• 24101
  emre akbaba, onyekuru, linnes, saracchi ve hatta falcao gibi maç eksiği bulunan ve ilk 11'e bir an önce yerleşmesi gereken 5 oyuncumuz var. sağ tarafta hala daha kendini bulamamış feghouli ve 2. ligden gelen sekidika bulunuyor. daha kimler gelecek,gidecek belli değil. enseyi karartmak istemiyorum ama ligin ikinci devresi işimiz pek kolay görünmüyor.
 • 24103
  öncelikle (bkz: #2840900)

  15 ocak 2020 rizespor galatasaray maçında rakibi karşıladığımız diziliş yine 4-4-2 oldu. açıkçası bu diziliş ile de iyi pres ve savunma yaptığımızı düşünüyorum. özellikle 19-20 sezonun ilk yarısındaki performansımıza göre çok daha çabuk top kaptık. maç boyunca önde savunma yaptığımız halde birebir pozisyon olarak sayılabilecek tek pozisyonu 90+1'de verdik. o pozisyon da taylan'ın top kaybıydı. takımın bu yönde gelişim göstermesi diğer birçok şeyde gelişim göstermesine olanak sağlayacaktır bence. topu kaptığımız ve top bizde olduğu sürece elbet üretim de artacaktır ki 28 aralık 2019 galatasaray antalyaspor maçının skoru bunu destekler niteliktedir sanırım.

  savunmada seri'ye bir parantez açmak lazım. yukarıdaki entryde belirttiğim gibi seri'nin kendisine verilen görevi istikrarlı olarak yapıp yapamayacağı ile ilgili, ufak da olsa, kuşkularım vardı. fakat seri hem adam paylaşımında çok iyiydi hem de topun kaybedildiği noktalarda yapılan karşı preste çok iyi performans gösterdi. bu maçta gözüme çarpan bir savunma hatasını hatırlamıyorum.

  değişim yaşanan bir diğer konuya daha değinmek istiyorum. özellikle hazırlık maçlarından beri savunmadan çıkıştaki dizilişimizde de bir farklılık var. 18-19 sezonu ve bu sezonun başında geriden oyun kurarken yaklaşık olarak şu diziliş ile oynuyorduk: https://i.hizliresim.com/7BRv0l.jpg
  nzonzi (veya fernando) savunmanın arasına girip savunma hattını 3'lüyordu. bu 3'lünün önünde bir boşluk vardı ve savunmadan direkt toplarla babel (onyekuru)-seri (ndiaye)-belhanda-feghouli hattına geçmeye çalışıyorduk. bu oyunda zaman zaman mariano içe girip pas istasyonu oluyordu. bazen feghouli geriden top almaya geliyordu. fakat bir türlü istediğimiz geçişi sağlayamıyorduk. çünkü hücum oyuncularımız çok ileride konumlanıyordu ve gerideki üçlü sürekli kendi arasında paslaşıp topu bir türlü hücum hattına aktaramıyordu. topu hücum hattına gönderdiğimizde ise hücum oyuncularımız rakip savunmanın kucağında bulunduğu için topu o bölgeden çıkaramayıp sürekli top kaybı yapıyorlardı.

  15 ocak 2020 rizespor galatasaray maçında ise savunmadan çıkarken şu şekilde dizildik: https://i.hizliresim.com/Lv93jZ.jpg
  lemina defansı 3'lüyor, seri de onların önünde pozisyon alıyor. bekler yaklaşık seri'nin hizasında yine çizgide pozisyon alıyor fakat bu sefer mariano gibi merkeze inen bek yok. bekler ve seri'nin önünde ömer, emre ve feghouli üçlüsü var. arada bu bölgeye top almak için falcao da geliyor. ömer ve feghouli de yine sık sık kanada deplase oluyor.

  aradaki farklar savunma dizilişindeki kadar bariz olmasa da bana bu diziliş de daha iyi geçiş yapıyoruz gibi. bekler çizgiden daha fazla katkı verebilseydi bu geçişlerin etkisini daha net hissedebilirdik bugün. fakat linnes zaten sol tarafta ters ayağıyla oynuyorken ve çizgiden katkı vermesi zorken, şener de çok kötü bir performans sergiledi. özellikle saracchi bu yapıda çok daha fazla katkı verebilir.

