• 22976
  acilen topun olduğu yer bizim için pozisyon düsturuna göre oynamaya başlaması gereken. aslında sezon başında az çok belliydi bu oyuncu grubu ile hedeflenen oyunun gerçekleşmeyeceği, bu sefer tavşan çıkaramadı hoca. canı sağ olsun. zararın neresinden dönsek kardır, formasyon değişikliği de şart degil bunun için. ille de 4-4-2 oynamak gerekmiyor ama bu mentalite için en uygunu bu şu anda sanırım.
 • 22977
  boşuna oyuncuların başlıklarına gidip eleştirilmemesi gereken takım. bireysel olarak kötü değiliz. takım olarak kötüyüz. bunun birbileriyle az oynayan bir takım olmasıyla falan da alakası yok. rakip fener’de herkes yılllardır mı beraber oynuyor. bizden daha yeni bir takımlar ama deplasmanda bile bizden daha etkilydiler.

  kesinlikle diziliş ve taktik problemi yaşıyoruz. aslında takımda arkadaşlık ve mod da iyi. şu an kötü olan tek şey taktik. bu da tabii ki teknik heyete bakıtor. düzeleceğine inanıyorum.
 • 22978
  falcao'ya pas atılmadıkça kazanma şansımız 0. adam dün gece fb ceza sahasında 0 kez topla buluşturulmuş. :( resmen rezillik. falcao gibi bir dünya yıldızını bu şekilde pas vermeden oynatacaksak oynatmayalım daha iyi, ayıptır ya. ilk haftadan yazdım, bu falcao'ya pas atılmıyor. aynı durum diagne'de de olmuştu. gerçi diagne'nin kazmalığı vardı orada gelen topları dağlara taşlara vurmuşluğu da var.

  ama asıl sorun şu ki diagne ve falcao ortak özellikleri ne? biri yüksek bonservise geldi, olay oldu. diğeri yüksek maaşa geldi, olay oldu. diğerleri kral biziz havalarında pas vermiyorlar. fatih hoca önce bu sorunu çözmeli. takımda kronikleşmeye başladı bu işler. asıl tehlike bu.

  ayrıca ben olsam, psg maçına 4-4-2 çıkarım. ya herru ya merru diye. zaten mevcut topal sistem 4-2-3-1 ile çıkarsak psg maçını kazanma ihtimalimiz sıfır, bu futbolla.
 • 22979
  19-20 sezonu başında ağır bir “nasıl olsa şampiyon oluruz” havasında olduğu görülen takım. sadece futbolcular değil, teknik heyette de bu durum hakim. maçlar oynuyoruz puanlar kaybediyoruz filan, sanki hiçbirşey yokmuş gibi yeni maçlara çıkıyoruz.. yani ne psikolojimizde ne sahaya çıkan kadroda birşey değişmiyor; sürekli kaybediyoruz ama hiçbirşey yok gibi de bir mizacımız var. işin kötüsü üzerinde ısrar ettiğimiz bir “oyun” da yok ortada..

  stoperleri kaleciden topu aldığında önliberosu aralarına kadar giren öndeki diğer 5 oyuncunun ise 50metre ileride beklediği, ortasında kocaman bir boşluk bırakan hiçbir takım başarılı olamaz ki, bize özgü birşey değil yani.

