• 19316
  gozumuz boyanmasin iyi oynamiyoruz. feghouli cok durağan. mariano hucumlarda inefektif ortalarla bizi cok baltaliyor. belhandanin sut tehditi yaratamamasi sikisan maclarda kilidi acmamizi zorlastiriyor. gomis cezasahasi icinde mukemmel bir golcu ancak topu cezasahasina yikamiyorken gercekten etkisi cok azaliyor.
  kazanirken bunlari yazmali konusmali ve bilmeliyiz ki sonra hayal kirikligi yasamayalim. gerekirse tolgayi 11in biyerlerine yamayip gerekirse sinandan topcu yaratmaya calisicaz. alternatifimiz az, beklenti icine girdigimiz bazi adamlar hala top namina bisey oynamiyor. bu sartlarda sampiyonlugu almamiz icin fatih terimin varligi yetmeyebilir; saha icindekilerin de kipirdamasi lazim.
 • 19317
  lider olmasına rağmen kalan haftalara bakılırsa işi en zor takımdır.

  beşiktaş ile içerde oynanacak olması avantaj sayılabilir deplasmanda oynatmaktansa ama başakşehir'in birebir rakipleriyle maçı kalmadı artık.

  üstelik deplasmandaki sıkıntımızı aşamamışken beşiktaş ve başakşehir kalan 5 haftada 2 deplasman maçına çıkacakken bizde bu sayı 3.

  evet 15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçı bitmek üzere olan umutları yeşertti ama henüz hiçbir şey bitmedi.
 • 19319
  hücum yaparken herhangi bir planı olmayan takımdır. bu nedenle baskılı oynadığı maçları bile kaybedebilmektedir. özellikle ceza sahası içine gömülen takımları açabilecek yeteneklere haiz oyuncusu yoktur. ne uzaktan şut ne de serbest vuruşlarda etkili değildir. ceza sahasına ekstra oyuncu da sokamamaktadır. bu şartlarda şampiyon olursa çok büyük bir başarıya imza atmış olacaktır.
 • 19321
  şampiyon olacak takımımızdır. bazı sorunları var elbet. öncelikle beğenmediğim maicon ağırlığından kurtulmamız iyi oldu. feghouli'nin yetersiz oyunu ve belhanda'nın skor katkısı verememesi diğer sorunlarımız. gomis'in bazen çok ağır kalması ve top ayağındayken dahi yavaş oynaması, yedek kulübemizin çok iyi olmaması, mariano'nun defansif yönü, orta sahamızda çok iyi bir tandem yakalayamamamız sorun. sorunları saysak burdan köye yol olur.

  benim şuan en çok rahatsız olduğum sorun ise rodrigues, nagatomo, feghouli ya da mariano kenarda çizgiye doğru indiğinde çevirilen toplar ya da kenardan atılan ortalarda çok etkisiz kalıyoruz. bunun iki sebebi var. birincisi soldan atılan ortalarda feghouli'nin, sağdan atılanlarda ise rodrigues'in bekinin önüne geçip ters toplar için pozisyona girmeye çalışmaması, bunu becerememeleri. ikincisi ise gomis'in kenardan gelen toplarda genelde hareketsiz bazen de penaltı noktası civarında takılması. orta sahası donk, fernando gibi adamlardan kurulu, 10 numarası belhanda gibi forvetten 2-3 kat daha orta saha olan bir takım için kenar organizasyonları çok önemlidir. biz kenarlara çok iyi iniyoruz ancak bunları çok az pozisyona çevirebiliyoruz. çevirsek zaten bitiriciliğimiz iyi.

