• 21709
  2018-19 sezonunda şampiyon olacağına inandığım takımımdır. ancak akıllı davranırsak gelecek yıllar daha parlak olacaktır. bunu bu seneyi çok kötü yönetmemize ve kötü oyunumuza rağmen söylüyorum. bu seneki tüm hatalarımıza ve hakkımızın gasp edilmesine rağmen aradaki fark sadece bir beraberlik. öne geçip verdiğimiz beraberliklerden birkaçını önleyebilseydik şimdi güle oynaya öndeydik.

  ama bu bize çok önemli bir tecrübe sağladı. gelecek yıl bu oyunlara düşmeyip işi baştan sıkı tutarsak farkla şampiyon oluruz. ve bunlar, ara şampiyonluklar değil seri şampiyonluklar olur.

  sırayla rakiplere bakacak olursak, her ne kadar beşiktaş son dönemde iyi skorlar alsa da bunun sebebi nispeten kolay fikstüre, şampiyonluğun kaçması nedeniyle oluşan geçen seneki fenerbahçe benzeri rahatlığa, 34 yaşındaki burak'a ve kiralık adem ljajic'e bağlıydı biraz. ayrıca şenol güneş'in kafasının rahatlamasıyla kendini işine vermesi de etken oldu. ama seneye şenol güneş yok. maddi durumları da gittikçe kötüleşmektedir. seneye klasik beşiktaş tarzına kesin dönüş yapacaklarını düşünüyorum.

  şimdi de ligin en iyi takımı denen başakşehir'e gelelim. yıllarca baskı olmadığı için istikrar içinde oluşturulmuş bir sistemleri var. bu süper ligde evet çok parlak gözüküyor ama ispanya veya italya liglerinde klasik bir orta-alt sıra takımından daha iyi değiller. kendinden zayıf rakiplere karşı ortalama düzeyde bir pas oyunu oynuyorlar. güçlü rakiplere karşı da maçların belirli dönemlerinde bunu bazen başarıyorlar. başlangıcın biraz üzerinde temel oyun planları olduğu için bazen pas oyunu ile yerleşerek bazen kontra atakla en önemlisi de visca'nın iyi oyunuyla buralara kadar geldiler. bizim bu ortalama-altı takımı geçemememiz zaten avrupa'da neden başarısız olduğumuzu açıklıyor. ama iyi haber şu ki başakşehir'in en üstü bu. bundan daha iyisi olamazlar. buraya kadar gelmelerinin de zaten saha içi olduğu kadar saha dışı faaliyetleri sebebi ile de olduğunu hepimiz biliyoruz.

  rakiplerin durumuna göre biz ise özellikle defansta iyi bir ikili bulduk. forvette bu kadar yatırım yapılmışken bir değişiklik olacağını sanmıyor. bir tane genç yabancı transferi olabilir. diğer gidecekler ve kiralıklar yerine yine scout transferleri yapılıp altyapıdan da birkaç oyuncu ekleyebilirsek mevcut omurgayı güçlendirerek devam etmiş oluruz.

  özellikle malatya maçlarında defans ikilimizin katkıları ile oluşan oyunun üzerine gidip bunu sisteme dönüştürebilirsek bu seneki en büyük sıkıntımız olan sistemsizliği bitirebileceğimizi düşünüyorum. çünkü takımın bu maçlarda daha önceki maçlarda olmayan bazı ışıklar verdiğini düşünüyorum. özellikle set oyunu oynama konusunda bu seneki en iyi maçlarımızdı. ilk maçta defansif olarak iyi olmamıza rağmen pozisyon bulamadık ama ikinci maçta bunu da başarabildik.

  ayrıca özellikle deplasman maçlarında gördüğümüz takımın sinme durumunu önlemek için yapılacak transferlerde, oyuncu karakterlerinin de buna uygun olmasına dikkat edilmeliyiz. bu sinik oyunun asıl sebebi sistemsizliktir. ama futbolcu rolleri de takım mühendisliği ve dolayısıyla sistem oluşturulması adımında önemlidir.
 • 21710
  saha içinde takım ve bireysel olarak düşünme ve yer değiştirme hızı son derece düşük olan takımdır.

