• 22313
  takımın 6 numarası yok.

  üstüne ilk 11'in yarısından fazlası yaz döneminde ağır bir şampiyona dönemi geçirdi.

  muslera - luyindama - seri - feghouli - belhanda - diagne.

  bu oyuncular ne fiziksel ne de mental olarak hazır değil olamazlar da zaten.

  sezon başı kamp yüklemesi diye bir şey vardır biliyoruz değil mi? takıma katılalı 2 hafta olmamış futbolcular neye nasıl hazır olabilirler ki bu kadar kısa sürede?

  bütün bunların üstüne marcao'nun kilo fazlalığı, mariano ve nagatomo'nun malum halleri fiorentina maçındaki * can sıkıcı tabloyu yarattı.

  tek bir maç üzerinden 'bu sezon da şampiyonlar liginde bitiğiz' geyiği kasmak için fazla erken.

  şampiyonlar ligi bir başlasın görelim takımın halini ondan sonra dilediğinize gelişi güzel söversiniz. sadece biraz sabır.
 • 22314
  3 gün sonra ligler başlıyor ve önünde çok önemli iş kalemleri duruyor;
  - pas yapabilen mücadeleci orta saha transferi
  - diagne’nin makul ücretle yollanabilmesi
  - falcao/(olmuyorsa da alternatifi) transferi

  gönül isterki 2 senedir takım oyununu oturtmuş olalım, oyun şablonlarımız belli olsun; birlikte hareket eden, defans ve hücum kurguları sistematik; hareketli ve tempolu bir takım olalım..
  ama hala buna çok uzağız, yine bireysel anlık performanslar üzerinden yürüyeceğiz gibi görünüyor. e hal böyle olunca taraftarın da transferden medet ummasından doğal birşey olamaz..
 • 22316
  2017-18 ve 2018-19 yıllarının şampiyonu ve yine bahsi geçen yıllarda olduğu gibi sıkıntılar içerisinde 2019-20 sezonunu 3 gün sonra açacak takım.

  ağustos başına kadar geçen sürede güzel hamlelerle kulübeye ve as takıma gayet iyi takviyeler yapılmış olsa da son 15 gündür olduğumuz yerde sayıyoruz ve asıl önemli eksikleriyle alakalı bir türlü gelişme olmuyor.

  sattığın kadar al kuralına göre şu an -€3m bütçemiz var. diagne'nin hiçbir yere gittiği yok gibi görünüyor. diagne satılmazsa ikinci bir planımız yok gibi duruyor bütçeyi artıya çekmek için. falcao ise hem taraftarı hem yönetimi bitmediği her gün yoran bir transfer haline geldi.

  ozornwafor kaydedilmeyecek diye düşünürsek tek stoper yedeğimiz ahmet çalık, hadi bir de donk olsun ki orta sahada da yedek olarak o var. ilk 11'den ayrılan fernando yerine savunma yönü kuvvetli bir isme ekmek su gibi muhtacız. bu ismi bulsak bile yedeklerini konuşmaya başladığımızda yine işler berbat bir hale bürünüyor.

  6 numara, yedek yerli stoper, yedek yerli orta saha ve falcao veya bir başka forvet alıp diagne ile de yolların acilen ayrılması gerekiyor. her sene son günlere kalıp mutlaka bir eksikle sezona başlamaktan yorulduk, umarım bu sene sorunsuz başlarız. şunu da eklemeden geçemeyeceğim, mevcut haliyle bile süper lig şampiyonluğunun açık ara favorisidir..
 • 22317
  bir sonraki sezonun kadrosunu kurmak için şimdiden çalışmaya başlaması gereken takım. belli ki bu sezon da istikrarlı bir oyun ve yapıya kavuşamayacağız. yaş ortalaması ve maaş skalasının düşürülmesi gerekiyor. bunun nedenlerini de bugünden gözlemleyebiliyoruz hem bu sebeplerden dolayı oyuncu satamıyoruz hem de saha içinde dinamizmimiz çok düşük. oyuncuların yaşından ötürü geç form tutması da cabası. başarısızlık durumunda ekonomik anlamda sıkıntı çekecek olmamız da bir başka problem. bu yüzden şampiyon olsak da olmasak da ekonomik olarak sürdürülebilir bir kadroya ihtiyacımız var.

