• 22822
  mevcut oyun düzeninde beklerinden yana sıkıntı çeken takım. babel ikinci forvet gibi, feghouli ise daha orta alana yakın konumlanmayı sevdiği için oyunu genişletme görevi beklere düşüyor ama iki bek de bunu kaldıracak tempoda değil. kenar oyuncularımızın en azından biri bile çizgiye basan profilde olsa merkezdeki 8 numaralarla ceza sahasında etkin olmaya çalışabiliriz ama güncel kurguda iş beklere düşüyor. ceza sahasında sayısal olarak daha fazla olmalıyız ve bunu sağlamanın şimdilik en kolay yolu çift forvetli bir düzene dönmek gibi duruyor.
 • 22823
  vallahi billahi bu sezon için hem lig hem de avrupa da gram ümit vermemektedir. aksini iddia eden arkadaşlarıma pembe gözlükleri ile kendi dünyalarında mutluluklar dilerim.

  bir takım düşünün ki hangi şartta olursa olsun dikine oynama diye bir derdi olmasın. bir takım düşünün ki 90 dakika boyunca bir verkaç yapmasın, bir takım düşünün ki ilk isabetli ortasını maçın seksen küsür dakikasında yapsın, bir takım düşünün ki kalecisi forvet oyuncusunda. daha fazla topla oynama süresine sahip olsun. her hafta berbat oyun her hafta mükemmel bahaneler. yok takım yeni, yok form tutmadı. karşındaki takıma bakıyorsu anadolu takımı bile yardır yardır oynayıp pozisyonlar üretiyor, sen sürekli topa sahip olup al gülüm ver gülüm derdindesin. önümüzde malatya deplasmanı var, pembe gözlüklü arkadaşlarımın manşeti hazır. takım şampiyonlar liginde oynadı malatya zor deplasman vs. vs. vs.

  cidden artık yaşlandım psikolojim bu berbat ötesi futbol oynayan takımı kaldırmıyor. siz hakkını vererek oynayında, biz birşeyler görelimde mağlup olalım, 5 yiyelim.

  ama gel gelelim kendi evimizde forvet oyuncumuzun roveşatasının auta gitmesini övüp duruyoruz. biz galatasarayız, ne zaman bu hale geldik.
 • 22824
  18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçı özelinde çok çok kötü bir oyun oynamaktadır. yeni oyuncular, futbolcuların yapısı vs. bir kenara böyle bir futbol tarzı kalmadı 2019 yılında. herkes durağan, kimse girişim yapmayı düşünmüyor. herkes kaçak oynuyor. topu falcao ile buluşturacak bir plan bile yok. kesinlikle bir taktiksel devrime ihtiyacı var. modası 2006'da bitmiş bir futbol oynuyoruz. bundan çok sıkıldım. üst düzey oyuncularımız var üst düzey bir futbol beklemek hakkımız. fatih terim'den 1990'larda yaptığı gibi bir devrim bekliyorum. umarım böyle bir şeyi başarabiliriz.
 • 22825
  aslında 2019-2020 sezonu hazırlık döneminden başlayarak ligin geride kalan ilk 4 maçı ve bu akşamki maç özelinde, oldukça durağan oynayan, kağıt üzerinde toplam topla oynamada üstün gözüken ama bunu oyunun akışına, pozisyon zenginliğine dönüştüremeden kısır bir şekilde maçları tamamlayan takımdır.
  o kadar ezbere bir paslaşma şeklimiz var ki, bu bizim ligin en kolay savunabilecek takımı olmamıza neden oluyor.
  saha içi pozisyonunu korumayı becerebilen her takım bizden rahatlıkla puan alabilir, hatta ileride bir iki tane de hızlı oyuncusu varsa bunu galibiyete çevirmesi pek de zor olmaz.
  hocamızın ne yapıp edip takımı hareketlendirme adına emre mor, yunus, jimmy, ömer... gibi nispeten daha hareketli oyunculara daha ciddi süreler verecek biçimde bir kurgulamaya gitmesi elzem gibi.
  şöyle düşünelim, "çok pozisyona giriyorduk da diagne atamıyordu, bu yüzden falcao'yu aldık" durumumuz yoktuki bizim.
  topu gol bölgesine getirme, kanatlardan son çizgiye inme, çabuk düşünme, hızlı ve sonuç odaklı paslaşma (gerekiyorsa %40 topla oynayarak) sorunlarımız vardı ve hala da devam ediyor.
  topu gol bölgesine taşıyamıyorsan falcao'nun varlığının hiçbir esprisi olamaz.
  umarız yavaş yavaş takım temposu, hareketliliği ve direnci gün be gün artar ve gelecek maçlara daha umutla bakabiliriz.
  (bkz: 18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçı)
 • 22826
  gol pozisyonu üretme ve gol atma konusunda sezonun ilk 6 maçı itibariyle ciddi derecede sıkıntı çeken takım. çok açık ve net şekilde ceza sahasında çoğalamıyoruz, gol pozisyonu üretemiyoruz ve
  tabii ki gol atamıyoruz. rakamlarla durumu açıklamak gerekirse;

