• 23157
  2019 - 2020 futbol sezonunun ilk 7 maçında 10 puan toplayabilmiş 0 averajı olan kulübümüzün gözbebeği takımımız.

  öncelikle belirteyim bu yazıyı plase dergi'de yazacaktım, yazar kadrosu içerisinde takımın kötü oyununu incelemek ve hakkında bir yazı yazma görevi verilmişti 1 ekim 2019 galatasaray paris st. germain maçından önce ve seve seve de kabul etmiştim. hatta psg maçından sonra "takım iyi toparladı ne yazacağım ki şimdi?" diye düşündüğüm bile olmuştu ama 5 ekim 2019 gençlerbirliği galatasaray maçından sonra ilk 7 haftadaki sorunların devam ettiğini görerek bu konuları incelemiş, analiz etmiş, hafta sonunu bununla yemiş ve pazartesi yazıyı hazır etmiş tam onaya verecektim ki yazdıklarımın yalan olduğu, takımın kötü oyununun tamamen terim'in sadakatsizliğine, egosuna vs. bağlayan o yazı girildi. diğer bekleyen yazılarımın yayınlanmaması gibi bir sorun zaten varken (tam 38 gün boyunca bir yazım hakkında hiç işlem yapılmadı) bir de bana verilen bir konu hakkında yazmam beklenmeden 9 sezonda 8 şampiyonluk görmüş, avrupa'dan kupa getirmiş bir hocayı öylesine suçlayıcı bir yazı yayınlanınca içlerinden ayrıldım ki hiç de pişman değilim. terim'i "ego sahibi" diye suçladıkları bir ortamda terim'in egosunu eleştirecek egoyu kendilerinde bulanlar galiba 23 tane şampiyonluk sahibi, en az 5 avrupa kupası sahibi olmalılar. ki abdullah avcı bile yakın zamanda "benim teknik direktörlüğümü eleştiremezsiniz" diyebildi. 0 kupa ile. herhangi bir başarı olmadan. gerisini sizin takdirinize bırakıyorum bu konuda.

  bu kısmını açıkladığıma göre işin inceleme kısmına geçebiliriz:

  1 - mariano filho ve yuto nagatomo'daki düşüş

  ligdeki 7 maça bakalım,
  16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçı: mariano 5 orta denemiş 0 isabetli. nagatomo 3 orta denemiş 1 isabetli.
  25 ağustos 2019 galatasaray konyaspor maçı: mariano 6 orta denemiş 3 isabetli. nagatomo 5 orta denemiş 0 isabetli.
  30 ağustos 2019 kayserispor galatasaray maçı: mariano 3 orta denemiş 1 isabetli. nagatomo 1 orta denemiş, 0 isabetli.
  13 eylül 2019 galatasaray kasımpaşa maçı: mariano 5 orta denemiş 1 isabetli. nagatomo 4 orta denemiş 0 isabetli.
  22 eylül 2019 yeni malatyaspor galatasaray maçı: mariano oynamamış, nagatomo 45 dakika oynamış 1 orta denemiş 0 isabetli.
  28 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı: mariano hiç orta denememiş, nagatomo 2 orta denemiş 0 isabet.
  5 ekim 2019 gençlerbirliği galatasaray maçı: mariano 5 orta denemiş 2 isabetli, nagatomo hiç orta denememiş.

  (maçkolik.com maç+plus opta verilerinden alınmıştır)

  bu tabloya göre mariano %29,16, nagatomo %6,25 ile orta yapıyor bu sezon. %6,25. yani 100 orta alsak nagatomo'dan 6'sı belki ceza sahasında birisi ile buluşacak ki bunun da istediğimiz isimle yani radamel falcao ile buluşup buluşmayacağı bir muamma. mariano da ise 100 orta yaptırsak 29'u isabetli olacak.

  orta sahaya değindiğimde zaten bahsedeceğim, merkezde yaratıcı oyuncusu eksik bir takım galatasaray. eldeki kadro ile merkezden ceza sahasına top getirmek çok ama çok zor, falcao ile buluşturmak asistin asistcisi belhanda varken ya da penaltı atarken pas atar gibi, pas atarken ise top ayağına sadece değmiş gibi davranan selçuk oynuyorken imkansız. bu yüzden kanatlara bağımlıyız topu rakip ceza sahasına getirmek anlamında. açık oyuncuları ters ayaklı, zaten sadece içeriye kat ediyorlar. bu anlamda kenardan gelecek topları içeriye çevirme görevinin büyük bir çoğunluğu bek oyuncularının sırtına biniyor ve bu görevi de başaramadıkları aş`ikar. bu topun hücuma çıkmasını engelliyor ve rakip ceza sahası içinde topla buluşma` oranının çok düşmesine neden oluyor.