  yine maç üzerinden bu yapıdaki oyunculara dair konuşalım. ömer'in hücumda sol kanattaki defoları belli. bir kanat oyuncusuna göre yavaş, driblingi az, içe kat edemiyor vs. savunmadan geçişleri daha iyi yapmamıza rağmen de hala yer yer onyekuru'nun eksikliğini hissediyoruz. fakat bu onyekuru'nun dönünce direk oynaması gerektiği anlamına da gelmiyor. çünkü bütün yetersizliklerine rağmen acayip bir ömer bayram performansı var. hala takımın en dinamik oyuncusu. savunmada bütün pozisyon kaymalarını doğru yapıyor. aynı zamanda bu sezon takımın en iyi duran top kullanan oyuncusu. bu sezon çok az oynamış üstüne bir de sıtma olduğu için sezon ortası kampına katılamamış onyekuru'dan bu dinamizm ve savunma katkısının ne kadarını alabiliriz bilemiyorum.

  emre akbaba'nın şu an oynadığı pozisyon muhtemelen emre'den en fazla verim alınabilecek pozisyon. golünü de attı zaten. kondisyonu arttıkça çok daha iyi oynayacaktır. ama şu an o mevkide teknik kapasitesi emre'ye nazaran düşük olsa da taylan mevcut kondisyonuyla daha iyi bir seçenek gibi duruyor. zaten emre'nin 11 başlaması da bu maç özelinde bir durum gibi gözüküyor.

  lemina ile seri de verim alınabilecek en iyi pozisyonlarında oynuyorlar. özellikle seri'de sezonun ilk yarısına göre epey fark olduğu ortada. önde daha hareketli oyuncuların olması bu ikiliyi çok daha rahatlatacaktır. fakat bazen biraz daha sabırlı olmaları gerekiyor. lemina özelinde bu daha fazla olsa da savunmadan çıkarken çok gereksiz top kayıpları yapabiliyorlar. bu ikiliye dair bir de şunu söyleyebilirim: ikisinin de yedeği yok. taylan'ın seri'nin yerini doldurabilecek bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. o tarzda değil. rakibi 4-4-2 şeklinde karşılıyoruz ve lemina'ya bir şey olduğunda o bölgede donk'u kullanmak pek akıllıca bir iş olmayacaktır. çünkü donk o alan paylaşımlarını o tempoda yapabilecek bir oyuncu değil.

  şener bugün maçın en kötüsüydü. sanırım ondan beklenti az olduğu için pek değinilmemiş ama kendi standartlarının bile çok altındaydı. kaldı ki bu yapı şener'den en fazla verim alınabilecek yapılardan bir tanesi. fakat bugün hem çok fazla pozisyon hatası yaptı hem yeterince bindirme yapamadı hem de ortaları kötüydü. sakatlığının ciddiyetini bilmiyorum fakat sanırım onun deparlı oynamasını engelliyor.

  yediğimiz golde falcao'nun topu kaptırmasıyla başlayan bir süreç var. rizespor topu sağ tarafa gönderiyor; linnes, lemina ve seri de oraya baskı yapmaya gidiyor. bu sırada ömer, emre, falcao ve feghouli ileride. yani 4-2-4 gibi bir durum var.
  1- linnes'in topu ilk karşıladığı noktada taktik faul yapması lazımdı.
  2- emre ve ömer'in daha çabuk bir şekilde orta sahayı 4'lemeleri lazımdı. (feghouli top kaptırıldığı sırada sahanın en ucunda olduğu için bunu yapamazdı. ortasahaya en yakın iki isim emre ve ömer'di)
  orta saha eksik kaldığı için seri sağ tarafa fazla yaklaşamadı ve rizesporlu oyuncu rahat bir orta açtı ve gol oldu.

  bizim attığımız golde ise feghouli'nin çizgiye inmesi etkili oldu ki feghouli'nin bunları daha fazla yapması lazım. savunma katkısı açısından bugün, hazırlık maçlarına göre daha iyiydi.