  bak, dost acı söyler. aynı uyarıyı 2015 şampiyonluğundan sonra da yapmıştım. hatta 2018 şampiyonluğundan sonra da yazdım. lig sonunda sonuç ne olursa olsun köklü bir değişim şart. ve bunun için de çok para lazım. siz deyin 40 ben diyeyim 50 milyon euro kadar paradan bahsediyorum. küçük çaplı değişimler bir işe yaramayacaktır. yaramadı da zaten. orta sahamız de mode. forvet hattımız de mode. öyle böyle değil hem de.

  ilk 11'e en az 5 baba transfer yapmazsak annemizin liginde kendimizi kandırmaya devam ederiz. bugün kulübeye baktığımızda oraya da takviyenin şart olduğunu da net olarak görüyoruz. alttan gelecek gençlerin, atıyorum bugün ligin 5., 6.'sı falan kimlerse, o takımlarda banko 11 oynayabilecek çapta adamlar olması lazım.

  yoksa bak, hakikaten avrupalı aldı başını gitti, biz arkadan onları izleriz. galatasaray taraftarı geçtim real'i man city'i falan sevilla'ya lille'e vs gıpta eder durumda. elit takımlarla arada uçurum var zaten de bir tık alt seviyede aldı başını gitti. benfica bizi hiç bir şey oynamadan gayet 1.viteste eledi gitti dostlar. bundan ala ölçü mü var?
 • 21712
  --- alıntı ---

  spor toto süper lig'de 28. hafta geride geride kalırken faul ve kart raporlarını derledik. raporlara göre ligin en az faul yapan takımı olan galatasaray, fenerbahçe'den sonra en çok kart gören ikinci takım konumunda. maç başına faul ortalaması 11.8 olan galatasaray, geride kalan 28. hafta boyunca toplamda 329 faul yaptı. sarı kırmızılılar 28. hafta itibariyle ligin en az faul yapan takımı konumunda.

  öte yandan opta verilerine göre, ligin en az faul yapan takımı olan galatasaray, diğer taraftan fenerbahçe'den sonra spor toto süper lig'de 28. hafta itibariyle en çok kart gören ikinci takım konumunda. sarı kırmızılılar geride kalan 28 haftada 72 sarı kart, 3 kırmızı kart gördü. fenerbahçe ise 71 sarı ve 8 kırmızı kartla ligin en fazla kart gören takımı konumunda. fenerbahçe toplam 79 kez kart görürken, 384 faulle en çok faul yapan takımlar arasında 11. sırada yer alıyor.

  --- alıntı ---

  https://www.futbolarena.com/...galatasaray-368813h/

  hakemlerin 2018-2019 sezonunda takımımıza karşı takındığı art niyetli tutumun istatistiklere dökülmüş hali.

  ligin en az faul yapan takımıyız ama ne hikmetse aynı zamanda en çok kart gören ikinci takımız.
 • 21713
  süper lig 2018-2019 sezonu itibariyle artık hakemlerin, federasyonun, kapalı kapılar ardında yapılan anlaşmaların oyuncağı olmamak üzere, bu kahpe süreç sonlanana dek önümüzdeki yıllarda başka bir ligde oynamak için derhal çalışmalar yapması gereken kulübüm.

  aklıma ilk gelen tabi ki bundesliga. 21. takım olarak ve ya başka bir takım üzerinden geçici olarak katılmamız hem bundesliga'ya renk katacak, hem de bizi bu eziyetten kurtaracaktır. süper ligde ise geneli u21 oyuncularından oluşan emanet bir takım kümede kalarak varlığını devam ettirse bu geçici süreç için gayet yeterli olacaktır.

  istemiyorum gözümüzün içine baka baka hakkımızın yenmesini, pişkin pişkin açıklamalar yapılmasını. kart vermemek, var'a gitmemek için şekilden şekile giren şerefsizleri görmek istemiyorum sahada. artık tuz kokmuştur. talimatla elindeki şampiyonluk alınıyor var mı ötesi. var olmasa bir yere kadardı herşey ama şu an için gerçekten bu düzende sürünmenin manası yok. alsın palabıyıklarını, özkahyalarını soksunlar bir taraflarına orospu çocukları.