• 22074
  temmuzun başında askerlik görevimi ifa etmek üzere istanbuldan ayrıldığımdan beri oldukça değişmiş futbol takımı. bir süre her şeyden uzak kalmak adına yanıma herhangi bir alet falan almadım. yaşanan süreçleri kısaca mesaj kutuma özet geçecek renktaş var mıdır ya.

  ben giderken vedat galatasaray diye tutturmuştu adam fenerbahçeye gitmiş. sevilla'dan banegayı alıyorduk, alamadığımız gibi adamlar bizden fernandoyu almış. kanat rotasyonu için kullanılabilecek zibilyon tane adam varken emre mor falan deniyor. iyi şeyler mi olmuş kötü şeyler mi olmuş anlayamadım açıkçası :(
 • 22075
  ilk 11'i için 2 transfer daha yapacak olan takımım. şöyle bir baktığımızda takım şu şekilde olacak gibi görünüyor:

  ___________________________muslera(33)_______________________

  ___mariano(33)____luyindama(25)______marcao(23)______yuto(33)___

  ___________________________ön libero__________________________

  _________________belhanda(29)_________seri(28)_________________

  ___feghouli(30)_______________forvet_________________babel(33)___

  şimdi ön libero ve forvet dışındaki takmın yaş ortalaması 29,6. ön libero ve forvet için de 30 yaş ve üzeri isimler konuşuluyor. bu durumda yaş ortalamamız 30 hatta daha üzeri olacak.

  bu durum endişe verici olarak değerlendirilebilir. önümüzdeki sezon için değil ancak yine "sattığın kadar al" yaptırımından muzdarip olacağımız önümüzdeki 2 sene için.

  peki bunun için ne yapılabilir? açıkçası forvet oyuncusunun genç olması çok şart değil. belki de söz konusu isim falcao olduğu için böyle söylüyorum, bilemiyorum. orta sahaya alacağımız ismin 27-28 yaşlarından fazla olmamasını tercih ederim açıkçası.

  bunun yanı sıra bek oyuncularının da daha genç olmasını tercih ederdim. ancak mariano'nun getirdiği hücum kalitesi ve yuto'nun fizik gücüyle karşısındaki kanatları sindirmesi işimize avrupa'da çok yarayabilir.

  kanat oyuncularımızın da yaşları ileri sayılır. haydi feghouli daha yeni 30 oldu. ama babel 33 yaşında. ancak diğer taraftan 33 yaşındaki babel'in, 30 yaşındaki feghouli'den daha dinamik, daha dinç ve daha güçlü olduğunu da söylemek lazım.

  bir an önce forvet ve orta saha işini halletmemiz lazım. bunun için de muhtemelen diagne'nin gidişini bekliyoruz. bu 2 transferi yapar ve bir de emre mor'u takıma katarsak son güne kadar gidenlerin olması ya da çok büyük bir fırsatın çıkması için bekleyebiliriz.

  kısaca 33'lük falcao ve 27'lik cuellar'ı transfer edip önümüze bakarsak ben memnun olurum açıkçası. elbette gönül schneiderlin gibi bir yıldızı takımda görmek ister ama orta sahada 2 kiralık oyuncu bizi gelecek sezon çok zor durumda bırakabilir.
 • 22076
  şu ana kadarki süreçte al-sat dengesinde 2.3 milyon euro ekside olan takımdır.
  fernando 4.5 milyon euro karşılığında sevilla'ya giderken, ozornwafor için 300 bin euro ve seri için de 1.5 milyon euro kiralama ücreti ödedik. ayrıca luyindama için de -3.8 diye biliyorum gerçi ama- 5 milyon euro opsiyon kullanılacak.

  diagne denildiği gibi 15 milyon euro'ya satılırsa bu durumda 12.7 milyon euro artıya geçiyoruz. kritik soru bu paraya ki başka satış olmadığını da düşünürsek üst düzey bir ön libero ve forvet alınabilir mi? esasında marcao tarzı gidilirse rahatlıkla alınır ama sanırım bir tık daha üstü aranıyor.

  hal böyle olunca da ya orta sahayı kiralık bulup bütçenin büyük bölümünü forvetten yana kullanacağız ya da forvete bonservisi elinde birini bulup bu sefer sermayeyi orta sahaya yatıracağız. josef ve falcao ihtimalleri bu yüzden düşünülüyor zannımca.

  ben olsam özellikle mariano ve yunus için gelebilecek teklifleri değerlendirip bütçeyi biraz daha genişletmek suretiyle her iki bölgeye de 2 tane zımba gibi adam bulmaya çalışırdım. misal duncan 7 milyon euro, samatta 8 milyon euro. allah selamet versin.