  2 - luyindama ve marcao'nun arasındaki boşluk

  burada sözlükteki bir çok yazar da bahsetti, bir çok blog yazısında - incelemede - twitter flood'unda da aynı şeyi okudum. luyindama ve marcao arasındaki boşlukta rakip forvetler alan bulabildikleri için bir savunma zaafiyeti oluşuyor. haklı tarafı da var bu konunun. ancak bunun nedeni de özellikle mariano'nun ve aynı zamanda nagatomo'nun geri dönüşlerde çok sıkıntı yaşaması nedeniyle luyindama'nın kanadı kapatmak için iyice sağa, marcao'nun da sola açılması. bakın 3 ısı haritasında bu çok net görülebilir.

  16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçı: https://gss.gs/DJD.jpg
  30 ağustos 2019 kayserispor galatasaray maçı: https://gss.gs/KEo.jpg
  22 eylül 2019 yeni malatyaspor galatasaray maçı: https://gss.gs/Wum.jpg

  yani bizim tüm savunma zafiyetimiz yine bekler kaynaklı, beklerin dönüşte sıkıntı yaşamalarından kaynaklı. nagatomo'da bu yine biraz daha anlaşılabilir, geldiğinden beridir hiç dinlenmediği gibi (sezon - dünya kupası - sezon ilk yarı - asya kupası - sezon ikinci yarı gibi bir trafikteydi) mariano'da bu ciddi anlamda bir düşüş sinyali. ha keza paris maçında bu sıkıntının olmama nedeni ryan donk'un o pozisyonu kapatıp iki stoperin arasında üçüncü bir stoper koyulmasıydı. böylece luyindama ve marcao istedikleri gibi kanatlara açılsalar bile donk pozisyonunu koruyarak açılacak boşluğu önledi ki maçına göre kesinlikle doğru bir hamleydi bu.

  3 - ideal orta saha kurgusu & belhanda + selçuk inan verimsizliği

  4-1-4-1 gibi görünüyor kağıt üzerindeki sistemi takımın. ama 4-1-2-2-1 gibi sahaya diziliyor. böylece 1 ön libero 2 merkez orta sahaya ihtiyacımız var. ön libero zaten belli, steven nzonzi. ki şu andaki kurguda bana kalırsa kağıt üzerinde muslera'dan bile önce yazılması gereken bir isim. bir diğeri de jean michel seri. aktif akan oyundaki pas bağlantılarını çok iyi sağlaması bir yana, iki yönlü ve süratli bir oyuncu olması nedeniyle çok faydalı olabiliyor takıma. kaldı 3. alternatif. bu bölge için elimizde lemina - belhanda - selçuk - taylan ve sol bekten devşirme, girdiği maçlarda iyi futbol gösteren ömer bayram var. (donk da var ama donk bence ön libero yedeği olarak düşünülmeli) bu bölgede de bu 7 maçtaki performanslara bakarak 1. alternatif lemina olmalı ama hiç hazır bir görüntü vermiyor ki southampton'la bir sezon başı kampı geçirmediği görülüyor, zamana ihtiyacı var. bu durumda ya umursamaz belhanda, ya penaltı atarken pas gibi atan, pas atarken top ayağına çarpmış gibi davranan, top kontrol etmeyi unutmuş selçuk inan * *, ne vereceğinden emin olamadığımız çünkü hiç göremediğimiz taylan antalyalı ve son olarak ömer bayram var.

  bu dörtlü içerisinden (lemina hazır olmadığı için) yapılacak tercihin ömer bayram olması daha mantıklı şu süreçte. çünkü hem topla - topsuz iyi hareketleniyor, hem en azından çizgiye inmeyi düşünüyor (nagatomo hiç çizgiye kadar inmedi bu sezon, inse bile sağına çekip orta yapmayı deniyor nedendir bilinmez) hem de nagatomo'nun dönüşlerde sıkıntı yaşadığı anlarda bek pozisyonuna yardım ederek 2. maddedeki o boşluğun oluşmasını kısmen önleyebiliyor.

  belhanda'yı beğenmediğimi burada bilmeyen yoktur. yani asistin asistini yapması benim için bir anlam ifade etmiyor. galatasaray'da sırtına 10 numaralı formayı giyen bir oyuncu sahadaki futbola isyan etmiyorsa o 10 numara o oyuncuya büyük gelir. belhanda yetenekli olabilir belki (ben bundan da ciddi anlamda şüpheliyim) ama yeteneklerine ihanet ediyor umursamazlığıyla. sadece yeteneklerine ihanet etse yine bir nebze, takıma da ihanet ediyor maç içerisindeki kopmalarıyla örnekte görülebileceği gibi; https://twitter.com/.../1180770876175896576

  selçuk inan hakkında zaten artık konuşmak istemiyorum. kaç sene oldu futbol onu bırakalı ben unuttum. keşke sözleşme teknik ekibe katılması için yenilenseydi.

  merkezde daha yaratıcı bir oyuncuya ihtiyacımız olduğu da belirgin. sneijder gibi ama göbekte oynayan hali, kilit pasları başaracak, top kontrolü üst düzey, oyunun temposunu bile dikte edebilecek bir merkez orta saha. ancak ffp varken hem bek oyuncuları hem bu isim alınması zor olasılık. iki bek daha öncelikli şu anda.

