• 21917
  ndiaye ve diagne yerine kesinlikle sağlam birer 8 ve 9 numara ve bulması elzem takım.

  takımın önümüzdeki sezon özellikle avrupa için kaderini tayin edecek hamleler bunlar bana kalırsa.

  belhanda satılması halinde de bir 10 numara tabi.

  hocanın kafasında plan hazırdır bence ama pratiğe ne kadar dökülebilecek göreceğiz.

  ayrıca kaliteli mümkünse ucuz yerli alternatifler bulunmalı. bizim taraftarın yerli alerjisi yüzünden kimseyi beğenmeyeceği belli ama yapacak bi şey yok mecburuz birilerini almaya.
 • 21918
  2018-2019 sezonu ilk yarısında takımın çoğunlukla iyi aile çocuklarından oluşması nedeniyle eleştiriyordum. bunda ne var denebilir. ancak takımın sahada isyan etmesi, gerekirse kavgaya girmesi gerekiyor. bu tarz iyi niyetli ve sakin oyuncularda bu durum olmuyor. mesela fernando'yu çok nadir bu şekilde görürsünüz ya da muslera ve linnes'i. daha örnekleri çoğaltmak mümkün. bu nedenle devre arasında yapılan marcao ve luyindama transferleri bu konuda ayrı bir katkı da sağladı. her ikisi de mücaleden kaçmayan oyuncular. yeri gelince de rakipleriyle kavga edebilecek adamlar. bu tarz adamlar size psikolojik olarak üstünlük sağlar, rakibi korkutur, sindirir.

  2019 yaz transfer döneminde orta alanımıza transfer edilecek oyuncuların bu yönden de araştırılıp, seçilmesi gerektiğine inanıyorum.
 • 21919
  6, 8 ve 9 bulması elzem olan takımımız. evet lig için kadromuz gayet yeterli fakat avrupa'da ne kadar iş yapabilir tartışılır. reges ve badou'nun kontratından çıkılması gerektiğini düşünüyorum, diagne'de 10 civarı bir meblağ karşılığında çin ya da arap takımlarına yollanabilir. umduğum şeyler de şunlar; luyindama, marcao gibi fırsat transferleri yapmamız bahsettiğim bölgelere ve luyindama-marcao-feghouli üçlüsün takımda kalması.

  not: kimseye akıl vermek haddim değil hele ki fatih terim'in galatasaray'ına
 • 21920
  açıkçası 2019-2020 sezonu için bir beklentim yok.
  ne oynayacağımızı tam olarak bilmediğim için transferlerin hangi kıstasa göre seçileceğini de bilmiyorum.

  ffp varken bu işler dahada zor hale geliyor.
  benim düşüncem;

  iki bekinde değişmesi gerekiyor.
  linnes çok iyi bir yedek. ancak orada ne mariano, ne yuto tam anlamıyla mevkinin hakkını veremiyor. mariano'nun savunma zafiyeti fazla. yuto ise hücum beki değil... eğer 2-5-3 mottomuz ise iki bekinde aynı zamanda birer kanat oyuncusu olması gerekiyor. bunu verebileceğini sanmıyorum iki isminde.

  linnes burada oyunun iki yönünü hesaba katarsak yuto ve mariano'dan daha iyi oynadığı bir gerçek.
  ancak birinci tercih olur mu? muamma...

  stoperler iyi fakat arkaları sağlam değil.
  ceza, sakatlık gibi etmenleri göz önüne alırsak
  en az 45 maç oynayacak bir ikilinin arkasını daha sağlama almak lazım. tabi ki buraya yabancı sınırı nedeniyle yerli stoper koymak gerek ama onlar ahmet ve semih ikilisi değil. muhammet yeşil adında bir genç var eyüpspor'da. henüz 18 yaşında onun kadroya katılmasını umuyorum. bir de noah loosli adından lausanne-sport'da. onu isterdim açıkçası ama zor tabi.

  muslera'nın arkasında ismail iyi midir? yeterli midir?
  girmiyorum o konuya...

  takımın asıl problemi defansif orta saha..
  donk sertlik katıyor ancak paslarının tamamına yakını yana ve geriye. fernando ise defansif orta saha oynadığında iki stoperin arasına çok girdiği için takımı geriye yaslıyor. merkez orta sahalar ile arası çok açılıyor. bunun nedeni tudor'un orta sahayı iki parça halinde görmesiydi. hücum ve savunma....