  sonuç olarak:
  ben takımda genel olarak sezonun ilk yarısına göre iyiye giden şeyler görüyorum. fakat kıstas sezonun ilk yarısı olunca bu iyiye gitme çok da bir şey ifade etmeyebilir. hala eksikler çok fazla. genel olarak pozisyon sayımız az, set hücumunda yeterince organize değiliz, bu maç özelinde de çizgiyi iyi kullanamadık ve yeterince kontratak yapamadık. saracchi ve onyekuru'yu bu yapıya adapte edebilirsek, bu sorunların çoğunu çözebiliriz. ben umutluyum.
 • 24104
  dünyanın her yerinde farklı seviyelerdeki her takımın maç içinde birkaç kez başarabildiği en temel şeyi, “forvetini kaleci ile karşı karşıya bırakma” olayını yapamayan bir takım oldu aylardır.

  bu seviye bir hücum özrü çok az görülmüştür. resmen düşününce gözümüzde canlanmıyor, hani insanın aklına burak’ın bizde oynadığı dönemler geliyor bu pozisyonları kafada oynatınca.
  işin garibi elimizde bu işi en iyi yapacak adam var, he falcao koşu da gösteriyor yanlış anlaşılmasın.. ama yok arkadaş bir tane araya top bırakıp forveti karşı karşıya bırakamaz mı bir takım yahu?

  tek tek orta saha ve kanat performansı eleştirmek de yersiz. bir takımda 1-2 kişi vasat altı ise o oyuncular eleştirilir. ama bütün takımda iyi oynayan oyuncu bulmakta zorlanıyorsan artık sorunlu bellidir. üstelik teknik direktör sonradan gelip enkaz devralmış biri de değil, 2senedir takımın başında ve bütün transfer döneminin içinde bulunmuş bir hoca, kesinlikle bu kötü gidişin tek sorumlusu.

  henüz hiç ışık yok ama inşallah 19/20’nin 2. yarısına sihirli değnek dokunmuş gibi girebiliriz, bize böyle birşey lazım çünkü.
 • 24106
  bugünlerde tüm taraftarın elinde liste, üzerinden 14 yabancı hesabı yaptığı takımım. neden bu kadar kafaya takıldı anlamış da değilim.

  1. muslera
  2. linnes
  3. donk
  4. marcao
  5. saracchi
  6. lemina
  7. onyekuru
  8. sekidika
  9. seri
  10. falcao

  galatasaray'ın şu an kadrosunda zaten verim aldığı/alabileceği sadece 10 yabancı oyuncusu var. mariano ve nagatomo zaten eyt mağduru. feghouli, belhanda'yı kadroya almak zaten 2 kişi eksik oynamana sebep oluyor. n'zonzi zaten yok. luyindama sakat. andone'nin durum belirsiz. sadece feghouli, belhanda ikilisinden bonservis geliri elde edebilirsin ama onlara bizden daha çok para veren olmayacağı için ikisi de gevşekliğin keyfini yaşıyor. kadroya alman, 1.5 sene sonra bedelsiz ayrılacakları gerçeğini değiştirmiyor. hatta bu ikiliyi liste dışı bırakmakla tehdit edersek satılma ihtimalinin artacağını düşünüyorum.

  demem o ki bu kadroya daha diagne de gelir, mensah da gelir, yeni bir stoper, başka bir orta saha da gelir. gelir de gelir oynamak isteyene umut vadedene yer çok.
 • 24107
  sorunları çok net. bunları düzeltmek de aslında zor değil. temel problemler şunlar:

  1) beklerin sıfıra hiç inmemesi. bu en büyük sorun. böyle olunca rakip ceza sahasına gömülüp bizi pozisyonsuz bırakıyor. ancak bu sadece beklerle çözülmez. ikinci madde burada devreye giriyor.

  2) hücum kanatlarının çizgi aksiyonuna girmemeleri. özellikle feghouli. 10 numara gibi oynuyor. çizgide bekiyle herhangi bir hızlı paslaşma ve çizgiye doğru hareketlenme yapmıyor. maç içinde 3-4 kez yapıyor yapmıyor bunu. yaptığı zamanların çoğunda da gol buluyoruz. buna en güzel yakın örnek 15 ocak 2020 çaykur rizespor galatasaray maçında bulduğumuz goldür. bu tür aksiyonlara daha fazla girilmeli. ancak bu da sadece kanatlarla ilgili değil. burada da üçüncü madde devreye giriyor.