  ligin 1/6sı bitti; öyle “bir şekilde yine şampiyon oluruz” demekle olunmuyor.. bi bakarsın haftalar ilerlemiş ilk devre bitmiş ve hala 5.’lik mücadelesi veriyorsundur.
 • 22980
  değerli galatasaray taraftarlarına kahır çektirmeye yemin etmiş gibi oynayan futbol takımıdır. fakat, ben sorunun kaynağının 2019-2020 sezon başı kadro mühendisliğinde olduğunu düşünüyorum. bu kadroya bir bakalım, kaç tane mücadele eden, tabiri caizse asker olacak futbolcu var? cevap vereyim, yok. alınan oyuncuların hepsi, komutan diye tabir edebileceğimiz, ayağına top isteyen ve top rakipteyken mücadeleden kaçan tipte oyuncular. özellikle orta saha düzeninin oturmayışı, hücumu çok olumsuz etkiliyor. burada da belhanda ve feghouli ikilisinin yedek kalmaları da düşünülebilecek bir seçenek. bu sayede andone-falcao ikilisiyle daha diri bir ön tarafa sahip olabiliriz. daha uzun analizi başka zaman da yapabiliriz ama sözün özü, bu takımda 29 eylül 2019 tarihi bir milat olarak kabul edilip mutlaka radikal değişiklikler yapılmalıdır, yoksa daha sezonun başında birçok hedefimizden kopacağız. her şeyin düzelmesi umuduyla...
 • 22981
  fatih terim dışında bir başkası bu rezilliği oynatsaydı o taraftar florya’yı basmıştı. tüm zamanların fiyat / oerformans olarak en kötü takımıdır. rakip derme çatma bir defans hattı ve 40 yaşında bir orta saha + tecrübesiz kaleciyle çıkmış, sen dünyanın en iyi son vuruş ustalarından birisine sahipsin. bir kez topla buluşturamadın. ya adam fener’e hat trick yapacak kalibrede. fener de gel bana show yap, jeneriklerde ben de olayım diyecek kadar kötü halde. adamlar geçen sene kümeye oynamışlar ve öz güvenleri yerlerde, sen evde yoksun ama...
  bunun böyle olacağı transfer döneminde belliydi. ryan babel, kendisini çok sevmemle beraber, feghouli gibi yavaş bir kanadın varken son derece gereksiz oldu. bize jetgillersden bir kanat lazım ki son hızla rakip ceza sahasına dalsın ve falcao’nun fitilini ateşlesin. radamel ateşlendiği anda patlıyor zaten. dün ofsayt olduğu pozisyonda bile zor anda ters tarafa asıverdi. adam inanılmaz gerçekten. iddia ediyorum rodriguez, babel yerine alınmış olsaydı ya da onyekuru’yu takıma katabilmiş olsaydık şimdi keyiften söyleyecek söz bulamıyor olacaktık. bu takımın dna’sında uçan kaçan kanatlar var hem defansta hem ileride. keita, kewell, onyekuru, rodriguez, eboe, riera ve daha niceleri.
  dediğim gibi dünkü derbide oynatılan oyunu terim dışında başkası yapsa bugün yaka paça kovulmuştu.
  yazık edilen takımımız.
  (bkz: 28 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı)
  not: onyekuru da kiralıktı ve direkt 15 küsür gole etki etmişti.
 • 22982
  bu kadroyla bu derece kadar kötü oynamayı başaran takım. tek tek futbolcuların başlığına yazmaya gerek duymuyorum. sezon başı fener taraftarı dahil herkesin imrenerek baktığı futbolcuları transfer ettik. yazarlar yorumcular transferlerin nasıl yapıldığına hayret etmiş ve büyük transfer başarısı olarak yorumlamışlardı. biraz daha sabır göstereceğim ama 40 yaşındaki emreyle bizden kovulan tolgayla, defansla alakalı olmayan jailsonla, daha düne kadar ikinci ligde top koşturan muricle, islayla, dirarla bize üstünlük kurulmasını ben kabullenemiyorum. heyecanla girdiğim her hafta sonumu zehir etmeye devam ediyor. ben her hafta sonumu maça göre planlıyorum ve oynadığımız oyunla mutlu olmak istiyorum.
 • 22983
  bu takımın çaresi 4-4-2 ‘dir. hızlarını önemli ölçüde kaybetmiş iki advanced playmaker * ile 4-3-3 , 4-1-4-1 türevleri oynanmaz, oynanamaz. n’zonzi ile baklava düzeni, ya da seri , lemina merkezli ; feghouli ve belhandanın orta sahada açık oynadığı 4-4-2 düzeni şart gibi görünüyor. andone ya da babel’in yaptığı çapraz koşular defansın dengesini bozacak ve falcao markajdan kurtularak ceza sahası içinde daha çok topla buluşacaktır. orta saha oyuncuları da saha içinde kaymalı olacağı , alan değiştirerek oynayacakları için daha iyi pozisyon alacaklar ve daha direkt hücum aksiyonları oluşturulacaktır.dün akşam da hocanın 2011 yılındaki yine bir fb maçındaki gibi radikal bir kararla bu düzene geçeceğini düşündüm ancak mevcut düzende kalmayı tercih etti ve maalesef bu sezon tüm resmî maçlarda olduğu gibi yine gözleri kanatan bir takım izledik . puan kaybından ya da fenerbahçe’yi yenememekten ziyade bizi en çok üzen de buydu.ayrıca hocanın iş ahlakı nedeni ile belhanda’yı ödüllendirmesi anlaşılır olsa da form tutmaya başlayan seri, sakatlıktan yeni çıkmış ,yüzünde bir cisimle futbol oynamaya çalışan belhanda’dan daha etkili olabilirdi.biz mıy mıy pas yapan, durağan bir takım değil gümbür gümbür hücum oynayan takım istiyoruz. bizi buna alıştıran hocamızın futbolcu özelinde aldığı cesur kararları , saha içine taşımasını umuyorum ve inanıyorum. umarım ,güzel günler bizi bekler.
 • 22985
  acilen mevcut oyun planından vazgeçmesi gereken takım. abdullah avcı'yı neden eleştiriyor insanlar, esnek olmadığı için, olmayanı göremeyip ısrarla devam ettiği için. elindeki kadronun oynayamayacağı oyunu dikte etmeye çalıştığı için. terim'i neden başarılı buluyoruz, adam yeterince pragmatist ve esnek. doğru olana çabuk evrilebiliyor.