  4 - feghouli ve dinlenme problemi

  2018 - 2019 sezonu bitince feghouli afrika kupasına gitti. finale kadar yükseldi, hiç dinlenmeden geldi süper kupa akhisar maçı ile sezona başladı. kamp görmedi. kondisyon yüklemesi yapılamadı. bu yüzden de vücudu ve kondisyonu istediklerini yapmasına engel oluyor. devre arasında da dinlenmesi için izin mi verilecek, yükleme mi yapılacak? her halükarda sıkıntılı bir durumda feghouli'nin durumu.
  ki bir de kaslardaki yorgunluktan sakatlık sıkıntısı var. allah saklasın bu tempoda bu seviyede zorlamaya devam edilirse kas sakatlığı geçirmesi riski var. yerine emre mor ya da jimmy durmaz monte edilmeli bir süre bence.

  5 - babel ve bencillikleri

  brugge maçı - karşı karşıya özgüven fazlalığından kaçan gol ve cl'de kaçan 2 puan.
  yeni malatya maçı - 3'e 1 başlayan pozisyonda arka direkte andone bomboş pozisyondayken daha kolay pas opsiyonu olan lemina'ya oynaması, savunmadan dönen topu yine boş olmasına rağmen andone'ye vermeyip kendi vurması sonucunda kaçan 2 puan.
  psg maçı - hepimizin ezberinde 3 kişi üzerindeyken belhanda boş koşuyu yapmışken dönüp vurma çabası sonrası kaçan 1 puan.

  yani son derece net. babel ya golü kendisi atıp kendisi yıldız olmak istiyor ya da takım için daha kolay olan opsiyonu bir yana bırakıp kendisi için daha kolay olanı deniyor. özellikle paris maçındaki yaptığı asla ama asla kabul edilebilir değildir ve takım oyunu oynaması için terim'in o iyi bildiğimiz "uyarının biraz daha ötesinde" bir müdahalesine ihtiyaç duyduğu açık.

  5 maddede toparlayabildik. çözümlere gelirsek,
  sağ ve sol bek pozisyonlarına net 2 tane transfer. bu bekler tercihen hücum beki görevinde ama geriyi de asla ihmal etmeyecek dönüşlerde sıkıntı yaşamayacak genç oyunculardan bulunmalı. devre arasına kadar da şener - ömer (ya da emre) veya nagatomo sağda denenerek ömer (ya da emre) denenmeli.

  orta saha kurgusu netleşmeli. nzonzi - seri - lemina üçlüsü birlikte oynama alışkanlığı kazanmalı. bek pozisyonlarına bütçe yaratılması için belhanda satılmalı ki artık taraftarlarla arasındaki bağı da koptu kopacak 3-5 savunanı bile 10 numaraya ihanet ettiğini görebiliyor.

  feghouli dinlenmeli, yerine emre mor eğer yetersizse jimmy durmaz forma giymeli.

  babel uyarılmalı, uyarı yetmezse kızağa çekilmeli ve yerini adem büyük'e bırakmalı.

  bakın, forvetinde falcao olan bir takım falcao'yu net bir şekilde 5 maçta 2 kere (3 lig maçı 2 cl) topla buluşturabildi adam geldiğinden beridir. birisi kasımpaşa maçı ki attı zaten, diğeri fener maçı yine attı ama ofsayttı. bizim oyun planımızı bu forvet üzerine kurmamız gerekli. adam gelen pozisyonu affetmiyor çünkü. sorun ona pozisyon getirilmesinde.

  falcao'yu daha fazla kullanmanın yolları ise kenarlardan gelen ortalar. yani takımın onu beslemesi. bunu yapmıyoruz şu anda bunu çözdüğümüz anda işin rengi tamamen değişecek. ki zaten 7 maçın 3 maçında falan orta saha birlikte oynayabildi, falcao iyi bir kamp geçirmedi. bunları da hesaba katmak lazım.

  bunlar düzelir, devre arasında 2 bek alınırsa biz 23'ü de alırız bu kadroyu koruyarak 25'i de. arada bir de cl çeyrek final yaparız en kötü.
 • 23158
  2019-2020 sezonu ilk yarısı kalan 10 haftada ligde sürekli olarak aşağıdaki şekilde ilk 11 çıkmasını umuyorum.

  .............falcao....x.......................
  .....................x...........................
  .............seri........lemina...............
  .................nzonzi.........................
  x.............x..........luyindama..........x
  .................muslera........................

  dizilim bu, banko yazılacak adamlar bunlar. x yerine kim formdaysa o oynar. 7. hafta gençlerbirliği deplasmanı kabusu sonrası benim mevcut form durumunda ideal 11'im:

  .............falcao....andone.............
  ...................adem......................
  ..............seri.......lemina...........
  ...................nzonzi.......................
  yuto......donk..........luyindama...şener
  ..................muslera........................

  lemina 90 dakika çıkaramıyor mu? seri hasta mı? koyarım taylan'ı, donk'u; stopere marcao'yu devam ederim. ne sistemi bozarım, ne selçuk'la belhanda ile uğraşırım.