  3) orta saha oyuncularımızın çok statik ve birbirlerine yakın oynamaları. takımın topla ve topsuz en hareketli oyuncusu lemina'yı stoperlerin arasına hapsedince orta saha iyice al gülüm ver gülüm oluyor. topla savunmadan çıkması gereken stoperlerdir. ancak topla stoperler çıktığında bile orta saha oyuncularımız ya onlarla aynı hizada ya da daha geride konumlanıyorlar. bu aşırı tedbir anlayışı bizim tüm hücum aksiyonlarımızı olumsuz etkiliyor. bütün takımı geri çekiyor. burada çözüm lemina'nın yanına 1 lemina daha bulup bu oyuncuları sürekli stoperlerin arasına mahkum etmemek. böylece hem bekleri daha ileri itebiliriz, hem kanatlar daha fazla çizgiye gidebilir hem de rakibi geri itebiliriz.
 • 24108
  biraz 15 ocak 2020 çaykur rizespor galatasaray maçı özelinde biraz da genel bir bakış anlamında bir entari gireceğim.

  ilk 11'de taylan'ı bekliyordum fakat emre akbaba oynadı onun yerine, takımın geri kalanı tahmin edilebilirdi zaten. emre'nin ve şener'in hazır olmayışı ve feghouli'nin ortaya yaklaşması sonucu top ortada sıkıştı kaldı. bu da kısır bir maç olmasına sebep oldu. takımın isteği, hırsı vs. yerinde o ayrı.

  ben şu takımda taylan'ın her maç on bir başlaması gerektiğini düşünüyorum. hem falcao'dan rol çalacak hem de orta sahaya yardım edecek tek adam taylan şu an için. bir de lemina var aslında ama hoca onun defans ve orta saha arasındaki bağlantıyı kursun diye görevlendiriyor. lemina kalitesinde bir oyuncu transfer edip taylan'ın görevini kalite de katarak yapacaksa başım gözüm üstüne. onun haricinde taylan oynamalı. emre akbaba oynayacaksa kanatta da oynayabilir. feghouli de şu an uçup kaçmıyor zaten, onu yerine oynasın işte.

  jean seri et mi, tavuk mu, balık mı? daha çözebilmiş değilim. bir maçta kendi seviyesine yaklaşırken diğer maçta selçuk inan'a bağlayabiliyor. son rize maçında al-ver den başka bir numarasını göremedim. kendisi 28 yaşında, normal şartlarda en verimli dönemi olması lazım ama şu ana kadar kimseyi tatmin edemedi. onyekuru, sekidika ya da orta alana transfer gelene kadar ön tarafınşu şekilde olması daha doğru olur;

  -------------------seri------------lemina-------------
  feghouli(emre)------------(transfer)taylan------------ömer(onyekuru)
  -------------------------------falcao--------------------

  önde pres yaparak ilk yarım saatte işi çözeriz.
 • 24109
  ffp anlaşmamızın 1.5 sene kaldığını sanıyordum. bir araştırıyım kesin ne zaman bitiyor diye maalesef 2021-2022 sezonu dahil anlaşmamız devam ediyormuş. 2.5 sene daha ffp ile elimiz kolumuz bağlı yani, cidden çok sancılı bir dönemdeyiz allah bize, yönetime ve teknik heyete sabır versin.

  edit: 1.5 sene içinde de ffp anlaşmamıza uyarsak son sene iptal oluyormuş anlaşmamız, yani 1.5 sene daha ffp anlaşmamız devam ediyor.
 • 24112
  19 ocak 2020 galatasaray denizlispor maçı'nda 2019-2020 sezonunun ilk yarısına göre tempolu oynayıp pres yapmış takım. rakibine birkaç pozisyon dışında gol fırsatı vermemiştir. oyuncuların maç temposunu artırması ve birbirlerine alışması ile birlikte bir tane de stopee takviyesiyle ligin ikinci yarısında en çok puanı toplayan takım olacaktır. şampiyon olup olmayacağımızı rakiplerin puan kayıpları ve zorlu mücadelesi belirleyecektir.
 • 24115
  önde olduğunda skora bağlı travmaları olan ve bunu bir şekilde aşması gereken canım sevgilim.

  bir farkla öndeysek, çok ciddi bi özgüven sıkıntısı var. gol yemeyecekleri takıma karşı ayakları titriyor.

  iki farkla öndeysek, gereksiz bir rahatlama var. direkt konsantrasyon kaybı.