  2019-2020 sezonunun ilk 6 resmi maçında 6 gol attık. (süper kupa, lig ve cl)
  maç başına 1 golle oynuyoruz.
  son 10 sezondaki ilk 6 maça baktım ve durumun hiç iç açıcı olmadığını rakamların da yardımıyla daha iyi anladım.

  2018-19 ---> 14 gol
  2017-18 ---> 12 gol
  2016-17 ---> 10 gol
  2015-16 ---> 9 gol
  2014-15 ---> 5 gol
  2013-14 ---> 6 gol
  2012-13 ---> 15 gol
  2011-12 ---> 11 gol
  2010-11 ---> 11 gol
  2009-10 ---> 19 gol

  son 10 sezonunun ilk 6 resmi maçının gol ortalaması: 11.2

  şampiyon olduğumuz yıllardaki ilk 6 resmi maçın gol ortalaması: 10.6 *

  son 5 lig şampiyonluğumuzun toplam gol sayıları ise şu şekilde oluşmuş:

  2018-19 ---> 72
  2017-18 ---> 75
  2014-15 ---> 60
  2012-13 ---> 66
  2011-12 ---> 69

  ortalaması 68.4 ediyor. şu anki ortalama ile gidersek ligde atacağımız gol sayısı ise 43 ediyor. yani takım gol atma konusunda sos veriyor.

  umarım hoca da rakamlarla açıkladığım bu sorunun farkındadır ve çözüm üretmeye başlamıştır. çünkü gol atamamak, bir takımın başına gelebilecek en büyük sorundur.
 • 22827
  18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçı'nda 17 orta yapmışız ve sadece 1'i evet 1 tanesi isabetli. soso ve babel zaten tipik çizgiye basan, öncelikle içeri orta yaparak forveti besleyen oyuncular değil. nagatomo en son ne zaman orta açtı ben hatırlamıyorum. sürekli çizgide aldığı topu kontrol edip, geriye verdiğini hatırlıyorum. filho zaten yapamadığı ortalarla meşhur. adam içeride falcao varken en uzak direğe, takımın en kısası nagatomo'ya balon orta açmayı tercih ediyor. olmadı önündeki rakibe nişanlıyor. futbolda taktik, alan kapama falan hadi çalışırsın olmaz, süre-kondisyon ister de basit 3-5 antrenmanla hallolabilecek şu orta açma konusunu nasıl halledemez?
 • 22828
  oldukça yüksek kaliteli ve alternatifli bir kadromuz var. ben daha tvden maç izlerken oyunculara alışamadım, adamların birbirinin oyununa alışamaması çok normal. zamanla bu kadro oturacak ama malesef avrupa için iş işten geçmiş olabilir. zamana ihtiyacımız var çünkü bu çok belli.

  şu an sanki 3 önliberoyla oynuyoruz. lemina ve serinin biz hücumdayken en yakın olması gereken adamlar kanatlar iken ikisi de nzonzinin yanına gelip orta yuvarlakta bekliyor. toplam 3 kişiyle hücum yapmaya çalışıyoruz ilerde bu da takımda kopukluk yaratıyor. özellikle lemina hiç hazır değil. işin güzel tarafı hem orta saha hem de hücum için rotasyonumuz da sağlam. şu an yedek olarak bakılan emre ve jimmy ilk 11e girerse kimse yadırgamaz sanırım.

  defans hattımız ise allaha emanet. yedekleri de yok. şener ve emre'nin mutlaka bir varlık göstermesi gerekiyor bu beklerle sezon bitmez.

