• 22048
  açılın yine ben geldim*.

  önümüzdeki sezona da 4-3-3 ile gireceğini düşündüren takımımdır. ama bu sefer sanırım 3 merkez ile oynayacağız. diagne ve kostas gidecek, yerlerine yine yabancı bir forvet gelecek gibi duruyor. emre mor ve henry de kiralanırsa takım kanat çılgını oluyor. burada muhtemelen babel, diğer gelecek forvetin durumuna göre, ilerde tek forvet olarak düşünülüyor olabilir.

  belhanda ve feghouli'nin kalıp kalmayacaklarının da kesinleşmesi lazım. feghouli'nin kalacağını düşünüyorum. eğer bahsedildiği gibi banega da alınırsa belhanda konusu soru işareti olabilir.

  ama belhanda kalacaksa ve banega da gelecekse, seri'yi de aldık dersek, orta saha 3 tane merkez oyuncusuyla oynanacak gibi görünüyor. burada topla ilişkisi iyi olan ancak fiziksel sertliği ve oyuncuların boyu konusunda geride kalabiliriz. zira seri, herkesin beklediği gibi ndiaye tarzı bir oyuncu değil. oyunu daha çok oynamaya yönelik bir oyuncu. banega ve belhanda zaten malumunuz.

  kanatlarda da babel/henry ve feghouli/emre mor olunca orta sahanın sertliği iyice kırılıyor. bu nedenle seri ve banega gelirse ben belhanda'nın gideceğini düşünüyorum. ancak belhanda gitmezse de banega gelmez gibi görünüyor.

  her ihtimalde ilk 11'e yerli oyuncu koyamayacak gibi görünüyoruz. bu nedenle kulübeye 1 tane yerli stoper, 1 tane de yerli orta saha koymamız gerekiyor. ben terim'i tanıyorsam o yerli stoper semih olur. orta saha ise mehmet topal olabilir. ister miyim? ikisini de istemem. ama ortada mali gerçekler de var.

  mariano, linnes ve yuto'nun durumları da önemli. bunlardan en az 1 tanesinin gideceğini düşünüyorum. herkes linnes'in kalmasını beklerken ben linnes'in gitme ihtimalini daha yüksek görüyorum.

  şöyle bir kadro yapılanması düşünülebilir:

  muslera
  mariano (linnes)
  luyindama
  marcao
  yuto
  seri
  banega (ön libero)
  belhanda (banega)
  henry
  feghouli
  babel

  okan kocuk
  semih kaya
  şener
  emre taşdemir
  selçuk
  mehmet topal
  emre akbaba (sakat)
  henry (babel)
  jimmy durmaz
  emre mor
  adem büyük

  dışarda kalan yabancımız da donk olacak muhtemelen. zira donk pek çok mevkiyi yedekleyen bir oyuncu. yaşı 32 olsa ve kadroya alınmasa bile kendisine çok iyi bakıyor. ne zaman görev verseniz çıkar oynar.

  mehmet topal da donk gibi bir oyuncu aslında. o da stoper ve ön liberoyu yedekleyebiliyor. dediğim gibi, kendisini istemem. ama 1+1 ve makul yıllık maaşla da zinhar hayır demem.

  şimdi bu durumda bile hala daha diğer forvet oyuncusu açıkta kalıyor. bunun çözülmesi için bir kaç yok var:

  - belhanda gidecek ya da banega gelmeyecek ve bir yerli orta saha alacağız.

  - sağ beki şener'e bırakacağız, mariano'yu satıp linnes'i ktribünde değerlendireceğiz.

  - henry gelmeyecek ya da feghouli gidecek.

  - yerli sol bek bulacağız.

  - yerli forvet alacağız.

