• 20489
  her maç birini seçip onun üzerine puan kayıplarını, mağlubiyetleri yıkmaktan vazgeçip artık gerçekçi konuşmanın zamanı geldi diye düşünüyorum. bunları farklı farklı entrylerde belirttiğimde "karamsarlık" ile suçlandığım da oldu. ancak mevcut durum göz önüne alındığında iyimser bile sayılırım.

  uefa, ffp, dursun özbek yönetimi filan uzun uzun yazıp bu konuda kafa bulundırmak istemiyorum.
  paramız yok, transfer yapamıyoruz, illa + vermesi lazım kar/zarar tablosunun, ona göre bir anlaşma yapmışsın o da tehlikede, falan filan... geçelim.

  şimdi asıl mevzu bunların hiç biri değil.
  asıl mevzu sahadaki oyun. ne oynuyoruz biz??

  şu sorulara odaklanır ve cevaplarını verirsek sonuca daha kolay ulaşırız.
  önde baskı, pres yapabiliyor muyuz? hayır.
  pas oyunu oynayabiliyor muyuz? hayır.
  rakip ceza sahası çevresinde kollektif bir atağımız var mı? hayır.
  ikinci bölgeye çekildiğimizde orada baskı var mı? hayır.
  durağan mıyız? evet..

  şimdi bunlar ortada kabak gibi dururken, isimler üzerinden tartışmak yersiz. o yüzden isim vermeden yazmaya çalışıyorum yazıyı. bir oyun planımız var mı? ona da hayır demek zorundayım. peki biz ne yapıyoruz sahada? net cevap hiç bir şey.

  uli hoeness, 2000'li yılların başındaki sistem takımlarına karşı çıkıp "şampiyon olmak için iyi bir kadro yeterlidir" demişti. sonra dortmund, klopp ile sistem takımı olarak süpürünce kendilerini (almanya kupasında 5 yemişlikleri var dortmund'dan) bu iş sadece kadro ile olmuyor diye özür beyanatı geldi kendisinden. sonrada sistem hocasını getirdi takımın başına. jupp abimiz şampiyonalar ligi şampiyonu yaptı bayern'i de o günden beri onun yerini doldurmaya çalışıyor haspam... sözlük o günlerde kalmış maalesef.

  takımdaki oyuncular iyide olsa sisteminiz yoksa kazanma şansını en aza iner. oyun planınız yoksa bireysel yeteneklere bağımlı hale gelirsiniz. galatasaray taraftarı ünal aysal dönemi ile birlikte buna alıştı. bir ffp anlaşması var ve bu anlaşma şu anda gözden geçiriliyor. belki gelecek sezon şampiyon bile olsa takım ceza alacak ve gidemeyecekler şampiyonlar ligine. böyle bir olasılık mevcut mu? mevcut... o zaman tüketim taraftarlığını bırakıp olaylara gerçekçi yaklaşmak gerekiyor.

  şunu araya sıkıştırayım ; bu takım yaz ayında 3 oyuncu satıp 40 milyon kazanmayacak. kazansa bile yarısını harcayamayacak. anlaşma belli.. şartlar belli. belki dahada ağırlaşacak...

  şu anda eldeki oyuncu yapısı ortadayken fatih hoca ısrarla elinde drogba veya uefa kupası zamanın kadroda olan uzun boylu santrafor varmış gibi oynamaya devam etmesini anlayan varsa lütfen bana da anlatsın. 6 ekim 2018'de oynanan antalya maçının tamamı ve 19 ekim 2018'de oynanan bursaspor maçında eren girene kadar ilk 30 dakikası kanatlardan orta yaparak sonuca gitmenin peşinde bir takım vardı sahada... ama o ortalara kafa vuracak adam yoktu ceza sahası içinde. fatih terim, oyun planımızın giriş, gelişme, sonuç bölümleri var diyor. peki, bunu maçı izlerken görebiliyor musunuz? orta sahanızdaki iki adam dripling ile rakip sahaya geçmenin derdinde diğeri stoperlerin arasında kalıyor sürekli. normalde 4-3-3 oynayan takımların kanatları, o takımın en çok dripling yapan oyuncularıdır. bizde orta sahalar bu alanın lideri, olaya bak sen!!