  kağıt üzerinde fena bir kadro gibi gözükmese de beklerin yaşları, muhtemelen ilk yarının sonlarına kadar form tutamayacak olmaları bizi özellikle oyun kurulumunda ve geriye dönüşlerde oldukça rahatsız edecek gibi. yine 33luk falcao'nun arkasına çıkan haberlere göre 30 yaşlarında bir orta saha daha bakıyoruz. fatih terim ocak ve temmuz aylarında kadroda ciddi bir yapılanmaya gideceğinden bahsetmişti şampiyonlar ligindeki başarısızlıktan sonra ancak ekonomik sebepler ve kadronun malum sebeplerinden ötürü istediğimiz yapıyı oluşturamadığımızı düşünüyorum.

  burda yapabileceğimiz iki seçenek var ilki bonservissiz oyunculara ciddi şekilde yönelmek ancak bu durumda hem vereceğiniz maaşı yükseltmek zorunda kalıyorsunuz hem de yine yaş ortalamasını düşürmek mümkün olmuyor.
  bu yüzden elimizde kalan tek seçenek alt yapıdaki yüksek potansiyelli oyuncular ve şuanki kadrodan verim alabileceğimiz oyuncular ile yola devam etmek. özellikle işık kaan, öğün çalışkan,abdussamed karnucu, süleyman luş, ferhan evren, atalay, mustafa kapı, yunus, ali yavuz, mutlu doğan, bilalli, firat güllü, erencan gibi oyuncular önümüzdeki sezon ihtiyacımız olan mevkilerde önceliklerimiz arasında olmalı.

  okan
  linnes, luyindama, marcao, süleyman luş*
  atalay* abdulsamed* mustafa kapı*
  yunus*, falcao, babel

  * isimler tabi ki değişebilir o günün performansına göre; genç düşük maliyetli transferler de yapılabilir ya da mesela emre mor'a yatırım yapılabilir ancak, başarı yakalamak adına genç oyunculara şans vermekten, isimsiz oyuncuları transfer etmekten çekinmememiz gerekiyor. gerekli zaman tanınır, başarı kavramı kupa kazanıp kazanmamaktan farklı bir noktaya evrilirse türkiye şartlarında daha gerçekçi ücretlere, toplam 20-22 milyon maaş bütçesi ile sürdürülebilir bir kadroya sahip olabiliriz.