  bi an önce bu psikolojilerden kurtulması gerek. iddia ediyorum, takım rahat oynasa baya tüm maçlarda rakibini sürklase edecek kaliteye sahip.
 • 24116
  sezonun ilk yarısındaki leş oyunla ikinci yarıdaki oyun arasında farklar olan canım takımımız. gerek yapılan şiddetli pres, rakibin kendi sahasından çıkmak için yaptığı hazırlığa verdiğimiz reaksiyon ve en önemlisi de kim nerede duracağını nereye koşacağını biraz da olsa bilmesi. bunlar önemli faktörler çünkü şampiyon olmak istiyorsak bu gibi etkenlerin daha fazla olması gerekiyor ve ben de bunu başarabileceğimize canı gönülden inanıyorum.
 • 24117
  -taktiksel olarak iki ön libero ile başladığımızdan dolayı emre akbaba ise; daha çok forvet arkasında oynadığı için ve ister istemez maç eksikliği nedeniyle dinamizmi yeteri kadar ortaya koymadı ve bu nedenle orta saha üstünlüğünü kazanmakta zorluk çektik. onyekuru'nun maç formunu bulana kadar ben emre akbaba'nın sol açıkta değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum hem yan taraftan ortalarda forveti ikileriz ve etkili olma şansımız artar.emre akbaba'nın yerine de taylan daha gerçekçi bir isim olur.
  -en büyük sorun ise taktiksel diziliş değil tabi ki fatih hoca önde oynatmasını seven bir antrenör olarak bilinir ama çalıştığı oyuncu grubu "elmander" gibi "engin baytar" gibi gerekirse hem kendi hem de başka pozisyonda ki arkadaşları için iki kişilik mücadele edip boşlukları doldurmaya çalışan oyuncu grubuyla çalışmıyor. seri orta saha için çok yumuşak kalıyor, olmuyor maalesef o çok beğenmediğimiz ndiaye hem orta sahada dinamizm katardı hem de sol tarafta onyekuru'nun bıraktığı boşlukları doldururdu. fernando aynı şuan ki bazen lemina'nın yaptığı gibi hem defansı üçleyip hemde orta saha da forvetleri ilk karşılayan futbolcu oluyordu. fatih hoca ortasaha da tempolu oyuncu bakımında taylan'ı oynatması bu nedenle çok önemli. seri'nin üzerindeki orta saha baskısını gerektiğinde hafifletip hem de gerekli koşularıyla falcao'ya markaj yapan defans oyuncularını üzerine çekip falcao'yu rahatlatabilir. onyekuru geldiğinde ise nasıl bir dizilim sergileyeceğiz çok merak ediyorum emre akbaba- onyekuru-feghouli 3'lüsü ile savunma bakımından çok zayıf düşeriz ve tüm yük seri ve lemina ya düşer.

  long story short: allah sonumuz hayır etsin.
  (bkz: 19 ocak 2020 galatasaray denizlispor maçı)
 • 24119
  evet denizlispor fena takım değil fakat ben bizim takımı beğenmedim*. bana ışık vermedi. çok hantal ve ceza sahasına cesur girişler yapmıyor. uzaktan çok karavana şutlar çekiliyor. takım sert değil. ''daha önce geriden gelip şampiyon olduk, yine oluruz'' havasında ve rahat. ama işte kedi her zaman bal yemiyor ve takım şuanda kötü. bir de arda turan efendi de futbolu bıraksa da rahatlasak, maç sonunda gündem yine bu beyefendi. halbuki karakter bakımından emsali tanju çolak ve rıdvan dilmen futbolu bıraktıklarında ondan gençtiler.
 • 24120
  tekrar tekrar yazmaktan sıkıldım ama en büyük sorunu kağnı hızında olmasıdır. 19 ocak 2020 beşiktaş sivasspor maçını izleyenler ne demek istediğimi anlarlar, sivas'ın yarı hızında kaleye gidemiyoruz. sivas'ta topu alan kaleye gidiyor, kaleye gitmiyorsa bile kaleye en yakın futbolcuyu buluyor ve bununla da yetinmeyip pastan sonra rakip kaleye doğru hareketleniyor. bizde ise şu iki özelliğin ikisi de yok. resmen kağnı hızında bir takıma sahibiz ve çok statiğiz. hoca hala bu işin feghouli-seri ile olmayacağını anlamadı. emre akbaba ile de olmaz bu iş. emre akbaba 9.5 numara bir adam. bu adam sana her maç gol atar tamam ama defans katkısı yok. bugünkü denizli maçında ikinci yarı resmen yürüdü sahada. top ayağına geldiğinde de geriye oynadı. arkadaş kendi etrafında bi' dön, 7-8 adım sür, hatta sprint at. ama yapamadı maalesef. bakalım daha ne kadar böyle sürecek.
 • 24121
  2019-2020 sezonu 2. yarısına oyun anlayışında köklü bir değişiklik yaparak başlayan futbol takımı(aslında bunun sinyalleri ilk yarının son haftalarında verilmişti.)ama birçok kişi skor odaklı ve kötümser yaklaştığı için olayı yakalayamıyor veya çok üstünde durmuyor.