  şöyle bir bakınca son 2'si pek mümkün görünmüyor. bu kalibrede oyuncular yok. belki cenk tosun, o kadar. sağ bekin tek başına şener'e teslim edilmesi ve yedekte linnes'in tutulamaması da makul görünmüyor.

  o zaman 2 seçenek kalıyor:

  1) henry gelmeyecek ya da feghouli gidecek
  2) banega gelmeyecek ya da belhanda gidecek

  bu iki seçenekten ikincisi de çok makul durmuyor. zira ilk 11'e kafadan yazabileceğimiz seviyede bir orta saha oyuncusu yok. risk alınıp irfan can ya da okay yokuşlu denenebilir belki. ama bana göre bu ihtimal düşük. iki oyuncu için de fahiş fiyatlar isteyeceklerdir. okay belki kiralık olarak mümkün olabilir ama kendisi de çok çok matah bir oyuncu değil. belki önünde belhanda ve seri ile faydalı olabilir, ona bir şey diyemem.

  elimizde tek seçenek kaldı böylece. ben feghouli'nin gideceğini de zannetmiyorum. ama giderse de büyük sürpriz olmaz. ama terim'in feghouli'yi gönderip emre mor ve jimmy durmaz ile orayı götürmek isteyeceğini düşünmüyorum. bu yüzden bence henry gelmeyecek gibi görünüyor.

  diğer taraftan baktığınızda bu takımın, bana göre, en önemli sorunu kocaman bir şekilde ortada duruyor: bu takımın penaltı ve frikik atacak oyuncusu yok. bence bu çok önemli. tamam, belhanda kornerler ve ceza sahasına kesilen serbest vuruşlarda yeterli. ama kaleye doğrudan yapılacak vuruşlar ve penaltılarda yok. bu eksik biraz olsun banega ile kapatılabilir. zira kendisi fena frikik kullanmayan ve penaltı da atabilen bir oyuncu. ama bu durumda yine yabancı sınırına takılıyoruz.

  umarım bu konularda ciddi planlamalar yapılıyordur. zira bir yerlerden mutlaka eksik vermek zorunda kalacağız gibi duruyor. hele seneye yabancı sınırı geldiğinde, ki bence kaçarı yok, daha da sıkıntı çekeceğimiz aşikar.
 • 22049
  muslera - linnes luyindama marcao yuto - transfer seri belhanda - babel diagne feghouli...
  sadece 2.2 milyon euro ekside kalarak neredeyse ilk 11'imizi tamamladık. muhtemelen ön liberoyu da satın alma opsiyonluk kiralık olarak kadromuza katacağız. ona da 1 m euro kiralama bedeli ödersek, 3.3 milyon euro ekside olacağız. bu açığı yunus akgün'ün satışıyla bile kapatabiliriz. ve bu sayede diagne'yi satmaya mecbur olmadığımızı göstermiş oluruz.

  (bkz: 2019-2020 sezonu yaz transfer dönemi)
 • 22054
  seri transferi ile beraber artık yaşı geçmiş veya geçmeye az kalmış para ile getirebileceğiniz topçular yerine, galatasaray'ı ilgi duyulacak, tercih edilecek ve kariyer basamağı olarak gören futbolcuların çekim alanı yaparız. paranın gücü yerine marka değeri ve sportif başarının gücü hakim olduğu zaman seviye atlayacağız.
 • 22055
  yıllardır aranan selçuk inan melo ikilisinin ilk ayağı olan yeni selçuk inan olarak 8 numaraya seri'yi almış olan takımdır. sırada yeni melo var ki esiti, dourada, cuellar ve alfred duncan isimlerinden en akla yatkın olanı duncan gibi duruyor. melo'yu andıran bir oyuncu olarak görüyorum duncan'ı. seriyi de harika tamamlayacaktır. hatta öyle ki 4-4-2 bile oynarsın bu ikiliyle.

  selçuk inan - jean michael seri

  felipe melo - alfred duncan
 • 22057
  sadece 2 transfere tamamdır.

  bir orta saha ve diagne giderse 1 forvet ana hatlarıyla yeter. onyekuru, veya ikinci forvet transferi, yedek yerli stoper ekstra olur, olursa iyi olur.

  bekler değişmez, gerek yok zaten. teklif gelip dağılmaları lazım, bu bütçe bu kadar teferruatı kaldırmaz yoksa. o kısım bir dahaki sezonun işi. zaten bartali'den sezon başı kampı yiyince yine zımba gibi olurlar.

  milletin baştan kadro kurması, kadrosunu oturtması falan ohooo. kafayı kullanırsak çok büyük avantaja sahibiz. ya kendi içimizde sorun yaşarsak ya da tff gibi dış etmenler durdurabilir ancak.

  #hedef23