• 22094
  dün sabah saatlerinde fred gelirse belhanda'nın gideceğini, gitmesi gerektiğine inandığımı söylemiştim. nedense içimden bir ses fred'in takıma katılacağını ve falcao işinin olmayacağını bunun yerine diagne'den gelecek paranın büyük çoğunluğunu samatta'ya gömeceğimizi söylüyor. fred-seri-belhanda üçlüsünü kuracağız ve seneye marcao-luyindama'dan gelecek parayla seri'nin bonservisini alıp fred'in yerine de bir scout transferi yaparak yolumuza devam edeceğimizi hissediyorum. o scout transferi orel mangala tarzında birisi olacaktır diye düşünüyorum ve de stoper ikilisi de bu yoldan devam edersek ozornwafor-kaan ikilisi olabilir. ben ozornwafor'dan çok umutluyum, mental yapısı çok sağlam birisi gibi duruyor ve korkunç bir fizik potansiyeli var. kaan ayhan'la birbirlerini çok iyi tamamlayabilirler...
 • 22095
  kaan ayhan'ı alma fırsatı varken bir an önce alması gereken takım. takımda 11 oynasa sırıtmayacak yerli oyuncular lazım. yabancı sınırı kapıda. geliyor. şimdiden önlemini almak lazım.

  kaan ayhan
  deniz türüç
  yunus mallı

  bu 3'ünden en az birini, olursa ikisini hatta mümkünse üçünü birden almamız lazım. şart. zorunlu. mecburi.

  yok, yerli adam yok takımda.
 • 22096
  üç kulvarda yarışan bir ekip için, rotasyon anlamında güzel hamleler yapan ve kulübesini güçlendiren takımım.

  kalan eksiklerimizi gidermek noktasında mbaye diagne'nin satışı çok önemli.

  -yerli yedek stoper(bu çok önemli)
  -adam yiyengillerden ama ayağı da biraz düzgün 6 numara(bu da çok önemli.)
  -emre mor(olursa fena olmaz, soso'yu dinlendirmemiz gereken maçlarda iş yapacaktır.)
  -ve iyi bir golcü, kostas mitroglou gidecekse bir tamamlayıcı forvet daha gerekiyor.

  zaten oturmuş kadromuza güzel eklemeler yapıyoruz. artık son düzenlemeler kaldı. umarım mbaye diagne'den 13-15 milyon civarında bir para elimize geçer de önümüz açılır.
 • 22097
  en az bir santrafor ve bir orta saha alacağımız artık kesin gibi. seri ile birlikte toplam yabancı sayımız 14'e ulaştığına göre mevcut yabancılardan ikisi garanti gidecek ki bana göre en kuvvetli adaylar diagne ve kostas.

  bu yıl da geçtiğimiz yıl olduğu gibi donk'u bolca tribünde göreceğiz linnes ve transfer durumuna göre ozornwafor da donk'a eşlik edecek. ozornwafor'un da kiralık olarak gönderilmesi durumunda sürpriz bir yabancı daha takıma katılabilir. sürpriz yabancı onyekuru da olabilir, samatta-falcao ikilisinin aynı anda transferi de olabilir, hiç adını duymadığımız bir futbolcu da olabilir.

  senaryolar ve transfer adayları uzar gider ama önemli olan 17/18 ve 18/19 sezonlarında elde edilen iki zor şampiyonluğun ardından fatih hoca'nın içine sinen, bu benim takımım diyeceği bir kadronun eline verilmesidir.
 • 22099
  sıkıntılardan yakasını kurtaramayan, 1-2 sene de kurtaramayacak takım

  18-19 yaz transfer döneminde kulübeyi çok doğru adımlarla kuvvetlendirdik, ozellikle jimmy ve fırsat bulursa okan kocuk utandirmayacaktır.

  11'e de seri geldi, 1 ortasaha ve 1 forvet daha geleceği konuşuluyor.

  diagne'den 13 bandında bişey gelse 3m ekside olduğumuzdan 10m gibi bir rakam kalacak. bu rakam hem hem de ortasaha için yeterli olur mu emin değilim.

  forvet falcao gibi bonservissiz olursa olabilir, veya samatta alınıp ortasaha kiralık olabilir ama bu durumda da 2 ortasaha oyuncumuz da kiralık olacak.

  üstelik seneye yuto ve mariano'nun da sozlesmesi bitiyor. seri yerine de 1 adam alacak olsak, 3 adam için nasıl bütçe oluşturulacak?

  üstelik şuan 14 yabancimiz var, forvet ve ortasaha ile birlikte 16 olacak. hadi diagne gitti, 15. ozornwafor'un da kamp performansından sonra kalmasını isterim açıkçası.

  ciddi bir psikolojik harp içindeyiz.
 • 22100
  yapması gereken çok açık ve net.

  yabancı sayısındaki şişkinlik mariano gönderilerek çözülmeli. mariano-şener-linnes üçlüsü sağ bek için çok şişik durumda. linnes sol beki de yedekleyebilir ancak solbek yedeği olarak da emre taşdemir ve gönderilene kadar ömer bayram var.

  bir adet ortasaha, bir adet forvet transferi şart. diagne'nin de gönderilmesi lazım nakit girişi için.

  hem ortasaha hem forvet transferi diagne'den gelecek parayla kapatılamaz. bu nedenle bu iki mevkiden biri ya kiralık ya bonservissiz olacak.

  eğer falcao gelirse paranın tamamı ortasahaya gömülmeli ve oyuncu bonservisi ile alınmalı. forvet falcao olmayacaksa dediğim gibi forvet ve ortasaha ikilisinden biri kiralık diğeri bonservis ile olmalı.