  galatasaray sezon başı itibarıyla oynamaya çalıştığı oyunu istifra etmiştir, kusmuştur. maalesef bu oyun ile ligi uzunca süre tepelerde götürme şansımız gözükmüyor. 1996-1997 sezonu ortalarına doğru ve 2011-2012 sezonu 8.haftaları gibi sistem değişikliğini net bir şekilde istiyor takım. gerekirse bir iki tane iyi oyuncunun kellesi gidecek ama oyun formatı mutlaka değişmeli. fatih terim'e güvenen biri olarak onun inat etmeyeceğini ve acil çözüm bulacağını düşünüyorum.

  şu oyunla devam demek, bu sezonu şampiyon olarak tamamlamama garantisidir. oyuncular da oyun da değişmeli.
 • 22986
  bu takımın sorunu (bkz: henry onyekuru) daha da uzun uzun açıklamaya gerek yok. ikamesini kullanmadıkça da sorun olmaya devam edecek. ryan babel çok güzel sağa çekiyor ve kalçasından muazzam şutlar çıkarıyor ancak bir henry etkisi yapamıyor. rakipler geçen sene sağ taraflarını 3 oyuncu ile tutuyordu. yine geçen sezon sağ tarafta kurduğumuz ölümcül üçgenler, afrika kupası etkisi ve bireysel formsuzlukla birlikte yalan oldu. şu oyuncu grubunun maalesef bir oyun planı yok. pas takımı diye dillendirelen oyun ne biri açıklarsa anlamaya çalışıyorum. pas oyunu takımları genelde boş kaleye gol atar, oyunu rakibin ortasına yıkar, beklerle deler ne bileyim forvet ile 1-2 yapar. bizim başarılı yaptığımız tek şey yan pas. insana umut edebilecek bir şey de vaat etmiyor mevcut maçlar... ulan bütün hafta maçı olacak diye bekliyoruz biz, ne olur bizim coskumuzun yarısı olsa şu takımda,olmuyor olmuyor.
 • 22988
  2019-2020 sezonunda en büyük sorunu topla çıkarken sadece dört kişinin geride konumlanmasıdır.

  falcao'nun bile bizim yarı sahanın ortalarına kadar gelmesi lazım. stoperler topu alıyor, beklerle ve muslera ile oynuyor. sağ olsun arada nzonzi teşrif ediyor da top alıyor. o da gelmese dik ileriye dönecek iyice.

  kanatlar ve diğer oyuncular ileri gidiyor arada var 50 metre. verkaç olmadan, paslaşmalar olmadan nasıl gidecek o top ileri? hudini mi bizim gerideki adamlar?
 • 22991
  kötü oyun devam ederse takım içinde de homurtuların yükseleceği kaygı verici bir sürece gireceğini düşündüğüm takımımız.