  sahanın belirli bölgelerinde oyuncular küçük üçgenler kurarak pas istasyonu oluşturup o üçgendeki oyuncularla birbirine alıp verirler.. bu baskıdan kurtulmak için yapılan bir kaide'dir. bizde var mı? yok. topu alan orta saha oyuncusu dripling yapar. top kaptırır, bekler zaten allah'a emanet (linnes ve nagatomo yoksa. bazen onlarda olsa kar etmiyor) sonra kontra atak... ben topu kaptırdıktan sonrasına bakmıyorum. öncesi önemli. çünkü sorun öncesinde... topu kaptırmadan önce var mı bir hazırlık? forvet orta sahaya yaklaşıp verkaça mı girmiş? kanat oyuncuları ayaklarını çizgiye basmadan half-space'leri mi kullanmış? bekler rakibin defans boyunu enlemesine mi uzatmış? ne yapmış??? pozisyon alabilmişler mi? nerdeeeee!! bunların hepsi hak getire!!

  bırakın isimleri, buna odaklanın siz! bunu çözmezsek hiç bir transferin anlamı yok. yahu biz hala topu forvete şişirip, onun indirmesi üzerine bir hücum organizasyon içindeyiz. millet satürn'e vardı, paralel evrene geçecek bizde hala forvet transferi tartışan var. kanat oyuncunuz var mı? rodrigues çalım atacak robben gibi içeri girip şut çekecek. sıfıra inmek? yok.. savunulması kolay bir oyuncu oluyor türkiye liginde. çünkü ne yapacağı o kadar bariz ki!! hocanın onu sağ tarafa alıp sıfıra inmesini istemesi lazım. ters kanatta ters ayakla iki oyuncu barındırıp kanattan şut yüzden 13'te kalıyorsa deneme artık bunu. maç içinde değiştir bari... ama o da yok. yarım (0.5) kanat ile oynuyorsun... bunlar gerçekler. birde şu var "galatasaray'ın oyuncusu değil" eyyy romalılar, paranız yok paranız. galatasaray seviyesi diye düşündüğünüz tüm adamlar ateş pahası. bu yüzden onuda geçelim.

  muslera iki stoperede açılın diyor iki maçtır. iki stoperde açılmıyor. çünkü stoper biliyor ki o topu önünde sonunda şişirmek zorunda kalacak. fernando stoper gibi oynadığı için alayım topu, döneyim, pas vereyim yok. savunma ile orta saha arasındaki bağlantı bu yüzden kopuk. sonra ndiaye gelsin, belhanda gelsin top alsın 40 metre sürsün... top yapsın... yersen.

  pres?
  hocanın alametifarikası... görebilen var mı sahada?

  isimlere takıldığı için taraftar, oyun hakkında bir eleştiri göremezsiniz. bu maç özelinde de öyle analiz kasılacak bir şey yok. genel olarak ligdeki 9, şampiyonlar ligindeki 2, toplamda 11 maç üzerinden konuşuyorum. bizim bir oyun planımız yok ey romalılar!!! arafta kalmışız. ne pas oyunu oynuyoruz, ne target men'lik bir oyun oynamak için gerekli teçhizata sahibiz. ki target men içinde pozisyon bilgisi filan uçan bir adam lazım. para bunlar hep.

  acil olarak 3'lü orta sahadan vazgeçemliyiz. bu takımın yiyeceği bok değil o. geçen sezon ite kaka bitti ama bu sezon bitmez. sistemi değiştirmek gerek. mevcut finansal yapıda 10 oyuncu değiştirelemeyeceğine göre alternatif sisteme geçiş yapmak elzem... ama öyle bir şey olmayacağına da o kadar eminim ki..
 • 20490
  en büyük sorunu, işler iyi gitmezken asıl sorumluluk alması gereken oyuncuların sahaya gereken karakteri koy(a)mayıp sorumluluktan kaçması olan takım. 23 eylül 2018 akhisarspor galatasaray maçı sonrasında fatih terim gayet açık bir şekilde bunu dile getirdi. bazı oyuncularım 18 yaşındaki ozan kadar maça karakter koyup; sorumluluk almadı dedi. 19 ekim 2018 galatasaray bursaspor maçının istatistiklerine bakarsanız topla en çok buluşan ve oynayan oyuncumuzun ozan kabak olduğunu görürsünüz. fatih hocanın akhisar maçından sonra yaptığı tespit ve sitemi ne yazık ki hala devam ediyor. sorumluluk alması gereken oyuncularımız rakibin arkasına saklanıp toptan kaçıyor ne yazık ki! https://twitter.com/...351260190072832?s=21
  edit: rezalet oynadığı bursa maçında mağlup olmayıp 1 puanı alan hatta son dakikalarda yaptığı baskıyla da galibiyeti kaçıran takımdır aynı zamanda. kötü oynadığı maçlardan da puan veya puanlar çıkaran takımlara büyük takım deniyor işte. türkiye'nin en büyük futbol takımı olup şampiyonluğun en büyük adayı da hala kendisidir.
 • 20491
  bu kadar sakatlık tesadüf olamaz.