  tabi bütün bunlar diagne'nin 13 milyon ve üzeri bir paraya satışı düşünülerek yazıldı. önce bir kendisini satalım da gerisini sonra düşünürüz.

  mitroglou ile yolları ayırmak da bir opsiyon ama mantıksız. 2.6 milyonluk kontratını kimse üstlenmez. kendisi yedek forvet olarak iş görür. maaşının yarısını üstlenip göndererek yabancı boşluğu açacak kadar lüks sahibi isek falcao'ya verilecek üçü beşin hesabını neden yapıyoruz?
 • 22101
  eğer onyekuruyu kadrosuna tekrar katamayacaksa takım savunması, set savunması ve alan paylaşımı hususunda çokdikkat etmesi gereken takımım. açmak gerekirse: onyekuru hücum katkısının yanında savunmada da çok istekli koşullar yapıyordu. takım savunmasına katkısı gözden kaçmayacak seviyede faydalıydı. fakat şuanki ideal kadromuza bakarsak kanat oyuncularımız tempolu olmaktan çok teknik ve savunma öncelikli karakterleri değil. ortasahamız ise şuan daha mücadeleci. (şuan 3. olarak donku sayıyorum ortasahada.) ortasahamız daha mücadeleci olduğu için bize kanatlardan hücum etmek isteyecektir rakipler, kanat savunmasını ise tek başına bir beke veya bek stoper ikilisine yıkarsak sıkıntı yaşarız bunu çözebilmek savunma yerleşimimizi ve yardım savunmasını çok itinayla işlemeliyiz.
 • 22102
  1- onyekuru’nun ayrılışı hucümdan defansa yardım konusunda takımı aşağı çekecektir. bu sebeple defansif orta sahamızı sadece yay civarına hakim bir orta sahadan ziyada koşu alanı geniş bir futbolcu seçmemiz gerekecek. babel-feghouli ikilisinin dönemediğinde o boşlukları dolduracak tempolu bir futbolcu bulmalıyız. seri-belhanda iç orta sahaları defansif açıdan yeterli olacaktır, ama arkalarına tempolu tabir-i caizse hamal lazım.

  2- hücum konusunda ise belirsizlik var. şimdi takımın kafada planlanan orta sahası 6 numara önünde belhanda-seri içleri ise şöyle bir sonuç doğar: belhanda biraz geçiş oyununa yatkın bir orta saha iken seri daha set oyununa yatkın bir orta saha. burada top paylaşımı nasıl olacak soru işareti. belhanda-seri nice’de birlikte oynadı diyen arkadaşların yanıldığı bir husus ikisi orta saha oynamadı. seri 8 numara oynarken belhanda sol kanat oynadı. ilk kez yan yana oynayacaklar. uyum konusu belirsiz. burada belhanda gönderilip sete daha yatkın bir orta saha alınırsa (mesela banega) galatasaray topu ayağında çok daha fazla tutan, çok daha yaratıcı bir takım olur. ama burada da belhanda’nın savaşçılığını ararız, 6 numaranın mükemmel oynamasına muhtaç olabiliriz.

  bu işler izlemeden belli olmuyor pek. geçen yazı hatırlarsak ndiaye-fernando-belhanda-emre akbaba dörtlüsü fazla iyi kim kesilecek diye düşünürken şampiyonluk maçlarında yine sahada donk vardı hatta oyuna selçuk kurtarıcı olarak girdi. forvet ve kanat oyuncuları hayal edildiği gibi çıkıyor genelde ama orta saha kurgularını sahada görmek gerek.
 • 22103
  son dönemlerde falcao transferi üzerinden maliyet hesapları bolca yapılan takım. daha önce de yazdım bu hesaplamalar güzel ama tek oyuncu üzerinden yapılması sağlıksız.
  bizim baz alacağımız esas durum futbol takımının genel maaş bütçesi. bunu da bir önceki sene ile karşılaştırıp doğru yolda mı yoksa yanlış yolda mı olduğumuzu anlayabiliriz.

  2018-2019 yılında oyuncu garanti ücretleri 40m € (buna ayrıca bonus + maç başı ücretler eklenecek) civarındaymış. (bir önceki sene çok daha fazlaydı. hem düşüş yaşamış hem de şampiyonluğu kazanmışız. demek ki doğruyu yapmışız )

  2019-2020 sezonunda ise an itibariyle 30m € (buna ayrıca bonus + maç başı ücretler eklenecek) civarındayız. şimdi buraya belirlenen şartlarda (6m €) falcao ve atıyorum yıllık 3m €'dan wanyama'yı eklesek bile geçen senenin altında bir maaş bütçesi tutturuyoruz. ki daha kadrodan gidecek oyuncular da olacak. tabi ekstaradan gelen de olabilir.

  baktığımızda geçen seneden çok daha alternatifli ve iyi bir kadroyu daha uygun maliyetlerle kuruyoruz. doğru olan da bu. atıyorum geçen sene 40m€ olan bütçeyi bu sene falcao transferiyle 46m€'ya getirsek bende karşı çıkarım. ama şu mali disiplinde yanlış bir durum yok.
 • 22106
  şu anda bu takım aynen kalsa ve transfer yapılmasa da ligin açık ara favorisi yine biziz. şampiyonlar ligi için kura ve oyun şansı yanımızda olursa belki ikinci tura çıkabiliriz. avrupa' da iddialı olabilmemiz için alt yapıdan iyi oyuncular çıkarmamız ve başarılı transferler yapmamız gerekiyor. bu bana göre bir süreç. bu sefer hocamız başımızda uzun yıllar kalırsa ligi domine ederek avrupa' da yeni bir kupa kaldırmamız beni şaşırtmayacaktır.