  falcao , nzonzi ,mariano ,feghouli , lemina gibi kariyerleri boyunca en iyi teknik direktörlerle çalışmış futbolcularımız konuşmaya başlar, yabancı basına takımı ve teknik heyeti eleştiren demeçler verirlerse bunun önünü alamayız. yıldız statüsündeki bu futbolcular fatih terim filan dinlemez. neticede kendilerinin de bir kariyeri var ve bu kötü oyunla maddi ve manevi değerlerinin düşmesine izin vereceklerini sanmıyorum.
 • 22992
  şampiyon olur olmaz görece başarılı olur olmaz bilemiyorum ama bir orta sahasını defansa iyice yaklaştırıp diğer iki orta sahasını kanatlara yaklaşık oynattığı sürece yani efendi gibi orta sahayı ikilemediği sürece kötü futbol oynayacak takımdır.

  işin kötü yanı izlenim olarak teknik direktörü asla böyle bir kurgu değişimine gitmeyecek.

  ben bir galatasaray taraftarı olarak sıkıcı ama kritik zamanlarda ani tepkiler vererek başarı elde eden ayakları yere basmadan sadece sonuç odaklı bir takım görmekten sıkıldım bunaldım. marjinal bir yanda olmadığımı benim gibi milyonlarca insanın olduğuna da eminim.

  futbol aslında bir sonuç değil süreç oyunudur. tıpkı seks gibi. iyi vakit geçirdiğimiz için izliyoruz. 90 dakika izlediğimiz çalım, gol pozisyonu, uzaktan şutlar, defansif müdahalelerdir bizi tatmin eden.

  ayrıca başarısız da olabiliriz ama iyi futbol en azından geleceğe de umutla bakmamızı sağlar hayal kurdurur. o yüzden şu inadın artık kırılması gerekiyor. bir sürü insanın günlük hayattaki kaçış noktası olan futbol seyir zevkini bir adamın inadına kurban gitmesi artık sinir edici.
 • 22994
  bizim 2 problemimiz var. birisi disiplin diğeri oyun planı.

  şimdi disiplin diyorum. fatih hocanın olduğu yerde disiplinsizlik olur mu? tabiki de olur, oluyorda.takımda komutan çok koşan yok. kimin nerde oynadığı belli değil. bir bakıyorum babel sağda bir bakıyorum fero solda, oyun disiplini ?? bu kısmı zaten herkes biliyor çok açıklamaya gerek yok. çözümü zaten belli o yüzden direkt oyun planına geçelim.

  galatasaray sezona pas oyunu planıyla girdi. nitekim kağıt üstünde transferler de buna göre yapıldı. yani transferlerde plansızlık yok. fakat oyun planı rezalet ötesi. pas oyunun 3 önemli kritik noktası var. naçizane açıklamaya çalışayım.

  1. top kapma süresi: pas oyunu oynayan bir takım kaybettiği topu kazanma süresini en aza indirmeli. zaten bu oyun planını iyi sergileyen bütün takımlar alanı daraltıp, kaymaları iyi yapıp süreleri minimumda tutuyor. yapamayan bizim gibi takımlarda ise orta saha çabuk geçiliyor( kalabalık olunsa dahi). kağıt üstünde kalite pas yapacak orta sahamız var aslında yapıyoruzda (niye iyi yaptığımıza birazdan değineceğim) fakat kaybedilen toplarda alanı daraltamıyoruz iş böyle oluncada top kapma oranı iyi olan orta sahaya ihtiyaç duyuluyor, nzonzi kardeşim de tek başına her yere yetemiyor. takımın bence vazgeçilmez tek oyuncusu.