  savunmaya gömük bir çapa ve sağ iç sol iç 3. bölgede etkinliği olmayan 2 orta saha oyuncusu öndeki üçlüden sağda feghouli solda babel ağır, adam eksiltemeyen, koşu atmayıp ayağına top bekleyen iki hücum oyuncusuyla fazlasıyla kısır ve hiç bir şeyi beceremeyen bir görüntü veriyorduk. emre akbaba’nın dönmesiyle yan yana iki orta saha oyuncusu önlerine 9.numara/forvet arkası emre akbaba oyun şekli bir kere ceza sahasına giren oyuncu sayımızı arttırdı. düzen nizam oluştu. sağda feghouli bildiğimiz gibi ama babel yerine tempolu ve çizgiye inmeye çalışan ömer bayram sol ayaklı sol bek saracchi ile beraber sol tarafımızda da karşı taraf için daha tehditkar bir hal alacaktır. bunlar ufak tefek görünen ama komple bir takımın oyun yapısını belirleyen şeyler.

  uzun vadede kağıt üstünde fazlasıyla belki ama oyun olarak seri lemina’nın partneri olamaz bence. çünkü teknik ve pas yeteneği üst düzey olabilir ama o bölgede şampiyon olmak isteyen takımın yumuşak oynayan bir oyuncuyla başarıya ulaşması ligimiz için çok zor. taylan da yetenekli ama ikili mücadelelerde çok zayıf bir oyuncu. lemina, gustavo, abdülkadir parmak gibi dişli adamlar iş yapıyor burada. oyunu orta sahada bir ele alsak zaten topu bir şekil dolaştırırız, seri’nin inanılmaz paslarına ihtiyacımız kalmaz.

  2. sorun ise sağ kanat; linnes ile ilgili abartılı bir fetiş var, kendisi profesyonel çok iyi bir sağ/sol bek yedeği ama as sağ bekimiz asla olamayacak. şener’den bir çıkış bekliyorum yani umuyorum. mariano belhanda ile beraber bu takımda ağzıyla kuş tutsa artık iflah olmazlar onu saymıyorum. sağ hatta geri dönersek; malesef feghouli üretken olmayan oyunun ana sebeplerinden biri. kendisi emre akbaba’nın muadili çünkü. biri teraflu, biri aferin. sağ kanat istese de olamıyor. sağ çizgiden gelemiyoruz üretemiyoruz. keşke emre mor 2. yarı hepimizi şaşırtsa veya jesse uçup kaçsa ama düşük ihitmal olarak görünüyor şu an için.

  ciddi bir atılım yaptık oyun anlamında; umarım rutine biner çünkü fatih terim kazanan takımı bozmaz. gelenler gidenler olacaktır 4-1–4-1 değil de 4-2–3-1’e göre takımın oluşturulmasını umuyorum.
 • 24122
  akil alir gibi degil ama hala 3 transfere ihtiyaci olan takim. bir forvet bir 6 numara bir de stoper. ligin kader macina cikiyoruz, deplasmanda konya'dayiz. eldeki tek stoper ahmet calik, tek forvet falcao. adem buyuk ve donk gercek mevkileri stoper ve forvet olmadigi icin onlara ayip etmis sayilmam.