  şampiyon olmayalım, şampiyonlar ligine gitmeyelim demiyorum ancak malum ffp kriterleri yüzünden önümüzdeki tek kurtuluşun bu olduğunu düşünüyorum. yoksa iki değil beş sene de geçse hala bir oyun anlayışı, istikrarlı bir yapı kuramamaktan şikayet etmeye devam ederiz. kısa aralıklarla sil baştan kadrolar kurmaya çalışırız.
 • 22318
  yine her şeyin arap saçı olduğu takımımız.
  bence eğer diagne'yi gönderemeyeceğimiz kesinleştiyse falcao'dan vazgeçmeliyiz ve bir 6 numara alıp transferi kapatmalıyız. diagne 8-10m€ neyse gönderilirse o zaman amenna lakin diagne kalacaksa ve biz falcao'yu da alacaksak o iş yaş. olay çıkmaza giriyor çünkü. falcao'yu alıyorsan falcao oynar, diagne yedek bile kalmaz muhtemelen tribüne çıkar. henüz 6 ay kadar önce tam 13m€'yu gömdüğün, mevcut durumda da 4 senelik daha sözleşmesi olan adamı tribüne gönderirsen piyasası da biter, oyunu da geriler ki diagne "çok çalışıp formayı alabilirim" kafasında bir adam değil, %99.9 ihtimalle küsüp yatacaktır. senin 13m€ ? öldü. yıllık 2.3m€'dan 4 sene sözleşme ile birlikte 9.2m€ ? öldü.
  13m€ bayıldığımız adamı tazminat verip gönderirsek sıçıp batırmanın zirvesi olur bu 100 yıl sonra bile konuşulur. zaten 30 gol atmış adamı pazarlayamamak da bayağı bildiğin sıçmaktır. bu ülkeden ne adamlar ne paralara gitti. bu adam satılamadıysa kimse demesin "taraftar şöyle yaptı taraftar böyle yaptı" falan filan. pazarlama bir beceridir ve bu taraftarın değil yönetimin işidir. gomis'i 6m€'ya sattıklarında belliydi bunu beceremedikleri ve diagne'de de tam çuvalladılar. diagne pazarlama stratejisini iyi kıvıran bir yönetim olsa 20-25m€'ya bile giderdi.
  an itibariyle önem sıralı olarak diagne'nin satılması, kaliteli 6 numara alınması, falcao/kaliteli forvet alınması gerek. hiçbiri gerçekleşmezse de hiç şaşırmam.
 • 22319
  6 numara 9 numara değil teknik direktör sorunu olan takım. türkiye ligleri için dünyanın en iyi hocasına sahip olsak da avrupalı rakiplere karşı mustafa denizli geri kalmışlığı yaşıyoruz. bir iki yetenekli ayak şapkadan tavşan çıkarmadığı sürece senelerce şampiyonlar liginde 5 puan barajını aşamayız.
 • 22320
  top kendisindeyken, rakip pas opsiyonlarını kısıtladığında bir çözüm üretemeyen takım. 11 ağustos 2019 galatasaray fiorentina maçı'nda gözüme en net çarpan sorun buydu. emre mor, rakibin bu oyununda adam eksilterek etkili oldu. kimse top almak için yaklaşmadı, kaçmadı, verkaça girmedi. bir diğer sorun alan savunmasındaki aksamalar. teknik ekibin durumu analiz ettiğini, ona göre adımlar atılacağını düşünüyorum.
 • 22325
  mevcut ffp kısıtlamaları ve avrupadaki rakiplerin mali güçleri düşünüldüğünde en azından kısa vadede derdi yurtdışı başarıları olamayan takımdır.

  avrupa katılımı ile maddi gelir öncelik. bunun için de yerel başarı elzem. hayalperestliğe gerek yok. cl’de gruptan çıkmak, uefa’da çeyrek final oynamak şu dönemde büyük başarıdır. bir anda avrupada başarılar gelmiyor. süreklilik gerekli. bunu da akımızdan çıkarmadan değerlendirme yapmamız gerekir.
 • 22326
  belini doğrultana kadar avrupa'da başarıyı hedefleyecek kalibrede bir kadro kurma lüksü yoktur. çeyrek finale kalacağım diye fazladan 10 milyon euro'nun altına girersin, play off turunda city gelir köyüne yollar. ya da grupta real madrid-juventus gibi bir ikiliye denk gelirsin gruptan çıkamazsın. çıksan bile avrupa'ya fazla odaklanıp ligde ipin ucunu kaçırırsan seneye yine başa dönersin. aynısını 2017-2018 sezonunda beşiktaş denedi. iki sene arka arkaya şampiyon olmanın verdiği rahatlıkla pahalı bir kadro kurdular, kura şansıyla başarılı da oldular. aynı sezon şampiyonluğu kaybedince yine iflasın eşiğine geldiler. gözümüzün önünde bu kadar net bir örnek varken hala maaşları zor ödeyen bir kulüp için avrupa tatavası yapmak mantıksız.

  hazır borçlar devlet bankalarıyla yapılandırılmışken önümüzde yanılmıyorsam faiz ödemeyeceğimiz 2-3 sene var. bu zaman zarfında minimum harcamayla lig şampiyonluğunu koparıp eritebildiğimiz kadar borcu eritmemiz lazım. yoksa bırakın başarıyı şampiyonlar liginde kalıcı olmak bile senelik 50-60 milyon euro faiz ödeyen bir kulüp için gerçekçi bir hedef değil.
 • 22328
  maalesef memleketin en akli basinda galatasaray taraftari ayni agizdan ayni seyleri söylüyor bu sosyal platformda ve ben de buna dahilim. avrupa'da ben 5 puan belki aliriz diyorum. ülkemizde ise yine bir surpriz takimla kapisiriz ve aalinda kolayca kazanabilecegimiz ligi bin bir zorlukla belki kazaniriz benim fikrim. ndiaye, fernando ve onyekuru gitti. seri ve babel geldi ama arka taraf bomboş.