  2. defansın arkasına koşu: yine pas oyununu oynayacak takımın olmazsa olmazı. forvet hariç en az 1 tane böyle oyuncuya ihtiyaç var. nedeni ise çok basit. aslında çok iyi pas çevirirsen buna ihtiyaç yok çünkü hızlı bir şekilde oyunun yönünü değiştirip rakibin defansını bozabilirsin. bunu yapmaya çok uzak olduğumuz için defansı tek bir şekilde bozabilirsiniz o da defansın arkasına sarkarak. buda size ceza sahası dışanda boş alanlar yaratır. bunu da yapamadığımızdan dolayı defans yerleşiyor ve açamıyoruz açamazsında istersen oraya messiyi koy yine olmaz. çünkü sivasda olsan arkada kademeye girecek defans bekliyor. orta sahada iyi paslaşıyoruz fakat bu sebepten dolayı ileride etkili olamıyoruz. topu kaptırıncada hemen alamıyoruz. al işte sana kısır döngü. herkes emre mor diyor ama emrede böyle bir oyuncu değil ayağına top isteyip çalım yeteneği yüksek bir oyuncu. seri ama hızlı değil. o yüzden emre de çare değil malesef. takımda bunu yapabilecek tek bir oyuncu var o da zaten falcao. birazda lemina ama o da hızlı değil. çözüm ise altyapıdan olmalı ya da yaratılmalı. malesef linnes konusu skandal bir karar. sağ önde denenebilinirdi. falcao hariç defansın arkasına koşu yapabilecek bence en önemli oyuncuydu. fatih hoca pişman olmuştur.

  3. beklerin oyun kurması: oyun orta alanda sıkıştığı zaman beklerin sazı eline alması lazım. mr. garip bu konuda idare ediyor ama o da yaşlı malesef belirli bir seviyede kalıyor. nagatomo ise bu konuda sıfır zaten. orta alanda oyun sıkışınca malesef açamıyoruz. bekler bu konuda yetersiz. dikkat edin bu oyun planında yetersiz diyorum.

  şimdi bunlardan yola çıkılarak 1. madde çözülebilir. 3. madde garibin performansına bağlı 2. madde ise ocağa kadar çözülemicek gibi duruyor. çözüm oyun planı değişikliği olmalı. birazdan ona da değinecrğim.
 • 22995
  2 sezondur şampiyon olmasına rağmen oynadığı oyunu tarif edebilen varsa beri gelsin. bu takımın oyun karakteri nedir? nasıl bir takımdır? ne oynar? ne oynamaya çalışmaktadır? bu soruları teknik heyet dahil cevabı bana göre yok. teoride varsa bile pratikte yok çünkü sahada gördüğümüz koca bir hiç. benim gördüklerim 5 madde ile:

  1) gs durarak oynar: "aman incilerimiz dökülmesin" düşüncesiyle futbol oynanamaz. oyuncular utanmasa topu alıp eve götürecek. muhtemelen "topu tutun, top bizde kalsın" deniyor kendilerine de böyle top tutmak olmaz. topa hareket verirsin. top ayağında, dakikalarca topu incelemek olamaz kast edilen.
  2) gs'nin takım boyu uzun olur: savunma-orta saha-hücum hattı arasında adeta bir girdap, kozmik bir boşluk mevcut. mancini ilk geldiğinde tüm oyuncuları saha içinde el-ele ileri-geri koşturuyordu topla. tekrar yapılmasını tavsiye ediyorum.
  3) gs bireysel oyuncu performansına dayalı oynar: kolektif oyun, takım olgusu kalmamış, bireysel performansla kaliteyle maç almaya uğraşırsan böyle açmaza düşersin. 2 senedir erman toroğlu'nun deyişiyle "köpeksiz köyde değneksiz gezdik". yani,soso çıktı maç aldı, muslera kaleyi gole kapattı, şampiyon olundu. kimse de demedi ki bu takım ne oynuyor?
  4) gs dikine oyuna karşıdır: "aa geri pas yapmazsak olmaz" diyordur oyuncular herhalde. "bir yanımız eksik kalır". "geri pas candır" diye yazdırırlar yakında arabalarının arkasına bu entryde yazdığım için tekrar yazmıyorum uzun uzun (bkz: geri pas/@quaestor).
  5) gs orta/kanat oyunları oynamaz: tutup fegholi, babel, mariano ve naga'ya şunu sorsan alacağın cevap: "hangi orta/kanat oyunları, yok ki öyle bir şey?"olur. takım sahayı enlemesine kullanamıyor. çizgilere inemiyor. inse de orta kalitesi yerlerde. sağır sultan biliyor ama biri de düzeltelim demiyor.
 • 22997
  devre arasında feghouli, mariano ve nagatomo'yu gönderip solak ve süratli bir kanat ile bir sol bek almamız şart. belhanda kalabilir çok isteniyorsa. ben olsam onu da gönderirim. bu 4 adamdan bi 10 milyon € kazanırız herhalde. onunla da kanat ve bek alabiliriz.