  geçtiğimiz sezon(17-18) oyuncuların fiziksel durumuna göre sakatlık riskleri takip edilip gerekirse antrenmana alınmıyordu, salonda calisiyordu vs.

  bu durum bu sezon nasıl yapılıyor? yapılıyor mu bilmiyorum? ama ya kondisyonerlerde ya da sağlık ekibinde bir sıkıntı var.

  premier lig'de haftada 3 maç oynayanlar insan değil mi?

  serdar aziz milli maçtan döneli 5-6 gün olmustu. feghouli'ninkinde risk aldı sanırım hoca, tutmadı. fernando ise zaten takımlaydi. neyin sakatlığı abicim. donk da yine adale yirtigiydi sanırım.

  yani resmen üst üste geliyor. tesadüf mu şimdi bunlar?

  bence hoca burayı gözden geçirsin. scott piri gibi isimlerle çalışan hoca bu kadar önemli alanda risk almaz diyeceğim, mutlaka uzman bir ekip vardır ama sanki bazı şeyler yanlış.

  devre arasına kendimizi siralama olarak buralarda atabilirsek gelenlerle gidenlerle, maç sayısının azalmasiyla önümüz daha açık olacak.

  ama kronik bir hata varsa dikkat...
 • 20492
  son zamanlardaki formundan ciddi anlamda rahatsızlık ve endişe duyduğum takımımızdır. erzurum, antalya ve son olarak bursa maçlarında futbol anlamında elle tutulur bir oyun oynamadığımız gerçeği ortadayken bir de bu sakatlık problemi çıktı meydana. hocaya saygımız, inancımız sonsuz ama bu sakatlık olayında idman tekniklerinin zayıflığı veya oyuncuların bu idmanları kaldıramaması ihtimalleri akıllara geliyor. hocanın bu konuda da değerlendirme yapması gerekiyor ve yapacaktır da, inanıyorum buna. ayrıca bu kadar sakatlıkta oyuncuların kendilerine iyi bakmaması da büyük etkendir, saha dışında da takibi arttırmak gerek diye düşünüyorum. ama tüm bunlardan bağımsız takım iyi oynamıyor. bu oyunla ne ligde ne de avrupa maçlarında istediğimiz sonuçları alamayız, hücumda muğdat, yunus, atalay üçlüsünü de rotasyona dahil etmek gerek, hatta linnes' in joker bir oyuncu olduğunu biliyoruz. mariano bu kadar formsuzken onunla önlü arkalı da oynayabilirler. hatta çok sıkışılırsa orta sahanın ortasında da oynayabilecek özellikleri var. bu darlıkta linnes gibi bir oyuncudan mümkün mertebe daha fazla faydalanmak gerekli. ama bu takımda en büyük silahımız hocamız. o olmasa halimiz fb gibi olabilirdi şu an. dolayısıyla takıma hep destek, tam destek verirsek sonunda yine mutlu son olacak bir sezon bizi bekliyor diye düşünüyorum. allah yardımcımız olsun.
 • 20493
  oyuncu merkezli sıkıntılardan ziyade oyun kaynaklı sorunlarının olduğuna inanıyor ve bu doğrultudaki fikirlere katılıyorum. yalnız oyunun sorunlu olması biraz da oyuncu sebepli.

  geçen sezonki 11'imiz:

  nando / mariano (linnes), denayer (maicon), serdar, yuto / donk, fernando / soso (sinan), younes, garry (yasin) / gomis

  bu sezonki ortalama 11'imiz:

  nando / linnes (mariano), maicon (ozan), serdar, yuto (ömer) / ndiaye, fernando (donk) / onyekuru (sinan, soso), emre (younes), garry / eren

  gomis dışında takım aynı takım, hatta striker hariç bazı bölgeler için "daha alternatifli kadro" bile denilebilir. tabii bunu ceza, sakatlık durumlarından bağımsız olarak dillendiriyorum. gelmek istediğim nokta; sistem sos veriyor ancak oyuncular?

  fernando geçen sezona göre kötü,
  garry iyi başladı ama vasat devam ediyor,
  maicon geçen sezon neyse o,
  mariano geçen sezona göre kötü,
  onyekuru vasat,
  sinan vasat,
  soso geçen sezona göre kötü,
  younes geçen sezona göre kötü...

