray ankaragücü maçı)
 • 23930
  kadrosunun belkemiğini oluşturan futbolcuların bir bölümünün ruhen ve bedenen bitik olduğu, ve buna rağmen hayata geçirmesi pek kolay olmayan bir taktik anlayışı bu bitik oyuncularla oynamaya çalışan takımımız. bunun sonucunda da başarılı olamıyor.

  ruhen ve bedenen bitik oyuncular: younes belhanda, sofiane feghouli, mariano ferreira filho, selçuk inan. bu dört oyuncu ruhen bitikler: ne futbol oynamak için motivasyonları var, ne galatasaray'ın kaybetmesi fazla umurlarında değil; futbolu kafada bitirmişler ve sadece paralarına bakıyorlar. bunun da temel nedeninin piyasa değerlerinin çok üzerinde sözleşmeler almış olmaları olduğuna inanıyorum. takımın en fazla kazanan oyuncuları arasında bulunan bu oyuncular başka bir yerde alamayacakları bu paralarla artık rahatlıktan ve bununla birlikte gelen umursamazlıktan hiçbir şeye motive olamıyorlar. bu dört oyuncu beden olarak da bitikler: hem yaşlarından dolayı hem de bu rahatlık ve motivasyonsuzluktan dolayı beden olarak üst düzey futbol oynayabilme yetilerini kaybetmişler. iki metre öteye pas atamama, iki metre önündeki rakip futbolcuya koşup da onun pozisyonunu kapatamama, ileri çıkınca geri dönememe, minimumda bile hızlanamama bu oyuncuların ortak özellikleri. bu dört oyuncunun her biri bizi sahada yarım kişi eksik oynatıyor. klasik ilk 11'de belhanda, feghouli, mariano olduğunda aslında sahada 11 değil 9,5 kişi ile oynuyoruz.

  ayrıca ruhen bitik olmasa da yeteneği sınırlı ve bedensel olarak yıpranmış yuto nagatomo, yetenekli ama bedensel yetilerini yukarıdakiler kadar olmasa da belli ölçüde kaybetmiş ryan babel, uyum sorunları yaşayan jean michael seri ve steven nzonzi, sakatlığı nedeniyle devamlılığı olmayan mario lemina da yine kapasitesini tama yakın kullanamayan oyuncularımız. sonuç olarak kadromuzun belkemiğindeki oyuncuların neredeyse tamamından yüksek ölçüde verim alamayınca başarılı olma olasılığımız düşüyor.

  oynaması zor taktik: teknik ekibimizin "güçlü bir oyun planı" olarak tanımladığı tek santrfor ve iki kanat forvetle oynanan ve topa sahip olmaya dayanan bir taktik anlayışımız var. şu bir gerçek ki barcelona, ispanya milli futbol takımı, manchester city vb. yakın dönemdeki etkileyici büyük başarılar bu taktiği kullanan ekiplerce elde edildi. bu nedenle teknik ekibimizin bunu güçlü bir oyun planı olarak görmesini anlayabiliyorum. öte yandan, bu oyun planının temelinde paslaşmalar yoluyla boş alanlar açmak var ve bu boş alanların açılabilmesi için de forvet ve orta saha futbolcularının hareketli olması, boş alanlara topsuz koşular yapması gerekiyor. bizim sorunumuz burada başlıyor: yukarıda saydığım futbolculardan feghouli, babel, bir ölçüde belhanda, geçmişte eren derdiyok, mbaye diagne, hareketli değil, hantal futbolcular. ayrıca yaşlanma ve motivasyon kaybı nedeniyle boş alanlara topsuz koşu yapacak güçleri kalmamış. son olarak da bunu yapmaya motivasyonları da yok.

  bunlar ışığında yapılması gerekenler: 1. taktikten, kadrodaki yerlerini dolduracak oyuncu eksikliğinden, olası satıştaki maddi zarar oranının yüksekliğinden bağımsız olarak ruhen ve bedenen bitik dört oyuncu ile yolları ayırmak. 2. takımımız illa ki bu taktikle oynamak istiyorsa eğer, bu taktiğin gerekliliklerine uygun şekilde hareketli, hızlı ve bedensel olarak yeterli oyuncular bulmak. 3. eğer böyle oyuncular bulamıyorsak oyun planımızı elimizdeki oyuncuların özelliklerine göre şekillendirmek. 4. futbolcuların motivasyon kaybının önlemek için kimseye adı var diye piyasa değerinin üstünde sözleşmeler vermemek; ve bir veya belki ikiden fazla as kadromuzda 30 üstü oyuncu bulundurmamak.
 • 23931
  3 tane transferle devre arasında toparlanabilecek takım. en azından ikinci yarı daha iyi futbol ve daha çok puan kazanabilir. bunun yanı sıra geleceğe yönelik bir yapı da oluşturabilir.

  transferler:

  onyekuru (kiralık)
  ricardo rodriguez (kiralık)
  rony lopes (kiralık)

  bu 3 oyuncu ya da benzeri transferle takım ligin ikinci yarısında, kadrosunu da doğru kullanmak ve taktik plan üretmek dahiliyle, daha iyi bir oyun oynayabilir. şöyle bir kadro düşünüyorum:

  ------------------------------------------muslera------------------------------------------

  ----linnes-------------------donk---------------------marcao---------------rodriguez----

  --------------------------------lemina----------------ömer--------------------------------

  ----lopes------------------------------emre akbaba-------------------------onyekuru----

  --------------------------------------------falcao-------------------------------------------

  şu isimler de mutlaka gönderilmeli:

  belhanda
  mariano
  nagatomo
  feghouli (gerekirse)

  bu 4'lü gittiğinde gelecek parayla yukarıdaki transferler yapılabilir. bu isimler olması şart değil elbette. onyekuru tamam gibi. bir sol bek, 1 tane de sol ayaklı sağ açık işimizi görür. burada önemli olan dinamik bir takım kurabilmek. emre akbaba'nın tam hazır dönmesi çok önemli. hem oyun kurucu hem de ikinci forvet olarak çok önemli bir oyuncu emre. sakatlanmasa çok işimize yarayan ve vazgeçilmez olacak bir oyuncuydu. çünkü çok iyi gol koşusu yapan, uzaktan şutu olan, iyi paslar atan bir oyuncu emre. defansif görevlerini de aksatmamaya özen gösteriyor.
 • 23932
  2019-2020 sezonunu 15. hafta maçları tamamlandıktan sonra beni hallerden hallere sokmuş takımım. ulan nasıl 2-0'dan maç veririz. kazansak şu an yangın yeriydi lig. ah laan aaaaah. aaaaaaaaaaaaaaa kikikiki.....

  meşhur ses kaydını bilenler bilir. aynen aşağıdaki haldeyim. en küfürsüz versiyonu bu. gerçi benden çok sözlüğün hali de bu şekilde de neyse.
  https://www.youtube.com/watch?v=gsv99-wDbVc