  fatih hocanın şampiyon olduğu takımın oyuncularına inanılmaz bir bağlılığı oluyor. şartları hiç gözetmiyor. nasıl şampiyon olundu, ne oyun oynandı, kim nasıl oynadı; hiç umursamıyor? şampiyon olmasında ona kim katkı sağladıysa, yeni gelen oyuncuları bir kenara atarak, tüketene kadar oynatıyor bu oyuncuları.

  bu yüzden hocanın eline böyle geniş ve bol alternatifli kadro vermemek lazım. kompakt olacak kadro. kimin oynayacağı belli olacak. alternatifi onun seviyesinde olmayacak. yoksa bunu koy, onu çıkart; şunu tribüne yolla ama diğerini inatla oynat gibi fantezilere kalkışıp iyice durumu sinir bozucu bir hale getiriyor.
 • 23000
  2019-2020 sezonu itibarı ile saha içi kurgusunda sorun olan takım.

  iki bekin hucüm gücü sıfır. stoperlerden marcao ile birlikte soso ve belhanda’nın formu geçen yılın çok uzağında. takımın sahada ne oynadığı belli değil. özellikle hucüm anlamında resmen gelişi güzel oynuyoruz ve hiç bir hücum varyasyonumuz yok. ilerde çoğalamıyoruz ve orta dahi yapamıyoruz.

  25 ağustos 2019 denizli maçından sonra http://gss.gs/2735500 düşüncelerimi yazmıştım. lakin falcao ile birlikte andone ve lemina transfer edilirken linnes’in sözleşmesi donduruldu. düşüncelerim aynı. net formasyon değişikliğine ihtiyacımız var. peki kadro durumuna bakılınca ne oynayabiliriz.? ne yapabiliriz.?

  futbol anlayışıma göre bizim kadroya uygun iki formasyon var. 1. 4-4-2 2. 3-1-4-2

  4-4-2 formasyonunda solda belhanda, sağda lemina ve ortada seri - nzonzi ikilisi ile orta sahada sıkıntı çekmeyiz. belhanda yerine ömer bayram’da olabilir. ileri ikilimiz andone falcao olur ancak beklerde yine sıkıntı yaşarız. ömer ve şener’i denesek savunma anlamında isteneni verebileceklerini sanmıyorum üstüne ömer’in hücum gücünden ve dinamikliğinden yararlanamayacağız. yuto ve mariano ise hücumda şimdiye kadar sıfırlar ama savunmada pozisyon bilgileri sayesinde idare ediyor gibi görünüyorlar. diyelim ki 4-4-2’yi denedik bana göre ideal 11 şu şekilde olur. muslera - şener - luyindama - donk - ömer - belhanda - seri - nzonzi - lemina ve falcao - andone ikilisi

  gelelim 3-1-4-2 sistemine. iki haftadır uygulasak nasıl olur diye hep düşünüyorum. bana göre bu oyuncu kadrosu ve mevcut formlarıyla bize en uygun olan sistemdir. savunma üçlümüz sağdan itibaren luyindama - donk - marcao önlerinde nzonzi onunda önünde sağdan itibaren şener - lemina - seri - ömer ve önlerinde andone - falcao ikilisi. aklımda kalan tek soru işareti şener. ah keşke linnes kadroda olsaydı. marcao ve luyindama sola ve sağa yanaşarak ömer ve şener ile birlikte kanatları kapatabilecekleri gibi ( tabi bu durumda nzonzi donk’a yaklaşıp göbeği kapatacak) hucüma daha rahat çıkmalarınıda sağlayacaktır. bu sistem birçok sorunumuza çare olabilir.