  11'inizin birçok parçası form olarak yerlerdeyken oyun olarak da tıkanıyorsunuz ister istemez ki bizim bir de oyunla alakalı problemimiz var.

  genel düsturum bardağa daima dolu tarafından bakmak üzerine kuruludur fakat bilemiyorum; umarım hoca farklı bir şeyler dener de sıkıntılı gidişata derman olur. bunu yapabilecek biri varsa o kişi kendisinden başkası değil. allah yardımcısı olsun.
 • 20494
  --- alıntı ---
  bursaspor maçında yaşadıkları sağlık problemleri nedeniyle oyuna devam edemeyen ve bugün sponsor hastanemiz bahçelievler medical park hastanesi’nde tetkikleri yapılan oyuncularımızın sağlık durumu şu şekildedir:

  sağ üst arka adale grubunda orta derece zorlanma tespit edilen sofiane feghouli ve fernando reges’in tedavisine başlanmıştır.

  kasık ağrısı nedeniyle oyuna devam edemeyen serdar aziz’in sağlık durumu ile ilgili bilgilendirme ise yarın gerçekleştirilecek ek tetkiklerin ardından yapılacaktır.

  --- alıntı ---

  https://www.galatasaray.org/...-saglik-raporu/40575
 • 20495
  bence artık ters kanatta ters ayaklı oyuncu taktiğini bırakmamız lazım. elinizde neymar-messi mane-salah ronaldo-bale(daha tonla sayarım ha mesela ribery-robben) türü adamlar olmadan bu oyun genelde elinizde patlar. patlıyorda. bi kere rodrigues çok etkisiz artık bunda kendi şımarıklığının payı çok büyük ama bana kalırsa sisteminde etkisi var ve ayrıca çok tahmin edilebilir oynuyor artık. sinan çabalıyor ama olmuyor. oyun çok dar alana sıkışıyor ve neredeyse bekler hariç kanatlar hiç ama hiç sıfıra inmiyorlar. dolayısı ile ceza sahasına eren gibi bir kulemiz olmasına rağmen doğru düzgün top yollayamıyoruz ve oyun sıkışıyor. eren'i çok beğenmesemde doğru taktikle adamdan crouch etkisi yaratacağız ama bir türlü yapmadık şu ana kadar. velhasıl acilen sinan solda rodrigues sağda oynamalıdır artık.
 • 20496
  günlük başarılarla günü kurtaramayacak takımımız.
  fatih terim’in gelmesi, şampiyonlar ligi, son şampiyon, ligde liderlik kısa vadede taraftarı mutlu edecek başarılar.
  uzun vadede bizi kan ve göz yaşı bekliyor. var olan borcun kapanması mevcut şartlarda mümkün görünmüyor, adnan polat’ın son katıldığı tv programda anlattıkları çok ilginç.
  --- alıntı ---

  bizim zamanımızda riva’ya 220 milyon dolar verdiler satmadık riva tüm anlaşmalarla maksimum 100 milyon dolara satıldı, florya’nın satışından da en fazla gelecek gelir 80 milyon, aşağı yukarı 200 milyon dolar, galatasaray’ın borcu 500 milyon dolar ve bunu kapatmak mümkün değil.
  --- `alıntı

  her yıl artı eksi dengesinde eksiye gidiyoruz, önümüzdeki sezon forvet transferi mümkün değil, para yok yüksek meblada futbolcu da satamayacağıza göre gelecek şimdilik çok karanlık görünüyor.

  uefa kıskacında yeniden incelen dosyada ne yapıp edip galatasaray’a ceza vermek için uğraşacaklar, seneye avrupa’ya gidememek gibi.

  bu bağlamda çok zor günler bekliyor bizi.
 • 20497
  2018 - 2019 sezonunda ilk yarıyı 36 puanla bitirebilirse çok iyi iş yapmış olacak takım. geri kalan 8 maçta 5 galibiyet 2 beraberlik bunu yapmamızı sağlar. zaten kalan 8 maçın 4 tanesi içerde. bu maçları kesinlikle kazanmamız gerekiyor. rakipler de fenerbahçe, konyaspor, rizespor ve sivasspor. konya hariç ligin dibine demir atmış takımlar. dışarıda ise yeni malatyaspor, kayserispor, başakşehir ve beşiktaş ile oynayacağız. malatya ve kayseri ikilisinden 4 puan, beşiktaş ve başakşehir ikilisinden 1 puan çıkarmak bu şartlarda şahane olur. ancak evimizde olmadık maçlarda puan kaybedersek deplasmanlarda telafi etmek lazım. ikinci yarıda yapılacak muhtemel forvet transferi, emre akbaba'nın dönüşü, şampiyonlar ligi'ne ikinci turda veda, başakşehir, beşiktaş, trabzonspor ile içerde oynama ve son düzlükte alınan seri galibiyetler gibi etkenler ile 36 puandan daha fazla toplayacağımızı düşünüyorum. bu durumda da her türlü şampiyon oluruz. dediğim gibi 36 puan şahane olur ilk yarıda. inanılmaz bir avantaj elde ederiz.