  neyse dediğim gibi sorunların sonu yok. bu takım iyi ve zayıf yönleri olan bir takım. başımızda ise çok iyi bir hoca var. elinden geldiğince sorunlara çare buluyor. ama son 5 maç kalmış, hepsini alsan şampiyon olacağın bir ortamda, takım için taktik, teknik sorunlar çok da önemli olamaz, olmamalı. kazanın, şampiyon olun aslanlarım. biz yine statlarda, havaalanında sizlerleyiz.
 • 19323
  9 nisan 2018 gençlerbirliği galatasaray maçında şampiyonluğu kaybetmediği gibi, 15 nisan 2018 galatasarat başakşehir maçında da şampiyonluğu kazanmamıştır. ben 21 nisan 2018 alanyaspor galatasaray maçını kesin kazanırız diyemiyorum, inşallah kazanırız diyorum. 29 nisan 2018 galatasaray beşiktaş maçını kesin kazanırız diyebiliyorum ama yok alanyaspor maçı için bu kelimeler ağzımdan çıkamıyor. bu takım o hissiyatı verdi sezon boyu. sadece skorlara bakıp söylemek de değil bu. ben gençlerbirliği maçına 75. dakikaya kadar dayanabildim. sonrasında bu maç ya böyle biter ya da bir tane yeriz diye düşünüp kapattım. nitekim de yediğimizi sonradan gördüm. içten içe kalbim galatasaray'ımın gol haberini beklese de aklım olmayacağını biliyordu. başakşehir maçını ise tam tersi bir havada izledim. takım uçup kaçmıyordu ama biz bu maçı alacağız diyordu. en azından bana geçen duygu bu yöndeydi. zaten herkesin malumu olan iç saha oyununu deplasmana yayma sorunumuz olmasaydı şuan lig bitmişti. inşallah bu takım son 3 deplasmanda bu sorunu çözer de şampiyon oluruz.
 • 19324
  mariano'nun şaheser golü olmasa muhtemelen 15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçını 0-0 ya da şans golüyle 0-1 bitirecekti. zira top bizde olmasına, sürekli baskı yapmamıza ve sadece bir 10 dakika başakşehir'in kıpırdanmasına müsaade etmemiz rağmen neredeyse ciddi pozisyonumuz yoktu. kasımpaşa ve gençlerbirliği maçları da böyleydi. tek kale oynamış ve kaybetmiştik.

  evet, elbette ekstra işler ve oyuncular maçları kazanmak için önemli. ancak sıkıştığımız zaman ekstra iş yapacak oyuncu sayımız çok az. bu sezon mariano'dan önce bir de feghouli bursaspor maçında böyle ekstra bir gol atmıştı yanlış hatırlamıyorsam. onun dışında hep neredeyse kalenin içine giriyoruz gol atmak için.

  şu an ligde son 5 haftaya girilirken bir rekabetten söz edilebiliyorsa bunun yüzünden. tamam tudor dönemini geçiyorum. zira tudor bir şeyler yapacak bir adam değildi. ama terim döneminde kaybettiğimiz 9 puanın açıklaması yok. bunun en az 7 puanını almış ve ligde en yakın rakibimizle 8 puan fark atmış şekilde son 5 haftaya girmeliydik.

  terim oyuncularla taktik açıdan tek tek ilgilenen bir hoca değil. takım taktiğiyle ilgileniyor. zira oyuncuların zaten doğru tercihleri yapacaklarını varsayıyor. bu, eğer kadronuzda istediğiniz özelliklerde oyuncular varsa işler. ama şu an içinde bulunduğumuz konumda olduğu gibi bazı oyuncuların yapabildiklerinden biraz daha fazlasını ya da farklısını yapması gereken durumlarda sorun çıkartıyor.

  terim'in bazı takıntıları var. eğer oyuncu ondan beklediğini yapamıyorsa ya oynatmıyor ya da zamansız yerlerde oyundan alıyor. dönüp sivas, kasımpaşa ve gençlerbirliği maçlarına bakmak yeterli. diğer maçlarda da yaptı ama kazandığımız için konuşulmadı. evet, iyi olan oynar. ama takımda zaten hepi topu 13 kişi var. 13 kişi dışındakiler beş para etmez.burada yapılması gereken her oyuncunun cılkını çıkarmak tabiri caizse. yani yetenekli oyuncuyu "bu yapamıyor" diye kenara alıp yeteneksiz adamdan bir şeyler yapmasını bekleme lüksümüz yok.

  umarım terim daha önce yaptığı hatalardan artık ders almıştır. zira bize 9 puana mal olan hatalar yapmıştı. artık beraberlik lüksümüz yok. 5'te 5 yapmak zorundayız.