  fatih terim ise orta sahayı tek bir vücut olarak gördüğü için şu anki orta saha onun isteklerini tam olarak yapamıyor. 3'lü orta saha sevdiği için -4-3-1-2 ve ya 4-3-3- bir bütün gibi düşünmesi son derece normal. 2018-19 sezonunda hücum anlamında sıkıntı yaşadığı zaman 4-2-3-1'e dönerek belhanda'yı forvet arkasına gönderdiğinde daha çok pozisyon bulmamızın da başka sebepleri elbette var.

  pas oyunu oynarken sağ kanadı, topu orta sahada rakipten kazanmışsak sol kanadı kullanan bir yapıdan çıkmak istediğimize eminim. hocanın uçurtma sevdası, özellikle deplasmandaki maçlarda bize oldukça büyük sorunlar yarattı. bu nedenle babel hamlesini (yaşa takılmadan) doğru buluyorum. sorun görülmüş ve çözüm için adım atılmış durumda. diagne'nin satılması durumunda babel'in ajax'taki tadic gibi bir etki yapması da muhtemel. 2018-19 sezonunda, sezona forvetsiz başlamışken sinan gümüş'ten beklediğini babel gerçekleştirebilir.

  pivot santrafor ile oynamayacaksak o zaman etkili bir gegenpressing takımı olabiliriz.
  bu bizi değişik bir noktaya götürür. değişik ama opsiyonları son derece heyecan verici...

  hocanın 2008'de nihat ile denediği ve aslında tutan 4-3-3'ü tekrar ettirmek istemesini anlayabiliyorum. iki oyun kuran stoper, 3'lü bir orta saha.. iki dar alanda iş yapabilen, içeri girerek beklere alan açan kanat forveti ve sürekli gezen, şut tehdidi olan bir forvet (şenol güneş'in namağlup gruptan çıkmasını sağlayan düzen)... bu şampiyonlar liginde bizi üst tura götürebilir...

  diagne satılmasının ardından gelecek değişik hamleleri bekliyorum.
  ribery gibi. babel-ribery-feghouli üçlüsü, arkasında 3 kişilk oyunun her iki yönünü de oynayabilen orta saha ve yine oyunun her iki yönünü de oynayabilecek kanat bekleri ile golden state'in futbol uyarlaması olabiliriz. hücum etme süresi 20 saniyenin altına inebilir. pas oyununu oyunun kontrolünü elinde tutmak için kullanılan bir opsiyona dönüştürebiliriz.

  ancak dediğim gibi...
  isimlerden daha çok ne oynamak istediğimizi bilsek daha iyi olur.

  http://gss.gs/IrO.jpg

  edit : kadro da ufak bir düzenleme.
 • 21925
  ffp kiskacindan çikana kadar avrupada çok ba$ari beklemiyorum. yani sonuçta galatasaray bu. gidebildigi yere kada gidecektir. öyle ba$ak$ehir gibi $ampiyonluga odaklanip $ampiyonlar liginden kasitli elenmeyecektir fakat gruplardan 3. çikip avrupa liginde devam edip çeyrek final görseler darilmam. bence ffp kiskacindan çikana kadar önceligimiz lig $ampiyonlugu, sonra ise avrupa kupalari olmalidir.
 • 21928
  şampiyon takım ama yetmez. 2019-2020 sezonunda da şampiyon olup avrupa'da başarı istiyorsak bazı futbolcular ile ayrılıp yerlerine takviye yapmalıyız. tutanımız çok iyi. beklerde sıkıntı var hem mariano hem de nagatomo ile vedalaşmamız lazım. mariano yerine linnes artık as olarak oynamalı. sol beke tellesvari bir transfer yapmalıyız. stoperlerimizin maşallahı var. orta sahaya marcao luyindama tandem gibi tandem kurmalıyız. fernando ile güzel bir şekilde vedalaşmalıyız. henry mümkünse tekrardan kiralanmalı. belhanda ise teklif varsa satılmalı. feghouli'nin satılması teklif dahi edilemez. diagne abartıldığını kadar kötü, kazık değil ama büyük takım forveti de değil. aldığımızın bir lira fazlasına satılmalı. yerini babel ile mitroğlu doldurur. forvet, orta saha, kanat, stoper ve sağ bek mevkilerine birer yerli takviyesi yapmalıyız. yerli takviyeler ile altyapımızdaki gençleri harmanlarsak çok iyi olur çok da güzel olur.
  kafamdaki ideal on birimiz:

  ________________muslera_________________

  linnes__luyindama__marcao__tellesvari

  __________ altı_______sekiz___________

  feghouli_______ianis hagi______henry

  ___________________babel__________________

  avrupa'da ne yapıp ne yapamayacağını orta sahaya yapılan takviyelerin belirleyeceği futbol takımı.