  bir mevzu daha var soylemeliyim yazmaliyim. lemina'yi defansin onunde seri'nin arkasinda harciyoruz resmen. ya donk orta sahaya gecirip ya da o tarz bir topcu transfer edip lemina'yi önde kullanmaliyiz. ah fernando reges ah. keske sevilla'ya gitmek istemeseydin.
 • 24123
  19 ocak 2020 galatasaray denizlispor maçındaki futboldan memnun olanlardanım; özellikle ilk yarıdaki açlığı, koşu ritmini, rakip ceza sahasını sürekli tehdit etme gayemizi beğendim. yediğimiz golden sonra yine tuhaflaştık, buna çözüm bulunmalı, en kötü söz konusu sekans olabildiğince kısılmalı. oyuncu bazında ise soso'da fazla ısrar ediyoruz, iyi durumda değil. lemina-seri ikilisi keyif verdi. saracchi nefisti.

  henry onyekuru jesse sekidika ikilisinin sollu sağlı aktığı bir galatasaray bana gelecek maçlar için heyecan veriyor. iki oyuncunun da beklerine yardım etmesiyle birlikte hücum-savunma anlamında kenarlarda sıkıntımız en aza inecektir.
 • 24124
  28 aralık 2019 galatasaray antalyaspor maçından beri iyi oynadığını düşündüğüm takım.

  19 ocak 2020 galatasaray denizlispor maçı genelinde oyuna hâkim, pozisyon arayan ve tırmalayan bir takım vardı.

  emre akbaba, martin linnes ve marcelo saracci gibi futbolcuların temposu arttıkça da daha etkili olacağımızı düşünüyorum. radamel falcao' nun da biraz daha tempo arttırmasına ihtiyacımız var. daha takıma katılacak bir tane de henry onyekuru mevcut.

  özellikle onyekuru' da döndükten sonra soldan sağa onyekuru, falcao ve emre üçlüsü skora daha kolay ulaşabileceğimizi düşünüyorum. ömer(orta alanda driplingleri takımı ileriye taşır) seri( pas ve organizasyon sorumlusu) ve lemina( takımın pis işlerini yapacak) ile daha dengeli bir orta saha kurabiliriz. bir tane stoper hamlesi ile hem rekabeti arttırmak amacıyla hem de hava hakimiyeti olan bir stoper ile rotasyonumuz kuvvetlenir.

  4-4-2 ile devam edeceksek de emre sağda taylan falcao yardımcı oyuncu olabilir. ömer bayram' da rotasyonda enerjiyi arttıracak oyuncu olarak değerlendirilebilir.
 • 24125
  skoru koruyamama vaziyetinin psikolojik olduğu kadar fiziksel olduğu ortada olan takım.

  19 ocak 2020 galatasaray denizlispor maçının ilk yarısındaki tempoyu, insanlık için küçük olsa da, kendisi için bir adım olan o tempoyu dahi 90'a yayamayacağı aşikardı. aslında pas yapan da bir takım olduğumuz halde, oyun hazırlığı paslaşması başka, mağlup olan rakibin saldırmalı presinde pas yapmak başkadır, bundan kurtulmayı becerebilmek için de efor sarf etmek gerekir; halbuki aynı anda takımın temposu zaten yorgunluğa bağlı düşmüş oluyor.

  bu noktada, ilerde top tutabilecek, fizikli bir pivot santraforumuz da olmadığına göre, salah gibi, en azından top taşıyabilen, mümkün olduğunca güçlü veya hızlı birine bu oyun görevini vermeliyiz bence. pres yenen anda, orta saha, gerilere kadar gelmeyip ileri atılacak ve karşı defanstan dönen topları toplayabilir veya hücuma dengeli çıkmalarına engel olabilir. yine bu denizli maçında, muslera'nın seri'yle girdiği bir paslaşma vardı ki yürekleri ağza getirdi. bu paslaşmayı beceremiyorsak asla girmemeliyiz. onyekuru veya sekidika, bir noktada bu görevi üstlenebilir gibi düşünüyorum. bu presten ve şu iki farkla önde olma rehavetinden çıkışımızın anahtarı, takım olarak, doğru alan parsellemeyle birlikte, böyle bir oyun tercihi üzerinden olabilir belki.

  bu maçta, golü yan toptan yedik, fiziksel acziyet- geri çekilme daha yeni gerçekleşmişti. böyle olunca re-reaksiyon da gösteremiyoruz. sağ olsun terim de müdahale edip yorgunluktan beyni çalışmayan oyunculara bir mesaj da vermiyor... bir şekilde bu oyunu da çözmemiz gerek. belli ki sezon boyunca bize rahat yok çünkü.