  takır takır top oynamaya başlayacak bu takım ben inanıyorum. 4 5 haftaya daha ihtiyacımız var.
 • 22830
  fatih terim’in sezon öncesi yapmış olduğu plan dahilinde ilerliyoruz. 4-1-4-1 dizilip, pas oyunu oynayan ve set hucümü yapmaya çalışan bir takımız. bunu bu zamana kadar pek iyi yapamadık. çünkü transferler geç geldi. takım tam hazır olamadı. sakatlar cezalar derken as 11 denebilecek ilk maçımız 18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçıydı. bu maçta belhanda yoktu. fatih hoca belhanda’yı çok seviyor. eğer sakat olmasaydı bu maçta onunla başlayacağından eminim. o zaman dışarıda kalacak oyuncu ya lemine olacak ya da seri...

  fatih terim’e akıl verecek değiliz. buna haddimiz de yok. iyi kötü maçları izleyip kendimizce yorum yapıyoruz. ben 3’lü savunma formasyonlarını çok severim. elimizde çok güçlü bir orta saha var. bu orta sahanın etkinliğini düşürmek yerine sistemi değiştirsek? 18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçında mariano o kadar boşluklar verdi ki aynı şeyi psg karşısında yapmış olsa maç 5-0 olurdu.

  dere geçerken at değiştirilmez. fatih hoca da bu tarz radikal değişiklikleri sezon ortasında yapmaz. ama taraftar olarak bizim de rüyalarımız, hayallerimiz var. mesela bu kadro 3-1-4-2 veya 3-4-1-2 oynamaz mı?

  —luyindama, donk, marcao—
  ——————nzonzi——————
  feghouli lemina seri belhanda
  ————-falcao babel————-

  ya da;

  —luyindama, donk, marcao—-
  lemina, nzonzi, seri, belhanda
  ———-——feghouli—————-
  —————falcao, babel————

  ama hoca’nın bu tercihlerini yapacağını sanmıyorum. o inandığı sistemden vazgeçmeyecek gibi görünüyor. umarım dediği gibi olur ve zamanla daha iyi oluruz. 18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçında takım pas oyunu konusunda güzel enstanteneler sundu ama hücumda çok etkisiz kaldık. biz çok yavaş hücum ediyoruz. biz pozisyon yakalayana kadar rakip savunma yerleşiyor. bakalım bu oyun değişecek mi veya gelişecek mi? merakla bekliyorum. çünkü bu takım kalite olarak tarihin en iyi kadrolarından birisine sahip. umarım heba olmaz.
 • 22831
  her hafta ligimizde en az 3 maç, premier league'den 3-4 maç izliyorum. maalesef seyrettiğim en yavaş takima sahibiz. bunun asli sebebi çok belli: bekler ve kanatlar.
  babel: çok kaliteli ve büyük profesyonel ama hız yok.
  soso: büyük yetenek ama hız yok. sıfır yani.
  nagatimo: evde yok.
  mariano: ?
  bir takımın dört köşesi de hareketsiz, bereketsiz olursa ne umabilirsin?
  ortada pas yap. al-ver. sağa gönder, ileri git. dur, geri ver. sola cek. hop babel. ondan nzonzi. al seri. ver bakayim soso'ya. aman leminacigim al bakayim. ay sıkıldık luyindama karşim sendeyiz... muslera!
  bu sekilde oynuyoruz ve ileride falcao var. şaka gibi.
 • 22832
  hızlı oynamak için hızlı koşan futbolculara gerek yok. tabii ki hızlı koşan oyuncu bir takıma opsiyon anlamında artı değer katar fakat kontra atak futbolu oynayan takım olmaktan çıkalım artık. büyük takıma yakışmayan bir durum bu. önemli olan hareketli oyun. pas opsiyonu olabilecek alanlara kaçmak ve top istemek. topu hızlandırmak işimizi çözecek.

  pas kalitesi yüksek oyuncularımız var. şu anki sıkıntımız oyuncularımızın oldukça statik kalması. pas isteyen, boşa kaçan oyuncu yok gibi. bu durum da çok büyük ihtimalle fizik kondisyon yetersizliğimizden kaynaklanıyor. profesyonel dünyaya hiç yakıştıramadığım "fizik olarak hazır değil", "erken form tutmayalım" bahanelerinin bitmesini bekliyoruz bakalım.

