• 22464
  4-4-2 oynamasından yana olduğum canımız ciğerimiz.

  fakat yine de şöyle bir şey var; benim için mevcut takımla ilgili yapılan sistem tartışmaları son derece gereksiz. sebebi de basit, takım yeterince koşup mücadele etmiyor. geçen sene de * durum böyleydi, hala da devam ediyor.

  durum böyleyken sabaha kadar galatasarayın ne oynadığını/ne oynaması gerektiğini anlatabiliriz fakat bu kadar kötü koşan takımın herhangi bir sistemi çalıştırması mümkün değil. rakiplerin kalemize bu kadar rahat gelmesi buna karşın bizim bir türlü organize olamamamız ve daha bir sürü saha için sorun; hepsinin kaynağı apaçık ortada. takım koş-mu-yor. top kayıplarına gerekli reaksiyon verilmiyor, rakip atak yönü değiştiriyor gerekli reaksiyon verilmiyor, takım atağa çıkacak yine gerekli reaksiyon ortada yok.

  bu işe kafa patlatan hocalar bazı şeyleri sabit alıyor. yani adamlar sana parselizasyonu, presi, adam paylaşmayı, pas hızını vs anlatırken 10 tane koşan mücadele eden adamın varlığını kabul ederek anlatıyor. kaybedilen topların ideal sürede tekrar kazanma sürecini anlatırken koşan basan oyuncuların varlığını kabul ederek anlatıyor.

  futbolun temeli mücadeledir arkadaş. o mücadele azmi, isteği her şeyden önemlisi bunu hayata geçirecek mücadele gücü olmadığı sürece bütün sistemler çöpe çıkıyor.

  takım önce koşup mücadele etmeyi öğrenecek. herkes koşacak, herkes basacak, herkes ikili mücadeleye girecek. bu şartlar sağlansın, sonra sistem tartışması yapalım.

  yine de 4-4-2 candır.