  hücum etmekte zorlanmayacağımız bir oyun planı oturtabileceğimizi umuyorum. teknik kadro biraz daha taktik çalışsın ama.
 • 22833
  2. toplar için yeterli iştaha sahip olmayan takım. eğer seri, lemina, nzonzi triosu ile oynamasak bunu kabul edebilirdim ama gerek kendi defansımızdan gerekse hücumdan seken 2. topları daha çok kazanmamız gerekiyor. hea bunu yapamamamızın en büyük etkeni bir kenar organizasyonunda ceza sahasına 4 kişi ile girmemiz. organizasyon anlamında böylesine zayıfken bu kadarına ne gerek var cidden anlamıyorum.
 • 22834
  psg'yi izledikten sonra karalar bağlayan taraftarımıza anlam veremiyorum. biz bunların dünya şampiyonu milli takımlarını yakın bir süre önce konya'da tokatlamadık mı?
  nasıl mı tokatladık? corps a corps mücadele ederek, savaşarak tokatladık.

  geçiniz 'burası şampiyonlar ligi; burada yenemiyorsan yenilmeyeceksin' laf salatalarını. biz de galatasaray'ız - kuruluş amacımız türk olmayan takımları yenmek. 5 senedir kuruluş amacımıza 1 gram bile hizmet etmedik, edemedik.

  biliyorum ki fatih terim çıktığı maçları almak istiyor ise, alır. ama sol beke nagatomo, sağ beke de mariano'yu koyarsa alamaz. bakın burası çok önemli; bu kararlarıyla da almak istemediğini ilan eder.
  çünkü her tercih bir vazgeçiştir. tekrar ediyorum; her tercih, bir vazgeçiştir.
  fatih terim de bek tercihleri ile iyi futboldan vazgeçiyor.

  artık benim nezdimde sahada galatasaray'ın futbol adına bir şey yapmadığı her dakika fatih hocaya yazmaya başladı. feghouli formsuz mu? çek kızağa. beklerin bitik mi? değiştir sistemini.
  ben maç izlerken öfkelenmeye mecbur muyum? bu takım 2 senedir top oynamıyor.
  (bkz: kazansever) renkdaşımın da belirttiği gibi, bir şeylerin değişmesi lazım. hem de en acilinden.

  şampiyonlar liginde her galibiyet 2.7 milyon euro getiri sağlıyor. güncel kur değerleri ile kemiksiz 17 milyon türk lirası. biz neden bu gelirleri, hele ki o kadar ihtiyacımız varken, elimizin tersiyle itip, çıkıp top oynamıyoruz?

  nerede soyunma odasında takımına

  'topun olduğu yer bizim için pozisyon',
  've vurmaktan çekinmeyin',
  'hiç bir boş alan ve boş adam bırakmamak',
  've top oynayacağız; size bir daha söylüyorum, en iyi defans yapma oyunu oynamaktır',
  'ileri gittiğimiz zaman da hep beraber topa doğru bam-bam-bam gideceğiz, ve oynayacağız'
  'kazanacaksınız, kazanmak için uğraşacaksınız'

  diyen teknik direktör, nerede 2 senedir oynadığımız garabet futbol.
  vakit yalı bebelerine, devletin pis adamının tff'sine, mhk'ya, pfdk'ya dalaşmak yerine futbolumuza konsantre olma vaktidir.
  hocamız umarım en kısa sürede bunu idrak eder.
 • 22835
  2019-2020 sezonu için zamana ihtiyacı olan takım onu zaten biliyoruz ama sorun şu ki bu takım takır takır top oynasa bile seneye ilk 11 kadrosunun %50 sini bir şekilde kaybedecek. 2 ay içinde form tuttu şampiyon oldu diyelim seneye bir daha hop sil baştan. tabii bu durumun asıl sebebi financial fair play kapsamındaki eli kolu bağlı durumumuz lakin seneye takıma katılacak oyuncular yaz kampında bir arada oynamadığı sürece herhangi bir sezona hiçbir zaman hazır giremeyeceğimiz acı bir gerçek.
 • 22836
  hızlı koşan oyuncusuyla topu hızlı sürmek ya da hizli oynamak aynı şey degil elbette. boş alana atilan topu defanstan önce ele gecirip denge bozacak oyuncusu olmayan takim. bu da al ver oyununa döndürüyor takimi. o esnada ise rakip defans coktan yerlesmis oluyor. asli sorunu hız olan takimimiz. oyuncu ve oyun anlaminda.